Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

yannis έγραψε:ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ
να το πω πιο σωστά?

΄Οταν καταλάβουμε που είναι η θεότητα, και ποιοί ειμαστε εμείς σε σχέση μαζί της, τότε μπορούμε να κάνουμε θαύματα και να τα βιώσουμε στον φυσικό κόσμο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: "....................................................................................................
Η εργασία που έχετε αναλάβει, ο καθένας για τον εαυτό του, είναι να ισορροπήσετε και να ευθυγραμμιστείτε με την ανώτερη ύπαρξή σας, τον Ανώτερο Εαυτό σας, όπως συνηθίζετε να λέγετε. ΄Όμως ο Ανώτερος Εαυτός, σας κατευθύνει, αν του το επιτρέψετε, αν τον αποδεχθείτε, αν τον κατανοήσετε, να κάνετε εκείνες τις επιλογές που θα επιφέρουν επίγνωση για την ζωή στο υλικό επίπεδο. Και θα αποδέχεσθε τις προκλήσεις που οι ίδιοι θέτετε στον εαυτό σας, ώστε μέσα από την αποδοχή της θεϊκής σας ουσίας, να εκδηλώνετε το φως και την αγάπη.
......................................................................................................
Ακριβως με αυτο το μερος του μηνυματος θελω να ασχοληθω, θεωρωντας ολοκληρο το μηνυμα απο το οποιο προερχεται το παραπανω αποσπασμα, ως μια προσωπικη προσκληση για ελευθερη συνεργασια...

Στη διαρκεια των οσων ακολουθουν θα εκθεσω ορισμενες αποψεις, οι οποιες για μενα αποτελουν βιωματα πλεον και αρα αποτελουν απολυτως δοκιμασμενα και αποτελεσματικα οπλα - εργαλεια στην ανακαλυψη του ορθου.

Ο εμπνευστης για το εγχειρημα μου αυτο ειναι Ο Συντακτης του μηνυματος Ο Οποιος μου Ειναι Γνωστος και εχει ιδιαιτερο νοημα η επιγνωση αυτη οπως θα διαπιστωσετε παρακατω.

Θεωρωντας οτι ο ανωτερος εαυτος και ο καθοδηγητης του καθε ανθρωπου ειναι η ψυχη αυτου, ευκολα μπορουμε να αντιληφτουμε οτι αυτο το οποιο συμβαινει σε ατομικο επιπεδο, με παρομοιο τροπο συμβαινει και σε συλλογικο και ακομα γενικοτερα σε παγκοσμιο.

Υπαρχει δηλαδη μια γενικευμενη συλλογικη ψυχη η οποια καθοδηγει την ανθρωποτητα ως ο συλλογικος παγκοσμιος ανωτερος εαυτος.

Ο καθενας μπορει να αντιλαμβανεται με διαφορετικο τροπο αυτον τον παγκοσμιο ανωτερο εαυτο.
Μπορει δηλαδη να ερχεται σε επαφη μαζι του ανα πασα στιγμη και να βιωνει την παρουσια του με πολλους και ποικιλους τροπους, αλλά το βεβαιο ειναι οτι θα μπορει να αντιλαμβανεται μονο ενα μερος απο τη συνολικη καθοδηγηση την οποια προσφερει στους ανθρωπους.

Παρτε για παραδειγμα το συνολικο μηνυμα απο το οποιο προερχεται το αποσπασμα στο οποιο επιχειρω να ενδιατριψω.
Απο το συνολικο περιεχομενο αυτου του μηνυματος, μονο ενα μικρο μερος με αγγιζει αυτη τη στιγμη και με αυτο ασχολουμαι.
Γιατι αυτο το μερος, μπορω τωρα να αντιληφθω ως χρησιμο για μενα, επειδη μου προσδιοριζει ενα δρομο πανω στον οποιο μπορω να κινηθω και να ανακαλυψω μερικες αληθειες, σαν αυτες που γραφονται αυτη τη στιγμη.

Διοτι ασχολουμενος καποιος με τα τμηματα των μηνυματων που τον εντυπωσιαζουν, ειτε ειναι του ανω τυπου, δηλαδη νεα και πρωτολεια μηνυματα, ειτε ειναι του τυπου των Ευαγγελιων, δηλαδη διασωσμενα απο τους τεσσερις Ευαγγελιστες, η διαδικασια προσεγγισης του εσωτερικου τους νοηματος ειναι η ιδια ακριβως παντοτε.
Και η διαδικασια αυτη, ειναι η αναλυση του εκαστοτε αποσπασματος απο τον ιδιο τον ενδιαφερομενο με το δικο του ιδιαιτερο προσωπικο τροπο, εως οτου φτασει σε μια κατασταση η οποια αναδυεται απο το αναλυομενο μηνυμα και η οποια αποτελει για αυτον τον ιδιο που αναλυει το μηνυμα, ενα εργο το οποιο πραγματουμενο αποτελει την εφαρμογη του εν λογω Θειου Λογου.

Διοτι τι αλλο θελουμε αραγε απο Τα Μεγαλα Οντα τα οποια αποτελουν και τους θεματοφυλακες της ανθρωπινης εξελιξης;
Θελουμε μερικους λογους τους, οι οποιοι να αποσαφηνιζουν μερικα σκοτεινα και δυσνοητα κομματια του πνευματικου μας δρομου, στην προσπαθεια μας για την ανακαλυψη της ενδον θεοτητας.

Αυτος ο συλλογικος λοιπον και παγκοσμιος ανωτερος εαυτος της ανθρωποτητας, ειναι Οι Μεγαλοι Διδασκαλοι, πολλοι απο τους οποιους αναφερονται και εδω στο παρον site.

Οι Μεγαλοι Διδασκαλοι δεν ειναι παντοτε αντιληπτοι στους ανθρωπους, δηλαδη δεν ειναι παντοτε γνωστοι σε ολους μας.
Διοτι δεν ειμαστε ολοι ετοιμοι για αυτο ( αναφορα γινεται και στο τελος του μηνυματος απο το οποιο προερχεται το αναλυομενο αποσπασμα ).
Και διοτι δεν υπαγομαστε ολοι οι ανθρωποι στο χωρο δρασης ολων των δασκαλων.
Μια και καθε ανθρωπος λογω του τυπου του αλλά και της ιδιαιτερης αναγκης του σε μια συγκεκριμενη εποχη, μπορει να βρισκεται υπο την πνευματικη καθοδηγηση ενος συγκεκριμενου δασκαλου, μη υποψιαζομενος καν την παρουσια ολων των αλλων.


Στη δικη μας εποχη και στο δικο μας ιδιαιτερο χωρο, εχει γινει γνωστος Ο Ιησους Χριστος.
Τα κηρυγματα του εδωσαν και δινουν τροφη πνευματικη στους ανθρωπους τα τελευταια 2000 χρονια.
Στο Ονομα Του και Στο Αιμα του θεμελιωθηκε η Χριστιανικη Εκκλησια.
Καταλαβαν ομως οι ανθρωποι το μηνυμα του;
Αξιοποιησαν την τεραστια ευκαιρια που τους εχει δοθει και εξακολουθει να υφισταται;
Προχωρησαν στον πνευματικο δρομο που τους ανοιξε ζωντανα με τη Ζωη του, τη θυσια του, την ανασταση του και την αναληψη του;
Εγιναν υποδειγματα ζωης για τους συγχρονους τους και τους μεταγενεστερους;
Αφησαν παρακαταθηκες στους επιγενομενους για το βιο και τη δραση τους και κυριως για τους πνευματικους αγωνες στους οποιους υπεβαλλαν τους εαυτους τους για να πετυχουν το προσδοκομενο απο ολους τους ανθρωπους ειτε το παραδεχονται ειτε οχι, που ειναι η απαλλαγη απο τη φθαρτοτητα της υλης οταν αυτη διεισδυει μεσα στις πνευματικες σφαιρες και τις νοοτροπιες τους;

Οι απαντησεις ειναι δυσκολες για μερικους και ευκολες για αλλους...
Η ουσια ομως ειναι οτι το θεμελιο της πνευματικης αναγεννησεως και σωτηριας στο χωρο του Ιησου Χριστου ειναι τα μυστηρια της Εκκλησιας και κατ’ εξοχη το Μυστηριο της Θειας Ευχαριστιας με την Θεια Μεταληψη.

Το μυστηριο της Θειας Ευχαριστιας ειναι μια παρακαταθηκη απο τον Ιδιο τον Ιησου Χριστο: τουτο ποιειτε εις την εμην αναμνησιν!
Χωρις το μυστηριο Της Θειας Ευχαριστιας λεγει ο ιδιος ο Χριστος, δεν θα μπορουμε να τον κρατησουμε στη μνημη μας. Θα τον ξεχασουμε δηλαδη. Και τοτε θα χασουμε τη μοναδικη δυνατοτητα που μας δινει να προχωραμε πνευματικα.

Η Εκκλησια λοιπον ειναι ο θεματοφυλακας του μηνυματος του Χριστου και το διαφυλασσει μεσα στους αιωνες για οσους ακουνε τη φωνη της συνειδησης τους και ψαχνουν το δρομο.

Η Θεια Μεταληψη μας δινει αμεσα τη δυνατοτητα της ζωσας επικοινωνιας με τον Ιησου Χριστο.
Η Θεια Μεταληψη επιτρεπει στον μεταλαμβανοντα ανθρωπο να αντιλαμβανεται το περιεχομενο του μηνυματος του Ιησου Χριστου το μεταδιδομενο βασικα μεσα στους ναους αλλά και εκτος αυτων.
Ο Ιησους Χριστος δηλαδη ως μερος ακεραιο της παγκοσμιας ψυχης, εμπνεει στον ανθρωπο αυτα τα οποια χρειαζεται για να προχωρησει στον πνευματικο του δρομο.
Ο ανθρωπος επεξεργαζεται το μηνυμα του Χριστου, με το δικαιωμα που του δινει Η Θεια Μεταληψη.
Και στη συνεχεια επικυρωνει την προσεγγιση του αυτη, τη νοηματικη, μεσω των φυσικων του γονεων, οι οποιοι παιζουν στη Γη το ρολο του πατερα/μητερα θεου.
Δηλαδη με λιγα λογια οι φυσικοι γονεις του ανθρωπου αποτελουν την πλησιεστερη φυσικη εκφραση του Τρισυποστατου Θεου μεσα στον κοσμο.
Και ο ανθρωπος οφειλει να τους τιμησει με τον καλυτερο τροπο, αναγνωριζοντας σ’αυτους το φυσικο ρολο του δημιουργου.
Διοτι χωρις γονεις κανεις ανθρωπος δεν ερχεται στον κοσμο. Και δια αυτων Ο Τριαδικος Θεος, μας πλαθει συμφωνα με το προτυπο της αρχικης δημιουργιας του Ανθρωπου.

Εαν ο ανθρωπος δεν εχει το περιθωριο της προσωπικης επαφης με τους γονεις του για την επισφραγιση του ερμηνευτικου του εργου πανω στο Λογο Του Χριστου, τοτε πραγματοποιει τη συναντηση αυτη εσωτερικα και τηλεπαθητικα στελνοντας τον Ιδιο τον εμπνευστη του αρχικου μηνυματος, δηλαδη τον Ιησου Χριστο, σε προσωπικη επαφη με τους γονεις του προκειμενου να υπερασπιστει ενωπιον τους την εργασια τους και να λαβει δια αυτων την ευλογια του Πατρος του, για λογαριασμο του ανθρωπου.

Η Ορθοδοξη Εκκλησια ειναι ανοιχτη για τον καθενα που θελει και νιωθει το καλεσμα και την αμεση αναγκη επαφης με τον ανωτερο εαυτο του.
Η Ορθοδοξη Εκκλησια επιτρεπει σταδιακα μεσω της επαφης που καλλιεργει με τον Ιησου Χριστο, την συνειδητη και ελεγχομενη επικοινωνια με τον ανωτερο εαυτο μας ανα πασα στιγμη και για οποιοδηποτε ζητημα.

Ιερεις, Πιστοι και Επισκεπτες ειναι ολοι ευπροσδεκτοι μεσα σε αυτη την τεραστια και ανοιχτη αγκαλια, η οποια λειτουργει για εικοσι αιωνες μεσα στον κοσμο παρεχοντας φως, αγαπη και δυναμη σε οσους θελουν να ενωθουν με τη θεοτητα.

Αλλα επαναλαμβανω το μυστικο κλειδι της επικοινωνιας με τον ανωτερο εαυτο ειναι Η Θεια Μεταληψη._
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα είπα να μην απαντήσω...

΄Ομως μέσα μου είναι η τελευταία...
Ποτέ πια δεν θα αναφερθώ στο θέμα της εκκλησίας, και αυτού που έχει μεταδοθεί σε εμάς σαν πρότυπο πίστης και ευλάβειας.

΄Εχω να κοινωνήσω, έτσι όπως τελετουργικά το παραθέτεις, από την ηλικία των 10 ετών...Νομίζω μετά, ακόμα και η μητέρα μου, δεν μπορούσε να κάμψει τα επιχειρήματά μου, για το αδιέξοδο της θείας Κοινωνίας...
Θεωρώ ότι η πίστη μου και η επικοινωνία με τον Ιησού πέρασε από πολλά στάδια, αντίδρασης, εμπιστοσύνης, αμφισβήτησης και τελικά ένωσης...Ποτέ δεν μου ανάφερε την ορθοδοξία σαν μέσον σωτηρίας ή επικοινωνίας με τον πατέρα, όπως το ονομάζεις. Θα έλεγα το αντίθετο...Μου είπε για τις παρεξηγήσεις και τα πρότυπα δια μέσου του συλλογικού ασυνείδητου, για το οποίο τώρα δεν θέλω να αναφερθώ..

Για τους γονείς είναι απίστευτος ο σεβασμός και η αγάπη καθώς και η ευγνωμοσύνη...και συμφωνώ, αλλά με όρια.
Αρκεί οι γονεις να μην κάνουν προέκταση των ονείρων τους στα παιδιά τους και τα χειρίζονται με αρνητικό για την πορεία της ζωής τους τρόπο.

Ξέρεις κάθε φορά που μου μιλούσε για τα πρότυπα, μου έφερνε την δική του ζωή για παράδειγμα για να το κατανοήσω...

Σεβόταν και αγαπούσε τους γονείς του, αλλά η αγάπη του γι' αυτούς δεν τον εμπόδισε να τους δώσει πόνο, μέσα από την δική του πορεία...Φυσικά και ακολούθησε τον δρόμο του, όσο και αν τους αγαπούσε...όσο κι αν εκείνοι στην αρχή δεν κατανοούσαν τι συμβαίνει...

Η κυριότερη μέριμνα του ήταν να μπορέσω να "ξεκολλήσω" τον νου μου, από το θείο πρόσωπο που έχει επιβληθεί δια μέσου των αιώνων. Θεότητα είστε κι εσείς!!! Απλά να το κατανοήσετε...!!!

Ιδρυτής μιας θρησκείας που στην ουσία δεν πίστεψε ποτέ!!!
Αγάπη δίδαξε και όχι θρησκεία...Αγάπη και όχι σύστημα...Αγάπη και όχι ανάγκη...Αγάπη και όχι στήριγμα των ελπίδων για έναν καλύτερο μετά θάνατον κόσμο...

Μου είπε ότι η ζωή είναι στο πεδίο που δρας...Αφού επέλεξες το πεδίο των μορφών, να μάθεις να συντονίζεσαι και μαζί του, για να αποκωδικοποιήσεις τον πόνο και τις δυσκολίες, εκδηλώνοντας το πνεύμα σου...

Αυτά...και αλήθεια δεν θέλω να ξαναμιλήσω γι' αυτό το θέμα.

Ο καθένας έχει την δική του καθοδήγηση, που επιβεβαίωση παίρνει από την ίδια του την ζωή...

Το τι ψέμματα λέμε στον εαυτό μας, μόνο η ψυχή μας το γνωρίζει, που υποφέρει...Κανείς άλλος!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το τι ψέμματα λέμε στον εαυτό μας, μόνο η ψυχή μας το γνωρίζει, που υποφέρει...Κανείς άλλος!

Αυτά καμια θρησκεία,κανενας Θεός δεν μπορεί να μας πείσει ότι δεν υφίστανται.Ο Εαυτος μας ειναι ο μόνος μάρτυρας,του τι πραγματικά εχουμε μεσα μας,το πόσο ειμαστε ευτυχισμενοι,του τι αρνουμαστε ενω η ψυχή μας επιθυμεί.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Βασω

Σεβομαι την αποφαση σου...

Αλλα απευθυνομαι στα εκατομμυρια των χριστιανων τα οποια ειναι εγκλωβισμενα μεσα σε μια τυπολατρικη διαδικασια, χωρις περιεχομενο ουσιαστικο και αναμενουν τον απο μηχανης αθεο να τους βγαλει απο το αδιεξοδο.

Σε καμμια περιοδο της ιστοριας της Εκκλησιας δεν αναφερονται αγιοι οι οποιοι να αγιασαν παρα τη θεληση τους.
Και παντοτε ηταν ατομα που εργαστηκαν σκληρα πνευματικα για να πετυχουν οτι πετυχαν.
Αυτο το πραγμα και αυτη η διαδικασια οφειλει να γινει γνωστη στην ευρυτερη χριστιανικη κοινοτητα η οποια ακολουθει "ακομα" το προτυπο αυτης της λειτουργιας για την επαφη με τον θεο.
Διοτι εχει αμβλυνθει η διαδικασια εξαγιασμου οπως θα την ονομαζα και οι ανθρωποι παραπαιουν μεσα στο χριστιανικο συστημα.

Η δυνατοτητα ληψης της ευλογιας μεσω της Θειας Μεταληψης, ειναι μια ευκαιρια για οσους μπορουν με τον τροπο αυτο να νιωθουν οτι επικοινωνουν με το θεο, για να αυξησουν τη συνειδητοτητα τους προς αυτη την κατευθυνση.

Οπως λες και εσυ η δικη σου πορεια περασε απο σαραντα κυματα μεχρι να φτασει στην τελεια ενωση με τον Χριστο.
Ειχες την υπομονη, το κουραγια, το πεισμα, τα κοτσια, τη σφοδρη επιθυμια και το αδαμαστο σθενος το πνευματικο να αναζητησεις το δρομο σου μεσα απο μυρια οσα εμποδια και δυσκολιες προσωπικες... και να φτασεις σε ενα αποτελεσμα που νιωθεις να σε γεμιζει και να σε οδηγει διαρκως και σε περισσοτερες αποκαλυψεις εσωτερικες, οι οποιες επιβεβαιωνονται και απο τα γεγονοτα εξωτερικα .

Σκεψου ομως οτι δεν ειμαστε ολοι του δικου σου βεληνεκους και αρα χρειαζομαστε μια πιο ηπια πορεια και λιγοτερο απαιτητικη χρονικα και τροπικα.

Σκεψου οτι ο χριστιανισμος δεν απευθυνεται στους δυνατους και τους τελειους...
Ο Ιδιος Ο Ιησους Χριστος το λεγει: Δεν ηρθα για αυτους που δεν με εχουν αναγκη και δεν με χρειαζονται, αλλά για τους αδυνατους και τους καταφρονεμενους πνευματικα.

Αυτοι λοιπον θελουν ενα δρομο πνευματικο για να μπορουν να αξιοποιουν την λαμβανομανη ευλογια μεσω της Θειας Μεταληψης!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η άποψη που έχει ο καθένας για την θρησκεία όπως και για κάθε άλλο θέμα είναι σεβαστή.. τα πιστεύω του καθενός μπορεί να είναι διαφορετικά όπως και οι διαδρομές μας..
το τι πιστεύει ο καθένας είναι δικό του θέμα..
μπορεί να μην πιστεύει πουθενα..
μπορεί να πιστεύει με κλειστά μάτια τα όσα διδάσκει η κάθε εκκλησία ή μπορεί να έχει μια διαφορετική αντίληψη για την θρησκεία..
δεν έχει καμία σημασία..
Φαντάζομαι ότι όταν καταφέρουμε και αφυπνιστούμε πλήρως θα δούμε όλοι την αλήθεια αλλα η άποψή μου είναι πως δεν έχει σημασία αν πηγαίνεις στην εκκλησία όποια κι αν είναι αυτή.. σημασία έχει να ζείς με αγάπη και αλήθεια με σεβασμό.

Πιστεύω ότι αυτό το οποίο προωθεί η εκκλησία τώρα είναι φόβος...
ο φόβος της "κόλασης" της "αμαρτίας" της "κρίσης"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

πότε το είπε ο Ιησούς αυτό?

Πότε είπε ότι υπάρχει έστω ένας που δεν τον χρειάζεται?

Μήπως είπε ότι δεν έρχομαι γι' αυτούς που δεν με χρειάζονται, εννοώντας αυτούς που τον αγαπούν, αγνωόντας τον?

Και είναι όλοι αυτοί που συνωστίζονται για να μεταλάβουν και μόλις βγουν έξω από την εκκλησία, φτύνουν...

Να ξέρεις, Σκαπανέα, όλα αυτά που περιέγραψες για μένα, είσαι και εσύ!!! Δεν υπάρχουν ιδιαίτεροι άνθρωποι, αλλά αποφασισμένοι για την αλήθεια, όσο κι αν τους κοστισει...Γιατί θα τους κοστίσει, αν χρειαστεί, για χάρη της αλήθειας, να γκρεμίσουν την ίδια τους την καλοστημένη, χριστιανική ζωή...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 10 Οκτ 2007 10:31 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιατί θα τους κοστίσει, αν χρειαστεί, για χάρη της αλήθειας, να γκρεμίσουν την ίδια του την καλοστημένη, χριστιανική ζωή...
Σε ολους μας κόστισε η αληθεια.
Και την ψάχνουμε!
Και την βρισκουμε!
Και την βλεπουμε!
Και την ακουμπάμε!
Και φάινεται απίστευτη............αλλά ειναι αληθινή,μπροστά μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και έτσι όπως περιγράφεις την επίτευξη της πνευματικής ολοκλήρωσης Σκαπανέα, απλά περιγράφεις την επιλογή του ανθρώπου για μια νέα μετενσάρκωση...

Οπότε έχουμε τώρα πλήρη αντίληψη του τι είναι αυτό που μας καλεί ξανά και ξανά στον φυσικό κόσμο!!

Υπάρχουν λοιπόν και εκείνες οι ψυχές που έχουν επιλέξει ακόμα μία "ευκαιρία", γιατί ακριβώς γνωρίζουν ότι οι εμπειρίες τους δεν θα τους επιτρέψουν να αντέξουν μεμιάς το "γκρέμισμα"...Χρειάζονται, όπως είπες
μια πιο ηπια πορεια και λιγοτερο απαιτητικη χρονικα και τροπικα.
Ε, αυτό δεν είναι κακό, για μένα που το βλέπω εσωτερικά.
Για κάποιον όμως, ο οποίος το βλέπει μόνο με την ανθρώπινη λογική και συνείδηση, είναι "έγκλημα" να μην τα καταφέρει...

Μόνο να ξέρεις ότι κάθε προσπάθεια μεταφέρεται και στην επόμενη... Δεν πάει τίποτα χαμένο!
Μπορεί κανείς να μην φτάσει στην ολοκλήρωση, το κάθε του βήμα όμως προς αυτήν, προσμετράται στην εμπειρία της ψυχής του...

Επιλογές μας είναι όλα...Δικές μας αποκλειστικά!!! Αν ξεκινήσουμε από αυτό, θα σταματήσουμε να έχουμε ενοχές για εμάς, όσο και ευθύνη για κάθε έναν που δεν θέλει να "αφυπνιστεί"...
Με το ζόρι, κανείς δεν γεννήθηκε!

Και σκέφτομαι...να βοηθήσουμε όποιον θέλει να βοηθηθεί...
Αλλιώς πως να γίνει? Να τον τραβήξουμε με το ζόρι, προς ποιά κατεύθυνση? Την δικιά μας? Και αν δεν μπορέσει? ΄Εχετε σκεφτεί ότι η βίαια "αφύπνιση" φέρνει σχιζοφρένεια?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Και σκέφτομαι...να βοηθήσουμε όποιον θέλει να βοηθηθεί...
Αλλιώς πως να γίνει? Να τον τραβήξουμε με το ζόρι, προς ποιά κατεύθυνση? Την δικιά μας? Και αν δεν μπορέσει? ΄Εχετε σκεφτεί ότι η βίαια "αφύπνιση" φέρνει σχιζοφρένεια?
Οπότε ο ΜΟΝΟΣ δρόμος είναι η αυτογνωσία. Κάτι που για μας (υποθέτω) είναι αυτονόητο.

(Έχεις ακουστά για βίαιες αφυπνίσεις που πήγαν άσχημα ή καλά; )
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το έχω βιώσει μία΄μόνο φορά στην ζωή μου Σπύρο, ο άνθρωπος έχασε τα λογικά του...γιατί δεν μπορούσε να "χειριστεί" την γνώση...ούτε καν την αγάπη!


΄Ομως δεν το λέω εγώ μόνο...

΄Ολα τα βιβλία εσωτερισμού συνιστούν ΄προσοχή στην γρήγορη και βίαιη αφύπνιση της κουνταλίνι!!!

Η αφύπνιση χρειάζεται ρίζες στην γνώση!

Δεν το είπα αστείο για σχιζοφρένεια!!! Αυτό φέρνει συνήθως λένε...

Εγώ ξέρω ότι η λογική μας είναι ένα χρήσιμο εργαλείο στην 3η διάσταση και γι' αυτό την έχουμε...΄Οχι για να μας χειρίζεται, αλλά για να επιλέγουμε.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ισως χρειάζεστε (αισθάνομαι) παραπάνω εξηγήσεις για την "βίαιη" αφύπνιση...

΄Ενας άνθρωπος, λοιπόν, κάνει τα βήματά του προς την αφύπνισή του προσεχτικά. Στην αρχή συλλέγει εξωτερική γνώση...
Απευθύνεται σε "γήινους" δασκάλους, ακούει, μαθαίνει, απορρίπτει, αμφισβητεί, τεκμηριώνει. ΄Ενας από τους δασκάλους σ' αυτήν την πορεία, είναι και η θρησκεία του.

Αν σ' αυτήν την πορεία, απλά μαθαίνει, τότε η γνώση έρχεται μόνό από τον νου του και από αυτά που έχει "αποθηκεύσει" εκεί.

Ακούει λοιπόν για το καλό, το κακό, τον θεό, την ψυχή, το πνευμα και ότι άλλο τον οδηγεί να συμπεράνει ότι αυτό το σώμα καλύπτεται και από ένα πνεύμα. Και το πιστεύει.

Αυτό το πιστεύω γινεται μέσα του δόγμα...που σαν ρίζα έχει τις αποθηκεύσεις του νου και όχι τον ίδιο τον Εαυτό του.

Αν σ' αυτήν την πορεία, δεν αναζητήσει τον Εαυτό του σαν βίωμα, τότε προχωρά στον δρόμο του με δογματισμό.

Δογματισμό για το τι είναι αγάπη, για το τι είναι θεός, πνεύμα, ψυχή.

Η ανώτερη ύπαρξή του είναι κι αυτή ένας "δογματισμός"...γιατί απλά έχει πειστεί γι' αυτήν από εξωτερικές παραμέτρους, αλλά δεν έχει βιώσει εσωτερικά.

Αποφεύγει το κακό...αφού αυτός μόνο το καλό επιλέγει...Και χωρίς να σκεφτεί τι ακριβώς είναι αυτό που επιλέγει, απομακρύεται και διαχωρίζεται από τους υπόλοιπους "κακούς" ανθρώπους...΄Ετσι αποκλείει συναισθήματα από τον εαυτό του, αφού δεν ξερει αν υπάρχουν μέσα του, και απλά τα απορρίπτει σαν μη αποδεκτά.

Οι περισσότεροι από αυτούς τους ανθρώπους, σου λενε, "δεν φοβάμαι τίποτα"...Αν όμως μιλήσεις μαζί τους κατανοείς ότι ο φόβος της επόμενης ζωής, το αξεπέραστο της ανυπαρξιας του θανάτου, τους έχει εγκλωβίσει στην καλοσύνη εκ πεποιθήσεως και έτσι μοιραία οδηγούνται στην μοναξιά.

Η μοναξιά "κλείνει" το κέντρο της καρδιάς και έτσι η απορρόφηση της "αγάπης" σαν συμπαντική ενέργεια δεν μπορεί να γίνει απρόσκοπτα. Ο άνθρωπος λοιπόν οδηγείται στην τρέλλα, γιατί νιώθει ότι οι άλλοι δεν μπορούν να τον καταλάβουν, δεν μπορούν να τον αγαπήσουν. Ποτέ δεν σκέφτεται ότι "ούτε εγώ αγαπώ τον εαυτό μου"...Θεωρεί ότι είναι αυτάρκης, όμως για να είσαι αυτάρκης πρέπει εσύ να είσαι "γεμάτος" από όσα απορρίπτεις στους άλλους.

Η ουσία της θεότητας περιέχει τους δύο πόλους σε ένωση...Και αν αυτό δεν γίνει αντιληπτό στην εξελικτική πορεία, παραμένουν τα συναισθήματα στο υποσυνείδητο και έτσι δεν φωτίζονται ώστε να ενοποιήσουν τον Εαυτό σε μία αδιαίρετη θεϊκή μονάδα, μέσα στο σύμπαν, ενωμένη με αυτό μεσω της συνειδητότήτας και όχι της συνείδησης.

Οι άνθρωποι λοιπόν που επιλέγουν αυτήν την διαδρομή δεν μπορούν να νιώσουν τίποτα άλλο εκτός από το "καλό", χωρίς καν να έχουν αξιολογήσει την εσωτερική του ηθική και παραμένουν στο καλό που έχουν μάθει στον υλικό κόσμο, που ο καθένας του δίνει τις δικές του εξηγήσεις και την δική του ηθική.

Κρίνουν λοιπόν την διαδρομή των άλλων, τους θεωρούν "υποανάπτυκτους" και δεν βρίσκουν κανέναν όμοιό τους για να ανταλλάξουν αυτές τις γνώσεις...ή κι αν βρουν ομοίους τους, πάντα υπάρχει κάτι που έχουν αυτοί παραπάνω και έτσι δεν "εγκρίνουν" ούτε καν αυτήν την έστω μερική αλληλεπίδραση με τους άλλους και σιγά σιγά τρελλαίνονται, θεωρώντας ότι το πνεύμα τους είναι μόνο καλό!!!

Μπορώ να γράφω ώρες...
αλλά νομίζω ότι αυτά είναι αρκετά για την κατανόήση της "σχιζοφρένειας" που είναι η αρχή ενός δύσβατου δρόμου που περπατιέται με την λογική και την συνείδηση, που μας δόθηκαν σαν δώρα επιβίωσης στον φυσικό κόσμο και καμία επίδραση δεν έχουν στον πνευματικό...

Η λογική και η συνείδηση είναι αυτές που κάνουν αυτους τους ανθρώπους να δυσανασχετούν όταν έρχονται πίσω στον φυσικό κόσμο, μετά από τον διαλογισμό.
Γιατί εκεί βρίσκουν την γαλήνη και το φως, σαν φαινομενικές ιδέες και η πραγματικότητα εδώ τους φαίνεται σκληρή με τόσο κακία γύρω τους.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:πότε το είπε ο Ιησούς αυτό?

Πότε είπε ότι υπάρχει έστω ένας που δεν τον χρειάζεται?
  • "και εγογγυζον οι οι γραμματεις αυτων και οι Φαρισαιοι προς τους μαθητας αυτου λεγοντες, διατι μετα τελωνων και αμαρτωλων εσθιετε και πινετε;

    και αποκριθεις ο Ιησους ειπε προς αυτους, ου χρειαν εχουσιν οι υγιαινοντες ιατρου, αλλ΄οι κακως εχοντες.

    ουκ εληλυθα καλεσαι δικαιους, αλλά αμαρτωλους εις μετανοιαν"

    ( Λουκας ε, 30 - 32 )


    Οι δικαιοι λοιπον δεν τον χρειαζονται...

    Και "δικαιοι" εκεινης της εποχης αλλά και καθε εποχης ηταν και ειναι οι κρατουντες, οι εχοντες και κατεχοντες, οι ισχυροι...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88497
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το είπε ο Λουκάς...

Ο Ιησούς το είπε άραγε?

Τι γνωρίζουν οι πιστοί για την έννοια "αμαρτία"?

΄Εχεις σκεφτεί ποτέ, πόσα έχουν φτάσει στα αυτιά μας που ποτέ δεν υπήρξαν αλήθεια?

Γιατί η συγγραφή των Ευαγγελίων έγινε μεν με αγνή διάθεση, αλλά αντιπροσώπευε την αντίληψη των γράφοντων...και όχι του Ιησού.

Γι' αυτό σήμερα έρχεται προσωπικά στον καθένα μας....Για να μας βοηθήσει να "μαζέψουμε" τον πραγματικό σπόρο του, καθαρίζοντάς τον από τα "ζιζάνια" των ανθρώπινων συναισθημάτων, προτύπων, πεποιθήσεων και λογικών σκέψεων...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • Vaso έγραψε: Μπορώ να γράφω ώρες...
    Οχι!

    Δεν θελω να γραφεις ωρες!

    θελω μονο να γραψεις ο,τι κατεχεις για το περασμα στη Νεα Εποχη, των ανθρωπων που πιστευουν στο Χριστο με τον "απλο" και συμβατικο ορθοδοξο τροπο.

    Αν το reiki ειναι η νεα μορφη της ενεργειας που εισερχεται στον κοσμο, Η Ενεργεια Της Νεας Εποχης, τοτε με βαση το Νομο Της Συμπαντικης Ολοκληρωσης:
    • Η Αρραγης Ενοτης Του Συμπαντος Απαιτει Μια Συνεχη Πορεια Συγχωνευσης Των Οντων
    η ενεργεια αυτη οφειλει να αγκαλιαζει και να απελευθερωνει ολους τους εγκλωβισμενους στα παλαια προτυπα.
    Αλλά με ενα τροπο ομαλο και αποδεκτο απο τους ανθρωπους.

    Ο ιδιος ο Ιησους Χριστος την πρωτη φορα που ηρθε, ειπε για το Μωσαϊκο Νομο:

    "Μη νομισητε οτι ηλθον καταλυσαι τον νομον ή τους προφητας.

    ουκ ηλθον καταλυσαι αλλά πληρωσαι.

    αμην γαρ λεγω ημιν, εως αν παρελθη ο ουρανος και η γη, ιωτα εν ή μια κεραια ου μη παρελθη απο του νομου εως αν παντα γενηται

    ος εαν ουν λυση μια των εντολων τουτων των ελαχιστων και διδαξη ουτω τους ανθρωπους, ελαχιστος κληθησεται εν τη βασιλεια των ουρανων.

    ος δ' αν ποιηση και διδαξη, ουτος μεγας κληθησεται εν τη βασιλεια των ουρανων."

    ( Ματθαιος ε, 17 - 19)


    Παρατηρησε λοιπον οτι το στοιχειο της ολοκληρωσης ειναι παρον Στο Λογο του Χριστου τοτε.

    Δεν ηλθε για να καταργησει αλλά για να βελτιωσει την εκφορα του νομου την παλαια τοτε.

    Και ο "νεος" και "βελτιωμενος" νομος εχει καθολικη και διαχρονικη ισχυ.

    Κατα συνεπεια και για να εφαρμοστει Ο Λογος Αυτος Του Ιησου, περι της διαχρονικοτητας Του Θειου Νομου θα πρεπει Αυτος να συμπεριλαμβανεται και να απορροφαται απο την Νεα Ενεργεια REΪKI.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”