Η Εξομολογηση μιας "Ψυχης"

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Έργο του Γκουρού είναι να μελετήσει προσεκτικά την προσωπικότητα και την ιδιοσυγκρασία των μαθητών του και να καθορίζει για τον καθένα από αυτούς, την κατάλληλη μέθοδο Προσήλωσης. Αν και πολλοί Ινδοί επισκέπτονται συχνά ένα Γκουρού για να τον ακούσουν να απαγγέλλει και να σχολιάζει τα ιερά κείμενα, εντούτοις, για μια επιτυχή μαθητεία στον Γιόγκα, πρέπει ο μαθητής να ακολουθήσει τις διδασκαλίες του Γκουρού με πίστη, υπακοή και απόλυτη αυτοεγκατάλειψη.[/i]

Αν είμαι εγώ λοιπόν ένας "γκουρού", ας βρεθεί έστω και ένας "μαθητής" να μου πει πότε μελέτησα προσεκτικά την προσωπικότητά του και του βρήκα την κατάλληλη μέθοδο!!!
Αυτο ακριβως λεω κι εγω...

Ποτε προλαβες και μελετησες την προσωπικοτητα του Γεωργιου και αποφασισες οτι η καταλληλη μεθοδος γι' αυτον και η ενδεδειγμενη, ειναι η αποπομπη του απο το forum;

Θα επρεπε ( 8) :lol: ) για ενα χρονο να κανεις σαν δασκαλα σε σχολειο με τα ολα του, δηλαδη ενα συνηθισμενο μεσο σχολειο...

Και τοτε θα εβλεπες ενδεχομενως οτι η αποβολη δια παντος απο το σχολειο σε ενα μαθητη, ειναι κατι που χρησιμοποιειται σε εσχατη αναγκη και κατοπιν εξαντλησης ολων των αλλων τακτικων και τεχνικων αντιμετωπισης του "προβληματος" και μετα απο πολυ χρονο...
΄Ισως όμως εκεί σε "απογοήτευσα" ε?
Δεν με απογοητευσες λοιπον, αλλά με εξεπληξες με το χειρισμο του ολου "θεματος"...

Ισως να κανω λαθος, ως ανθρωπος...

Αλλά "βλεπω" ενα "πονηρο" χαμογελακι "καπου" που με πειθει για το αντιθετο και με υποχρεωνει εν "σιωπη" να τα γραψω.

Και εχεις δικιο γι' αυτο που λες:
... ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΕΙΧΝΩ ΕΝΑΝ ΔΡΟΜΟ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΙ ΑΚΜΑΙΟ
γιατι αυτο το κανω εγω, οπως και παλι λες...

Ομως εσυ μου δειχνεις
ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΙ ΑΚΜΑΙΑ...
την οποια εχω αναγκη, για να βλεπω οτι ο δρομος "μου" εχει πραγματικο αντικρυσμα στη ζωη;
Εκεί μόνο είναι οι διαφορές μας... :wink:
και γι' αυτο ειμαστε "συμπληρωματικοι"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ποτε προλαβες και μελετησες την προσωπικοτητα του Γεωργιου και αποφασισες οτι η καταλληλη μεθοδος γι' αυτον και η ενδεδειγμενη, ειναι η αποπομπη του απο το forum;


Mάλλον δεν μπορείς να με κατανοήσεις...
Δεν είμαι δασκάλα της ζωής κανενός!
Μην μπερδεύεις το ρέικι...

Η αγάπη έτσι κι αλλιώς Σκαπανέα, δεν διδάσκεται...βιώνεται όπως σου είπα.

Ο Γεώργιος, απλά εισχώρησε περισσότερο στα όρια του σεβασμού μου, απ' όσο επιτρέπω. Και επειδή για μένα χρειάζεται κανείς την σιωπή για να αντιληφθεί τον εαυτό του, και αφού δεν το έκανε μόνος του, του "έδειξα" απλά τον δρόμο, του σεβασμού για τον ίδιο του τον εαυτό.

Αν τον άφηνα, οι υπόλοιποι θα τον ξεφτίλιζαν, και είναι κάτι που ούτε ο ίδιος είχε αντιλφθεί, και συνέχιζε να απαντάει ακόμα και όταν πίσω από τα λόγια που γράφονταν δεν υπήρχε "άτομο", αλλά "ιδέα", όπως έκανε στα λόγια του Χαλίλ Γκιμπράν.

Ο φίλος σου λοιπόν ΜΙΛΑΓΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ...και να μου αποδείξει ότι έχει δίκιο όποιος μιλήσει τελευταίος!!!!

Ο Γεώργιος δεν ήταν ποτέ "μαθητής" μου στο ρέικι και δεν θα υπάρξει ποτέ "συνοδοιπόρος" μου, αφού δεν με σεβάστηκε...

Και θα σε παρακαλούσα να μην μιλάς για λογαριασμό του, γιατί τότε θα ενθέσω εδώ το μήνυμα που μου έστειλε προσωπικά, να δώ πως θα το απαντήσεις....

Δεν είμαι μόνο πνεύμα, Σκαπανέα, και σε παρακαλώ πάρτο αλλιώς...
Εσένα προσωπικά, σε προσέβαλα κάπου?

ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειμαι...και πράτω αυτό του πνεύματος μου που δεν κοντράρει την ανθρώπινη φύση μου. Ζω και στην 3η διάσταση σύμφωνα με τους δικούς της νόμους...

Δεν θα τα καταλύσουμε όλα, στο όνομα του πνεύματος. Γιατί αυτό, πίστεψέ με, ούτε το ίδιο το πνεύμα μας δεν το θέλει....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Βασω αφου πρωτα σημειωσω οτι δεν μιλω για λογαριασμο κανενος τριτου, αλλά λεω μονο αυτο που μου υπαγορευει το δικο μου πνευμα οπως εκανες και κανεις και εσυ, συμπληρωνω λεγοντας οτι εχω δυο δρομους μπροστα μου τωρα.

Ο ενας ειναι αυτος της συνεχους αντιπαραθεσης, που θα εχει ως αποτελεσμα το ανεβασμα των τονων, κατι που το ζησαμε ολοι προσφατα.

Ο αλλος ειναι να λαβω υπ'οψη μου αυτο που λες
ΑΝΘΡΩΠΟΣ ειμαι...και πράτω αυτό του πνεύματος μου που δεν κοντράρει την ανθρώπινη φύση μου. Ζω και στην 3η διάσταση σύμφωνα με τους δικούς της νόμους...

Δεν θα τα καταλύσουμε όλα, στο όνομα του πνεύματος. Γιατί αυτό, πίστεψέ με, ούτε το ίδιο το πνεύμα μας δεν το θέλει....
και να σταματησω εδω τα σχετικα, εκλαμβανοντας το περιεχομενο της παραπανω παραθεσης ως το καμπανακι για την μη υπερβαση των οριων της προσωπικης αντοχης των δικων σου, αλλά και ολων μας.

Επιλεγω λοιπον το δευτερο δρομο, με την βεβαιοτητα οτι με τον καιρο θα δουμε ολοι τα πραγματα στη σωστη τους διασταση.

Οσο για το προσωπικο μηνυμα του Γεωργιου, αφορα τον ιδιο και μονο τον ιδιο και δεν θα εμπαινα στη διαδικασια να εξηγησω τα λεγομενα του.

Και κανεις δεν μπορει να σε υποχρεωσει να το δωσεις στη δημοσιοτητα, παρα μονον ο εαυτος σου προκειμενου να "δικαιωθει" σε κατι.

Ο λαβυρινθος Βασω δεν ειναι εκει κατω τελικα, αλλά εδω πανω.

Και καποια στιγμη αντιλαμβανομαστε οτι αυτο που εχουμε δουλεψει κατω εξωτερικευεται στην αντικειμενικη μας πραγματικοτητα._
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:ευχαριστω που υπαρχεις
Σε ευχαριστω που ανοιγεσαι στον κοσμο των αισθησεων με ενα τροπο υπερλογικο
Δεν γνωριζω ποιο θα ειναι το τερμα του ταξιδιου
Αλλά γνωριζω οτι σε καθε μου βημα η παρουσια του Ενος θα γεμιζει τη ζωη μoυ με φως, αγαπη και δυναμη
Μη φοβασαι να με δεις, να με κοιταξεις κατα προσωπο γιατι εγω σε βλεπω καθημερινα και ζωντανα
Εσυ;
Vaso έγραψε:΄Ολοι ζωντανά με βλέπουν...Το θέμα είναι ποιοί με αισθάνονται! Ποιοί, χωρίς να φοβούνται! Ποιοί, χωρίς να σκέφτονται!
Ποιοί μου "επιτρέπουν" να τους δω, χωρίς "μάσκα"!!!
Ετσι είχε ξεκινήσει η γνωριμία μας Σκαπανέα…
Θυμάσαι?

Να σου πω κατ’ αρχήν ότι δεν με βγάζεις εσύ ποτέ εκτός ορίων, όταν μιλάς για τον εαυτό σου. ΄Όταν έχουμε διάλογο, που θεωρώ ένα από τα πιο σημαντικά σημεία της αλληλεπίδρασης των ανθρώπων.
΄Ισως γινόταν σκληρή αντιπαράθεση, όταν εσύ θα ήθελες να πάρεις την θέση άλλου και να ρωτήσεις για λογαριασμό του. Γιατί δεν θα είχες απαντήσεις Σκαπανέα, και το γνωρίζεις πολύ καλά.

Θα σου πω κάτι που δεν ξέρουν οι πολλοί, παρά δύο συγκεκριμένοι από αυτήν την παρέα μας στο φόρουμ.
΄Όταν «μάτωνα» το σώμα μου, παλεύοντας με τους βράχους τους δικους μου, εδώ "πάνω" το έκανα. Το υπόγειο ήταν απλά το «περιτύλιγμα» των βράχων και αυτό που έφερνε τις αντιστάσεις για να «σχιστεί». Πως φαντάστηκες ότι το υπόγειο ήταν αλλού?

Ξεκαθαρίζοντας την σχέση μου με τον εαυτό μου πρώτα, μπόρεσα να ξεκαθαρίσω και την σχέση μου με την δική μου ιδιαιτερότητα, αυτή της «ανώτερης επικοινωνίας».

Αυτήν την ιδιαιτερότητα που πίεσα εμένα να εγκαταλείψω, γιατί ήθελα να «προσαρμοστώ», στον κάθε άνθρωπο που προσπαθούσε να «πάρει» από εμένα την επιβεβαίωση, ότι τελικά δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι φαντασία και συναισθηματισμός.

Και ήταν όλες αυτές οι «πληγές» που μάζεψα τα χρόνια της σκληρότητας και της επιβίωσης, σαν ένας άνθρωπος που «επικοινωνούσε» με τον θεό. ΄Ότι σημαίνει για τον καθένα μας ο θεός.

΄Ηταν πολύ εύκολο για μένα να «απομονωθώ» και να τραβήξω τον δρόμο της μοναχικότητας. ΄Όμως ήταν επιθυμία μου μεγάλη, να εκτεθώ…για να δω και τις αντοχές μου, για να δω επιτέλους τι μπορώ να κάνω εγώ για μένα, μέσα στην σκληρή πραγματικότητα. Το «εγώ για μένα» ήταν το κίνητρο για να παραμείνω άνθρωπος μέσα στους ανθρώπους, και όχι θεός μέσα στους ανθρώπους.
Γιατί το "θεός" προϋποθέτει δέσμευση και εμένα μου είχε δοθεί απεριόριστη ελευθερία. Και αυτήν την ελευθερία με την σειρά μου προσέφερα στους ανθρώπους, σαν άνθρωπος κι εγώ.

Ο καθένας σας μου δίνει και έναν χαρακτηρισμό…
΄’λλος με βλέπει σαν «μαμά», άλλος με βλέπει σαν «δασκάλα», άλλος με βλέπει σαν «σοφή», άλλος με βλέπει σαν «φωτισμένη», άλλος με βλέπει σαν «αγία», άλλος με βλέπει σαν «παράδειγμα», άλλος με βλέπει σαν «σαλεμένη», άλλος με βλέπει σαν «εγωίστρια», άλλος με βλέπει απλά σαν «γυναίκα». Και εσύ με είδες σαν προέκταση του Ιησού.
΄Όλα αυτά είναι ένα μικρό κομμάτι από εμένα, που ο καθένας σας μου απέδωσε σαν χαρακτηρισμό.

Ποιος όμως με είδε χωρίς την δική του μάσκα? Καθαρά και αγνά, άραγε το έκανε κανείς?
Μπορεί κάποιος να περιγράψει την Βάσω? Εξολοκλήρου και όχι κομματιασμένη…

Με κρίνεις Σκαπανέα, εμμέσως, πλην σαφώς, γιατί έδιωξα από το φόρουμ τον φίλο σου. Δεν είχες όμως καμία «καλή» κουβέντα να μου πεις, για όσα προσέφερα σε εσένα, παρά αυτό το γεγονός στάθηκε για σένα το σημαντικό κριτήριο, για να βγάλεις το συμπέρασμα του δικού μου λάθους. Αυτό άραγε περίμενες? Αυτό περίμενες για να μου πεις ότι αν συνεχίσουμε τον διάλογο θα ανεβούν οι τόνοι, όπως έγινε και πρόσφατα?

Σε ρώτησα, λοιπόν, που σε προσέβαλα προσωπικά? Που δεν σου απάντησα σε κάποιο σου ερώτημα, που σε πίεσα να πιστέψεις αυτά που εγώ μοιράζομαι μαζί σας.

΄Ότι ανταλλάξαμε δεν ήταν προσπάθειες να πείσει ο ένας τον άλλον, αλλά ήταν μοίρασμα. Τουλάχιστον αυτό έχω αντιληφθεί μέχρι τώρα.
Η αφοσίωση στο δρόμο μας, ο καθένας στον δικό του, δεν μας οδήγησε σε αντιπαραθέσεις, αλλά σε εξηγήσεις. Γίναμε σοφότεροι? Μπορέσαμε και ανακαλύψαμε ένα ακόμη στενό δρομάκι που μας περιμένει? Είχαμε κάποιο όφελος?
Εγώ νιώθω πως ναι…Αν εσύ νιώθεις ότι τίποτα δεν μπόρεσα να μοιραστώ μαζί σου, τότε λυπάμαι. Λυπάμαι για την δική μου λανθασμένη εντύπωση.
Και καλά κάνεις και σταματάς τον διάλογο μαζί μου!

Θα σου δώσω λοιπόν μια συμβουλή, αν μου επιτρέπεις…

Πριν ξαναπείς την φράση «σ’ ευχαριστώ για αυτό που είσαι», σκέψου λίγο «ποιος είσαι εσύ», για να τοποθετηθείς με περισσότερη αγνότητα απέναντι σ’ αυτόν που του το λες…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”