ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Skapaneas

    Katerina

    Qisan

    nikos

    galazia_sfaira

    Ilias

    Λίλλιαν

    Emmanouela


    Ειστε Παγκοσμιοι Δασκαλοι !

    Κοιταξτε μεσα στην καρδια σας

    Και εξακριβωστε τι θελετε να διδαξετε τους ανθρωπους !

    Δεν εχει σημασια ο λογος για τον οποιο μπηκατε στο topic !

    Σημασια εχει οτι νιωσατε το σκιρτημα και ανταποκριθηκατε !

    Ειμαι εδω για να συζητησουμε ολοι μαζι, τον δρομο της αγαπης του καθενος μας προς τους ανθρωπους !
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

ΜΗΝ μου φουσκονεις τα μυαλα Σκαπανεα .......
εγω δεν εγινα ακομα καλα καλα δασκαλος και εσυ με ανηρευσες σε παγκοσμιο Δασκαλο ????

Προσοχη παρακαλω μην παρουν τα μυαλα μου αερα ..... δεν εχω που δεν εχω πολλα αν παρουν και αερα τι μελει γενεσθαι ???

χεχεχεχεχεχεχεχεχε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα μου δεν θα διδάξω.. παρα μόνο στον εαυτό μου μέσα απο βιώματα... Σε όσους ψάχνουν για διδασκάλους θα πω απλα ότι ο μεγαλυτερος διδάσκαλος είναι ο Εαυτός τους. Δεν θα πω σε κανέναν πως θα περπατησει το μονοπατι της ζωής του ή της εσωτερικής του αναζήτησης.. αλλα θα τους πω ότι για μένα ξεκίνησε απο την καρδια.. και ότι η αγάπη είναι το κλειδι που χρειάζονται όχι να την αναζητούν... αλλα να την νοιωθουν..
Το να οριστει κάποιος διδάσκαλος το θεωρω μια ταμπέλα ακόμη που δεν έχει νόημα...
Ολοι μας είμαστε μαθητες.. στο σχολειο του συμπαντος...
και όλοι είμαστε εδω για ο καθένας για ένα σκοπό.. οπότε Σκαπανέα... δεν έχει σημασία ποιος μπήκε στο θεμα ή οχι...
σημασία έχει να βρουμε τη διαδρομή για αυτό το σκοπό..και να την περπατησουμε..
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:ΜΗΝ μου φουσκονεις τα μυαλα Σκαπανεα .......
εγω δεν εγινα ακομα καλα καλα δασκαλος και εσυ με ανηρευσες σε παγκοσμιο Δασκαλο ????

Προσοχη παρακαλω μην παρουν τα μυαλα μου αερα ..... δεν εχω που δεν εχω πολλα αν παρουν και αερα τι μελει γενεσθαι ???

χεχεχεχεχεχεχεχεχε
Δηλαδη Qisan αν... φουσκωσουν τα μυαλα σου, τι θα διδαξεις τους ανθρωπους;

Βλεπεις ο Ηλιας, γνωριζει ηδη τι θα διδαξει και βρηκε ηδη και τους μαθητες του: τον εαυτο του
Ilias έγραψε:Σε όσους ψάχνουν για διδασκάλους θα πω απλα ότι ο μεγαλυτερος διδάσκαλος είναι ο Εαυτός τους.
Δεν θα πω σε κανέναν πως θα περπατησει το μονοπατι της ζωής του ή της εσωτερικής του αναζήτησης..
αλλα θα τους πω ότι για μένα ξεκίνησε απο την καρδια..
και ότι η αγάπη είναι το κλειδι που χρειάζονται
όχι να την αναζητούν... αλλα να την νοιωθουν..
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Εις Το Ονομα Της Αγιας Και Ευλογημενης Αγαπης

.............

Να Συγκεντρωθουν Εδω !


Ουδεις Αλλος Ας Μη Τολμησει Να Εμφανιστει
εγώ τολμώ...κάτι θα μάθω...!

..................................



Ας Ειναι Ανοιχτη Η Παρουσα Στιγμη Προς Το Συμπαν
............

Στέκομαι στο
"Ας Ειναι Ανοιχτη Η Παρουσα Στιγμη Προς Το Συμπαν "
και επιθυμώ να είναι ανοιχτές οι πύλες του Σύμπαντος συνεχώς,
να μπαίνει φως, να βλέπω τις Αγγελικές οντότητες να μου χαμογελούν..... Επιθυμώ να αγγίξω την ομορφιά και τη γαλήνη τους...
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ilias έγραψε: Το να οριστει κάποιος διδάσκαλος το θεωρω μια ταμπέλα ακόμη που δεν έχει νόημα...
Ολοι μας είμαστε μαθητες.. στο σχολειο του συμπαντος...
..
Νομίζω, ότι όλοι έχουμε δασκάλους.......τουλάχιστον τους γονείς μας(έστω και λάθος), που μας οδηγούν κάποτε στην αναζήτηση του εαυτού μας - αν αυτό επιλέξουμε - ή στην ένταξή μας στα πρότυπα.

Πάντως από κάπου ξεκινάμε......! Κάποιος "δάσκαλος" μας δείχνει τον Ήλιο και επιλέγουμε εμείς τελικά αν θα κοιτάξουμε το δάχτυλο....!

Πιστεύω, ότι είναι πλάνη να αισθάνομαι ότι όλα τα κάνω "μόνη" μου.
Μόνη μου απλά επιλέγω από τον πάγκο της ζωής, τι θα ζήσω και πως θα το ζήσω..... Σε έναν πάγκο, που κάποιοι άλλοι έχουν στήσει πολλά πράγματα και με καλούν να "αγοράσω"....!

Αυτοί δεν μπορεί, παρά να είναι δάσκαλοί μου....! Τους επέλεξα να παίξουν αυτό το ρόλο....!

***************
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πέννη μου μπορει να σου δείχνουν... και να σου λένε ακολουθα...
αλλα επιλογες του καθενος είναι τι θα κάνουν...
Ναι στις μικρότερες ηλικίες είναι λιγο διαφορετικα γιατι τοτε μαθίνουμε τον κόσμο γυρο μας.. αλλα έρχεται αργοτερα η ωρα που τα σκεφτομαστε και τα μπλοκαρισματα και τα προτυπα που έχουμε θαψει μεσα μας τα βγαζουμε στην επιφανεια και τα διωχνουμε...ή αποφασιζουμε να συνεχισουμε να τα ακολουθούμε... γιατι μας συμφερουν.. ή γιατι.. ποιοι είμαστε εμεις να κάνουμε την διαφορα...

Δασκαλος ναι είναι κάποιος που μας μαθαίνει πραγματα... που μας δείχνει ένα δρομο..
αλλα το προτυπο του δασκαλου είναι αυτο που είναι επικινδυνο και για τον "μαθητη" και για τον "δασκαλο"....
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

αλλα το προτυπο του δασκαλου είναι αυτο που είναι επικινδυνο και για τον "μαθητη" και για τον "δασκαλο"....
πως το εννοείς αυτό?

Γιατί να ενέχει κινδύνους η μάθηση?
Και ποιόν κίνδυνο διατρέχει ο "δάσκαλος"?

:?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το προτυπο του δασκάλου Πέννη μου είναι παρόμοιο με αυτο που λέγαμε για την παιδεία στην συλλογική συνειδητοτητα...
Το αλλάθητο του δασκάλου.... και η "θεοποίηση" του απο το μαθητη είναι ο κινδυνος που υπαρχει για τον "μαθητη"
και το να εξυψωσει τον εαυτό του απο τους υπόλοιπους και να λειτουργησει το εγω μας .. είναι ο κινδυνος του δασκαλου... :roll:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Πιστεύω πάντως, ότι είμαστε δάσκαλοι και μαθηταί ταυτόχρονα και πάντα, μέσα από το πέρασμά μας στη ζωή.

Οι κίνδυνοι υπάρχουν για να τους αναγνωρίζουμε και να τους υπερβαίνουμε.

Διδάσκομαι από τα παιδιά μου και τα διδάσκω ταυτόχρονα και όταν κάνω λάθος στην πορεία, διδάσκομαι από τα λάθη μου, τα οποία τελικά μου τά έχουν υποδείξει τα παιδιά μου.....!
και εδώ βρίσκεται ένας αέναος κύκλος........!

Το ίδιο συμβαίνει και με το φίλο, το σύντροφο, το γονέα, τον παπά της ενορίας, τον μπακάλη, τον φούρναρη, τη μοδίστρα μου, τον κομμωτή μου..., τον επαίτη στο φανάρι, ........και ο κατάλογος δεν έχει τελειωμό.....!

Όλοι είναι δάσκαλοί μου, ο καθένας από το δικό του πόστο....! Ο καθένας με το δικό του τρόπο......
και παράλληλα εγώ βρίσκομαι ως δάσκαλος για κάποιους άλλους που δεν τους βάζει ο νους μου.....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλέ μου Skapanea,

σ'ευχαριστώ για την "προειδοποίηση"! :lol:
:lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D :D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σύντομες σκέψεις μου το παγκόσμιοι δάσκαλοι.

Το παγκόσμιο είναι κάτι πολύ μικρό. Εγώ θα το έλεγα Παν-εγκόσμιο. Το παν στο τώρα. Είναι λοιπόν τόσο μικρό ένα σημείο στο κύτταρο μας. Ολη η ιστορία της ανθρωπότητας είναι γραμμένη στα κύτταρα του Dna μας. Υπό αυτή την έννοια είμαστε παγκόσμιοι μεν, εν δυνάμει δάσκαλοι δε, καθώς πως να φέρεις το ΠΑΝ στον κόσμο, στην γη όταν δεν ξέρεις και πολλά απο αυτά που μετα-φέρεις? Πηγαινοερχόμαστε στο σύμπαν, στις ζωές φέροντας κάθε φορά κάτι καινούργιο και κάθε νέα ζωή είναι πιο εξελιγμένη απο εμάς. Το καλύτερο λοιπόν είναι να είμαστε ζωντανοί για να βιώνουμε την κάθε στιγμή γιατί κάθε στιγμή είναι ένα σημείο απο το το Παν
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Σκαπανέα ο δάσκαλος ορίζεται στην καρδιά μας ο ανώτερος εαυτός μας που είναι σε συνεχή επικοινωνία με το σχέδιο της ψυχής μας..

Η ψυχή μας είναι ο μεγαλύτερος δάσκαλος που μπορεί να μας μάθει..να μας διδάξει χιλιάδες μαθήματα και επιγνώσεις!!!!
Συνειδητές και μη..

Ευχαριστώ πάντως για την υπενθύμιση αυτή....!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το καλύτερο λοιπόν είναι να είμαστε ζωντανοί για να βιώνουμε την κάθε στιγμή γιατί κάθε στιγμή είναι ένα σημείο απο το το Παν
Aυτο απο μονο του ενω ειναι δικη σου σκεψη δεν εινα και διδαχή γαι οποιον θελει;
Ετσι δεν γινεται κι εδω μεσα;
Ειναι ρολοι εναλασσόμενοι και καθολου μα καθολου άνευ σημασίας,Δασκαλου και μαθητή.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”