Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σαφώς και μπορούν να γίνουν καθημερινές πρακτικές Σκαπανέα...

Απλά δεν το πιστεύεις...Κι έτσι, νομίζεις ότι δεν μπορείς.

΄Ομως πόση εργασία χρειάζεται, για να μετασχηματίσεις το "εγώ" στην πραγματική του φύση, δεν με ρώτησες...

Δεν γίνεται να πιστέψεις ότι αυτά που περιγράφω είναι ο προορισμός, όσων ψάχνουν τον θεό και τον βρίσκουν...
Χωρίς την προηγούμενη εργασία με τον εαυτό σου, δεν γίνεται και το ξέρω και το λέω...

Φυσικά και δεν πιστεύεις...

Αυτό δεν με απομακρύνει από την δική μου αλήθεια...Βλέπεις πόσο δίκιο είχα που σου έλεγα, οι δρόμοι διαφορετικοί?

Εσύ από τον δικό σου, βρήκες τουλάχιστον 5 από τα παραπάνω?

Γιατί εγώ από τον δικό μου, τα βρήκα όλα!

Πες μου τι βρήκες εσύ από τον δικό σου δρόμο...

΄Έτσι γίνεται το μοίρασμα...

Δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να πιστέψουν ότι μπορούν...Κάποιοι θα έρθουν κοντά μου, κάποιοι θα απομακρυνθούν και θα έρθουν κοντά σου...

Δεν πίστεψαν όλοι στο βάθος της "διδασκαλίας" του Ιησού...΄Ετσι και απομακρύνθηκαν από αυτόν, δίνοντας τις δικές τους ερμηνείες στην "αγάπη"...

Κάποιοι άλλοι τον έψαξαν από άλλον δρόμο, και "συναντήθηκαν" μαζί του και "πορεύθηκαν" μαζί του...

Κάποιοι άλλοι ακόμα τον ψάχνουν...

Σημασία έχει να αναζητάμε το θεϊκό σε όλες τις φάσεις της ζωής μας, και να ξεδιαλύνουμε στο μυαλό μας, τι ακριβώς είναι η αγάπη!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ενας άνθρωπος, για τον οποίο η αγάπη δεν είναι απλά συναίσθημα αλλά η φύση του.
Μπορείς να αγαπάς όλους και όλα, χωρίς να αξιολογείς την ζωή τους στον φυσικό κόσμο?
Αυτό γίνεται μόνο αν γνωρίζεις τι υπάρχει πίσω από το υλικό τους σώμα. Χρειάζεται λοιπόν η γνώση του θεϊκού, που δεν μπορείς βέβαια να το δεις στους άλλους, αν δεν το έχεις νιώσει πρώτα στον εαυτό σου.
Που μπορεί να υπηρετεί
Μπορεις να αφιερώσεις μέρος της σημερινής ζωής σου, να τους βοηθήσεις όχι ύλικά, αλλά πνευματικά? Να υπηρετήσεις με ταπεινότητα το Πνεύμα του κάθε ανθρώπου που έρχεται κοντά σου?
Οι άνθρωποι συνήθως κάνουν το λάθος να θεωρούν «υπηρεσία» μόνο ότι δίνεται με την ύλη, και την «υπηρεσία» του πνεύματος δεν την αναγνωρίζουν…΄Όμως αυτή είναι η πραγματική υπηρεσία…

Που είναι ταπεινός
Μπορείς να εισαι μέσα στους ανθρώπους, χωρίς να αντλείς αξία από αυτούς? Μπορείς να είσαι κοντά τους, χωρίς να σε ενδιαφέρει αν σε αναγνωρίζουν για «δάσκαλο»? Μπορείς να απλώνεις το χέρι σε κάθε ον, ακόμα και αν ξέρεις ότι πιάνοντας το δικό του, μπορεί να σε «λερώσει» ή να σε «κομματιάσει»? Μπορείς να δίνεις στα όντα, χωρίς να σε νοιάζει αν πάρεις κάτι από αυτά? Και να μην σε νοιάζει, ακόμα κι αν πάρεις «συναισθήματα» που δεν σου ταιριάζουν?
Μπορείς να είσαι «ακλόνητος» σ’ αυτά που νοιώθεις ότι είσαι, χωρίς να προτάσσεις το εγώ, για να αντλήσεις αγάπη και χαρά από τους άλλους?

Που δεν προσπαθεί να κερδίσει, βοηθώντας τους άλλους
Αυτό φαντάζομαι δεν χρειάζεται να στο φέρω στην πραγματικότητα…

Που είναι αληθινός
Μπορείς να στηρίζεις την αλήθεια που πρεσβεύεις, ακλόνητα, ακόμα και αν «διασυρθείς» γι’ αυτήν? Μπορείς να αγνοήσεις, όσους σε λένε «τρελό» και «φαντασιόπληκτο», γιατί δεν μπορούν να πιστέψουν ότι είσαι αληθινός? Μπορείς να αναγνωρίζεις από΄ ποια «μάσκα» σε βλέπουν και να μην αποπροσανατολίζεσαι από τον σκοπό της ύπαρξής σου? Μπορείς να αντέξεις τα «επίθετα» που θα σου πουν για σένα, χωρίς να κλονίζεται η εμπιστοσύνη σου και η πίστη σου, περπατώντας με αφοσίωση στο μονοπάτι σου?

Που γνωρίζει τα ανθρωπινα συναισθήματα και τις ανθρώπινες αδυναμίες και τις συγχωρεί
Μπορείς να αφήσεις τους ανθρώπους να περάσουν τα δικά τους βιώματα, χωρίς να τους λες τι «πρέπει» να κάνουν? Μπορείς να τους αγαπάς και μέσα στις αδυναμίες τους? Μπορείς να αναγνωρίζεις ότι αυτές οι αδυναμίες ήταν και το δικό σου εμπόδιο, οι δικές σου φλούδες του κρεμμυδιού, τις οποίες μπορεί μεν να αφαίρεσες, αλλά δεν τις ξέχασες? Μπορείς να παραδεχτείς ότι ο φόβος των ανθρώπων ήταν και δικος σου? ΄Ότι η κριτική των ανθρώπων ήταν και για σένα ένας δρόμος?

Που έχει γαλήνη μέσα του
Που είναι φωτεινός
Που είναι αυστηρός
Που είναι συμπονετικός με όλα τα όντα
Που είναι υγιής σε σώμα και πνεύμα και ψυχή
Αυτά δεν νομίζω ότι χρειάζονται επιπλέον επεξήγηση…


Που γνωρίζει τους υλικούς νόμους και μπορει να ανταπεξέρθει σε προκλήσεις
Μπορείς να αναγνωρίσεις τις επιλογές που έχουμε για την ζωή μας?
Μπορείς να νιώσεις την «ελεύθερη βούληση» για να διαμορφώσουμε την πορεία μας? Μπορείς να φύγεις από την «μοίρα»? Και να νιώσεις πόσο η «μοίρα» είμαστε εμείς οι ίδιοι για τον εαυτό μας?


΄Όλα τα παραπάνω «κοστίζουν» σε χρόνο, σε ζωή, σε πόνο, σε βιώματα…Γιατί για να απαντήσεις «θετικά» σε όλα τα παραπάνω, θα πρέπει πρώτα να έχεις βρει τον Εαυτό σου. Αληθινά, καθαρά…
Και σ’ αυτό δεν σε οδηγεί καμία θρησκεία…

Η πίστη σε κάτι που σου έχουν «διηγηθεί» οι άλλοι, σε βάζει σε αποκρυστάλλωση, και αυτό δεν περιέχει εξέλιξη.

Το να νιώσεις την φύση του θεού, είναι το δυσκολότερο έργο του ανθρώπου, αλλά και ο μόνος δρόμος, για να νιώσει την δική του φύση, και να βρει μέσα της την «ομοιότητα»
Αλλιώς είναι μόνο λόγια, που ακούει δυστυχώς, στην οικογένεια, στο σχολείο, στην κοινωνία..
Και αν πειστεί γι’ αυτήν έτσι απλά, χωρίς να πειραματιστεί μαζί της, τότε προσδίδει στον «θεό» γένια και μουστάκια, σαν ένα άγνωστο ον, που περιέχει και πολύ αδικία! Γιατί η λέξη «ομοιότητα» τον παραπέμπει δυστυχώς στον εαυτό του, σαν γήινο ον, με τόσα μα τόσα πολλά ελαττώματα, που δεν μπορεί να συλλάβει την τελειότητα του θεού και έτσι τον φοβάται…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ολα καλα και αγια οσα αναφερεις...

Και κατανοητα!

Εκτος απο τα τονισμενα στην παραθεση
Vaso έγραψε: Μπορείς να αγαπάς όλους και όλα, χωρίς να αξιολογείς την ζωή τους στον φυσικό κόσμο?
Αυτό γίνεται μόνο αν γνωρίζεις τι υπάρχει πίσω από το υλικό τους σώμα. Χρειάζεται λοιπόν η γνώση του θεϊκού, που δεν μπορείς βέβαια να το δεις στους άλλους, αν δεν το έχεις νιώσει πρώτα στον εαυτό σου.
...............................................................................................

΄Όλα τα παραπάνω «κοστίζουν» σε χρόνο, σε ζωή, σε πόνο, σε βιώματα…Γιατί για να απαντήσεις «θετικά» σε όλα τα παραπάνω, θα πρέπει πρώτα να έχεις βρει τον Εαυτό σου. Αληθινά, καθαρά…
Και σ’ αυτό δεν σε οδηγεί καμία θρησκεία…
Γαιτι δε λες τιποτα για το πως αγαπας πρακτικα...

Λες μονο οτι για να αγαπας χρειαζεται η γνωση του θεϊκου... Πρωτα στον εαυτο σου και μετα στους αλλους...

Λες στη συνεχεια ακομα οτι για ολα αυτα χρειαζεσαι τη συναντηση και γνωση με τον εαυτο σου...

Και οτι καμια θρησκεια δεν στα παρεχει αυτα... Καμια θρησκεια δεν σε οδηγει σε αυτα...

Τοτε ποιος σε οδηγει στη γνωση του θεΙκου και αρα στην αγαπη;

Τοτε ποιος σε οδηγει στην ανακαλυψη του εαυτου σου και στην αυτογνωσια;

Μια και χωρις αυτα δεν μπορεις να βιωσεις ολα τα υπολοιπα;

Δεν χρειαζεσαι ενα δασκαλο να σου δειξει το δρομο;

Δεν χρειαζεσαι καποιον να σου δειξει τα απαραιτητα βηματα και τα κοινα για ολους, για να μπορεσεις να απεγκλωβιστεις απο την υλη;

Σε ποιο μονοπατι διαφορετικο απο το δικο σου και σε ποιο δρομο διαφορετικο απο το δικο σου και σε ποια κουλτουρα πνευματικου πολιτισμου διαφορετικη απο τη δικη σου δεν χρειαζονται ολα αυτα τα βασικα που αναφερεις, ( Αγαπη, Θεογνωσια, Αυτογνωσια ) χωρις τα οποια δεν μπορεις να προχωρησεις ουτε σπιθαμη;

Μη "γινεσαι" λοιπον "αδικη" και "χωριστικη" και μετα λες οτι αγαπας χωρις ορους
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πάνω στην απίστευτα ενδιαφέρουσα συζήτηση σας παραθέτω τα εξής!Ο καιρός των δασκάλων και των καθοδηγητών έχει παρέλθει!Όχι δε χρειαζόμαστε δασκάλους΄ούτε μεσάζοντες για να πορευτούμε στο δρόμο της εξέλιξης μας.Ακόμα και ο δάσκαλος του Ρέικι υφίστσται για λίγες ώρες μέχρι να σου προσφέρει το συντονισμό και να σε αφήσει μόνο σου να πορευτείς με το φώς και να αναλάβεις τις ευθύνες του εαυτού σου!Γιατί λοιπον πρέπει να πάω σε μεσάζοντα να εξομολογηθώ για τις δήθεν αμαρτίες μου?Και ποός είναι αυτός που θα με συγχωρέσει για τα αμαρτήματα μου?Αναρωτήθηκε ποτέ αν αυτά που πρεσβεύει τα εφαρμόζει στη δική του καθημερινότητα?και φυσικά δεν τους βάζω όλους σε ένα τσουβάλι αλλά όταν θέλεις να ονομάζεσαι αντιπρόσωπος του Θεού φέρεις την μεγαλύτερη ευθύνη!Ακόμα όμως και αυτοί που λένε ότι διαφέρουν πως τα καταφέρνουν αφού εξακολουθούν να παραμένουν και να υπηρετούν ένα σύστημα σάπιο?Γιατί είναι σάπιο!Γιατί το προσωπικό συμφέρον είναι πάνω απο όλα!Γιατί γνώσεις που θα πρόσφεραν ελευθερία στον ανθρωπο αποσιωπούνται με μαεστρία!Γιατί υπάρχει ρατσισμός και χωριστικότητα!Κτάντησαν όλοι μισογύνιδες και απολαμβάνουν το σεξ μεταξύ τους!Όταν λοιπόν κάποιος στους κόλπους της εκκλησίας παραστρατεί πολλάκις βγαίνει σαν να μην συμβαίνει τίποτα και λειτουργεί το ποίμνιό του την επόμενη μέρα!Και όλοι σιωπούν!Γιαί κάποιοι κάνουν τα ίδια και κάποιοι άλλοι τα ανέχονται και έχουν όλοι μερίδιο ευθύνης!Εγώ τουλάχιστον έχω την ελευθερία να φωνάξω την αλήθεια και ας χάσω τον Παράδεισό τους!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Skapaneas έγραψε:Τοτε ποιος σε οδηγει στη γνωση του θεΙκου και αρα στην αγαπη;
Skapanea μόνος σου θα βρείς τον δρόμο σου ...
μόνος σου θα ανακαλύψεις το θεό μέσα σου...
Τότε..θα αγαπήσεις τον εαυτό σου όπως είναι για αυτό που είναι.. και βιώσεις την αγάπη αυτή.. τότε θα μπορέσεις να δείς πέρα από το υλικό σώμα των άλλων να δείς την θεικότητα τους.. και θα τους αγαπήσεις χωρίς να αξιολογείς την ζωή τουςόσο για το ποιός θα σου δείξει τον δρόμο... .. Εσένα skapanea στον έχουν δείξει τον δρόμο... το θέμα είναι προς τα πού θα προχωρήσεις..


ANGELS ON EARTH έγραψε: Κτάντησαν όλοι μισογύνιδες και απολαμβάνουν το σεξ μεταξύ τους
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 8)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Μη "γινεσαι" λοιπον "αδικη" και "χωριστικη" και μετα λες οτι αγαπας χωρις ορους
Xαμογέλασα με αυτήν την φράση Σκαπανέα...
Γιατί την έχω ακούσει από δύο πολύ οικεία μου πρόσωπα…κατά κόρον!!!

΄’δικη γιατί δεν τους έδειχνα τον τρόπο
Χωριστική, γιατί θεωρούσαν ότι όταν τους έλεγα κατάμουτρα την αλήθεια, τους έκανα κριτική…

Με έβρισαν, με αμφισβήτησαν, με πόνεσαν, αλλά εγώ ήμουν αληθινή μαζι τους. Με όση σκληρότητα περιέχει η λέξη «αλήθεια»…Και ακολουθούσα τον δικό μου δρόμο με αφοσίωση. Και αυτοί με "παρακολουθούσαν"...΄Οταν μπόρεσαν να κατανοήσουν τι τους έδινα...τότε με αγάπησαν αληθινά!!!

Ο Ιησούς ποτέ δεν ήρθε να μου πει ποιόν δρόμο να διαλέξω…στην αρχή τουλάχιστον Με άφησε και «έφαγα» τα μούτρα μου, με τις επιλογές μου, για να κατανοήσω ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να επέμβει στην ελεύθερη βούλησή μου. Εγώ αποφάσιζα για την ζωή μου και έτρωγα και την μπίχλα της, που εγώ πάλι επέλεγα να βρεθώ…

Δεν μου έδειξε ποτέ τον δρόμο, αλλά τον στόχο…Πλησίασε, μου έλεγε, από όποιον δρόμο…Αυτό όμως είσαι! Αυτό πραγματικά είσαι…Και όχι αυτό που νομίζεις ότι είσαι…

Κάθε λέξη, περνούσαν μήνες, ίσως και χρόνια για να βρω το βαθύτερο νόημά της. ΄Όμως δεν εγκατέλειπα…Ακόμα όμως και αν το έβρισκα, ζητούσα εφαρμογή στο εδώ και τώρα…αλλιώς τι να το έκανα? … με όνειρα ήμουν γεμάτη…Πρακτική εφαρμογή της αγάπης…αυτό που ζητάς κι εσύ!!!

Ξεκαθάρισα λοιπόν μέσα μου, ότι η αγάπη δεν είναι συναίσθημα…Γιατί σ’ αυτό εμπεριέχονται και όροι…Με αγαπάς, μου δινεις, σ’ αγαπώ και λαμβάνω και ίσως δίνω (αλλά γι’ αυτό ποτέ κανείς δεν είναι σίγουρος)…
Η αγάπη αυτή που αναφέρω εγώ, είναι η συμπαντική ανάσα που απορρέει από το κέντρο της καρδιάς και νιώθεις ένα με όλα…
Δεν ξέρω να σου πω πως έγινε σε μένα…Ξέρω να σου πω ότι έγινε…και αφού έγινε σε μένα, θα γίνει και σε σένα…Εγώ πχ. έκοψα την καρδιά μου κομματάκι κομματάκι και την έδωσα στα σκυλιά να την φάνε…δεν την χρειαζόμουν πια, για τον ρόλο που την είχα…Στην θέση της τοποθέτησα την καρδιά του Θεού…Κυριολεκτικά…

Εσύ μπορείς να το κάνεις?
Νομίζω πως όχι…Μπορείς όμως να κάνεις κάτι άλλο, που είναι πιο κατάλληλο για σένα, αρκεί να ξέρεις που θα καταλήξει όλη αυτή η «θυσία» σου!!! Αυτό μας ενδιαφέρει να βρούμε…Τι είμαστε και όχι τι θα μπορούσαμε να γίνουμε…

Θεωρώ ότι έχει μεγάλη διαφορά, αρκεί να το δεις βαθύτερα.

Εγώ ειμαι εδώ και σου «θυμίζω» τον στόχο!!! Τον ξέρεις, αλλά τον ξεχνάς…Σου τον θυμίζω λοιπόν, για να τον φτάσεις…Με εξάσκηση στην τοξοβολία. Δεν πετάς το τόξο για να βρεις κατευθείαν κέντρο, αλλά πρώτα εξασκείσαι, μαθαίνεις και μετά έρχεσαι ολοένα και πιο κοντά στο κέντρο σου!!!

Αν βαριέσαι να εξασκηθείς, θα μείνεις πάντα μαθητευόμενος, να διαβάζεις τις οδηγίες χρήσης των «δασκάλων στην τοξοβολία», εσύ όμως ποτέ δεν θα μπορέσεις να βρεις το κέντρο σου!

Αν λοιπον το σύστημα που λέγεται θρησκεία, σε κάνει να βιώνεις και την αλήθεια σου, σε φτάνει στο αποτέλεσμα που έχω φτάσει εγώ, σε έχει φτάσει να έχεις μέσα σου την «καρδιά του Θεού», τότε γιατί ψάχνεις ακόμα να την βρεις?
Αν όχι, εγκατέλειψε επιτέλους τον ασφαλή δρόμο της θρησκείας και πειραματίσου!!! Όποιος φοβάται να πειραματιστεί, μήπως και χαθεί…χάνεται!!!

Ο φόβος για αυτό που δεν γνωρίζουμε μας απομακρύνει από την πραγματική αγάπη...Η αγάπη αυτού που γνωρίζουμε, μας κάνει να θυμηθούμε! και μόνον αυτή!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εγώ πχ. έκοψα την καρδιά μου κομματάκι κομματάκι και την έδωσα στα σκυλιά να την φάνε…δεν την χρειαζόμουν πια, για τον ρόλο που την είχα…Στην θέση της τοποθέτησα την καρδιά του Θεού…Κυριολεκτικά…
Ξέρεις με έκανες και γέλασα.Κυρίως με αυτο το κυριολεκτικά,γιατί θάθελα να φτάσω να το πω κι εγώ.
Σημερα το πρωί,(το ξαναγραψα αλλου)σκέφτηκα καποιον που με πονεσε{ο εαυτος μου με πονεσε και το ξερω πολυ πολυ καλα).....και μουρθε να τον εβελπα μπροστά μου και να τουδινα δυο μπατσες ξεγυρισμενες........τσαφφφφ ξανατσαφφφφφ..........
Εχει ακόμα η δικη μου η καρδια κομματια απο κεινη που ειχα παλιά,αλλά ξερω τον δρόμο πια...ξερω εμενα χωρις να με φοβαμαι και που θα πάει θα την βρω την "Κυριολεκτικα"! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Βασω, δεν ξερω αν απο Μαθητης γινομαι δασκαλος, αλλά αρχιζω να αντιλαμβανομαι "αμυδρα" οτι δεν χρειαζεται να στοχευω το στοχο μου

Αντιθετα "οφειλω" με καθε τροπο να γινομαι ο στοχος του στοχου μου

Και να "προβαλλω" ως στοχο του στοχου μου το κεντρο της καρδιας
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Σκαπανέα...στόχος του στόχου μου!!
Αλλά για να τον "πετύχω" πρέπει να γνωρίζω να ρίχνω το τόξο μου στην καρδιά μου...Δεν είναι εύκολο, αλλά δεν γίνεται αλλιώς.

Στην αρχή θα βρεις "στομάχι"...μετά μπορει να βρεις "κοιλιά", όλα έχουν νόημα...δεν είναι λάθος, δεν ειναι απειρία, είναι γιατί "η συγκίνηση" και η βιασύνη, δεν σε αφήνει να κεντράρεις...Μόλις σταματήσεις να "τρέμεις", τότε βρίσκεις τον στόχο σου και με "κλειστά" μάτια...


Καλλιόπη μου, το "κυριολεκτικά" έχει νόημα...για μένα τουλάχιστον! ΄Οτι δεν είναι κυριολεκτικά, το αφήνω να ωριμάσει και να γίνει...Τίποτα δεν γίνεται με βία...σιγά σιγά με σοφία.
Απλά σ' εμένα ο χρόνος μειώθηκε...Δεν κρατά ατέλειωτα πια...΄Ερχονται γρήγορα οι συγκυρίες και το τοποθετούν εκει που βρίσκει εφαρμογή...Και είναι πολύ όμορφο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α, Σκαπανέα, για να μην το ξεχάσω...

ποιός δάσκαλος, ποιός μαθητής...

Κανείς μας δεν είναι ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Μοιραζόμαστε απλά την αγάπη ε? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

΄’δικη γιατί δεν τους έδειχνα τον τρόπο
Χωριστική, γιατί θεωρούσαν ότι όταν τους έλεγα κατάμουτρα την αλήθεια, τους έκανα κριτική…

Με έβρισαν, με αμφισβήτησαν, με πόνεσαν, αλλά εγώ ήμουν αληθινή μαζι τους. Με όση σκληρότητα περιέχει η λέξη «αλήθεια»…Και ακολουθούσα τον δικό μου δρόμο με αφοσίωση. Και αυτοί με "παρακολουθούσαν"...΄Οταν μπόρεσαν να κατανοήσουν τι τους έδινα...τότε με αγάπησαν αληθινά!!
ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΒΑΣΩ ΑΥΤΗ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΜΑΣΑ ΣΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΓΑΛΗΝΕΨΗ Η ΨΥΧΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΤΑ ΠΛΑΚΑΤ ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΣ .
ΟΛΗ ΣΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΣΑΝ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΝΑ ΣΚΕΠΑΖΟΥΝ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ .
ΝΑ ΑΠΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗ .
ΖΗΤΑΜΕ ΑΓΑΠΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΜΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΓΑΠΩΜΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΑΓΑΠΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΞΕΧΕΙΛΙΖΟΥΜΕ ΟΛΑ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΑΤΙΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΑΝΤΟΥ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΑΛΛΙΩΣ
ΜΑΘΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΑΠΩΜΑΙ ΠΡΩΤΑ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ

ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΝΑ
ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Βασω, για να μην καθομαι να ψαχνω, παραθετω το κειμενο σου απο την παραθεση της Καλλιοπης!
galazia_sfaira έγραψε:
Εγώ πχ. έκοψα την καρδιά μου κομματάκι κομματάκι και την έδωσα στα σκυλιά να την φάνε…δεν την χρειαζόμουν πια, για τον ρόλο που την είχα…Στην θέση της τοποθέτησα την καρδιά του Θεού…Κυριολεκτικά…
  • Και συνεχιζω "ακαθεκτος", μια και ετσι μου βγηκε το ερωτημα:

    Πες μας δυο λογια "Δασκαλε"
    Γι' αυτο που αναφερεις
    Πως την καρδια σου "εκοψες"
    Κομματια για τους σκυλους
    Και οτι εθεσες στον τοπο της
    Ατιμητο διαμαντι
    Την Ανεκτιμητη Καρδια
    Του Αναρχου θεου

    Πως Ειναι Τουτη Η Καρδια
    Που Αναβαστα το Συμπαν
    Που Δινει Φως στα Αστρα του
    Λογο Στα Πλασματα Του
    Ανασεμια Στους Μερμηγκες
    Αρωμα Στα Λουλουδια
    Και Στα Παιδια Τα Νιοβγαλτα
    Οραση Των Αγγελλων;

    Περιγραψε τη "Δασκαλε"
    Τιποτα Μη Μας Κρυψεις
    Αλλιως Θε' Να Απολογηθεις
    Στην "Τελικην Ημερα"
    Που Θα Βρεθουμε Ολοι Μας
    Μπροστα Εις Την Ψυχη Μας
    Να Μας Κραδαινει Τα Ονειρα
    Που Αφησαμε Στην Ακρη

    Γιατι Τα φοβηθηκαμε
    Κι Ειπαμε: Δεν βαριεσαι
    Ας Κανουν Αλλοι Και Για Μας
    Μια Τοση Θυσιουλα
    Κι Ας Βρουνε Μονοι Τους Κι Αυτοι
    Το Δρομο Στην Καρδια Τους
    Το Δρομο Αυτο Που Οδηγει
    Το Θρονο Του Θεου!
      • ωρα τωρα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"Με έγκριση" Σκαπανέα σου παραθέτω ένα μήνυμα που πήρα τον Αύγουστο το 2006 και μου "υποδείχθηκε" σαν απάντηση...




"Αισθάνομαι την βαθιά σου ανάγκη να εκδηλώσεις τις βαθιές αλήθειες που έχεις μοναδικά ανακαλύψει και που σε οδηγούν σε πλήρη επίγνωση του εαυτού σου.
Αισθάνομαι την διαρκή σου συμμετοχή στο να εκδηλώσεις το θέλημά Του και στην βοήθεια που προσφέρεις και σε άλλους ενσαρκωμένους να το αντιληφθούν.
Αισθάνομαι τον προβληματισμό σου, πως πρέπει να μοιραστείς τις βαθιές γνώσεις που έχουν εγερθεί από την εμπειρία και την διαδρομή της ψυχής σου και πως αυτές οι γνώσεις θα προσφερθούν χωρίς να παραποιηθούν.
΄Όμως αγαπημένη μου, γνωρίζεις πολύ καλά ότι οι γνώσεις που μεταδίδεις χτίζουν αργά μία βάση, όπου οι άνθρωποι που τις αποδέχονται στηρίζουν την πνευματικότητά τους και την αλήθεια τους, που ακολουθούν από το μοναδικά δικό τους μονοπάτι. Αν αυτό το μονοπάτι είναι σπαρμένο με βράχους και αγκάθια, αυτό δεν είναι δική σου ευθύνη. Η δική σου συμμετοχή είναι να τους υποδείξεις τα όπλα που υπάρχουν για να «καθαρίσουν» τον δρόμο τους. Και να τους οδηγήσεις να τα αναζητήσουν. ΄Οσοι μπορούν και όσοι είναι έτοιμοι γι’ αυτήν την αναζήτηση. Οσοι δεν είναι, θα αναζητούν την γνώση μέσα από βιβλία και την ένωση με το πνευματικό τους κομμάτι μέσα από επιβολές «πρέπει» και «δεν πρέπει». Μέχρι να κατανοήσουν ότι στο υλικό επίπεδο στο οποίο επιλέξατε να εργαστείτε, τίποτα δεν απαγορεύεται, τίποτα δεν ενδείκνυται, τίποτα δεν επιβάλλεται. Η εργασία που έχετε αναλάβει, ο καθένας για τον εαυτό του, είναι να ισορροπήσετε και να ευθυγραμμιστείτε με την ανώτερη ύπαρξή σας, τον Ανώτερο Εαυτό σας, όπως συνηθίζετε να λέγετε. ΄Όμως ο Ανώτερος Εαυτός, σας κατευθύνει, αν του το επιτρέψετε, αν τον αποδεχθείτε, αν τον κατανοήσετε, να κάνετε εκείνες τις επιλογές που θα επιφέρουν επίγνωση για την ζωή στο υλικό επίπεδο. Και θα αποδέχεσθε τις προκλήσεις που οι ίδιοι θέτετε στον εαυτό σας, ώστε μέσα από την αποδοχή της θεϊκής σας ουσίας, να εκδηλώνετε το φως και την αγάπη.
Το φως και η αγάπη είναι οι βασικές ποιότητες της θεϊκής ουσίας του ανθρώπου. Δεν είναι έννοιες αόριστες, αλλά ουσιαστική εκδήλωση της θεϊκότητάς σας. Αν αυτήν την θεϊκότητα την αναγνωρίζετε σε κάθε ενσαρκωμένη ψυχή, τότε εκδηλώνετε την αγάπη χωρίς όρους. Γιατί δεν θα μπορείτε να κρίνετε πια τους άλλους, βλέποντας μονόπλευρα σ’ αυτούς την ανθρώπινη φύση, που περικλείει ένστικτο και εγωισμό. Θα αποδέχεσθε την εκδήλωση του φωτός ακόμα και μέσα στην ανυπαρξία του. Θα αποδέχεσθε ότι ό,τι για εσάς είναι σκοτάδι, για κάποιον άλλον άνθρωπο είναι φως. Και έτσι δεν θα αξιολογείτε τις επιλογές του, απλά θα τις αποδέχεσθε.
Για να επέλθει όμως αυτή η ισορροπία στην σχέση «φως-σκοτάδι» θα πρέπει εσείς οι ίδιοι να έχετε επεξεργαστεί αυτην την σχέση. Να την έχετε αποδεχθεί και να σέβεστε την εκδήλωσή της σε κάθε μορφή ζωής. Η ισορροπία είναι αυτή ακριβώς η αποδοχή που δεν περικλείει την δική σας επιθυμία για την εκδήλωση των άλλων ανθρώπων, αλλά η ουδετερότητα στις αποφάσεις τους να εκδηλώσουν περισσότερο ή λιγότερο τις δύο ισάξιες δυνάμεις του Πατέρα/Μητέρας Θεού.
Πολλοί άνθρωποι χάνονται σ’ αυτήν την διεργασία και εκδηλώνουν εκείνο το μέρος της σχέσης που θεωρούν ότι εκείνη την ιερή στιγμή τους αντιπροσωπεύει. Και αυτή είναι η αλήθεια η δική τους.
Δεν έχουν όλοι οι ενσαρκωμένοι άνθρωποι την ίδια εξελικτική πορεία, αφού αυτή η πορεία αγγιζει την ελεύθερη βούληση και δεν επιβάλλεται. ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ!!
Το αν θεωρούν ορισμένοι ότι βρίσκονται σε ανώτερο εξελικτικό στάδιο από άλλους, είναι γιατί η σχέση «φως-σκοτάδι» δεν έχει ακόμα ισορροπήσει και γιατί δεν έχουν κατανοήσει την παρουσία τους μέσα σε ένα φυσικό σώμα και τι ακριβώς αυτό σημαίνει. Αυτούς τους ανθρώπους δεν τους βοηθάς με το να τους παροτρύνεις να αντιληφθούν την ουσιαστική τους εμπειρική διαδρομή που θα τους οδηγήσει σε ανώτερα πνευματικά επίπεδα. Τους βοηθάς αφήνοντάς τους να αντιμετωπίσουν μόνοι τους, με όποιο τρόπο, τους φόβους και τις ενοχές που ανάγονται μόνο στην προσωπικότητα με την οποία έχουν ενδυθεί. ΄Όταν κάποια κατάσταση γίνει επώδυνη στο υλικό πεδίο, τότε η ψυχή του ενσαρκωμένου ανθρώπου θα πρέπει να βρει τρόπο να απεγκλωβιστεί από τις ψευδαισθήσεις που εγείρονται από την προσωπικότητα. Σ’ αυτό το σημείο η δική σου βοήθεια είναι να μην τους κρίνεις. Να μην τους αποστρέφεσαι, αλλά και να μην τους «χαϊδεύεις». ΄Ασε τους να ζήσουν αυτόν τον φόβο και αυτές τις ενοχές. Χωρίς απαραίτητα να προσπαθείς να δικαιολογείς την ύπαρξή τους. Γιατί τότε εγκλωβίζεσαι κι εσύ σ’ αυτήν την διαδικασία και θεωρείς ότι πρέπει να τους παρέχεις αμέριστη βοήθεια. Και όταν δεν την αντιλαμβάνεσαι με τους όρους που ισχύουν στο υλικό επίπεδο, δηλαδή με απτές επιβεβαιώσεις, τότε κι εσύ αποπροσανατολίζεσαι και ίσως κρίνεις τον εαυτό σου ότι δεν μπόρεσες να βοηθήσεις.

Ανέπτυξε την ουδετερότητα. Είναι αυτήν την στιγμή το σημαντικότερο σημείο απ’ όπου μπορείς να προσφέρεις.

Ο πνευματικός δρόμος –σου το έχω ξαναπεί- δεν οριοθετείται με τις ενεργειακές αφυπνίσεις που δρομολογούνται μέσα από μυήσεις που γίνονται στο φυσικό επίπεδο. Ο πνευματικός δρόμος και η εξελικτική πορεία του καθενός ενσαρκωμένου ανθρώπου, είναι ακριβώς η αποδοχή της θεϊκής του ουσιας. Και η επίγνωση ότι όλοι έχουν την δική τους διαδρομή μέχρι να ανακαλύψουν κι αυτοί με την σειρά τους αυτήν την αλήθεια. Και είναι η μοναδική αλήθεια που δεν χρειάζεται διαπραγματεύσεις και επιβολές. ΄Ερχεται μέσα από την διεργασία του εαυτού, μέσα από την ολοκλήρωση και συνένωση όλης της ύπαρξης, που συμμετέχει ενεργά πια στην πορεία της ζωής του στο υλικό επίπεδο.

Και σ’ αυτήν την διεργασία εμείς βοηθάμε. ΄Όταν αντιληφθούμε ότι πραγματικά ο «μαθητής» μας χρειάζεται. ΄Όταν μας επικαλεστεί, όχι για να αποκομίσει οφέλη στο υλικό επίπεδο, αλλά για οδηγηθεί στην μοναδική αυτή αλήθεια και να αναλάβει μόνος του την πραγματοποίηση των στόχων του στο υλικό επίπεδο. Γιατί πραγματικά μπορείτε να εκδηλώσετε στόχους στο πεδίο που βρίσκεστε. Σας το έχω ξαναπεί, το πεδιο που βρισκεστε είναι κατώτερο των δυνατοτήτων σας, σαν θεϊκά όντα. ΄Αν σας φαινεται βαρύ, είναι γιατί δεν έχετε συνειδητοποιήσει ποιοι ακριβώς είσαστε. Και ζείτε αποκομμένοι από αυτήν την θεϊκότητα, που εκδηλώνει, πραγματοποιεί και οριοθετεί στόχους. Αυτή είναι η πνευματικότητα σ’ έναν ενσαρκωμένο άνθρωπο. Το να μπορεί να εκδηλώνει και να πραγματοποιεί. ΄Οσοι αυτό το κατανοήσουν θα κατανοήσουν ότι η πνευματικότητα δεν έχει να κάνει με την υλική διεργασία της λέξης. Η ύλη σας καλεί να συμπεριφερθείτε με χαρά στις μικρές καθημερινές σας ασχολίες, αναγνωρίζοντας σ’ αυτές τις μικρές ή μεγάλες προκλήσεις, που εσείς οι ίδιοι τοποθετείτε στην διαδρομή σας, την εξελικτική πορεία του πολυδιάστατου όντος που είστε. ΄Οσοι δεν το κατανοήσουν αυτό, θα θεωρούν ότι η πνευματικότητα έχει να κάνει με την απόμάκρυνσή τους από κάθε χαρά της καθημερινότητας. Και δεν θα ερωτεύονται, γιατί θα θεωρούν τον έρωτα σαν μη πνευματικό. Και δεν θα απολαμβάνουν, γιατί θα θεωρούν την απόλαυση σαν μη πνευματική. Και δεν θα χαιρονται, γιατί θα θεωρούν την χαρά σαν μην πνευματική. Αυτοί όμως θα ξεγελιούνται με «επίγειους δασκάλους», που θα τους δίνουν αυτά τα εσφαλμένα πρότυπα, που μόνο στην κακή αντίληψη της «θρησκείας» έχουν σημείο αναφοράς.
Σας λέγω λοιπόν για μια ακόμη φορά, ότι η κατανόηση του θεϊκού σας μέρους, επιφέρει και αυτήν την σημαντική επίγνωση της πνευματικότητας και θα την αναγνωρίζετε στον εαυτό σας και σε άλλους ενσαρκωμένους ανθρώπους, μέσα από την αυθεντικότητα της έννοιας «ύλη». Κατανοώντας την δόνηση του υλικού πεδίου, θα φροντίσετε να ξεπεράσετε αυτήν την δόνηση, όχι απομακρυνόμενοι από αυτήν, αλλά υψώνοντάς την πάνω από τους κανόνες που σας έχουν επιβάλλει, εκδηλώνοντας τις θεϊκές αρετές μέσα στο κοινωνικό σύνολο.
΄Όταν η εξελικτική σας πορεία είναι στο στάδιο αυτό, τότε οι διδάσκαλοι έρχονται σε εσάς και σας επιλέγουν για συνεργάτες τους. Αλλά μόνο τότε!!

Απλωσε, αγαπημένη μου, το χέρι σε κάθε άνθρωπο. ΄Ασε μέσα από σένα, να αισθανθεί μόνος του ο καθένας τον θεϊκό του Εαυτό και να αποφασίσει να τον εκδηλώσει. Μέσα από την αγάπη, την αποδοχή και την επιβεβαίωση που θα νιώσει από σένα, θα κατανοήσει ότι ο Πατέρας/Μητέρα Θεός τους θέλει όλους κοντά του. Χωρίς εξαιρέσεις και χωρίς διακρίσεις. Αγνούς και αφυπνισμένους. ΄Ολοι είσαστε ένα κομμάτι Του. Και σας χρειάζεται! Χωρίς να θέτει όρους! Αν το κατανοήσετε αυτό, ούτε κι εσείς θα θέτετε όρους! Και θα είναι το μεγαλύτερο πνευματικό βήμα στην πορεία σας.
Ευλογία σε όλους"
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, όταν λέω στους ανθρώπους ότι το πρώτο βήμα για να νιώσουν αληθινά τον εαυτό τους είναι ο διαλογισμός, και να κάνουν ανελλιπώς κάθε ημέρα, ξέρεις τι μου λένε? Μα δεν προλαβαίνουμε, γιατί τρέχουμε με τις υποχρεώσεις μας.
Και αφού τρέχουν με τις υποχρεώσεις τις εξωτερικές, ξεχνούν την μεγάλη υποχρέωση που έχουν στον εαυτό τους και έτσι περνάει η ζωή τους μηχανικά, ψάχνοτας εξωτερικά να βρουν ηρεμία και γαλήνη μέσα από διάφορα σεμινάρια...

΄Ομως μόνο μέσα στην σιωπή πονάς...Στην φασαρία ξεχνιέσαι...Και ψάχνεις να βρεις την χαρά και την αγάπη σε άτομα, ή αντικειμενα, δηλαδή έξω από εσένα. Και την λύπη ακόμα έξω από εσένα την ψάχνεις. Πάντα κάποιος άλλος ή μια εξωτερική κατάσταση στην δημιουργεί. ΄Ομως πόσοι έχουν σκύψει μέσα τους να δουν την λύπη σαν κομμάτι του εαυτού τους? Αυτήν την λύπη που δημιουργειται από τα ψέμματα που λέμε στον εαυτό μας, αλλά η ψυχή μας τα αναγνωρίζει και "κλαίει"????

Με το να αντιλαμβάνεσαι όμως όλα τα συναισθήματα από το εξωτερικο περιβάλλον, μένεις μέσα στην "φασαρία" του.΄Ετσι δεν έχεις την ευκαιρια να νιώσεις τίποτα από τον εσωτερικό εαυτό σου και παραμένεις σε ότι οι αισθήσεις σου μεταδίδουν απο΄το εξωτερικό σου περιβάλλον. Χαίρεται το παιδί μου? Θα χαρώ κι εγώ? Δεν με καταλαβαίνει ο σύντροφός μου, άρα δεν με αγαπάει...Και πάει λέγοντας...

Μέσα σε όλη αυτήν την μπίχλα, περιμένεις τον θεό να σε βοηθήσει...Και τον παρακαλάς και προσεύχεσαι, και τα θαύματα δεν γίνονται...Και τον νιώθεις, αλλά δεν τον βρίσκεις ποτέ...Γιατί όταν απευθύνεσαι στον θεό, κοιτάς στον ουρανό...΄Ομως αυτός δεν βρίσκεται εκεί...Βρίσκεται μέσα σου, αλλά πως να τον δεις, αφού εσύ τον ψάχνεις αλλού?

Τι σε ενοχλεί στον εαυτό σου? ΄Εχεις ανακαλύψει τι είναι αυτό που επιμελώς του κρύβεις? Ας ξεκινήσεις από αυτό που κρύβεται για να φτάσεις σε αυτό που είναι ολοφάνερο...

Αβυσσος η ψυχή του ανθρώπου λένε...αλλά εγώ λέω οτι η άβυσσος είναι οι σκέψεις μας που πολύπλοκα μας μπερδεύουν και μας αποπροσανατολίζουν απο την απλότητα, την αγνότητα και την αγάπη.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Μέσα σε όλη αυτήν την μπίχλα, περιμένεις τον θεό να σε βοηθήσει...Και τον παρακαλάς και προσεύχεσαι, και τα θαύματα δεν γίνονται...Και τον νιώθεις, αλλά δεν τον βρίσκεις ποτέ...Γιατί όταν απευθύνεσαι στον θεό, κοιτάς στον ουρανό...΄Ομως αυτός δεν βρίσκεται εκεί...Βρίσκεται μέσα σου, αλλά πως να τον δεις, αφού εσύ τον ψάχνεις αλλού?


ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΑΣ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΖΩΗΣ ΜΑΣ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”