Ανθρωπος Α-Διδακτος = Ερμαιο Της Κολασης !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

fotini είπε:
δεν νομίζω ότι κανείς άνθρωπος που διανύει το μονοπάτι της ζωής μπορεί να χαρακτηριστεί απαίδευτός και αδίδακτος γιατί κάθε ενσαρκωμένη ψυχή περπάταέι ένα δρόμο γεμάτο εμπειρίες λκαι όχι μόνο, έτσι είναι ο νόμος της ζωής και ο λογος που ενσαρκώνεται η ψυχή
θα μπορούσαμε λοιπόν να πούμε ότι ουσιαστικά κάνεις δεν βιώνει 'ΚΌΛΑΣΗ' γιατί κανείς στην ουσία δεν μένει αδίδακτος στο μονοπάτι της ζωής (αναφέρομαι πάντα στη σύνδεση που κάνει εξαρχής ο Σκαπανέας μεταξύ κόλασης και αδίδακτος)

Σκαπανέα αφου ξεκινάς το topic θα ήθελες να εκφράσεις και την δική σου άποψη (όχι βέβαια πως σε υποχρεώνει κανέις) :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »


Ένα ελάττωμα είναι η ζήλια, όταν προσπαθήσουμε να δουλέψουμε γύρω το ελάττωμά μας, τότε αρχίζουν να αλλάζουν και οι καταστάσεις και οι άλλοι άνθρωποι προς εμάς.

Αυτό προσπαθώ κι εγώ να κάνω εδώ κι ένα χρόνο. Πίστεψέ με ότι έχουν αλλάξει και οι άλλοι γύρω μου.
Μιλας επομένως για αρνητικά συναισθήματα που τα ονοματίζεις "ελαττωματα" δηλαδή
Ζηλεια
φθόνος
ΑΝαξιότητα
Κακία
ΕΝοχή
Αυτοαπορριψη
Ντροπή
Αναβλητικότητα
Ανασφάλεια..............

και δουλευεις πανω σε αυτά!Ναί;

Τι εννοείς "δουλεύεις" και πως συνδέεις ολα αυτα με το Α-δάδακτος και την Κολαση; :D
Αν θες κι αν μπορείς να μας πεις γιατι αλλος εβαλε το θεμα κι αλλοι βγάζουν τα καστανα απο την φωτιά χεχε (Σκαπανεακι για σενα η κουδουνα)
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:

Ένα ελάττωμα είναι η ζήλια, όταν προσπαθήσουμε να δουλέψουμε γύρω το ελάττωμά μας, τότε αρχίζουν να αλλάζουν και οι καταστάσεις και οι άλλοι άνθρωποι προς εμάς.

Αυτό προσπαθώ κι εγώ να κάνω εδώ κι ένα χρόνο. Πίστεψέ με ότι έχουν αλλάξει και οι άλλοι γύρω μου.
Μιλας επομένως για αρνητικά συναισθήματα που τα ονοματίζεις "ελαττωματα" δηλαδή
Ζηλεια
φθόνος
ΑΝαξιότητα
Κακία
ΕΝοχή
Αυτοαπορριψη
Ντροπή
Αναβλητικότητα
Ανασφάλεια..............

και δουλευεις πανω σε αυτά!Ναί;

Τι εννοείς "δουλεύεις" και πως συνδέεις ολα αυτα με το Α-δίδακτος και την Κολαση; :D
Αν θες κι αν μπορείς να μας πεις γιατι αλλος εβαλε το θεμα κι αλλοι βγάζουν τα καστανα απο την φωτιά χεχε (Σκαπανεακι για σενα η κουδουνα)
Και οπως βλεπω αρχιζεις να τα βγαζεις τα καστανα μια χαρα !

Το ιδιο ερωτημα θα εκανα και εγω στη zefira!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

fotini έγραψε:fotini είπε:
δεν νομίζω ότι κανείς άνθρωπος που διανύει το μονοπάτι της ζωής μπορεί να χαρακτηριστεί απαίδευτός και αδίδακτος γιατί κάθε ενσαρκωμένη ψυχή περπάταέι ένα δρόμο γεμάτο εμπειρίες και όχι μόνο, έτσι είναι ο νόμος της ζωής και ο λογος που ενσαρκώνεται η ψυχή
θα μπορούσαμε λοιπόν να πούμε ότι ουσιαστικά κάνεις δεν βιώνει 'ΚΌΛΑΣΗ' γιατί κανείς στην ουσία δεν μένει αδίδακτος στο μονοπάτι της ζωής (αναφέρομαι πάντα στη σύνδεση που κάνει εξαρχής ο Σκαπανέας μεταξύ κόλασης και αδίδακτος)

Σκαπανέα αφου ξεκινάς το topic θα ήθελες να εκφράσεις και την δική σου άποψη (όχι βέβαια πως σε υποχρεώνει κανέις) :D
Φωτεινη-"ομαδα" μου, δεν ειναι αδιδακτος, αλλά α-διδακτος !

Και αν τονισεις και τις δυο συλλαβες ά- και -κτός, δηλαδη ά-διδακτός, τοτε βγαζεις νοημα καταπληκτικο και μια χαρα !
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 10 Φεβ 2008 7:08 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Ποτέ δεν μου άρεσε ο όρος κόλαση... ήξερα ότι δεν υπάρχει...

Σκαπανέα πας να ξεγλυστρήσεις... αλλα δεν σε αφηνω...

για πες μας εσυ .. τι εννοείς κόλαση και αδιδακτος...

Οταν άνοιγες το θέμα είχες κάτι στο μυαλό σου.......... :wink: :lol:
Ετσι μπραβο Ηλια μου !

Μη με αφησεις να ξεγλυστρησω και να ξεφυγω ! 8)

Για να μη σου αρεσει ο ορος κολαση, σημαινει οτι σε κυνηγαει απο κοντα !

Και οπως λες και εσυ: δεν σου αρεσε αρα... τον εξαφανισες και δεν υπαρχει ( "ηξερες οτι δεν υπαρχει" : λες ).

Τι βαζεις λοιπον εσυ στη θεση του ;

Γιατι αυτοι που τον εβαλαν, προφανως ειχαν καποιο λογο, τον οποιο εσυ φαινεται δεν εχεις...

Για πες μας λοιπον τι λογο ειχαν αυτοι που τον εθεσαν, τον οποιο εσυ αποκρουεις μετα "βδελυγμιας" ; :D

Και μαλλον εσυ θελεις να ξεγλυστρησεις, αρνουμενος ( ; ) να αποκρυπτογραφησεις τον θεματικο "κωδικα" !

Προφανως Ηλια μου και εχω κατι στο μυαλο μου !

Και αυτο το εχω δωσει με τον αρχικο θεματικο κωδικα, οπως ειπα και πιο πριν !

Αν Ο Λογος αυτος ειχε δοθει απο τον Ιησου ή Καποιον Αλλο Αναληφθεντα Διδασκαλο, θα γυριζες και θα του ελεγες:

Κοιτα να δεις αυτος που λες ειναι ενα μυστηριο ακατανοητο για μενα, γιατι δεν ξερω τι εννοεις...

Ή μας λες λοιπον τι εννοεις ή δεν ασχολουμαστε μαζι του
;

Τι θα εκανες Ηλια μου σε αυτη την περιπτωση ;

Δεν μπορεις να τρως παντοτε μασημενο φαγητο ! :wink: :roll: :D

Λοιπον : Μασα... :P
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

zefira έγραψε:Θέλω να πιστεύω ότι εδώ δεν εννοούμε πόσα πτυχία έχει κάποιος.

Αλλά πόσο μπορεί κάποιος να κοιτάξει μέσα του. Να γνωρίσει τον εαυτό του.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ούτε ένα πτυχίο κι όμως γνωρίζουν τον εαυτό τους καλύτερα.

Νομίζω λοιπόν ότι αυτό που εννοεί ο Skapaneas είναι να διδαχτούμε το μέσα μας και να παλέψουμε τα ελαττώματά μας για να μην έχουμε την κόλαση στη ζωή μας.
Zefira, θεωρω οτι αρχιζεις να βαζεις τα πραγματα στο δρομο τους ! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βρε "πονηρέ" θεματοθέτη γαιτι δεν τονίζεις σωστά τις λεξεις με λες;
Αλλο το α-δίδακτος και αλλο το α-διδκτός,εκτος κι αν θες να κανουμε διαλογισμος σε καθε λέξη πριν παμε να αντιληφθούμε το θεμα σου 8)

Μ'αρεσεις μ'αρεσεις όμως στα δυσκολα που τα πας κανονικά :wink: .
Μη με ρωτήσεις τι εννοώ "κανονικά",όρισε το εσυ ,χεχεχε :twisted:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Εδώ πιστεύω ότι το Α-δίδακτος και η κόλαση είναι αλληγορικά.

Δουλεύω με το μέσα μου εννοώ ότι ψάχνω να βρω τα λάθη-ελαττώματα μου και να ασχοληθώ με αυτά. Προσπαθώ πρώτα να αφουγκραστώ τον εαυτό μου και να σημειώσω πότε μου συμβαίνει ας πούμε να αναβάλω κάτι. Μετά προσπαθώ σιγά-σιγά να κάνω το αντίθετο από αυτό που έκανα μέχρι χθες. Με πολύ υπομονή και κατανόηση στον εαυτό μου.

Αν είμαι σε λάθος δρόμο και άλλα εννοεί ο Skapaneas τότε ζητώ συγνώμη και αποχωρώ από το θέμα.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, έχεις λίγο μπερδέψει τους φίλους μας με το α-διδακτός...και θα ήθελα να διευκρινήσω λίγο την ερμηνεία της λέξης, μήπως διευκολυνθεί η επικοινωνία...

το διδακτός, σημαίνει αυτός που μπορεί να διδαχθεί!!!

Αν δεν κάνω λάθος λοιπόν, εννοείς ότι αυτός που δεν μπορεί να διδαχθεί, είναι έρμαιο της κόλασης?

Αυτό έτσι κι αλλιώς είναι από μόνο του αντιφατικό, γιατί δεν υπάρχει κανείς που δεν μπορεί να διδαχθεί...

Υπάρχει μόνο αυτός που δεν θέλει...

Οπότε ή διόρθωσε τον τίτλο, ή διευκόλυνε την επικοινωνία, με το να ορίσεις στην καθομιλουμένη, σε ποιά ακριβώς τομή θέλεις απαντήσεις...
:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αν είμαι σε λάθος δρόμο και άλλα εννοεί ο Skapaneas τότε ζητώ συγνώμη και αποχωρώ από το θέμα.
Βρε πουλακι μου κάτσε καλα!
Λαθη και σωστα δεν υπαρχουν,παμε παρακάτω

Την γνωμη μας λεμε και μαλιστα με τροπο που ναειναι σε ολους μας και χαρά μαζι με προβληματισμό.

Τωρα.........πιασε το θεμα "αποχωρώ" και δουλεψε το ,ενταξει; :wink:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Οκ galazia_sfaira όλα καλά. :) :) :)
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D :D :D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27308
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Σκαπανέα συγχαρητήρια !
Για μια ακόμη φορά άναψες φωτιές στο νοητικό επίπεδο <παίζοντας > με τις λέξεις.

Καταγράφω λοιπόν και την δική μου ολιγόλογη ερμηνεία.

Η κόλαση είναι εδώ και τώρα, η δική μας επιλογή και αφορά τον τρόπο που επιλέγουμε να βιώσουμε την ζωή μας.
Την κόλαση μπορούν να επιλέξουν οι διδακτοί και οι αδιδακτοί και ίσως να υποφέρουν περισσότερο οι διδακτοί γιατί επιλέγουν τον δρόμο συνειδητά.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31558
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Και αν τονισεις και τις δυο συλλαβες ά- και -κτός, δηλαδη ά-διδακτός, τοτε βγαζεις νοημα καταπληκτικο και μια χαρα
τι έννοεις ακριβώς! με το α-δίδακτος δεν εννοείς αυτός που δεν έχει διδαχή, που δεν έχει περάσει απο μάθηση, παιδεία ή τέλος πάντων 'όρισε το όπως θες! 8)
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Skapaneas έγραψε:
galazia_sfaira έγραψε:
fotini έγραψε:Αυτο που εννοειτε εσεις... 8)
Ποιόί είναι οι "εσείς" Σκαπανέα??

Εσύ που βρίσκεσαι?? :cry:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”