Ανθρωπος Α-Διδακτος = Ερμαιο Της Κολασης !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι να σου πω Σκαπανέα...

΄Οτι δεν καταλαβαίνεις την ελευθερία μου?
΄Οτι δεν καταλαβαίνεις την εμπειρία μου?
΄Οτι δεν καταλαβαίνεις καν τον Ιησού?

΄Οτι και να σου πω δεν θα σε πείσω...
Γι' αυτό δεν σου λέω τίποτα...

Μείνε στις θέσεις και τις απόψεις σου...

Εγώ έτσι κι αλλιώς, έχω δηλώσει τι ΕΙΜΑΙ, ή μάλλον δεν το έχω δηλώσει, λάθος έκφραση...
Το βιώνω καθημερινά...Το τι ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ, και το τι είσαι εσύ, είναι μία βιωματική εμπειρία που δεν θα την στερηθώ με τίποτα...

Το τι είπε ο Ιησούς, ο καθένας το παίρνει όπως θέλει...
Η αγάπη που έχουμε ο ένας για τον άλλον δεν έχει πεδία, έχει μόνο πραγματικοτητα. Σ' αυτήν ίσως δεν χωράς εσύ, Σκαπανέα...
Γι' αυτό μην μπεις στην διαδικασία καν να με ρωτήσεις...

Η ελευθερία Σκαπανέα θέλει τόλμη, και εσύ δεν βλέπω να το γνωρίζεις... Γνωρίζεις για την ζωή, αλλά δυστυχώς δεν ζεις ουσιαστικά...γιατί αρνείσαι να αγαπήσεις το πολυτιμότερο πράγμα στην ζωή σου...Την ίδια σου την ζωή!

Η γνώση Σκαπανέα, δυστυχώς που θα στο πω, αλλάζει σαν φτερό στον άνεμο...Γνωρίζεις τώρα κάτι, και μετά έρχεται κάποιος και ανατρέπει την γνώση σου.

Η εμπειρία όμως Σκαπανέα, δεν αλλάζει...Παραμένει αιώνια, γιατί κανείς δεν μπορεί να την ανατρέψει...

Η αγάπη δεν αλλάζει, γιατί ούτε ο θεός μπορεί να την ανατρέψει.
Την ανατρέπουν οι άνθρωποι, των οποίων η λογική τους τοποθετεί σε έναν κόσμο γεμάτο πόνο και θλίψη...

Σκαπανέα, ναι δεν είμαι του κόσμου τούτου...
όπως δεν είσαι και εσύ...
Η διαφορά μας είναι ότι εγώ το ξέρω...!!!

Ο θεός, Σκαπανέα, για μένα, ξυρίστηκε! ΄Εγινε όμορφος για να τον ερωτευθώ...Και τα κατάφερε τελικά!

Την πραγματικότητα των άλλων μόνο την κατανοώ? Και την αγκαλιάζω, και την ανέχομαι...
Το μόνο που δεν κάνω, είναι να αφήνω ανθρώπους σαν και σένα, να μου επιβάλλουν την δική τους μίζερη πραγματικότητα...
Την δική τους "στείρα" λογική που χρειάζεται την δική μου την αγάπη για να δικαιωθεί...
Αυτήν την λογική, Σκαπανέα, δεν θα την δικαιώσω ποτέ...
Γιατί τότε θα είναι σαν να προδίδω τον αγαπημένο μου, που μου "έδειξε" την δημιουργική πραγματικότητά μου και με άφησε να την βιώσω...μέσα από τον θάνατό!!!

Και για να ξέρεις...Ούτε καν αυτός δεν επιτρέπει να του επιβάλλεις την δική σου "μίζερη" πραγματικότητα... Απλά, να το ξέρεις...

Οι μετάνοιες σου και οι ευλογίες δεν κάνουν την συνείδηση, συνειδητότητα...Δυστυχώς!!! Χρειάζεται απόφαση να δεις και έναν κόσμο που ούτε απ' έξω δεν αντέχεις να τον περάσεις...
Αυτό του συναισθήματος!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Σοφα λογια!!!!..μακαρι να γινουν κατανοητα στην καρδια του καθενος μας!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ολα τα εργα του τα απεδιδε σε Αυτον ευχαριστωντας τον !
Κι εγώ το ίδιο κάνω...

Εχει διαφορά πως τον ευχαριστούμε Σκαπανέα...
΄
Εσύ μέσα στο σπίτι του...προσφέροντας του τον εαυτό σου!

και εγώ έξω στον κόσμο, προσφέροντάς του τον Εαυτό του!

Για ρώτησε λοιπόν, ποιός τον τιμάει περισσότερο?
Ποιός τον ευχαριστεί περισσότερο?
Ο Ιησους λοιπον ως γνησιος Υιος του Θεου, ακολουθει αυτη ακριβως τη "γραμμη"...
Μπα? Πότε γέννησε ο θεός και δεν το πήραμε είδηση?

Ενώ εγώ ας πούμε είμαι νόθο παιδί του?


Η εκκλησία Σκαπανέα δεν αντικαθιστά το συναισθηματικό σου πεδίο...΄Οπως και ο Ιησούς δεν αντικαθιστά τον θεό...

Η "παρέα" μαζί του με χάλασε...'Εμαθα ότι κι αυτός!
Να ΕΙΜΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ... Εσύ εκεί μέσα που τον βρήκες, αυτό δεν το έμαθες?

Τι κρίμα!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάντως για να ξέρω και τι ακριβώς θέλεις, θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι προσπαθείς?

Να πείσεις εμένα ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται?
Να πείσεις τους άλλους, ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται?
Να πείσεις εσένα, ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται?

Τι απ'όλα άραγε?

Νιώθω πολύ έντονα να "παρακολουθείς" κάθε μου λέξη...
Και μέσα από αυτόν τον "θυμό" που δεν λέει να καταλαγιάσει, να προσπαθείς να με απορρίψεις, γιατί φοβάσαι ότι αν δεν το κάνεις, θα αναγκαστείς να απορρίψεις τον εαυτό σου...

:( :(


Και για να ξέρεις...δεν με ενδιαφέρει η απόρριψη!!!

Αν σου απαντώ, είναι απλά γιατί σε κατανοώ και κυρίως γιατί σε ανέχομαι...Ακριβώς όπως ο θεός! :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:
galazia_sfaira έγραψε:Με τα αποσιωποιητικά....λες κάτι ;
Ναι Καλλιοπη, λεω κατι !
Και αυτο που λεω οτι ο Ιησους δεν μπορει να ακολουθει "γραμμες" μεσα στην θεϊκη του ελευθερια, αλλά απο αδυναμια δικη μας να κατανοησουμε το πως ενεργει μαζι μας το εκφραζουμε με τον τροπο αυτο !
Aντρέα ειμαι σίγουρη μονο για ένα,πως αν εμεις οι ίδιοι κατανοησουμε πως ενεργούμε εμείς με εμάς τοτε θα κατανοήσουμε και τον Θεό και τον Θεό μέσα μας.
Αυτό που βιώνω τωρα τελευταία και με εχει σοκαρει για το πως λειτουργει η ανθρωπινη φύση η κατακυριευμένη απο τους φοβους του Εγω, ειναι τόσο παραδοξη,τοσο παλαβή,που κι εγω που το "βλεπω",που είμαι ενήμερη, δεν το αντεχω.Μπορω να το αντιμετωπισω δε μονο με ενα τροπο αν βγω τελειως εξω απο το εγω μου.Οποιαδηποτε αλλη επιλλογη θα με πνίξει.Κι όμως δεν εχω κανει τιποτα δεν εχω πει τιποτα αλλά ενεργιακά δεν συνεναισα.Αυτο απειλεί περισσοτερο απο πραγματικές απειλες ,απο θεαματικά βρυσιδια,απο παρ'ολιγον ξεμαλιασμα.Κι όμως εγω υφίσταμαι επίθεση για όσα συνεβησαν σε αλλους.
Δυο ειναι οι λογοι:O ένας αφορά εξ'ολοκληρου εμενα και τα μαθήματά μου.
Ο αλλος αφορα γι αυτο αναφέρω και το παραδειγμα για το πως κανείς μπορεί να λειτουργεί αν δεν ξερει πως να ενεργεί με τον Εαυτο του ,με ότι τον "απειλεί",με ότι δεν τον "εγκρίνει"με ότι δεν τον "αποδέχεται".
Δεν εχει ομοιότητα με τα οσα συζητάμε εδω αλλά ειναι ενα καλο παραδειγμα,βιώμα,τωνόσων "παιζονται" μέχρι να βρουμε τον Θεό μας.Μεσα μας ειναι ολα κι όχι Εξω απο μας.
Ποιος Θεός και ποιός Χριστός ενεργεί για μας αν εμεις δεν τον αγαπησουμε μεσα μας,αν δεν τον αγκαλιααουμε μεσα μας,αν δεν τον αναγνωρίσουμε μεσα μας,αν δεν τον εμπιστευτουμε μεσα μας;

Ουφ......
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

...........μαλλον εχει ομοιότητα τελικά!Ελα Θεε μου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:roll: :roll: τι έχει ομοιότητα σφαιρούλα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

O μέσα μας Θεός Βασω!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εχω να παρατηρησω πάντως ότι τωρα τελευταία λέμε τα ίδια πραγματα που λέγαμε το φθινόπωρο που μας πέρασε... ή κάνω λάθος;;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

κατά τι ηπιότερα...ακόμα :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

........όχι βρε παιδιά.......
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τι όχι βρε σφαιρούλα μου;; τα ίδια λέγαμε.. για τον θεό.. για την εκκλησία...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:cry: ......γραφω σβηνω ουφ ας λεει.....θα λεμε κι εμεις,θα λεμε όλοι.Ο καθένας κανει αυτο που μπορεί.......
Η Βάσω μπορεί ετσι κι αλλιως.
Ειναι δοκιμασία για ολους όσους μαθαίνουμε............
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ναι σφαιρουλα ο καθένας κάνει αυτό που μπορεί......

Ολοι προσπαθούμε για τον εαυτό μας....
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

O μέσα μας Θεός Βασω!
Μέσα σ' αυτές τις σελίδες, έχουν καταγραφεί λόγια αγωνίας, ανησυχίας και αντιπαράθεσης, που όλοι μας νιώθουμε ότι δεν προωθούν καμία εξέλιξη στην σκέψη και στην πράξη...
Τα λόγια μου θεωρήθηκαν απόλυτα από τον Σκαπανέα (και ίσως και από άλλους), όμως το απόλυτο είναι και ένα δικαίωμα μας, όταν η ζωή μας έχει ισορροπήσει μεταξύ "γέννησης" και "θανάτου"...

Το πόσα "ψέμματα" έχουμε τοποθετήσει στην απόλυτη εμπειρία μας δεν μπορει να αξιολογηθεί, αφού τίποτα δεν αποδεικνύεται, παρά μόνο η ζωή μας στον φυσικό κόσμο! Η αιώνια ζωή είναι έργο του καθενός μας να ανακαλύψει, τοποθετώντας το κλειδί της ύπαρξης στην σωστή πόρτα...

Αν τα λόγια μου φαίνονται απόλυτα, είναι γιατί προέρχονται από την ζωή μου, την οποία τροφοδότησα με την αλήθεια που ανακάλυψα και δεν αποτελούν παρά μόνο μοίρασμα.
Κάθε μοίρασμα δεν υπόκειται σε αντιπαράθεση, ούτε ακόμα και αν αμφισβητείται η αλήθεια του. Και είναι ένας απλός σεβασμός στην συνέπεια της ζωής που βιώνεται με ολότητα και όχι με σκέψη...
Αν αυτό το μοίρασμα ανταποκριθεί σε κάποια δική σας "πόρτα" και την αγγίξει, το άνοιγμά της είναι δική σας υπόθεση και όχι δική μου.
Αν πάλι δεν την αγγίξει, προχωρήστε προς την επόμενη...
Το θέμα είναι να ανακαλύψετε μια πόρτα και όχι ποιά πόρτα!!!!

Για να πάμε λίγο βαθύτερα, μήπως έτσι μπορέσoυμε να καταλάβουμε τι σημαίνει ελευθερία, τι σημαίνει εμπειρία…
.
Το συναισθηματικό μας πεδίο, αυτό που είναι πιο κοντά στο σώμα μας, είναι το πρώτο που μας τροφοδοτεί με την εμπειρία προηγούμενων ζωών. Και ίσως το σημαντικότερο. Από εκεί μας έρχονται ασυνείδητα πρότυπα, τάσεις και εμπειρίες, που σχηματίζουν τον χαρακτήρα μας, αφού προστεθούν και η ανατροφή, τα βιώματα και τα ισχύοντα πρότυπα της εποχής που γεννηθήκαμε. ΄Ετσι λοιπόν, για να μπορέσουμε να ζήσουμε ελεύθερα, κύριο μέλημά μας είναι να αποκωδικοποιήσουμε την ζωή μας. ΄Ολη την ζωή μας.
Δυστυχώς, δεν έχουμε να ανακαλύψουμε τις τωρινές μας δεσμεύσεις μόνο…Τα πρότυπα της κοινωνίας και της θρησκείας, την μοναξιά και τον φόβο που κληρονομήσαμε από τους γονείς μας, την απόρριψη και την τιμωρία ίσως, που περιέβαλαν την παιδική μας αγνότητα…
Υπάρχουν λοιπόν ελλιπή συναισθήματα, τα οποία δεν αναγνωρίζουμε σαν βαθύτερα αίτια των εμποδίων που έρχονται στην ενσάρκωσή μας, γιατί δεν γνωρίζουμε την υπόγεια δράση τους.
Το πιο εύκολο που μπορούμε να κάνουμε, από φόβο να αγγίξουμε αυτά τα συναισθήματα, είναι να τα «ακουμπήσουμε» σε έναν εξωτερικό συνεργάτη και να τον παρακαλούμε αιώνια να μας λυτρώσει από αυτά. ΄Ετσι, αντί να αναγνωρίσουμε το υπόγειο μας, το αφήνουμε στα χέρια του θεού, που αποτελεί για τους ανθρώπους μια ελπίδα, ότι κάτι ανώτερο και υπερφυσικό υπάρχει και προνοεί…
΄Ένας μύστης όμως, ένας άνθρωπος, ο οποίος αναζητά την βαθύτερη ουσία της ζωής, και ο οποίος δεν παραμένει σε ότι έχει «ανακαλύψει» μέσα από τον λόγο άλλων ανθρώπων, αρχίζει να αποκωδικοποιεί το «μοιραίο» και να μην εμπιστεύεται το ανώτερο και υπερφυσικό, σαν εξουσιαστική δύναμη, που από συνήθεια αγαπάει και συγχωρεί με προϋποθέσεις, που εντέλει δεν του είναι ξεκάθαρες.
Αρχίζει να προσεγγίζει εσωτερικά αυτό το ανώτερο και υπερφυσικό, το οποίο όμως προσκρούει σε «τοίχους» συναισθημάτων που δεν είναι καθόλου τυχαίοι, αλλά είναι δημιουργήματά του. ΄Ετσι ανακαλύπτει ότι δεν υπάρχει «τυχαίο», αλλά «δημιουργία»…Και είναι η αρχή να καταλάβει τους νόμους της ύλης που λειτουργούν με τον δυαδισμό και την πόλωση.
Αυτή η αναγνώριση είναι και το μοναδικό εύρημα, που του δίνει την δυνατότητα να προεκταθεί σε ανώτερα πεδία, επιτρέποντας στον ανώτερο εαυτό του να βιώσει την ύλη, μέσα από την ανώτερη οκτάβα της ύπαρξης του και του προσφέρει ένα «εγώ» που έχει αποδεχτεί «το θέλημά σου, όχι το θέλημά μου».
Αυτή η φράση δεν αφορά στην ανθρώπινη συνείδηση έναντι μιας υπερφυσικής συνείδησης, γιατί τότε καμία πίστη στον θεό δεν μπορεί να αναγνωρίσει την αξία της.
Το θέλημα των ανθρώπων να ζουν καλά, αντιστέκεται στο θέλημα του θεού που θέλει τους ανθρώπους να ζουν μίζερα, να βγάζουν το ψωμί τους με πόνο, να υποφέρουν και να αρρωσταίνουν. ΄Όλα τυχαία…΄Όλα για τιμωρία…΄Όλα, γιατί εμείς, η φυλή των ανθρώπων είμαστε ανάξιοι του.
Το θέλημα σου, όχι το θέλημά μου, αντιστοιχεί στην αποκωδικοποίηση των συναισθημάτων του φυσικού κόσμου, και στην συμμετοχή μας με δράση μέσα σ’ αυτόν, ορίζοντας τον συναισθηματικό μας πεδίο, σαν μια σκάλα που πρέπει να ανέβουμε για να φτάσουμε στην πηγή της ύπαρξής μας.
΄Ετσι μόνο σταματάμε να συμμετέχουμε στην αντίδραση των ανθρώπων σε μια αδικία, σε μια τιμωρία, σε μια τυχαία ζωή, περιμένοντας, μετά τον θάνατό μας, να ανακαλύψουμε τον παράδείσο, τον θεό!
΄Ετσι μόνο σταματάμε να συμμετέχουμε στο «δράμα» του φυσικού κόσμου, αντιδρώντας στους ρόλους, και αρχίζουμε να συμμετέχουμε στην ζωή μας με δράση δημιουργού και όχι δημιουργήματος!
΄Ετσι μόνο μπορούμε να δούμε την αιώνιο ζωή, ζώντας όχι με το ολόγραμμα της ύπαρξής μας, αλλά με όλη μας την ύπαρξη. Κανείς δεν μας κατευθύνει πια…Είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε κάθε στιγμή την ισορροπία μας, κλείνοντας σιγά σιγά την ψαλίδα της πόλωσης με το να ενσωματώνουμε κάθε εμπειρία της ενσάρκωσής μας στην συνειδητότητά μας και όχι στο υποσυνείδητό, ή στην συνείδηση μόνο, που είναι αποτέλεσμα του δυαδισμού (σκοτάδι-φως). Κάθε βιωμένη εμπειρία είναι και ένα βήμα προς την ανώτερη φύση μας.
Το συναισθηματικό μας σώμα πάλλεται σε ανώτερη δόνηση, και στέλνει κύματα καθαρότητας και στο νοητικό μας σώμα, αρχίζοντας έτσι να δημιουργεί σκέψεις ανώτερης οκτάβας, ελευθερίας και αγάπης χωρίς όρους.

Αυτό είναι όμως το πρώτο βήμα ενός μύστη! Οι νόμοι των εσωτερικών πεδίων έχουν σειρά και προτεραιότητα. Δεν προσεγγίζει κανείς το νοητικό του σώμα πρώτα, αφήνοντας το συναισθηματικό μπλοκαρισμένο. Γιατί αυτό που θα συναντήσει, αν το κάνει, θα είναι μια «πληγωμένη» σκέψή, που πολύ κοντά στο πνευματικό σώμα, θα έχει αφεθεί στον θεό για να μπορέσει να υλοποιηθεί και να ζήσει…Πως όμως?
Πως θα ζήσει η «σκέψη», όσο ανώτερη δόνηση και αν έχει, αν το συναίσθημα δεν έχει βιωθεί μέσα από την «καθαρή» εμπειρία?
Αυτό συμβαίνει, όταν οι άνθρωποι, γνωρίζοντας για τον εσωτερισμό, ανοίγουν «βίαια» το κέντρο του κεφαλιού (την κορώνα), όπου προσλαμβάνουν «μηνύματα» από πνευματικά όντα, ή από τον ανώτερο εαυτό τους, τα οποία όμως μηνύματα δεν περνούν από ένα καθαρό συναισθηματικό σώμα. ΄Ετσι το κέντρο του λαιμού που είναι το σημαντικότερο κέντρο λήψης μηνυμάτων, δεν μπορεί να αντέξει την ανώτερη δόνηση τους και ο νους παρερμηνεύει την σημασία τους.

Τα κάτω κέντρα υπολειτουργούν, αφού ο άνθρωπος τα θεωρεί μη ύψιστης σημασίας και έτσι η εμπιστοσύνη, η σεξουαλικότητα, η δύναμη παρερμηνεύονται και δίνουν στο κέντρο της καρδιάς μηνύματα που δεν είναι ξεκάθαρα…
Η αγάπη, η ακτίνα φωτός από αυτό το κέντρο, η ανάσα του ανώτερου εαυτού μας, δεν έχει αμφίδρομη πορεία, αλλά ωθείται μόνο προς τα έξω, αφήνοντας το εσωτερικό των ανθρώπων κενό, τον πιέζει να λάβει αγάπη, που τελικά δεν μπορεί να εισπράξει από τον ίδιο του τον εαυτό! Πάντα λοιπόν αυτή αξιολογείται, σύμφωνα με τους όρους που ο άνθρωπος έχει υποσυνείδητα αφήσει συναισθηματικά, στα κάτω κέντρα.

΄Ετσι, γίνεται ο Ιησούς υπερφυσικό ον, και δυστυχώς πάει χαμένη όλη η ανθρώπινη πορεία του και η «θυσία» του. Πριν βγει ο Ιησούς, λοιπόν να διδάξει, πέρασε από όλη αυτήν την διαδικασία, γνωρίζοντας πολύ καλά την φύση του δυαδισμού, τον ανώτερο εαυτό του, την ανώτερη συνειδητότητα, τους νόμους του σύμπαντος. Οικειοθελώς πέρασε μέσα από την ύλη, για να μπορέσει να «ανοίξει» τον δρόμο για όλους μας…Το αποτέλεσμα? Τον κάναμε θεό και απομακρύναμε την σοφία του, προσθέτοντας ένα ακόμη βάρος στην πλάτη μας…την «σταύρωσή» του!
Μεταφράσαμε τα λόγια του, σύμφωνα με τον περιορισμένο νου μας και την λογική μας, σε μια αγάπη που δεν έχει όρους, όμως εμείς της βάζουμε καθημερινά και πρόσθετους δικούς μας και την ζυγίζουμε με αυτούς. Γιατί είναι η μοναδική αλήθεια, ότι αν δεν μπορέσουμε να βιώσουμε τον Χριστό εσωτερικά, δεν θα μπορέσουμε ποτέ να κατανοήσουμε την ζωή μας. Δεν το χωρά η λογική μας…και φυσικά ούτε το περιβάλλον που εμείς δημιουργήσαμε στον φυσικό κόσμο!!! ΄Ένα περιβάλλον, το οποίο, ενώ μας φαίνεται απεχθές, κάνουμε τα πάντα για να προσαρμοστούμε σ’ αυτό και φοβόμαστε κι όλας να το εγκαταλείψουμε…!!!!!
Αγνοούμε ίσως ότι το περιβάλλον αντικατοπτρίζει την δική μας εσωτερική πάλη μεταξύ δύο...και αν αυτά τα δύο δεν μπορέσουμε να τα ενώσουμε, πάντα θα προσελκύουμε αυτά τα δύο...το καλό και το κακό!!! Σαν εξωτερικούς κινδύνους, που μας δίνουν και την δικαιολογία, να συνεχίσουμε να φοβόμαστε την ζωή μας και τον θάνατό μας! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”