Περι Αγαπης . . .

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα μου το είπε Qisan μου!!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Λοιπον Ισια το κορμι ..... στηλατο ...... και χαλαρο .....

Ποσες φορες δεν αναρρωτηθηκα τι λεει ενα αγαλμα ΚΟΥΡΟΥ ...
Ενας Κουρος ..... η μια Κουρη ( σαν αυτες που κραταγαν το Ερεχθειο ) τι χαζος που ημουνα χρονια αναρρωτιομουνα πως και γιατι ...... Μια μερα δεν αντεξα ... στηθηκα μπροστα σε μια φωτογραφια Κουρου οπως στεκεται και εκεινος ....... ειναι απιστευτο ποσες φορες χρειαστικε να διορθωσω την σταση μου μεχρι να την μαθω ...... Μετα αντι να καθομαι οκλαδον ( θεση γιογκας ) για καιρο καθομουνα ορθος στη θεση Κουρου .......
εε οσο χαζος και αν ημουνα μια μερα το σωμα μου ενιωσε και με τον καιρο αναγνωρισα τι σημαινει Κουρος απο μεσα μου ....
Κουρος σημαινει Παληκαρι στα Νεα Ελληνικα χεχεχεχε ......
και μετα οταν το συνειδητοποιησεις πρωτη αντιδραση ;
Τρεχουμε σε ολο τον κοσμο να βρουμε γνωση ....... μα γνωση εχουμε ξεχασμενη ολο ενα γυρω μας ...... ευτυχως ακομα αναγνωσημη ....
Δευτερη αντιδραση : Ποιος φταιει που την χασαμε εε ; Κλασικο αυτο ....... κλασικη αντιδραση εμεις δεν φταιμε ποτε ... καποιος αλλος εχει το φταιξιμο ...... και ζηταμε και να τον δειξουμε για να του τα φορτοσουμε ......
Τριτη αντιδραση : πολυ καιρο μετα και αν εισαι τυχερος / η
Αυτον που φταιει το βρικεις ......... τον βρισκεις κοιταζοντας στο καθρευτη και πρωτα τον φασκελωνεις για την αβλεψια του , μετα γελας με την ψυχη σου κοροιδεβοντας την μουτσουνα σου στο καθρευτη ......
Επομενη αντιδραση : Μετα καταλαγιαζεις , καταλαβαινεις περι τινος προκειται ... Ξανακοιτας στο καθρευτη και αγκαλιαζεις την αφεντομουτσουναρα σου και λες ...... ωραια τωρα ειμαστε οι δυο μας να λογαριαστουμε ............... χαχαχαχαχαχα αλλα ατιμουλη /α μου εκει απεναντι εχεις τυχη που σ Αγαπω αλλοιως θα σου δειχνα εγω ....
Μετα το πραγμα παιρνει διαδικη διασταση .......... μπαινεις στο μονοπατι της καλοδεχουμενης μοναχικοτητας ( οχι Μοναξιας ) και καταλαβαινεις πως εχεις δουλεια για περισσοτερες απο μια ζωη ...... :o :o
:idea: πως θα γινει να να ζησω 150 χρονια ;;; ισως καταφερω να τελειωσω αυτη τη δουλεια .........
χαχαχαχαχα

Σας το ευχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ ..........

NamasTe
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Qisan............... με τα μεγαφωνα τερμα και το κοκκινο φουστανι στη ψυχη ,οχι μονο στο κορμι.....λεω
Δεν νοιωθω καθολου ημιτελης στην αγαπη μου.
Το εβαλα σε αντιπαραβολη με την τελεια αγαπη.
Εγω ειμαι απλά μια Gαλαζια_Sφαιρα με κόκκινα χρωματα :D
Μιλησα ποτε γι'αυτο;
Να λοιπον που, ο μεσα στην καρδια μου Σκαπανεας, μουδωσε την ευκαιρία,για αλλη μια φορα για κατι που γινεται για μενα"πρωτη φορα".Απο κει πηρα πριν πολλα πολλα χρονια το ονομα μου.

Το τελετουργικο της Γαλαζιας Σφαιρας!!!!!!Νοιωσε ποσο ομορφα ειναι ναγαπας την ζώη.Ασε ελευθερη την καρδια σου φίλε,πανω και περα απο τη μικροτητα των προβληματων.Πιασε ενα τραγουδι παιδικο σιγανά,χαμηλοφωνα.Φαντασου την καρδια σου να μεγαλωνει,να γεμιζει την κάμαρα,το σπιτι,με ενα γαλαζιο φως,εντονο,λαμπερο.
Όταν φτασεις σε αυτό το σημειο,νοιωσε την φιλικη παρουσία των αγιων που πιστευες όταν εισουν παδί.Βεβαιώσου πως είναι εκεί,πως συρρέουν από όλες τις πλευρές χαμογελαστοί και σου φέρνουν την πιστη και την εμπιστοσυνη στη ζωή.Φαντάσου τους να πλησιάζουν,να ακουμπουν τα χερια στο κεφάλι σου,να επιθυμουν για σενα την αγαπη,την ειρήνη και την κοινωνία με τον κοσμο.Την κοινωνία των αγιων.
Όταν γινει εντονη αυτή η αίσθηση,νοιώσε πως αυτοτο γαλαζιο φως είναι ένα παλιρροϊκό κύ΄μα που παίνει και βγαίνει μεσα σου,στην γιετονια σου στην πολη σου στην χωρα σου,σε ολον τον κοσμο σε μια απεραντη Γαλαζια Σφαιαρ.Αποτελει την εκδηλωση της ανωτερης Αγαπης,που είναι περα από τις μαχες του καθημερινου,αλλα που ενδυναμώνει και σου δινει σφρίγος,ενεργει α,ειρηνη.
Διατηρησε οσο πιο πολύ γινεται το φως που ακτινοβολεις σον κοσμο.Η καρδι ασου είναι ανοιχτή,σκορπιζει αγαπη.
Όταν επιστρεφεις στην πραγματικότητα Οι Αγιοι θα μεινουν μαζι σου.ΤΟ ΓΑΛΑΖΙΟ ΦΩΣ θα είναι παντα παρόν
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε: Κι αν ξαναρθει Καλοδεχουμενος ....... και κοιτα Να ρωτα τον να σου το πει και ο ιδιος πως εχω δικιο .......
  • Δεν προκειται να ξαναελθει Gisan...

    Οχι τουλαχιστον μ' αυτο τον τροπο...

    Γιατι Ο Θεος Δεν Επαναλαμβανεται Gisan...

    Οτι κανει ειναι μια και εξω...

    Και ξερεις γιατι δεν προκειται να ξαναελθει;

    Γιατι ειναι ηδη εδω...
Δεν το ξεχνώ ποτέ από τότε...Και ήταν μια από τις πιο σημαντικές στιγμές στο ξεκίνημά μου...Τώρα πια αυτές οι στιγμές είναι η καθημερινότητα...Είναι... εσείς!!!
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Skapaneas έγραψε:
Qisan έγραψε:Κι αν ξαναρθει Καλοδεχουμενος ....... και κοιτα Να ρωτα τον να σου το πει και ο ιδιος πως εχω δικιο .......
  • Δεν προκειται να ξαναελθει Gisan...
    Οχι τουλαχιστον μ' αυτο τον τροπο...
    Γιατι Ο Θεος Δεν Επαναλαμβανεται Gisan...
    Οτι κανει ειναι μια και εξω...
    Και ξερεις γιατι δεν προκειται να ξαναελθει;
    Γιατι ειναι ηδη εδω...
Δεν το ξεχνώ ποτέ από τότε...Και ήταν μια από τις πιο σημαντικές στιγμές στο ξεκίνημά μου...Τώρα πια αυτές οι στιγμές είναι η καθημερινότητα...Είναι... εσείς!!!
Διαφωνω και συμφωνω Σκαπανεα ...
Δεν προκειται να ξαναελθει Gisan... < Qisan αν ευαρεστεισαι Σκαπανεα >
Εδω Διαφωνω Σκαπανεα Θα ξαναερθει οταν ειναι η " ωρα " να της πει κατι σημαντικο ... Ανεξερευνητες οι Βουλες του αλλωστε . . .
Οχι τουλαχιστον μ' αυτο τον τροπο...
Εδω Συμφωνω
Γιατι Ο Θεος Δεν Επαναλαμβανεται Qisan...
Εδω Διαφωνω Αν ο Θεος εκανε τον κοσμο Ναι επαναλαμβανεται με σταθερους ρυθμους ... δεν ειναι ομως εκει το κυριαρχο στοιχειο του αλλα στη δομη της δημιουργειας και στο Δεος και το Μυστηριο που την "εντησε" .
Οτι κανει ειναι μια και εξω...
Εδω ΔιαφωνωΟι θρησκειες προσπαθουν να τον προσεγγυσουν και εξελισσοντε.Το στερεωμα ειναι σε συνεχη εξεληξη, Ο χρονος "τρεχει"
και μεταλλασσετε εν τω ενιαυτον .
Και ξερεις γιατι δεν προκειται να ξαναελθει; Γιατι ειναι ηδη εδω...
Εδω Συμφωνω Γιατι ειναι Ον Ην Ο Ον και ο Ερχομενος . ο ες αει μεταλλασομενος και αδιαλυπτως ομοιος . . .

Βλεπεις το κυριο ερωτημα δεν ειναι ο θεος αλλα ο ανθρωπος που προσπαθει αν του μοιασει αιωνες τωρα και ακομα καταγραφει τις ιδιοτητες του και τις πραξεις του για να ολοκληροσει την εργασια αυτη .. Βεβαια αλλοι πηραν αλλους δρομους ...
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδω Διαφωνω Σκαπανεα Θα ξαναερθει οταν ειναι η " ωρα " να της πει κατι σημαντικο
΄Εχει ξαναέρθει...
Υλοποιημένος άλλη μία φορά...

Και έχει "έρθει" μέσα από άλλους ανθρώπους που σε μια δύσκολη στιγμή μου, μου λένε αυτές τις λέξεις που δεν μπορώ να "ακούσω" από αυτόν την συγκεκριμένη στιγμή...
Είναι απίστευτο!

Γιατί είναι μέσα σε όλους μας! Και ο ένας λειτουργεί για τον άλλον σαν "θεός"...όταν πρέπει!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:
Skapaneas έγραψε:
Qisan έγραψε:Κι αν ξαναρθει Καλοδεχουμενος ....... και κοιτα Να ρωτα τον να σου το πει και ο ιδιος πως εχω δικιο .......
  • Δεν προκειται να ξαναελθει Gisan...
    Οχι τουλαχιστον μ' αυτο τον τροπο...
    Γιατι Ο Θεος Δεν Επαναλαμβανεται Gisan...
    Οτι κανει ειναι μια και εξω...
    Και ξερεις γιατι δεν προκειται να ξαναελθει;
    Γιατι ειναι ηδη εδω...
Δεν το ξεχνώ ποτέ από τότε...Και ήταν μια από τις πιο σημαντικές στιγμές στο ξεκίνημά μου...Τώρα πια αυτές οι στιγμές είναι η καθημερινότητα...Είναι... εσείς!!!
Διαφωνω και συμφωνω Σκαπανεα ...
Δεν προκειται να ξαναελθει Gisan... < Qisan αν ευαρεστεισαι Σκαπανεα >
Εδω Διαφωνω Σκαπανεα Θα ξαναερθει οταν ειναι η " ωρα " να της πει κατι σημαντικο ... Ανεξερευνητες οι Βουλες του αλλωστε . . .
Οχι τουλαχιστον μ' αυτο τον τροπο...
Εδω Συμφωνω
Γιατι Ο Θεος Δεν Επαναλαμβανεται Qisan...
Εδω Διαφωνω Αν ο Θεος εκανε τον κοσμο Ναι επαναλαμβανεται με σταθερους ρυθμους ... δεν ειναι ομως εκει το κυριαρχο στοιχειο του αλλα στη δομη της δημιουργειας και στο Δεος και το Μυστηριο που την "εντησε" .
Οτι κανει ειναι μια και εξω...
Εδω Διαφωνω Οι θρησκειες προσπαθουν να τον προσεγγυσουν και εξελισσοντε.Το στερεωμα ειναι σε συνεχη εξεληξη, Ο χρονος "τρεχει"
και μεταλλασσετε εν τω ενιαυτον .
Και ξερεις γιατι δεν προκειται να ξαναελθει; Γιατι ειναι ηδη εδω...
Εδω Συμφωνω Γιατι ειναι Ον Ην Ο Ον και ο Ερχομενος . ο ες αει μεταλλασομενος και αδιαλυπτως ομοιος . . .

Βλεπεις το κυριο ερωτημα δεν ειναι ο θεος αλλα ο ανθρωπος που προσπαθει αν του μοιασει αιωνες τωρα και ακομα καταγραφει τις ιδιοτητες του και τις πραξεις του για να ολοκληροσει την εργασια αυτη .. Βεβαια αλλοι πηραν αλλους δρομους ...
Συγνωμη για το λαθος στο ονομα σου Qisan, εγινε απο κεκτημενη ταχυτητα...

Σχετικα με την πρωτη διαφωνια σου, διευκρινιζω οτι δεν αναφερομαι στη Βασω, αλλά στον τροπο που της παρουσιαστηκε.

Και εκει ακριβως πηγαινει το: δεν προκειται να ξαναελθει, τουλαχιστον με αυτο τον τροπο και αφορα ολους μας μηδενος εξαιρουμενου.

Και αυτο αφορα και στη δευτερη διαφωνια σου.

Οσον αφορα στην τριτη διαφωνια σου, ο Θεος εχει δειξει οτι ειναι υπερανω θρησκειων.

Δεν δεσμευεται απο τις προσεγγισεις των ανθρωπων και αυτα που νομιζουν ή πιστευουν οι ανθρωποι γι' Αυτον.

Η δημιουργια βεβαιως ειναι μια κυκλικη διαδικασια και συμφωνουμε σε αυτο.

Αλλά ο Θεος εμφανιζεται οπου και οπως θελει, στο παρελθον στο παρον και στο μελλον και τωρα και ανα πασα στιγμη δικη μας.

Και δεν δυναται να τον δεσμευσει αυτο που εμεις νομιζουμε για παρελθον ή και μελλον.



Και εισαι σιγουρος Qisan οτι καποιοι αλλοι πηραν λαθος δρομους;

Και προφανως οι λαθος δρομοι οδηγουν στην Κολαση των Χριστιανων.

Και ομως, Ο δρομος για την Κολαση ειναι μονοδρομος για ολους μας

Και αν δεν κατεβουμε μονοι μας συνειδητα και ελεγχομενα, θα μας κατεβασει η ιδια η ζωη...

Διοτι βλεπεις αυτο που οι Χριστιανοι ονομαζουμε Κολαση, αλλοι ονομαζουν αλλιως και η Βασω Λαβυρινθο...

Και οπως διαπιστωνεις και εσυ εδω μεσα, πολλοι ειναι αυτοι που αποδεχονται το κατεβασμα τους στο Λαβυρινθο για να αντιμετωπισουν συνειδητα και σε πληρη εγρηγορση τους εφιαλτες τους.

Και αν δεν εχουμε την αγαπη ως ασπιδα μας και οπλο μας δεν προκειται να τα καταφερουμε και η Κολαση ή Ο Λαβυρινθος, θα μας καταπιει...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Σκαπανεας >> Και εισαι σιγουρος Qisan οτι καποιοι αλλοι πηραν λαθος δρομους;


Δεν υπαρχουν σωστοι και λαθος δρομοι Σκαπανεα μου ...
Υπαρχουν μονο εκδοχες , επιλογες .... και ο καθενας ερχεται για να συμπληρωσει το πεπρωμενο του ....
Αλι και τρις αλι αν υπηρχαν σωστοι και λαθος δρομοι ... τοτε θα ειχαμε Σωτηρες ........ και δεν ξεχνω πως ο Κρισνα μετεμψυχωθηκε 32 φορες με σκοπο να βοηθησει τους συνανθρωπους του παντα με ενα διαφορετικο ρολο ( σκοπο )..... στην 16η του ( νομιζω ) μετεμψυχωση ηρθε με αποστολη να Σωσει το κοσμο απο τους Σωτηρες ........

NamasTe
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Qisan την 16 Φεβ 2008 11:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και αν δεν εχουμε την αγαπη ως ασπιδα μας και οπλο μας δεν προκειται να τα καταφερουμε και η Κολαση ή Ο Λαβυρινθος, θα μας καταπιει...

Ω πόσο συμφωνώ...

Ας έχουμε λοιπόν εμείς αγάπη περισσή, για όσους είναι στο λαβύρινθο και την ψάχνουν...

Να τι σημαίνει "μοίρασμα"...Κανέναν δεν πρόκειται να καταπιεί ο λαβύρινθος, αν εμείς δίνουμε όλο το φως μας, εκείνη την δύσκολη ώρα...΄Εστω και από μακρυά...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Περι Αγαπης
------------------------------------

Αγκαλιαζοντας το Ταο , σε αγκαλιαζει .
Ευελικτος , αναπνεοντας απαλα , αναγεννιεσαι .
Καθαριζοντας την οραση σου , γινεσαι καθαρος .
Τρεφοντας τα αγαπημενα σου , γινεσαι αμεροληπτος .
Ανοιγοντας την καρδια σου , γινεσαι αποδεκτος .
Δεχομενος τον κοσμο , αγκαλιαζεις το Ταο .

Φροντιζοντας και τρεφοντας ,
δημιουργοντας χωρις ιδιοκτησια ,
Δινοντας χωρις να ζητας ( ανταμοιβη ) ,
Ελεγχοντας χωρις να εξουσιαζεις .

Αυτο ειναι Αγαπη .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

:D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Ποια Ειναι Η Σωστη Εκδοχη Της Αγαπης ;
Άβαταρ μέλους
ΙΝΤΙΓΚΟ
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Απρ 2008 8:39 pm

Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ »

Μια ευχή για όλους και για μένα... Να αγαπάτε και να αγαπιέστε. Και μην ξεχνάτε το μικρό κοριτσάκι που κλαίει με σπαραγμό στη γωνία περιμένοντας για ένα χάδι σας. Μέσα από τους λυγμούς του αν ακούσετε το όνομά του, μην φοβάσθε, θα σας σώσει. Εγώ, το ακούω που φωνάζει... εσείς;;
"Το όνομά μου είναι ΑΛΗΘΕΙΑ!"
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

:D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περι Αγαπης . . .

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Το συναισθηματικό μας πεδίο "οραματίζεται", και δημιουργεί τις φαντασιώσεις. Δημιουργεί τα "φαντάσματα" των επιθυμιών μας και των προσδοκιών μας...Οραματίζεται την αγάπη, δεν την βιώνει...
Δεν μπορεί να την βιώσει, γιατί δεν γνωρίζει τι είναι...
Να μαι πάλι! Αυτό ακριβώς που περιγράφεις Βασούλα μου, είμαι εγώ!!!
:cry: :cry: :cry:
ένα χαμένο κορμί...
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”