Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Θέλω να δουμε κι αυτό σας παρακαλώ!
"...το ότι αυτή η κατανόήση δεν είναι αρεστή σε μια μεριδα λειτουργών που διακονευουν στο όνομά μου, είναι επακόλουθο του υλικού εγωισμού και ενδεδυμένης προσωπικοτητας, μα δεν είναι η αληθεια. ΄Ολα όσα έγιναν και γίνονται στο όνομά μου δεν αποτελούν και αποδοχή του έργου μου. Πολλοί λιγοι κατανόησαν τις σημαντικές διδαχές μου. ΄Ομως τώρα είναι η εποχή που η κατανόηση αυτή θα σημάνει και την έναρξη της δεύτερης παρουσίας μου. ΄Οσοι άνθρωποι με "αναστήσουν" θα κατανοούν ότι ζω μέσα στις καρδιές τους και θα κάνουν το έργο μου προσιτό, σε όλους τους ανθρώπους. Η εποχή τώρα δεν μπορεί να σταματήσει την παρουσία μου...Αυτό θα φέρει μεγάλη ανατροπή στον εκκλησιαστικο κύκλο..."
Κατα τη γνωμη μου Καλλιοπη αυτο σημαινει οτι οι ανθρωποι οι οποιοι θα συνομιλουν δια ζωσης και εσωτερικα παντα με Τον Ιησου Χριστο, αυτοι θα Τον εχουν αναστησει και θα γνωριζουν οτι Ζει μεσα στις καρδιες τους.

Αυτο ομως σημαινει πληρη, ακωλυτη, αδεσμευτη και ανεπιφυλακτη αποδοχη Της Παρουσιας Του και Της Ενεργου Παρεμβασης Του στα ανθρωπινα πραγματα κατοπιν της κλησεως και της προσκλησεως Του απο τους ανθρωπους αυτους.

Και αυτο το δικαιωμα, συμφωνα με τα οσα βιωνω, μπορουν να το εχουν μονο οσοι εμπρακτως αποδεικνυουν την αποδοχη Του στη ζωη τους.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Αυτο ομως σημαινει πληρη, ακωλυτη, αδεσμευτη και ανεπιφυλακτη αποδοχη Της Παρουσιας Του
ναι αυτό σημαίνει...Που όμως πρέπει, να σταματήσει ο άνθρωπος αυτός να τον βλέπει σαν θεό!!!
Μόνο σαν συνεργάτη!!! Αυτή είναι η εργασία μας μαζί του πια!!!

Το ότι μπορούμε μας το απόδειξε...
Το ότι ήρθε η ώρα να το πράξουμε κι εμείς, σαν κατανόήση της τότε "διδασκαλίας" του, είναι η δική μας σημερινή απόδειξη...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Βασω, αναφερομενη σε αυτο εδω, εγραψες:
Σκαπανέα, αν αυτό το κείμενο το έδωσες σε "λειτουργό" και δεν σε αφόρισε...
Τι εννοεις μ' αυτο;

Γιατι θα 'πρεπε να με αφορισει;

Τι κακο ακριβως ειπα και "ειπα";

Ποια ειναι τα σημεια εκεινα τα οποια ενας λειτουργος του Υψιστου, μπορει να στηριξει "κατηγορια";

Και τι ειδους κατηγορια ακριβως μπορει να στοιχειοθετηθει εναντιον μου, ωστε να οδηγηθει σε μια τετοια ακραια ενεργεια;


Νομιζω οτι εχεις μια γενικευμενη και υπεραπλουστευμενη αντιληψη για ολους τους λειτουργους συλληβδην, παραβλεποντας το γεγονος οτι δεν ειναι ολοι "φθαρμενοι".

Και αυτο μαλλον σε κανει να χανεις την συνολικη εικονα του εργου, που 2000 χρονια τωρα πραγματοποιειται εν κρυπτω, απο τους ανθρωπους εκεινους οι οποιοι βλεπουν μεν οτι και εσυ και ολοι μας εξωτερικα στην Εκκλησια, αλλά μενουν προσηλωμενοι στο εργο του Θεου και στην αναζητηση της ενδον θεοτητος, βασιζομενοι στις μυστικες διδασκαλιες της Εκκλησιας και ανηφοριζοντες το Δρομο του Γολγοθα και της Θεωσης μεσω της αναστασης και της αναληψης κατ' ακολουθια.

Ο δρομος του Θεου, ανεξαρτητως των ιδιαιτερων αποχρωσεων τις οποιες εμφανιζει, ειναι ενιαιος και δυνατος, ασφαλης και ακμαιος, προσαρμοζομενος κατα περιπτωση ανθρωπου στα δικα του προσωπικα δεδομενα και οδηγωντας τον στον τελικο του σκοπο, που ειναι κοινος για ολους μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, δεν έχω την ίδια αντίληψη για όλους τους λειτουργούς, όπως δεν έχω αντίληψη για όλους τους ανθρώπους...

Ανάμεσα στους ανθρώπους βρήκα τον Χριστό, που δεν τον βρήκα ανάμεσα στους λειτουργούς, τουλάχιστον σ' αυτούς που ήρθαν στον δρόμο μου...Τυχαίο?

Αν μέσα σε ένα σύνολο λειτουργών υπάρχει και μια μικρή μερίδα που ενδιαφέρεται να πει την αλήθεια του θεού, εγώ προσωπικά δεν τους συνάντησα και λυπάμαι γι' αυτό...

Πριν ακολουθήσω την μοναχική διαδρομή προς την θεότητα, είχα απευθυνθεί και στους "επίσημους" εκπροσώπους της...

΄Οταν ήμουν στην ηλικία του ξεκινήματος, θεώρησα φυσιολογικό να αρχίσω από εκεί...
΄Ομως...είναι ασύλληπτη η καθοδήγηση που δίνουν στους νέους ανθρώπους, για να ανταμώσουν με την θεότητα...Απογοήτευση...

Δεν θεωρώ, Σκαπανέα, και στο ξαναείπα, ότι η θρησκεία μου δίνει κίνητρα...Τα κίνητρα τα βρήκα στην καρδιά μου πρώτα, όταν μπόρεσα να την ανοίξω για να "απορροφήσει" τον Λόγο!!!

Δεν με ενδιαφέρει καμία θρησκεία...Με ενδιαφέρει η αληθινή αγάπη, η ευγνωμοσύνη, ο θεός, ο Ιησούς, σαν τον δρόμο της αληθειας που με οδηγεί να αισθάνομαι την ενιαία πηγή των όντων και να μην τους ξεχωρίζω, ανάλογα με την "παράταξή" τους. Δεν τους ξεχωρίζω ούτε με τις πράξεις τους. Αυτό μου έμαθε...Και ήταν το πιο ουσιαστικό μου μάθημα!!!

Η ελευθέρωση από τις δεσμεύσεις, οποιασδήποτε μορφής, είναι πλέον η γέφυρα για την ανάληψη...

΄Οσους πιστούς λοιπόν συνάντησα, κανείς μα κανείς δεν με έπεισε ότι αγαπά ίδια με την θεότητα που έχει μέσα του. ΄Ολοι ήταν καλοί, γιατί έπρεπε να προσεγγίζουν τον παράδεισο μετά θάνατον...
Και το παλεύουν...

Εμένα με ενδιαφέρει ο εδώ παράδεισος...εδώ είναι τα έργα μου και η ζωή μου, η αλήθεια μου, η αγάπη μου, η επίγνωση...

Καμία αξία δεν θα είχε για την μετέπειτα ζωή, αν όλη αυτή η αλήθεια δεν έβρισκε εφαρμογή και στον φυσικό κόσμο...
Δεν πιστεύω με τίποτα ότι αυτή η ζωή που έχω τώρα, θα εξαργυρωθεί κάποτε με εισητήριο για τον παράδεισο ή για την κόλαση...

Καμία αξια δεν θα είχε για μένα, αν η συνειδητότητά μου έμενε να ακολουθεί πιστά τις εφαρμογές ενός λόγου που ειπώθηκε πριν 2000 χρόνια, χωρίς να τον κατανοεί σε βαθύτερο επίπεδο, βλέποντας μάλιστα αυτόν τον λόγο να έχει φέρει τόσο "απανθρωπιά" μέσα στους ίδιους του τους κόλπους!!!

Είναι όμως η δική μου διαδρομή...Σωστή ή λάθος, είναι δική μου!!!
Δεν πίστεψα ποτέ στην επίκτητη καλοσύνη, στην επίκτητη αγάπη, στην επίκτητη συμπόνια...Γιατι το "επίκτητη" με παραπέμπει στον φόβο του θεού, και για μένα ο φόβος δεν είναι πλέον επιλογή, σαν δρόμός!!!

Και σκέφτηκα ότι κανείς λειτουργός δεν θα δεχόταν αυτήν την φράση, γι' αυτό είπα "πως και δεν σε αφόρισε"...
Η συγχρονη πραγματικοτητα λοιπον της Εκκλησιας δειχνει οτι η κλιμακα της Σωτηριας, η Λεωφορος των Αγιων, ειναι ενας χαλαρος και διατρητος δρομος, μια και οι πιστοι δεν μεταλαμβανουν
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Θυμαμαι την τελευταία φορά που κοινώνησα συνειδητά,ειμουν ίσως 8 χρονών ή 9...πηγα στην γιαγιά μου να κανω μετανοια όπως μας δίδασκαν οι γονείς μας,και ειχε κομμενο λαχανο........
Η μανα μου με κραταγε νηστική με ταχινόσουπες κι εγω άδειασα την κούπα αποτο λαχανο και πηγα και κοινώνησα.
Ισως να κοινώνησα κι αλλη μια αλλά δεν θυμαμαι πότε.
Κι όμως είμαι τόσο κοντά Του και είναι τόσο κοντά μου,σε καθε ανάσα μου.
Αναρωτιέμαι αλήθεια...... αν δεν σου συνέβαινε αυτό θα μπορούσες τώρα να λες "νοιώθω τόσο κοντά Του'?
Αναρωτιέμαι επίσης, .....θα είχες μπει στην αναζήτηση....?

Νομίζω ότι τα κακώς κείμενα της Εκκλησίας, υπάρχουν για να μας θυμίζουν ότι ακόμα υπάρχουν Φαρισαίοι, να μας θυμίζουν ότι από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε, κάτι πρέπει να γίνει να μας ενεργοποιήσει, αλλιώς βουτάμε στη νιρβάνα μας και βολευόμαστε.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΟΒΑΡΟ ΛΟΓΟ.

Το σημαντικό δεν είναι να αφορίζουμε την εκκλησία, το σημαντικό είναι να μπορούμε να διακρίνουμε τις διαφορές και να αποδεχόμαστε εκείνους που "χρειάζονται" εκείνο το δρόμο για να νοιώθουν ζωντανοί.

Και να θυμηθώ ότι κάποτε, η εκκλησία, αφόριζε όλους τους άλλους.
Τότε που "οι άλλοι" ήταν λίγοι και δεν μπορούσαν να εκφράσουν αυτό που ένοιωθαν.
Τότε που ο διαφορετικός ήταν μυερός και μόνος.

Με την αγάπη σε κάθε τι ίδιο και διαφορετικό συνάμα....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Iexor έγραψε:Το σημαντικό δεν είναι να αφορίζουμε την εκκλησία,
Δεν αφορίζουμε κανέναν, Πέννη μου...
Απλά δεν συμμετέχουμε στην συνέχιση του "ανθρώπινου" λάθους, που εμεις για εμάς και μόνο, έχουμε εντοπίσει...

όποιος θέλει μπορεί να το κάνει...

Μην ξεχνάμε ότι η αναζήτηση περνάει και από το "λάθος"...μέχρι να δούμε την δική μας αλήθεια που θα φέρουμε και ενεργά στην ζωή μας.

Αυτό λέω και θα λέω πάντα...Καλός ο θεός και τα πνευματικά μονοπάτια...Την ζωή σου θέλω να δω!!!! Και πόσο μπόρεσες να την δεις σαν αιώνια, ή παραμένεις στον φόβο της προσωπικότητας, που υποφέρει και πολεμάει μή τυχόν και "χαθεί" ή χάσει σε "αξίες" που είναι οριοθετημένες από την θρησκεία, την κοινωνία γενικότερα...και έτσι χάνει το μεγαλείο της ύπαρξής της.

Τώρα αν αυτό το επιτύχεις μέσα από την θρησκεία σου ή μέσα από την προσωπική σου διαδρομή, λίγο με ενδιαφέρει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αναρωτιέμαι αλήθεια...... αν δεν σου συνέβαινε αυτό θα μπορούσες τώρα να λες "νοιώθω τόσο κοντά Του'?
Αναρωτιέμαι επίσης, .....θα είχες μπει στην αναζήτηση....?
Πένη μου είναι ο μόνος δρόμος,που με απομάκρυνε και απο Κείνον και απο τον Εαυτο μου.Ο δρομος της εκκλησίας.
Βρέθηκα κοντά Του απο διαφορετικό δρόμο,ευτυχώς.Ετσι ανακάλυψα κι Εκείνον κι Εμενα.

Βλεπεις ποσο διαφορετικά μπορεί κανεις να αντιλαμβάνεται καιποσο διαφορετικά να το βιώνει αυτός που τον αφορά;

Αλλά έχει σημασία το απο που κανεις φτάνει στην ΑΛΗΘΕΙΑ;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Αυτό λέω και θα λέω πάντα...Καλός ο θεός και τα πνευματικά μονοπάτια...Την ζωή σου θέλω να δω!!!!
Μπορεις να αναφερθεις σε συγκεκριμενα παραδειγματα ζωης, η οποια πραγματικα θα ηταν αξιοζηλευτη για σενα;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Διπλα μου η συναδέλφισσα μιλαει για κοινή γνωστή με μετάσταση καρκινου στον πνεύμονα.
Γυρίζω εξιά το κεφαλι μου και βλεπω εναν υπεροχο ήλιο.
Ενα υποροχα γαλαζιο ουρανό.
Δυο νεραντζιές.
Τον τρουλο μιας μικρής εκκλησίτσας στον αυλειιου χωρο του Σωτήρος.
Μιλησα με τον Βασίλη μου ,με τον Πανγιώτη μου,περιμενω να γυρισει ο Ταξιάρχης απο το σχολείο.
Θα παω να παρω μακαρόνια Βαριλλα γιατί εχω κανει εναν υπεροχο κυμα με φυλλο δαφνης μεσα.
Θλεω να πάρω και παξιμαδακια για τον τσαγακι μου
Θελω να σας πω τα παραπανω ,πουε ιενι αενας απλος τρόπος ζωής
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ναι διπλα μου εχω ενα βιβλιο ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ....
Σας αφουγκράζομαι και ειμαι ευτυχισμενοι που σας εχω........
Μολις ερθει ο Στρατής θα του ξαναπω ότι ηθελα να ρθεί στην ζωή μου οπως ήρθε και ξερω και τι θελει απο μενα οπω ςκαι τι θελω εγω απο κεινον χεχε..........

Ενα τρόπος ζωής αλλά αν ειναι αξιοζήλευτος ή όχι για σας δεν ξερω αλλά γαι μενα ειναι ΖΩΗ.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε: Πένη μου είναι ο μόνος δρόμος,που με απομάκρυνε και απο Κείνον και απο τον Εαυτο μου.Ο δρομος της εκκλησίας.Βρέθηκα κοντά Του απο διαφορετικό δρόμο,ευτυχώς.Ετσι ανακάλυψα κι Εκείνον κι Εμενα.
Πως ειναι δυνατον να το λες αυτο τι στιγμη που ο μονος υπευθυνος για τις αποφασεις της ζωης του ειναι ο ιδιος ο ανθρωπος;

Κανεις δεν απομακρυνει κανενα απο πουθενα...

Μονοι μας αποφασιζουμε αν μας κανει κατι ή οχι και διαλεγουμε αν θα μεινουμε ή θα φυγουμε.

Δεν απομακρυνει η εκκλησια τους πιστους απο κοντα της αλλά η αναζητηση της ψυχης του.

Και αυτο το λεω εκ πειρας...

Ομως η εκκλησια ειναι εκει και περιμενει, οπως αναφερει και η Βασω για τον εαυτο της ομως σε αλλο σημειο.

Τα κακως κειμενα της εκκλησιας, τα οποια τονιζω και υπογραμμιζω υπαρχουν σε ολους τους χωρους οπως εχουμε πει και αλλοτε, απλα μας δινουν τη δικαιολογια και την αφορμη για να απομακρυνθουμε, γιατι κατα βαση αυτο θελαμε να κανουμε και δεν ξεραμε πως.

Και μη λες οτι βρεθηκες κοντα του απο διαφορετικο δρομο επειδη "απομακρυνθηκες" ( κατα τη γνωμη σου ) απο την εκκλησια .

Απλα ο Θεος σου εδωσε την ευκαιρια να τον προσεγγισεις απο ενα διαφορετικο μονοπατι, μεχρι να σε ξανακαλεσει κοντα του, για να κλεισεις τον κυκλο της αναζητησης σου και να εδραιωθεις οριστικα και συνειδητα στην Παρουσια Του.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι Σκαπανέα, φυσικά και μπορώ...

Ενας άνθρωπος, για τον οποίο η αγάπη δεν είναι απλά συναίσθημα αλλά η φύση του.
Που μπορεί να υπηρετεί
Που είναι ταπεινός
Που δεν προσπαθεί να κερδίσει, βοηθώντας τους άλλους
Που είναι αληθινός
Που γνωρίζει τα ανθρωπινα συναισθήματα και τις ανθρώπινες αδυναμίες και τις συγχωρεί
Που έχει γαλήνη μέσα του
Που είναι φωτεινός
Που είναι αυστηρός
Που είναι συμπονετικός με όλα τα όντα
Που είναι υγιής σε σώμα και πνεύμα και ψυχή
Που γνωρίζει τους υλικούς νόμους και μπορει να ανταπεξέρθει σε προκλήσεις
Που δεν θεωρεί το εγώ του "βασιλιά"
Που νιώθει τον θεό παντού
Που νιώθει τον εαυτό του παντού
Που έχει σοφία εσωτερική
Που έχει ειρήνη εσωτερική
Που γνωρίζει ποιός είναι
Που δεν αναζητά, αλλά συνέχεια βρίσκει
Που δεν αντιδρά στην ζωή, παρά μόνο δρα
Που αναγνωρίζει την θεότητα παντού, με όποιο πρόσωπο κι αν την συναντήσει.
Που δεν φοβάται να ζήσει αιώνια
Που ζει μέσα στην καθημερινή δύσκολη ζωή, χωρίς να "λερώνεται" από αυτήν
Που ζει πραγματικά καθε στιγμή σαν αιωνιότητα

Που μπορει ακόμα να κλαίει από συγκίνηση
Που μπορεί να γελάει από ευτυχία
Που μπορει να ερωτεύεται χωρίς προϋποθέσεις
Που έχει την αγνότητα όχι σαν διαδρομή μόνο, αλλά σαν φύση

Που επιτρέπει με όλα αυτά στο Πνεύμα του να εκδηλωθεί
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τα κακως κειμενα της εκκλησιας, τα οποια τονιζω και υπογραμμιζω υπαρχουν σε ολους τους χωρους οπως εχουμε πει και αλλοτε, απλα μας δινουν τη δικαιολογια και την αφορμη για να απομακρυνθουμε, γιατι κατα βαση αυτο θελαμε να κανουμε και δεν ξεραμε πως.
Μιλαω γι 'αυτο το καμμάτι της εκκλησίας και γι αυτο γίνεται ο λογος "για τα κακώς κείμενα".Δεν διαφωνώ ότι μπορεί να ειναι αφορμή και δικαιολογία στην πορεία μας,αλλά δεν παυουν να υπαρχουν.Και οταν εισαι 20 σε κανουν να τρεχεις μακριά.......
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Απλα ο Θεος σου εδωσε την ευκαιρια να τον προσεγγισεις απο ενα διαφορετικο μονοπατι
Ποιός θεός...? ΄Κάποια δύναμη, έξω από εσένα?

΄Η απλά ο ανώτερος Εαυτός σου που είναι ένα με τον θεό?

άρα ο Εαυτός σου σού έδωσε όλες τις δυνατότητες για να τον νιώσεις, μακρυά από το "σύστημα"!!!

και να αναγνωρίσεις την θεότητα σε σένα και σε όλους. Και παντού, και πάντα...χωρίς εξαιρέσεις Σκαπανέα...

Αυτές τις εξαιρέσεις τις δημιουργεί η θρησκεία...εκεί δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ...Τίποτα και κανέναν δεν μπορώ να εξαιρέσω από την θεότητα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Kαί σιγουρα δεν μιλω για την θρησκεία,αλλά για τον ένα και μοναδικό Θεό.Οι θρησκείες διαχωρίζουν ο Θεός ενώνει.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Ναι Σκαπανέα, φυσικά και μπορώ...

Ενας άνθρωπος, για τον οποίο η αγάπη δεν είναι απλά συναίσθημα αλλά η φύση του.
Που μπορεί να υπηρετεί
Που είναι ταπεινός
Που δεν προσπαθεί να κερδίσει, βοηθώντας τους άλλους
Που είναι αληθινός
Που γνωρίζει τα ανθρωπινα συναισθήματα και τις ανθρώπινες αδυναμίες και τις συγχωρεί
Που έχει γαλήνη μέσα του
Που είναι φωτεινός
Που είναι αυστηρός
Που είναι συμπονετικός με όλα τα όντα
Που είναι υγιής σε σώμα και πνεύμα και ψυχή
Που γνωρίζει τους υλικούς νόμους και μπορει να ανταπεξέρθει σε προκλήσεις
Που δεν θεωρεί το εγώ του "βασιλιά"
Που νιώθει τον θεό παντού
Που νιώθει τον εαυτό του παντού
Που έχει σοφία εσωτερική
Που έχει ειρήνη εσωτερική
Που γνωρίζει ποιός είναι
Που δεν αναζητά, αλλά συνέχεια βρίσκει
Που δεν αντιδρά στην ζωή, παρά μόνο δρα
Που αναγνωρίζει την θεότητα παντού, με όποιο πρόσωπο κι αν την συναντήσει.
Που δεν φοβάται να ζήσει αιώνια
Που ζει μέσα στην καθημερινή δύσκολη ζωή, χωρίς να "λερώνεται" από αυτήν
Που ζει πραγματικά καθε στιγμή σαν αιωνιότητα

Που μπορει ακόμα να κλαίει από συγκίνηση
Που μπορεί να γελάει από ευτυχία
Που μπορει να ερωτεύεται χωρίς προϋποθέσεις
Που έχει την αγνότητα όχι σαν διαδρομή μόνο, αλλά σαν φύση

Που επιτρέπει με όλα αυτά στο Πνεύμα του να εκδηλωθεί
Ολα αυτα που γραφεις ειναι θεωρητικα και απολυτως αφηρημενα.

Με την εννοια αυτη δεν "μπορουν" να αποτελουν καθημερινες πρακτικες.

Ενα - ενα απο αυτα πως εξωτερικευονται στην πραγματικοτητα;

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”