Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Το είπε ο Λουκάς...

Ο Ιησούς το είπε άραγε?

Τι γνωρίζουν οι πιστοί για την έννοια "αμαρτία"?

΄Εχεις σκεφτεί ποτέ, πόσα έχουν φτάσει στα αυτιά μας που ποτέ δεν υπήρξαν αλήθεια?

Γιατί η συγγραφή των Ευαγγελίων έγινε μεν με αγνή διάθεση, αλλά αντιπροσώπευε την αντίληψη των γράφοντων...και όχι του Ιησού.

Γι' αυτό σήμερα έρχεται προσωπικά στον καθένα μας....Για να μας βοηθήσει να "μαζέψουμε" τον πραγματικό σπόρο του, καθαρίζοντάς τον από τα "ζιζάνια" των ανθρώπινων συναισθημάτων, προτύπων, πεποιθήσεων και λογικών σκέψεων...
Εχεις υποχρεωση συνεπως, να δειξεις στους ανθρωπους το δρομο τον οποιο βαδισες και εφτασες στο σημειο να αφουγκραζεσαι προσωπικα τον Ιησου στο εσωτερικο σου αυτι.

Ολα τα άλλα για τους απλους ανθρωπους οι οποιοι μεσα στη τυρβη της καθημερινοτητας, στην οποια και συ ζεις σημειωτεον, αποτελουν "ευχολόγια" περι καποιων δυνατοτητων που υπαρχουν και οτι ειναι δυνατο να ακουει ο ανθρωπος τον Ιησου.

Και να ειναι απολυτως βεβαιος οτι του μιλαει ο ιδιος ο Ιησους προσωπικα, εχοντας την ιδια πεποιθηση που αποδεχεται ως αληθινο το λογο του Ιησου μεσα απο τα Ευαγγελια.

Αυτα που ακους εσυ εσωτερικα απο Τον Ιησου εισαι σιγουρη οτι τα ομιλει ο ιδιος;

Δεν υπαρχουν αορατοι "υποβολεις" οι οποιοι προσπαθουν να κανουν τον ανθρωπο να παρεκλινει απο την πορεια του, οπως ακριβως υπαρχουν και ανθρωποι οι οποιοι πραττουν ομοιως για τους δικους τους προσωπικους και υστεροβουλους σκοπους;

Οπως βλεπεις ειναι αποκλειστικα και μονο ζητημα πιστης...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω Σκαπανέα, αλλά ήρθε τώρα για να "καταλυσει" ξαναλέω τις πεποιθήσεις και παραποιήσεις...

Δεν είναι η αλήθεια αυτή που μας έχει μεταδοθεί...
Η αλήθεια, δυστυχώς, έχει κρατηθεί επτασφράγιστο μυστικό.

Και η νέα χρηστική ενέργεια "ελευθερώνει" ότι η παλαιότερη ενέργεια κρατούσε εγκλωβισμένο στην ατομικοτητα και τα συστήματα.

Η ανθρωπότητα σίγουρα εξελίσσεται πια ομαδικά...

Γι' αυτό είπα, το φως του δρόμου σου, είναι και δικο μου φως στον δικό μου δρόμο...Δεν είχε καμία άλλη σημασία, εκτός από αυτόν της ενότητας.

΄Ομως ενότητα πνευματική, εσωτερική και κατανόηση της ύπαρξης, που θα φέρει και την μετάβαση στην επόμενη υψηλότερη δόνηση.

Σ' αυτήν την φάση "πετάμε" Σκαπανέα, ότι θεωρήθηκε "θυσία σώματος" και ανακαλύπτουμε την θεϊκότητα σε καθένα και σε κάθε τι, ακολουθώντας την ελευθερία του πνεύματος, και όχι τον εγκλωβισμό σε λόγια που δεν έπαιξαν κανένα ρόλο στην πνευματική μας ανάπτυξη, αλλά δημιουργησαν "πρότυπα" καλής και ηθικής ζωής, την οποία δυστυχώς δεν είδαμε σε βίωμα και πράξη...

Να πάρουμε την ζωή μας αλλιώς, σου φωνάζω τόση ώρα!!!
Εκτός κι αν η ζωή αυτή που διάγουμε τώρα μας έχει ελευθερώσει!!!!

Απλά, αναρωτήσου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτα που ακους εσυ εσωτερικα απο Τον Ιησου εισαι σιγουρη οτι τα ομιλει ο ιδιος;
είμαι σίγουρη για μένα...όχι για σένα...
είμαι σίγουρη για την ζωή μου...
Εσύ είσαι για την δική σου?

Ας ξεκινήσουμε από εκεί...

τα μηνύματα που έχω αφήσει να διοχετευθούν, άλλους τους βοηθούν, άλλους όχι...

Δεν είναι άραγε αληθινά?

Μα και έναν ακόμα να βοηθήσουν είναι...

Αν τα μηνύματα που μας δίνεις εσύ μέσω των Ευαγγελίων, αν η αμαρτία και η μωρία και η πίστη βασίζονται σε γερές βάσεις, θα έπβλεπα έστω και έναν ευτυχισμένο...

Μα δυστυχώς δεν τον βλέπω...Που είναι Σκαπανέα???

Μέσα στις εκκλησίες δεν τον βρήκα...Μα ούτε και έξω από αυτές...

Γιατί ακριβώς οι πιστοί αμφισβητούν... αν αυτά που λέει ο Ιησούς είναι αλήθεια... Ακριβώς όπως τότε...
Τρελλό τον είπαν...
Τρελλή ίσως λένε κι εμένα...
Λίγο με ενδιαφέρει όμως...

Ας ακολουθήσει όποιος θέλει ό,τι θέλει!!! Αν έτσι είναι ευτυχισμένος και γεμάτος ζωή, υποκλίνομαι σε όποια αλήθεια!!!


Ας τον ακολουθήσουμε επιτέλους, από όποιον δρόμο...Αν συναντηθούμε κάποια στιγμή είναι θέμα αλήθειας και συγκυριών...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαι επίσης...

Δεν έχω καμία υποχρέωση...

Καμία υποχρέωση να πω και να δείξω...
Δεν τον παίρνω αυτόν τον ρόλο, εγώ Σκαπανέα, γιατί η ζωή είναι ευθύνη του καθενός και όχι δική μου...

Το χέρι μου όμως μπορεί να κρατήσει πολύ βάρος πια!
Αυτό νομίζω φτάνει...

Τα άλλα θα τα βρει ο καθένας μόνος του, αν το θέλει πραγματικά.

Και όχι το ρέικι δεν έχει να κάνει με θρησκεία!!!
Εχει να κάνει με την συμπατική ενέργεια, που οι άνθρωποι ξέχασαν να συνδέονται μαζί της...και έτσι αισθάνονται μόνοι τους!!!
Σε έναν αφιλόξενο κόσμο...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ,ΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ..............ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ.

Διαφωνώ μαζι σου Σκαπανέα,σε πολλά που αναφέρεις για την θρησκεία.Θυμαμαι την πρωτη αισθηση στην αρχή.Με είχες κανει,μπαλακι του πιγκ-πογκ,Μια κοντα σου μια μακριά.Δενκαταλαβαινα στην αρχη τι μοου γινοτανε.Εμπσιτευτηκα όμως την ψυχη μουκι αρχισα να ρωταω δηλαδή και δηλαδή και δηλαδή..........μεχρι που ένοιωσα ποσο κοντα ειμαι με οσα λες,πολλες φορες απολυτα.Οχι οσα λες περι θρησκείας,αλλά οσα ο Αντρέας εκπεμπει ακόμα και τα οσα εκλαμβανω "αρνητικά".Ο Αντρέας περπαταει μαζι μου-μας,όχι η θρησκεία που υπηρετεί.
Οσα κι αν γραφεις,τιποτα δεν καταλαβαίνω,εσενα αφουγκραζομαι.
Μιλω σε σενα γιατι με την Βασω ταυτίζομαι στον δρόμο,και να σκεφτεις δεν την ξερω.Οταν χθες διαβασα ότι εχει να κοινωνήσει κι εκεινη απο τα δεκα της χρονια ξεκαρδιστηκα.
Αλλά Ειμαστε ΕΔΩ κι εσυ κι εγω κι εκείνη,λεμε διαφορετικά αλλά καταληγουμε σε ενα.ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.
Θα σου πω κάτι,ηδη στο έγραψα,θα παω να κοινωνήσω ξερεις γιατι,γιατι εισαι εσυ ετσι όπως εισαι.Θα κλεισω τα ματια να μην δω τον παπα,και θα φαω μην σκεφτείς οτι θα παω νηστική.
Απλά γιατι την Αγαπη μπορω να την λάβω απο παντου και απο την μεταληψη.Θα νοιωσω το ιδιο οταν πινω το νερακι και λεω Θεε μου σε ευχαριστω γιατι σε πινω γουλια γουλια,γιατι μου δινεις ζωή.Οταν πινω οταν τρωω οταν θυμωνω ,παλι τον Θεο σκέπτομαι σαν δασκαλο και καθοδηγητή.
Δεν ξερω γιατι τα εγραψα ολα τουτα σαν παραληρημα..........πες μου εσυ Σκαπανεα και συ Βασω.Ειτε εγω ειτε εσείς ειμαστε το ίδιο.
ΑΥΤΟ απλά!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδώ είμαι κι εγώ Καλλιόπη μου...Εδώ μαζί σας! Και όχι χώρια από εσάς...

Εγώ δεν θα πάω να κοινωνήσω...Γιατί δεν κάνω τίποτα πια που νιώθω ότι δεν θα έχει νόημα για την περαιτέρω πνευματική μου εξέλιξη...Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω την πράξη σου και το εσωτερικό της "περιεχόμενο"...

Και με ενδιαφέρει να βλέπω το χαμόγελό σου και το φως σου Καλλιόπη μου...τώρα τι έκανες για να φτάσεις σ'αυτό, λίγο με νοιάζει...Μακάρι να πιείς κι ένα μπουκάλι μαυροδάφνη...

Το φως σου νιώθω και όχι τις πράξεις που σε οδήγησαν σ' αυτό!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω Σκαπανέα, αλλά ήρθε τώρα για να "καταλυσει" ξαναλέω τις πεποιθήσεις και παραποιήσεις...
Λυπαμαι κι εγω με τη σειρα μου Βασουλα που θα σε στενοχωρησω , αλλά δεν μπορεις να με στενοχωρησεις με αυτα που λες...
Δεν ειναι δυνατονννννν...

Και ξερεις γιατι;

Γιατι "περιμενω" κι εγω τον καταλυτη που θα καταλυσει τα ανθρωπινως ακαταλυτα του εκκλησιαστικου κατεστημενου και θα δωσει νεα πνοη στα ανθρωπινα δρωμενα και τις ανθρωπινες αναζητησεις...

Μονο που εγω δεν τον περιμενω εξ ουρανου...

Ο ιδιος εχει πει οτι την επομενη φορα που θα εμφανιστει στη γη ( τωρα δηλαδη ) αυτο θα γινει μεσω των μαθητων του ( Ο ερμηνευτης της αποκαλυψης το λεει αυτο ).

Επομενως μη στενοχωριεσαι και δεν στενοχωριεμαι με κατι τετοια.

Απλα θελω να συμβαλλω στη μεταστοιχειωση του ανθρωπου, ξεκινωντας πρωτα απο τον εαυτο μου._
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ' ευχαριστώ!!!
Ούτε εγώ τον περιμένω από τον ουρανό!
Δεν φαίνεται?


Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω την πράξη σου και το εσωτερικό της "περιεχόμενο"...
χαχα Βάσω μου μα καλή μου ειναι δυνατόν να μην το αναγνωρίζεις;
Ξερω ότι με ξέρεις,εσύ με ξερεις πολύ καλα,σχδόν όσο εσένα.
Γελάω γελά γελαω.
Μα θα παω να κοινωνήσω!
Εχω μαθει να μπορώ και να θελω να κανω οτιδήποτε ώστε να βρεθώ κοντυτερα στο σταυροδρόμι που αναφέρει κι ο Σκαπανεας.Δεν κιδνυνεύω απο τιποτα,δεν με αλλαζει πορεία τιποτα,ξέρω κι ενθυμουμαι ο,τι Ειμαι.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα γι' αυτό σου είπα "πιες κι ένα μπουκάλι μαυροδάφνη"...λες να μην ξέρω σε ποιόν το έλεγα??? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Εσεις οι δυα αρχισατε και μιλατε με κωδικες και αυτο μου αρεσει...

Ασχετα αν δεν μπορω να καταλαβω και "μενω" απ' εξω :) :lol: :D

Ειναι για μενα ενα καλο μαθημα το οτι υπαρχουν και πραγματα που δεν μπορω να καταλαβω...

Ετσι για να μη νομιζω οτι εφτασα καπου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χαχαχα! Σκαπανέα...

΄Εχει να κάνει με την εσωτερική δέσμευση...

Μετά, ό,τι "εξωτερικό"...δεν σε αφορά!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μετά, ό,τι "εξωτερικό"...δεν σε αφορά!!!!
χαχα τωρα θα πω για τα δικά σου αποσιωποιητικά........και γελαω!!!!!!!
Σκαπανέα οπως το λες "μενεις".......απέξω.
Ουδεμία σχεση έχεις εσύ παιδί μου...........εχεις δρομο μπροστά σου. :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:
Μετά, ό,τι "εξωτερικό"...δεν σε αφορά!!!!
χαχα τωρα θα πω για τα δικά σου αποσιωποιητικά........και γελαω!!!!!!!
Σκαπανέα οπως το λες "μενεις".......απέξω.
Ουδεμία σχεση έχεις εσύ παιδί μου...........εχεις δρομο μπροστά σου. :roll:
Τρεχω να βρω μια καλη πυξιδα ! ! !
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μείνε σταθερά στον κύκλο του Εαυτο σου........χαμογέλα.........Να η πυξίδα σου!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”