Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Μείνε σταθερά στον κύκλο του Εαυτο σου........χαμογέλα.........Να η πυξίδα σου!
Χαμογελαω καθε φορα που σε βλεπω να μου χαμογελας, αλλά δεν με βλεπεις...

Μηπως το αισθανεσαι ομως;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 12 Οκτ 2007 6:56 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μηπως το αισθανεσαι ομως
;
Κάνε την ερώτηση κατάφαση και εμπιστεύσου τον εαυτο σου.
Ξερω ότι δεν χαμογελας απλά, τωρα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:
Μηπως το αισθανεσαι ομως
;
Κάνε την ερώτηση κατάφαση και εμπιστεύσου τον εαυτο σου.
Ξερω ότι δεν χαμογελας απλά, τωρα!
Ποιον απο τους δυο;

Τον κατω(τερο) ή τον ανω(τερο);

Ο κατω..... με εχει "απογοητευσει" και δεν τον εμπιστευομαι

Ο ανω..... ειναι πολυ "ψηλα" και δεν τον φτανω

Εσυ πως τα καταφερνεις και προχωρας πρακτικα ανταμα με τους δυο, χωρις να εχεις προβληματα με κανενα τους;

Αν εχεις καποια συνταγη, πες την και σε μας, ομως με απλα λογια και αναλυτικα...

Γιατι απο αποφθεγματα εχουμε χορτασει...

Πραξεις θελουμε συγκεκριμενες και λειτουργικες - αποτελεσματικες !

Και τι σημαινει ακομα εμπιστευομαι τον εαυτο μου;

Αποτελει αυτο προϋποθεση για να εμπιστευτω και σενα που σου ζηταω να μου δειξεις ενα δρομο ασφαλη για να προχωρησω;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 16 Οκτ 2007 5:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και τι σημαινει ακομα εμπιστευομαι τον εαυτο μου;

Αποτελει αυτο προϋποθεση για να εμπιστευτω και σενα που σου ζηταω να μου δειξεις ενα δρομο ασφαλη για να προχωρησω;
_________________
Είναι ό μονος δρόμος ασφαλης για να προχωρήσεις:Δεν μπορεί κανείς να στον δείξει παρα μονο η εμπιστοσυνη προς τον εαυτο σου και η ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΣΟ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ.Είναι δικός μας και ολος,ΕΝΑ και τα πανω και τα κατω.Ειμαστε εδω ως γηινοι ..........κατυεθυνομαστε όμως στο φως.Οπως ο Ηλίανθος.
Αν εμπιστευτείς εσενα ..........με ουλα σου ..........θα εμπιστευτείς και εμενα και τον δρομο!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:
Και τι σημαινει ακομα εμπιστευομαι τον εαυτο μου;

Αποτελει αυτο προϋποθεση για να εμπιστευτω και σενα που σου ζηταω να μου δειξεις ενα δρομο ασφαλη για να προχωρησω;
_________________
Είναι ό μονος δρόμος ασφαλης για να προχωρήσεις : Δεν μπορεί κανείς να στον δείξει παρα μονο η εμπιστοσυνη προς τον εαυτο σου και η ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΣΟ ΤΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥ. Είναι δικός μας και ολος, ΕΝΑ και τα πανω και τα κατω. Ειμαστε εδω ως γηινοι ..........κατυεθυνομαστε όμως στο φως.Οπως ο Ηλίανθος.
Αν εμπιστευτείς εσενα ..........με ουλα σου ..........θα εμπιστευτείς και εμενα και τον δρομο!
  • ... η εμπιστοσυνη προς τον εαυτο σου...

    ... η αποδοχη τοσο του ανωτερου οσο και οτυ κατωτερου ( εαυτου )...

    ... αν εμπιστευτεις εσενα...
Δεκτα και κατανοητα ολα αυτα, που λες.

Και αναγνωριζω την αναγκαιοτητα τους και ενδεχομενως και τη σημασια τους.

Το ζητημα ειναι το πως το κατορθωνεις αυτο το τεραστιο πραγμα...

Ποιος ειναι ο δρομος, ποια ειναι η μεθοδος, ποια ειναι η διαδικασια με την οποια εμπιστευεται καποιος τον εαυτο του και πρωχωραει μετα κατα το δοκουν στο δρομο της ζωης του;

Λεμε αιφνης:

- Γυρισα ολο τον κοσμο, ( μη το βλεπετε τωρα εκ του ασφαλους και απο τη θεση της βεβαιοτητας και της αταλαντευτης εσωτερικης πεποιθησης οτι ετσι ειναι πλεον τα πραγματα ), και συναντησα παντου απογοητευσεις και ανασφαλειες και πικριες και... πολλα άλλα, λιγοτερο ή περισσοτερο οδυνηρα.
- Και μονο στην ιδεα και στη σκεψη του Θεου και στην προσπαθεια μου να τον συναντησω, αποκτησε νοημα η ζωη μου.


Εδω λοιπον εχουμε μια συγκεκριμενη διαδικασια με την οποια τελικα στρεφομαστε προς το θεο, εστω κι αν δεν επιλεγουμε συνειδητα να αφοσιωθουμε στο παιχνιδι του κοσμου, με σκοπο να στραφουμε προς το θεο.

Η αντιστοιχη "πρακτικη" διαδικασια με την οποια αποκτουμε την εμπιστοσυνη προς τον εαυτο μας, ποια ειναι πραγματικα;
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31520
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

πραγαμτικά Skapanea συμμεριζομαι την απορία σου για ένα πρκτικό τρόπο να κατακτηθει η απολτυτη εμπιστοσύνη στον εαυτο που θα δινει την δυνατοτητα η καθε στίγμη να είναι ευθθγραμμιση, συνειδηση και αφουγκρασμός της εσωτερικής μας αληιθειας

ειλικρινα καποιες φορες απορω για το ποια απο όλες τις φωνες είναι η πραγματικη μου φυση

καποια στιγμη συνειδητοποιησα Skapanea οτι όσο και να μην θελω να το δεχτω μόνο μια απο ολες είναι το φως του εαυτού μου και σε αυτη θα πρεπει να δειχνω εμπιστοσύνη όσο μπορώ τουλαχιστον

αυτη η φωνη δεν ενεχει ουτε εχει κριση, φοβο, ανασφαλεια, θυμο και αγχος

το θεμα πολλες φορες δεν είναι να εμπιστευθεις το φως σου γιατι μπορει και καποιες φορες να ειναι ευκολο να το εντοπισεις

το θεμα είναι να βρεις τη δυναμη να ταχθεις με αυτο και να αποφορτισεις το βαρος του κατωτερου
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η αντιστοιχη "πρακτικη" διαδικασια με την οποια αποκτουμε την εμπιστοσυνη προς τον εαυτο μας, ποια ειναι πραγματικα;
Ο Χριστός είπε......."Είστε καθ'εικόνα και ομοίωση".
Οταν βρείς λοιπον αυτο το Θεϊκό μεσα σου,αν δείς οτι Ο Πανσοφος Θεός δεν μπορεί να δημιουργήματά του να τα έφτειαξε ατελη,πως θα μπορόυσε αν ολα γυρω λειτουργουν με τοση Αρμονία ,ο Ανθρωπος που ειναι η κορωνίδα της δημιουργίας να μην ειναι μερος αυτης της αρμονίας,της τελιότητας,τοτε Δεν εμπιστευεσαι τον εαυτο σου αλλά τον Εαυτο σου κι αυτος σε καθοδηγεί.
Και αυτο με γαληνευει γιατι ενας πατερας δεν ειναι παρα μονο αγαπη.Και μεσα στην αγαπη δεν υπαρχει ,φοβος,τιμωρία,εκδικηση,εκδιωξη,αφορισμος,δεσμευση.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
gexrag

Δημοσίευση από gexrag »

Skapaneas έγραψε:
  • Ανασκευαστικος Λογος
    "Κατ’ αρχας παιδι μου αυτος ο δρομος δεν εκτεινεται στον αερα, μεταξυ Ουρανου και Γης, αλλά εκτεινεται πανω στη Γη, με πυλωνες στηριξης τους ναους μου.
    Αυτοι ειναι που συνιστουν τις βασεις του δρομου ( μου ) και χωρις αυτους δρομος δεν υφισταται.
    Επομενως ο διατρητος δρομος μου, οφειλεται σε λειτουργους που υπολειτουργουν.
    Ο χαλαρος δρομος μου οφειλεται σε λειτουργους που δεν επικοινωνουν διαναϊκα, με αποτελεσμα να υπαρχει χαλαρωση δεσμων στους αρμους του δρομου μου.
    Τωρα το προβλημα που αναφερεις της δυσλειτουργιας του δρομου μου, ειναι φανερο που οφειλεται.
    Οι πιστοι δεν εμπιστευονται τον εαυτο τους σε ενα δρομο αυτου του τυπου. Κανεις λογικος ανθρωπος δεν θα το επιχειρουσε.
    Η λυση που προτεινεις της μεταθεσης των ιερεων για να δεσει ο “δρομος”, μικρη αξια εχει αν ειναι να μεταφερουν μαζι τους και το πνευμα τους, το πνευμα που λειτουργουν.
    Και αυτο το ξερεις απο την προσωπικη σου πειρα.
    Αυτο λοιπον που θα προτεινα, ειναι μια καθολικη αλλαγη του πνευματος λειτουργιας των λειτουργων επαναστατικη, η οποια θα τους επιτρεψει να αντιληφτουν την αποστολη τους με ενα διαφορετικο τροπο.
    Δεν μπορω να υποδειξω κατι συγκεκριμενο, γιατι ο καθε λειτουργος ειναι διαφορετικος απο τους αλλους και ετσι ο,τι πω για τον ενα δεν ισχυει για τον αλλο.
    Αλλωστε η λυση που αρμοζει στον καθενα, εκπηγαζει απο την προσεγγιση του στο προβλημα και την επακολουθη προσωπικη επαφη του μαζι μου.
    Και αν εσυ ως απλος πιστος μπορεις και μιλας μαζι μου, απορω γιατι δεν μπορουν να πραξουν τουτο οι λειτουργοι μου...
    Μηπως πρεπει να τους διδαξεις;
    Το ζητημα της ανακαμψης των πιστων προς την Βασιλεια των Ουρανων ειναι πρωτιστως ζητημα των ιδιων των πιστων.
    Αλλά στη συνεχεια οφειλουν να βρουν και να εμπιστευτουν τους καταλληλους λειτουργους.
    Οποτε αν αυτοι δεν υπαρχουν η δυσλειτουργια ειναι αναμενομενη.
    Μη σκας ομως και ειναι κοντα ο χρονος, που θα βρεθει ο τροπος της επανεκκινησης της Σωτηριας των πιστων και μαλιστα με μαζικοτητα πρωτοφανη.
    Εν αναγκη μπορω να αλλαξω και να αντικαταστησω ολους τους φθαρμενους λειτουργους."

    Ο Κυριος
Θα μείνω μόνο στην τελευταία φράση Του Κυρίου.

Εννοεί ότι στην αιώνιο ζωή αυτοί που είναι σήμερα Ιερείς και θα τους κρίνει ο ίδιος (και μόνο ο ίδιος) ανάξιους Αυτός θα τους αντικαταστήσει με άξιους στον κατάλληλο χρόνο που θα προέρχονται ακόμη και από τους Λαϊκούς.

Ευχαριστώ φίλε μου skapanea. Η παράθεση αυτή είναι ότι καλύτερο θα μπορούσες να παραθέσεις στο ΟΝΟΜΑ της ΑΓΑΠΗΣ που είναι ο Θεός.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Η αντιστοιχη "πρακτικη" διαδικασια με την οποια αποκτουμε την εμπιστοσυνη προς τον εαυτο μας, ποια ειναι πραγματικα
Η μόνη πρακτική διαδικασία για να αποκτήσουμε εμπιστοσύνη στον εαυτό μας είναι να τον "γνωρίσουμε"
Βαθιά και αληθινά...
Να δούμε τις πληγές...
Και να τις αγκαλιάσουμε με αγάπη

Να δούμε το συναίσθημα της μοναξιάς του
και να το ενσωματώσουμε κι αυτό με αγάπη

Να δούμε τον θυμό του
τα ψέμματα
τις προσδοκίες

Εσωτερική διαδρομή με οδηγό μόνό την βαθιά αφοσίωση στην αναζήτησή του.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Να πέσουν οι μάσκες που του φορέσαμε απο πρότυπα και απο αυτά που μας επέβαλε η κοινωνία να ελευθερωθούμε.... και να μπορέσουμε να ανοίξουμε τα μάτια μας και να δούμε τον εαυτό μας "γυμνό"...
Ποιος ειναι ο δρομος, ποια ειναι η μεθοδος, ποια ειναι η διαδικασια με την οποια εμπιστευεται καποιος τον εαυτο του και πρωχωραει μετα κατα το δοκουν στο δρομο της ζωης του;
Σκαπανέα η Αγάπη είναι ο δρόμος... και το ξέρεις είμαι σίγουρος.. όλοι έχουν πληγωθεί όλοι έχουν περάσει δυσκολίες.. είναι δύσκολο να αφήσεις τον Εαυτό σου εκτεθημένο.. το γνωρίζω καλά... αλλα μπορείς απλά να τον αγαπήσεις και να αγαπησεις όλα όσα τον περιβάλουν...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

αν και ο διάλογος έγινε το 2007 νομίζω τώρα που τον διάβασα οτι είναι από τους αγαπημένους μου.. πόσες αλήθειες διαχρονικές.. :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Δημοσίευση από Vasoula »

dwarf_shovel_big_teeth.png
dwarf_shovel_big_teeth.png (199.67 KiB) Προβλήθηκε 16099 φορές
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

απλά τέλειο!!! =)) =)) =)) =)) θέλω και εγώ ένα τέτοιο φτυάρι και ακόμα μεγαλύτερο αν γίνεται!!!!! :)) :)) >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Δημοσίευση από Ellaki »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) ααααααααααα και του μοιάζει =)) =)) =)) =)) =)) =))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”