ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΑ ΖΩΔΙΑ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΤΑ ΔΩΡΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΣΤΑ ΖΩΔΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Αντιγράφω ένα άρθρο του Περικλή Καραμηνά, από το site
http://www.myhoroscope.gr/archive/index.php/t-928.html

Eλπίζω να μου το επιτρέψει...Είναι πολύ συγκινητικό!



Περικλής Καραμηνάς11-07-05, 18:49


Ήταν πρωί όταν ο Θεός στάθηκε μπροστά στα 12 παιδιά του και στο καθένα φύτεψε τον σπόρο της ανθρώπινης ζωής. Το ένα μετά το άλλο, έκαναν ένα βήμα μπρος για να λάβουν το τίμημα.

- «Σε σένα, Κριέ, δίνω πρώτα τον σπόρο για να έχεις την τιμή να τον φυτέψεις, Για κάθε σπόρο που φυτεύεις, ένα εκατομμύριο θα πολλαπλασιάζονται στο χέρι σου. Ποτέ δεν θάχεις τον καιρό να δεις τον σπόρο σου να φυτρώνει, γιατί κάθε σπόρος θα βγάζει άλλους, που θα πρέπει να φυτευτούν, Θάσαι ο πρώτος που θα εμφυσήσει στο ανθρώπινο μυαλό την Ιδέα Μου. Δεν είναι, όμως, δική σου δουλειά να κρίνεις την Ιδέα. Το μόνο που θα κάνεις είναι να εφιστάς την προσοχή του ανθρώπου για την Δημιουργία μου. Για να κάνεις καλά αυτή τη δουλειά, σου δίνω το χάρισμα της Προσωπικής Αξιοπρέπειας.» Σιωπηλά ο Κριός πήγε πίσω.

- «Σε σένα, Ταύρε, δίνω τη δύναμη να χτίσεις τον σπόρο στην ουσία.. Η δουλειά σου είναι σημαντική κι απαιτεί υπομονή για να τελειώνεις αυτό που αρχίζεις, διαφορετικά οι σπόροι θα χαθούν στον άνεμο. Δεν πρέπει να αλλάζεις γνώμη, να κρίνεις ή να βασίζεσαι στους άλλους, γι’ αυτό που σου ζητώ να κάνεις. Σου δίνω το δώρο της Δύναμης. Χρησιμοποίησέ το σοφά.». Ο Ταύρος πήγε πίσω στη θέση του.

- «Σε σένα, Δίδυμε, δίνω τις ερωτήσεις χωρίς απαντήσεις για να προσφέρεις σε όλους, μια κατανόηση για το τι βλέπουν γύρω τους. Ποτέ δεν θα ξέρεις γιατί οι άνθρωποι μιλούν ή ακούνε, αλλά για απάντηση στην ερώτησή σου, σου δίνω το δώρο της Γνώσης». Και ο Δίδυμος πήγε πίσω στη θέση του.

- «Εσύ, Καρκίνε, θα διδάσκεις τους ανθρώπους για το συναίσθημα. Θα τους προκαλείς γέλιο και δάκρυα, έτσι που, ό,τι βλέπουνε να αναπτύσσεται πλήρως μέσα τους. Σου δίνω το δώρο της Οικογένειας, για να μπορεί η πληρότητά σου, να πολλαπλασιάζεται.» Και ο Καρκίνος γύρισε στη θέση του.

- «Εσύ, Λέοντα, θα παρουσιάζεις τη Δημιουργία μου και όλη της τη σοφία, στον κόσμο. Πάντα να αποφεύγεις τον κομπασμό και να θυμάσαι πως είναι η δική Μου Δημιουργία, όχι η δική σου. Αν το ξεχάσεις, οι άνθρωποι θα σε καταδιώξουν. Υπάρχει μεγάλη χαράς τη δουλειά που σου αναθέτω, αν την κάνεις καλά. Γι’ αυτό, σου δίνω το δώρο της Τιμής». Κι ο Λέοντας έκανε ένα βήμα πίσω στη θέση του.

- «Για σένα, Παρθένε, αναθέτω μια εξέταση πάνω σε όλα όσα έκανε ο άνθρωπος με την Δημιουργία Μου. Θα κρίνεις αυστηρά τις μεθόδους του και θα του θυμίζεις τις αδυναμίες του για να τελειοποιηθεί μέσα από την Δημιουργία Μου. Γι’ αυτό σου δίνω το χάρισμα της Καθάριας Σκέψης». Και ο Παρθένος γύρισε στη θέση του.

- «Σε σένα, Ζυγέ, αναθέτω την αποστολή της υπηρεσίας να σκέφτεται ο άνθρωπος τα καθήκοντά του, να μάθει για τη συνεργασία και τη διαλλακτικότητα. Θα βρίσκεσαι όπου υπάρχει αταξία και σου δίνω το δώρο της Αγάπης». Και ο Ζυγός γύρισε στη θέση του.

- «Σκορπιέ, η δουλειά σου είναι πολύ δύσκολη. Θα διαβάζεις τη σκέψη των ανθρώπων, αλλά σου απαγορεύω να λες αυτά που μαθαίνεις. Συχνά θα πονάς με ό,τι βλέπεις κι ο πόνος θα σε απομακρύνει από μένα. Μη ξεχνάς, όμως, πως δεν είμαι Εγώ, αλλά η διαστρέβλωση της Ιδέας Μου που σου προκαλεί τον πόνο. Θα δεις τόσα πολλά, που θα θεωρείς τον άνθρωπο ζώο και θα πολεμάς τα ένστικτά του, τόσο που θα χάνεις τον δρόμο σου. Αλλά, όταν επιστρέψεις σε Μένα, Σκορπιέ, θα σου έχω το ιδιαίτερο δώρο της Σκοπιμότητας.» Κι ο Σκορπιός γύρισε στη θέση του.

- «Τοξότη, σου ζητώ να κάνεις τους ανθρώπους να γελάνε, να ξεχνάνε τη λύπη που τους προσφέρει η απομάκρυνση από την Ιδέα μου. Έτσι, θα αποκτήσουν Ελπίδα κι από την Ελπίδα θα επιστρέψουν σε Μένα. Θα αγγίξεις, έστω και στιγμιαία, πολλές ζωές και θα ξέρεις το πρόβλημα της κάθε μιας ζωής που αγγίζεις. Σου δίνω το δώρο της Απεριόριστης Αφθονίας, να την απλώσεις παντού και να φωτίσει τα σκοτάδια». Κι ο Τοξότης γύρισε στη θέση του.

- «Εσύ, Αιγόκερε, θα διδάξεις στους ανθρώπους τη δουλειά. Είναι δύσκολο, γιατί όλα τα κοπιαστικά έργα του ανθρώπου θα τα νιώθεις δικό σου βάρος. Γι’ αυτό σου δίνω την υπευθυνότητα του ανθρώπου στα χέρια σου.» Κι ο Αιγόκερος γύρισε στη θέση του.

- «Εσύ, Υδροχόε, θα δείξεις στον άνθρωπο, τις νέες δυνατότητες του μέλλοντος. Θα νιώσεις πολύ μοναξιά, γι’ αυτό δεν σου επιτρέπω την αποκλειστικότητα της Αγάπης Μου. Αλλά, για να δει ο άνθρωπος τις νέες του πιθανότητες, σου χαρίζω την Ελευθερία. Έτσι μόνο θα υπηρετείς συνέχεια την ανθρωπότητα.» Κι ο Υδροχόος γύρισε στη θέση του.

- «Εσύ, Ιχθύ, έχεις την πιο δύσκολη αποστολή. Θα μαζέψεις όλη τη λύπη του ανθρώπου και θα την επιστρέψεις σε Μένα. Τα δάκρυά σου, θα είναι τα δικά Μου. Η λύπη θα προέρχεται από την απομάκρυνση του ανθρώπου από τη Ιδέα Μου, αλλά εσύ θα τον πείσεις να ξαναδοκιμάσει. Το καλύτερο, λοιπόν, δώρο είναι για σένα, επειδή έχεις αναλάβει οδυνηρή δουλειά. Θα είσαι το μόνο από τα 12 παιδιά Μου, που θα μπορεί να με καταλάβει. Μόνο που αυτό το δώρο, είναι μόνο για σένα, γιατί όποτε θα προσπαθήσεις να το δώσεις στον άνθρωπο, δεν θα σε ακούσει». Κι ο Ιχθύς, γύρισε στη θέση του.

Τότε ο Θεός είπε: «Ο καθένας σας, έχει ένα μέρος της Ιδέας Μου. Δεν πρέπει κανείς να το κακοχρησιμοποιήσει, ή να επιθυμήσει αυτό των άλλων. Ο καθένας σας είναι τέλειος, αλλά δεν θα το συνειδητοποιήσετε, μέχρι να γίνετε ΕΝΑ. Τότε, όλη η Ιδέα Μου, θα περάσει στον καθένα σας.»
Τότε τα παιδιά έφυγαν, αποφασισμένα να κάνει ο καθένας τη δουλειά του τέλεια, για να πάρει το δώρο του. Κανείς όμως δεν τα κατάφερε καις την επιστροφή τους, ο Θεός είπε: «Όλοι πιστεύετε ότι τα δώρα των άλλων είναι καλύτερα. Γι’ αυτό θα σας επιτρέψω να τα εμπορευθείτε». Για μια στιγμή, κάθε παιδί σκέφθηκε τις πιθανότητες της νέας του αποστολής. Αλλά ο Θεός χαμογέλασε και είπε: «Θα επιστρέψετε σε Μένα πολλές φορές, ζητώντας να σας απαλλάξω από την αποστολή σας. Και κάθε φορά θα απορρίπτω την ευχή σας. Θα περάσετε αμέτρητες ενσαρκώσεις, μέχρι να τελειώσετε την πραγματική σας αποστολή που σας ανέθεσα. Σας δίνω άπειρο χρόνο για να τα καταφέρετε, αλλά μόνο τότε θα μπορέσετε να είσαστε μαζί Μου.»
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 05 Σεπ 2007 11:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πάρα πολύ ωραίο.......αλήθεια....πάρα πολύ καλό!! :) :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ψάχνοντας στο ιντερνετ διαβάζω πολύ όμορφα άρθρα...

Διστάζω να τα βάλω στο φόρουμ...

΄Ομως εδώ δεν κρατήθηκα... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

"Nα γινουμε ΕΝΑ"! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Αντιγράφω ένα άρθρο του Περικλή Κοντομηνά, από το site
Κοντομηνάς είναι πρόεδρος καναλιού ξανθιά! :lol:

Μου αρέσει ο Καραμηνάς και το άρθρο είναι πολύ γλυκό! :)
(την άδεια από το σάιτ την πήρες?)
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nikos έγραψε:Κοντομηνάς είναι πρόεδρος καναλιού ξανθιά!
Mέσα στην γλύκα σε βρίσκω... :wink: :oops:

Εντάξει έγραφα και αντέγραφα, ένα τόσο δα λαθάκι!! Αμάν πως κάνεις έτσι? Σκέψου να τον έγραφα Παπαμιχαήλ, τι είχα να ακούσω :)
Ευτυχώς πάντως που στο άρθρο τον έγραψα σωστά! :oops:

΄Οχι δεν πήρα άδεια....Από που να πάρω άλλωστε?
΄Ομως δεν είναι κακό να επαναλαμβάνεις τα λόγια κάποιου, ενημερώνοντας για την πηγή...

Εμένα δεν θα με πείραζε...όπως με πειράζει η αντιγραφή χωρίς αναφορά του συγγραφέα...

Αν ενοχληθεί, τότε θα το αποσύρω...Δεν το πιστεύω όμως!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Mέσα στην γλύκα σε βρίσκω...
Αφού δεν το εννοώ και το ξέρεις! :roll:
Σκέψου να τον έγραφα Παπαμιχαήλ, τι είχα να ακούσω
Δεν φαντάζεσαι!!!ΕικόναΕικόναΕικόνα
΄Οχι δεν πήρα άδεια....Από που να πάρω άλλωστε?
Στο σάιτ θα αναφέρεται αν έχει πνευματικά δικαιώματα. Πρέπει να έχει και μέιλ επικοινωνίας.
Αν ενοχληθεί, τότε θα το αποσύρω...Δεν το πιστεύω όμως!
Για το αν ενοχληθεί πρέπει να ενημερωθεί πρώτα.
There is a difference between knowing the path and walking the path
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εντάξει θα στείλω e-mail αύριο!

Αλλά θα ήθελα να ακούσω έναν καλό λόγο που θα μπορούσε να παρεξηγηθεί...

΄Ομως έχεις δίκιο, δεν σκέφτονται όλοι το ίδιο...οπότε...!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

«Εσύ, Καρκίνε, θα διδάσκεις τους ανθρώπους για το συναίσθημα. Θα τους προκαλείς γέλιο και δάκρυα, έτσι που, ό,τι βλέπουνε να αναπτύσσεται πλήρως μέσα τους. Σου δίνω το δώρο της Οικογένειας, για να μπορεί η πληρότητά σου, να πολλαπλασιάζεται.» Και ο Καρκίνος γύρισε στη θέση του.
Αχ... για αυτό είμαστε τόσο συναισθηματικά ασταθείς και ταυτόχρονα πλήρεις; Για αυτό κάθε τρεις και λίγο, μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, βιώνουμε όλη την γκάμα των συναισθημάτων; Για αυτό και δίνουμε τόση βάση στο συναίσθημα; Μπας και κάποια στιγμή μπορέσουμε να διδάξουμε στους άλλους τί είναι αυτό το πράγμα που λέγεται συναίσθημα;

Με παρηγόρησες λίγο! Μακάρι έστω και λίγο να είχαν οι άνθρωποι την ευαισθησία του καρκίνου! ("έστω και λίγο", γιατί άμα ήταν όλοι σαν τους καρκίνους, ασ'τα να πάνε! :P )
«Σκορπιέ, η δουλειά σου είναι πολύ δύσκολη. Θα διαβάζεις τη σκέψη των ανθρώπων, αλλά σου απαγορεύω να λες αυτά που μαθαίνεις. Συχνά θα πονάς με ό,τι βλέπεις κι ο πόνος θα σε απομακρύνει από μένα. Μη ξεχνάς, όμως, πως δεν είμαι Εγώ, αλλά η διαστρέβλωση της Ιδέας Μου που σου προκαλεί τον πόνο. Θα δεις τόσα πολλά, που θα θεωρείς τον άνθρωπο ζώο και θα πολεμάς τα ένστικτά του, τόσο που θα χάνεις τον δρόμο σου. Αλλά, όταν επιστρέψεις σε Μένα, Σκορπιέ, θα σου έχω το ιδιαίτερο δώρο της Σκοπιμότητας.» Κι ο Σκορπιός γύρισε στη θέση του.
Πολύ ωραίο και αυτό...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Θοδωρή μου γι' αυτό το έβαλα εδώ...

γιατί ήταν τόσο δυνατό σε επίγνωση...

Το συναίσθημα του Καρκίνου??? Για ρώτα και άλλους που δεν το αντέχουν...(σου μιλάω από αρκετές ιδιότητες Καρκίνου, μια και έχω εκεί Ερμή και ΄Αρη).

Τα "δώρα" των ζωδίων μου φαίνονται γνωστά.

Και έτσι "εξηγείται" και η διαφορετικοτητα της υπηρεσίας και της διαδρομής...
Αν αυτό το κατανοήσουμε, τέρμα οι διενέξεις!!! Αυτό πιστεύω!

Γιατί έχει σημασία η παράγραφος που λέει

Ο καθένας σας, έχει ένα μέρος της Ιδέας Μου. Δεν πρέπει κανείς να το κακοχρησιμοποιήσει, ή να επιθυμήσει αυτό των άλλων.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Υπέροχο! :x @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

- «Εσύ, Λέοντα, θα παρουσιάζεις τη Δημιουργία μου και όλη της τη σοφία, στον κόσμο. Πάντα να αποφεύγεις τον κομπασμό και να θυμάσαι πως είναι η δική Μου Δημιουργία, όχι η δική σου. Αν το ξεχάσεις, οι άνθρωποι θα σε καταδιώξουν. Υπάρχει μεγάλη χαράς τη δουλειά που σου αναθέτω, αν την κάνεις καλά. Γι’ αυτό, σου δίνω το δώρο της Τιμής». Κι ο Λέοντας έκανε ένα βήμα πίσω στη θέση του.
:x :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

- «Σε σένα, Ζυγέ, αναθέτω την αποστολή της υπηρεσίας να σκέφτεται ο άνθρωπος τα καθήκοντά του, να μάθει για τη συνεργασία και τη διαλλακτικότητα. Θα βρίσκεσαι όπου υπάρχει αταξία και σου δίνω το δώρο της Αγάπης». Και ο Ζυγός γύρισε στη θέση του.
Σε ευχαριστω Θεε μου :x :x :x
>:d< @};-
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

^tasoulis^ έγραψε:
- «Σε σένα, Ζυγέ, αναθέτω την αποστολή της υπηρεσίας να σκέφτεται ο άνθρωπος τα καθήκοντά του, να μάθει για τη συνεργασία και τη διαλλακτικότητα. Θα βρίσκεσαι όπου υπάρχει αταξία και σου δίνω το δώρο της Αγάπης». Και ο Ζυγός γύρισε στη θέση του.
Σε ευχαριστω Θεε μου :x :x :x
>:d< @};-
Ααα "συναδελφος" Τάσο! :D
Δικαιοσύνη,ρομαντισμός,γαλήνη,συνεργασία,διαλλακτικότητα είναι μερικά από τα "δώρα" που μπορούν να φέρουν οι Ζυγοί στον κόσμο!
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Τωρα σε συμπαθω δυο φορες :D >:d<

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”