Η Εξομολογηση μιας "Ψυχης"

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενα "εγώ" που νομίζει ότι είναι πνεύμα και προσαρμόζεται σ' αυτά που θεωρεί ότι είναι, χωρίς να τα βιώνει.

Ενα "εγώ" που νομίζει ότι είναι ο μόνος εκλεκτός του πνεύματος

Ενα "εγώ" που απομακρύνεται από τους ανθρώπους με τις πράξεις του και έρχεται κοντά στον θεό μόνο με την σκέψη του.

Ενα "εγώ" που θεωρεί τον νου του εργαλείο, και αφήνει "άλλους" να τον χρησιμοποιούν.

Ενα "εγώ" που θεωρεί ότι η προσωπικότητά του μπορεί να ελέγχεται, χωρίς να γνωρίζει ποιός την ελέγχει.

Ενα "εγώ" που δεν γνωρίζει την ισορροπία των συναισθημάτων και προσπαθεί να εκφράσει το πνεύμα, μέσα από την δυαδικότητα, επιλέγοντας αυτό που αυτό θεωρεί "καλό", αρνούμενος την φύση της, που περιέχει και το "κακό".

Ενα "εγώ" που συνεχίζει τα πρότυπα του δυαδισμού, ακολουθώντας τα χνάρια του θεού από τον δρόμο του "καλού" που έμαθε με την λογική του και όχι με την διάνοιά του.

Χρειάζεσαι κι άλλες εξηγήσεις Σκαπανέα? Εχω ακόμα πολλές...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Εχουσι γνωσιν οι φυλακες ! ! !
Αμ πως? :)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Χρειάζεσαι κι άλλες εξηγήσεις Σκαπανέα? Εχω ακόμα πολλές...
Ποσοι αλλοι χρειαζονται αραγε επεξηγησεις στα "λεγομενα" σου, αλλά δεν "τολμουν" να ρωτησουν;

Και "δεν" τις χρειαζομαι εγω, αλλά η ασαφεια και το ακατανοητο του πραγματος.

Και ναι!
Οσες επεξηγησεις εχεις παραθεσε τες.
Θα ειναι χρησιμες για ολους μας.

Και να τις συζητησουμε διεξοδικα...
Γιατι πολλοι θα ειμαστε εμεις που μεσα απο μια τετοια συζητηση, θα εμπνευστουμε οραματα και θα σχεδιασουμε πραγματικες δρασεις που θα κανουν τη ζωη μας πιο "υποφερτη"

Γιατι καμια φορα ( αν οχι συνηθως ) λεμε καποια πραγματα και δεν εχουμε κατανοησει κι εμεις που τα λεμε αυτα που λεμε.
Οποτε χρειαζεται και σε μας καποια εμβαθυνση.

Για μενα παντως πνευματικος εγωϊσμος, απλα και κατανοητα, ειναι να εχω αποψη πανω στα λεγομενα πνευματικα ζητηματα και να την χρησιμοποιω στην πραξη για εργα πολλα και διαφορα, αδιαφορωντας για την συμβουλη της ιδιας μου της Ψυχης επ' αυτων.

Πνευματικος εγωϊσμος ειναι να μπαινω στα χωραφια της Ψυχης μου, αγνοωντας οτι σε αυτο το "δυσβατο" και "κακοτραχαλο" μονοπατι, χρειαζομαι τον οδηγο μου σε καθε βημα.

Πνευματικος εγωϊσμος ειναι το "διδαγμα" το απορρεον απο την ολη βιωτη και δραση του αρχετυπου του διαβολου.

Ο οποιος αγνοησε τον Θεο στις αποφασεις του και αυτοβουλα και ανευ ευλογιας ενεργωντας, υπεστη και υφισταται τις συνεπειες της πραξης του εως της σημερον...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πνευματικος εγωϊσμος ειναι να μπαινω στα χωραφια της Ψυχης μου, αγνοωντας οτι σε αυτο το "δυσβατο" και "κακοτραχαλο" μονοπατι, χρειαζομαι τον οδηγο μου σε καθε βημα
Οδηγός σου είναι ο Εαυτός σου Σκαπανέα... κανένας άλλος...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ηδη ξεκινώ με κάτι που για μένα λειτούργησε για πολλά χρόνια σαν "πρότυπο"...και με απομάκρυνε από την αγνότητα της θεότητας. Και αυτό είναι η "παρουσία" του διαβόλου.

Μέσα μου τον ανακάλυψα, και μέσα μου τον αποδέχτηκα.
Εξω από εμένα δεν υπήρχε τίποτα τελικά.

Μέχρι να το αντιληφθώ όμως, πάλευα κάθε φορά το "κακό"...πάλευα την ιδέα του, και φοβόμουν σε κάθε μου άφημα, μην έρθουν οι "σκοτεινοί" άγγελοι, να ταράξουν την πλασματική μου ευδαιμονία.

Τελικά όλος ο διάβολος ήταν μέσα χωμένος σε κάθε μου διεκδίκηση από τους ανθρώπους. Σε κάθε μου σκέψη που ακολουθούσε τον μονόδρομο του "καλού"...

Και όσο προχωρούσα στον μονόδρομο του "καλού", τόσο πιο πολυ θεωρούσα επικίνδυνο τον διάβολο, μην με παρασύρει...

Φόβος στον φόβο...

΄Ομως ήμουνα βαθιά νυχτωμένη...Και ούτε που άκουγα!!!

Η κάθε "επικοινωνία" μου ήταν και μια "σφαλιάρα"!

Και με κάθε "σφαλιάρα", τόσο πιο βαθιά στο σκοτάδι πήγαινα.


Μέχρι που παρέμεινα εκεί για έναν ολόκληρο μήνα...Να οι "μάχες", να οι "παραιτήσεις", όλα βιωματικά, γι' αυτό έχουν και αξία για μένα.
΄Ετσι μόνο μπόρεσα να "περιέχω" και τον φόβο και να μην τον φοβάμαι.

Πνευματικό εγωισμό λοιπόν θεωρώ κάτι αντίστοιχο με τον υλικό εγωισμό. Γιατί και στις δύο περιπτώσεις δεν αναγνωρίζεις το πνεύμα.

Στην πρώτη δεν βιώνεις το πνεύμα, αλλά το γνωρίζεις από εξωτερικά "φαινόμενα", στην δεύτερη δεν ξέρεις καν ότι υπάρχει.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:
Πνευματικος εγωϊσμος ειναι να μπαινω στα χωραφια της Ψυχης μου, αγνοωντας οτι σε αυτο το "δυσβατο" και "κακοτραχαλο" μονοπατι, χρειαζομαι τον οδηγο μου σε καθε βημα
Οδηγός σου είναι ο Εαυτός σου Σκαπανέα... κανένας άλλος...
Αυτον ακριβως εννοω Ηλια...
Και πρεπει να μαθω να επικοινωνω μαζι του συνειδητα σε καθε μου βημα...
Και να παιρνω τη γνωμη του για καθε τι που προτιθεμαι να κανω περα απο τα γνωστα...
Ή οχι;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, ναι τον Εαυτό σου, το μέρος εκείνο που δεν γνωρίζεις και θέλεις να μάθεις. Και μέχρι να το μάθεις, θωρείς την φωνή της λογικής, φωνή του Εαυτού.

Ο Εαυτός ειναι στον πυρήνα μας. ΄Ομως για να φτάσεις εκεί χρειάζεται να διανύσεις όλους τους δρόμους. Να μην αποκλείσεις κανέναν. ΄Αλλωστε γι' αυτό δεν ειμαστε εδώ?

Τον αναγνωρίζεις από την σιωπή...Μέσα από αυτήν σου μιλάει.
Η φασαρία ειναι μόνο της λογικής μας!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Συμφωνώ και επαυξάνω..
Συχνά μπερδεύουμε την φωνή της λογικής με τον Εαυτό μας.. όπως και την φωνή της καρδιας.. της συνηδεισης..Ακου τον Εαυτό σου στη σιωπή..

Ο Εαυτός σου είναι ένα και όλα μαζι.. Τα εμπεριέχει όλα
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Συμφωνώ και επαυξάνω..
Συχνά μπερδεύουμε την φωνή της λογικής με τον Εαυτό μας.. όπως και την φωνή της καρδιας.. της συνηδεισης..Ακου τον Εαυτό σου στη σιωπή..

Ο Εαυτός σου είναι ένα και όλα μαζι.. Τα εμπεριέχει όλα
Εδω με μπερδευεις Ηλια.
Η φωνη της λογικης ερχεται απο την κεφαλη.
Η φωνη της καρδιας ερχεται απο την καρδια.
Ετσι τουλαχιστον το αντιλαμβανομαι εγω.
Αν εννοεις ή γνωριζεις κατι διαφορετικο, διευκρινησε το.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Τον αναγνωρίζεις από την σιωπή...Μέσα από αυτήν σου μιλάει.
Και τι σου λεει;
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η φωνη της λογικης ερχεται απο την κεφαλη.
Η φωνη της καρδιας ερχεται απο την καρδια
Αυτο εννοώ σκαπανέα...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:
Η φωνη της λογικης ερχεται απο την κεφαλη.
Η φωνη της καρδιας ερχεται απο την καρδια
Αυτο εννοώ σκαπανέα...
Ειπα κι εγω... Τοσο "πισω" ειμαι; 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μου λέει ότι, "αν συναντήσεις έναν περίεργο τύπο με γρανάζια στην καρδιά, ρίξε του λίγο λάδι να γυρίζουν οι τροχοί γρηγορότερα" :D :D :D :D

Ποσοι αλλοι χρειαζονται αραγε επεξηγησεις στα "λεγομενα" σου, αλλά δεν "τολμουν" να ρωτησουν;
Και γιατί δεν τολμούν?
Και αφού δεν χρειάζεσαι επεξηγήσεις για σένα, σημαίνει ότι για σένα όλα είναι κατανοητά, μάλλον...

Οι ερωτήσεις σου λοιπόν αφορουν διευκρινήσεις για τους άλλους?

Δεν τολμούν να ρωτήσουν εμένα, και μάλλον έβαλαν εσένα να ρωτήσεις, που έχεις πιο θάρρος μαζί μου ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Δεν τολμούν να ρωτήσουν εμένα, και μάλλον έβαλαν εσένα να ρωτήσεις, που έχεις πιο θάρρος μαζί μου ε? :wink:
Ειναι να μην εχω θαρρος μαζι σου, μετα απο τετοιες φιλοφρονησεις;
Μου λέει ότι, "αν συναντήσεις έναν περίεργο τύπο με γρανάζια στην καρδιά, ρίξε του λίγο λάδι να γυρίζουν οι τροχοί γρηγορότερα" :D :D :D :D
Μεταξυ μας, ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει τα τελευταια 250 (ελλειψει ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ αριθμων) χρονια και πολυ το φχαριστηθηκα... :D :D :D
Και γιατί δεν τολμούν?
Γιατι σε θεωρουν κατι σαν "γκουρου" και αποφευγουν να αγγιξουν αυτα που δεν καταλαβαινουν.

Ενω εγω ως "περιεργος τυπος" ( 8) ) με αγρασαριστα καρδιογραναζα, δεν σκαμπαζω απο τετοια και ρωταω στα ισια...
Και αφού δεν χρειάζεσαι επεξηγήσεις για σένα, σημαίνει ότι για σένα όλα είναι κατανοητά, μάλλον...

Οι ερωτήσεις σου λοιπόν αφορουν διευκρινήσεις για τους άλλους?
Επομενως οι ερωτησεις μου αφορουν πρωταρχικα εσενα ( εδω σου την "εφερα" :D :D :D :D :D ) και κατοπιν ολους εμας τους υπολοιπους...

Καταλαβες; :lol:

Με αγαπη

Σκαπανευς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατι σε θεωρουν κατι σαν "γκουρου" και αποφευγουν να αγγιξουν αυτα που δεν καταλαβαινουν.
Χαχαχαχαχαχαχα!!!

Μετά από το "μαμά" που μου είπαν σαν χαρακτηρισμό, τώρα να ένας ακόμα, που δεν είχα σκεφτεί....

Γκουρού λοιπόν! Ξέρεις ποιά είναι η ιδιότητα των γκουρού?


Με τον θρησκευτικό τίτλο Γκουρού ή Γκούρου (Guru) που στη σανσκριτική σημαίνει "σεβαστός", αναφερόμαστε στον Πνευματικό Δάσκαλο του ινδουισμού, ένα πρόσωπο που πιστεύεται από τους οπαδούς της θρησκείας αυτής πως έχει φθάσει στην εσώτερη φώτιση ή έστω έχει προχωρήσει πολύ προς τον τελικό σκοπό.

Έργο του Γκουρού είναι να μελετήσει προσεκτικά την προσωπικότητα και την ιδιοσυγκρασία των μαθητών του και να καθορίζει για τον καθένα από αυτούς, την κατάλληλη μέθοδο Προσήλωσης. Αν και πολλοί Ινδοί επισκέπτονται συχνά ένα Γκουρού για να τον ακούσουν να απαγγέλλει και να σχολιάζει τα ιερά κείμενα, εντούτοις, για μια επιτυχή μαθητεία στον Γιόγκα, πρέπει ο μαθητής να ακολουθήσει τις διδασκαλίες του Γκουρού με πίστη, υπακοή και απόλυτη αυτοεγκατάλειψη.



Αν είμαι εγώ λοιπόν ένας "γκουρού", ας βρεθεί έστω και ένας "μαθητής" να μου πει πότε μελέτησα προσεκτικά την προσωπικότητά του και του βρήκα την κατάλληλη μέθοδο!!!

Ω Σκαπανέα! Η φώτιση δεν δηλώνεται...
Βιώνονται αλήθειες απλά!
Και έχουν επίδραση σε όλη σου την ύπαρξη!
Και για τον λόγο αυτό, έχουν επίδραση και στην ζωή σου, που δεν είναι "καπέλωμα" για τους υπόλοιπους ανθρώπους που είναι κοντά σου, αλλά είναι το κίνητρο να ψάξει ο καθένας για να ζήσει με ουσία, και όχι να ζήσει γιατί "γεννήθηκε" τυχαία...

Αυτή είναι η μόνη αλήθεια που μπορώ να λέω. ΄Ολα τα άλλα ανήκουν στην δική μου διαδρομή και δεν τα "επιβάλλω" σε κανέναν. Σε τόσα ποστ δικά μου σου το λέω...
΄Ισως όμως εκεί σε "απογοήτευσα" ε?
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΩ ΕΝΑΝ ΔΡΟΜΟ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΙ ΑΚΜΑΙΟ, αλλά σου δείχνω ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΙ ΑΚΜΑΙΑ...

Ενώ εσύ μου δείχνεις το αντίθετο...
Μου δειχνεις τον δρόμο τον ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΙ ΑΚΜΑΙΟ, αλλά δεν μου δειχνεις ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΙ ΑΚΜΑΙΑ ΖΩΗ!

Εκεί μόνο είναι οι διαφορές μας... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”