Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσιος Διαλογος Παρουσια Μετεχοντων Τριτων

Δημοσίευση από Skapaneas »

Φανταστειτε οτι εισαστε ο μοναδικος καλεσμενο/η σε ενα δημοσιο διαλογο με ζωντανο κοινο, ο οποιος παρουσιαζεται απ' ευθειας και απο την τηλεοραση.

Φανταστειτε τα εκατομμυρια ματια που σας βλεπουν και παρακολουθουν καθε σας κινηση και παρτε θεση διπλα ή απεναντι αν προτιματε απο τον συντονιστη και παρουσιαστη της συζητησης.

Φανταστειτε ακομα οτι τα λογια σας επειρεαζουν ψυχες και συνειδησεις ειτε το καταλαβαινετε ειτε οχι, ειτε μεσα στο στουντιο με το ζωντανο κοινο και με τη δυνατοτητα της ζωντανης παρεμβασης ειτε σε ολοκληρη την επικρατεια και μακρια απο τα τηλεοπτικα φωτα.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Φανταστειτε ακομα οτι τα λογια σας επειρεαζουν ψυχες και συνειδησεις ειτε το καταλαβαινετε ειτε οχι, ειτε μεσα στο στουντιο με το ζωντανο κοινο και με τη δυνατοτητα της ζωντανης παρεμβασης ειτε σε ολοκληρη την επικρατεια και μακρια απο τα τηλεοπτικα φωτα.
Αυτό για μένα δεν είναι θέμα φαντασίας,είναι μια βεβαιότητα,τόσο για τα λόγια τα δικά μου,όσο και για τα λόγια των άλλων.Είμαστε μέρος της "ολης" εξίσωσης.Είμαστε μέρος της εξίσωσης των άλλων αλλά και οι αλλοι επίσης γίνονται μέρος της δικής μας εξίσωσης.

Στέκομαι δίπλα σου!(ομολογώ πως κοντοστάθηκα ένα δευτερόλεπτο για να πατήσω το "υποβολή"αλλά ΞΕΡΩ και αφήνομαι σε ότι ΕΙΜΑΙ.Οι προκλησεις θα επιλυθούν καθώς θα παρουσιάζονται.)
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Μου αρεσει η νεα παρουσια σου, πανω αριστερα στις δημοσιευσεις σου...
Οτι πρεπει για τη νεα Θεματικη Ενοτητα!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eίναι επιλογή και το ξέρεις.
Είναι η συνέχεια της προηγούμενης.
Είμαι συνδεδεμένη και απόλυτα αφημένη,με τα χέρια ανοιχτά,δέχομαι!
Τότε όχι απόλυτα συνειδητά.
Τώρα με επίγνωση ανάμεσα σε γή και Ουρανό,επανασυνδεόμενη!
Καλό βράδυ να έχουμε.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Eίναι επιλογή και το ξέρεις.
Είναι η συνέχεια της προηγούμενης.
Είμαι συνδεδεμένη και απόλυτα αφημένη,με τα χέρια ανοιχτά,δέχομαι!
Τότε όχι απόλυτα συνειδητά.
Τώρα με επίγνωση ανάμεσα σε γή και Ουρανό,επανασυνδεόμενη!
Καλό βράδυ να έχουμε.
Καποτε πρεπει να το παιρνουμε αποφαση και να ορθωνουμε το αναστημα μας πραγματικα, με το λογο μας, με την παρουσια μας, με το εργο μας.
Και ναι! Πρεπει με το αναστημα μας ορθο και ευθυτενες, να επανασυνδεουμε Γη και Ουρανο με πληρη επιγνωση των οσων συνεπαγεται το εργο αυτο.
Διοτι αλλο ειναι να το θες, αλλο να το ονειρευεσαι και αλλο να το βιωνεις!

Ειναι μερικοι π.χ. που ακουνε και βλεπουν... Και μενουν μια ζωη ακροατες και παρατηρητες των πραγματων. Και δεν τολμανε τουλαχιστον να πουνε τη γνωμη τους, οποια και να ειναι.

Εχω τη γνωμη οτι εδω θα γινει ενας παρα πολυ καλος διαλογος, αρκει να αποφασισουμε απλα να ειμαστε ο εαυτος μας οπως ειπες και εσυ και να συνειδητοποιησουμε οτι:
Είμαστε μέρος της "ολης" εξίσωσης.
Είμαστε μέρος της εξίσωσης των άλλων αλλά και οι αλλοι επίσης γίνονται μέρος της δικής μας εξίσωσης
Αν καποιοι θελουν να παραμενουν αποντες, αφηνοντας τους αλλους να τους υποκαθιστουν και να παιζουν το δικο τους ρολο, δικο τους προβλημα...
Αλλά μετα βεβαιως δεν μπορουν να εχουν παραπονο για την εξελιξη των πραγματων.
Και αν ειναι επιλογη τους να σιωπουν οταν πρεπει να μιλησουν, τοτε ειναι υποχρεωμενοι να αποδεχτουν τα αποτελεσματα, οποια και να ειναι.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και ναι! Πρεπει με το αναστημα μας ορθο και ευθυτενες, να επανασυνδεουμε Γη και Ουρανο με πληρη επιγνωση των οσων συνεπαγεται το εργο αυτο.
Διοτι αλλο ειναι να το θες, αλλο να το ονειρευεσαι και αλλο να το βιωνεις
!

Eίχα κι έχω την τύχη να το βιώνω.
Δεν ξερω πως να το εξηγήσω αλλά,είμαι σε θέση να αντιλαμβάνομαι τα οσα μου συνέβησαν,ακόμα και τότε που είμουν "μακριά απο μενα"Στα βαθεία σκοτάδια,τότε που καμία ελπίδα δεν φαίνονταν,πιστευα στο καλυτερο που ερχόταν.
Τότε απλά ήταν μόνο η δυνατότητα που είχα να γελώ και να ειμαι αισιόδοξη και δυναμική για όλους εκτός απο μενα φυσικά.
Φοβόμουν πολυ παιδιά αλλά με εσωζε ότι ολα τα εβλεπα μισογεμάτα και με μια χαρμάδα φώς.

Τώρα βιώνω ότι λίγο πολύ σχεδιάζω.

Συμβαίνει εδω και 3 μηνες.
ΑΠό τοτε που απεγκλωβίστηκα απο ανάγκες και΄περισσεύουμενους φόβους,απο ανόητες αγωνίες και δήθεν σταθερότητες και εγγυήσεις.
Οταν ένοιωσα ελεύθερη,χωρίς όρια,χωρίς προσδοκίες και όταν αποδέχθηκα κυρίως τον εαυτο μου και την σκοτεινή του πλευρά ταυτόχρονα με την φωτεινή(κάπου το αναφέρω νομίζω)απο τοτε άνοιξαν οι Ουρανοί.
¨Οταν αφέθηκα στην σοφία της αβεβαιότητας!

Καλό Σαββατοκύριακο.Πάω Βατερά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, η πρόσκλησή σου για συμμετοχή σε σε ένα τηλεοπτικό «ριάλιτυ» μου φαίνεται καλή.
Θα ήθελα όμως εδώ να πω, πως για μένα η συμμετοχή μου δεν περιορίζεται σε ένα «κανάλι» συγκεκριμένο, αλλά αγκαλιάζει όλην την επικράτεια, όλα τα κανάλια επικοινωνίας.
Είμαι έτοιμη να «εκτεθώ» κάθε στιγμή, χωρίς όρια, αν μέσα από την δική μου «διήγηση» μπορεί έστω και ένας να βρεθεί στον δικό του δρόμο, κάτι για το οποίο αμφιβάλλω.

Η «κατάθεση» ψυχής που ζητάς, δεν χρειάζεται μόνο συντονιστή, αλλά και «ανοιχτές καρδιές» που δεν φοβούνται να αγαπήσουν το διαφορετικό, το υπερβατικό, το ανόμοιο…

Μάθαμε, δυστυχώς, ότι η πνευματικότητα έχει διάφορες «ταμπέλες» κι αυτή, και στην προσπάθειά μας να υπερβούμε την λογική μας, ζητήσαμε οριοθέτηση του Πνεύματος και βάλαμε και σ’ αυτό «ρούχα».
΄Ετσι όλοι οι «πνευματικοί» άνθρωποι τάχθηκαν σε μια ομάδα με κοινά χαρακτηριστικά και κοινές αναζητήσεις. Εξάντλησαν τα βιβλία φιλοσοφίας και μεταφυσικής, άκουσαν λόγια «επίγειων» δασκάλων και εντρύφησαν στην θρησκεία, που δίνει ρίζες για την πίστη και όλο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να επαναλαμβάνουν όσα έχουν μάθει, χωρίς όμως να τα έχουν βιώσει.

Συνήθως, η αμφισβήτηση, ο προβληματισμός, η αναζήτηση σε οδηγεί σε νέους δρόμους αλλεπάλληλων ερωτήσεων που ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν τις απαντήσεις μέσα από συγγράμματα, θεωρίες, θρησκείες και, δυστυχώς, σε απομακρύνουν από την ζωή, που είναι η μοναδική απόδειξη ενός μεγάλου «θαύματος» και η μοναδική κοινωνία με τον θεό….

Σε νεότερη ηλικία είχα ξεκινήσει και εγώ αυτόν τον δρόμο της αναζήτησης και τον έψαχνα μέσα από την ζωή μεγάλων φιλοσόφων, μεταφυσικών και δασκάλων.
Διαπίστωσα στην πορεία, ότι περισσότεροι έφταναν κοντά στον θεό, όμως κανένας δεν έγινε θεός, όπως όφειλε, γιατί η λογική τους δεν μπορούσε να κάνει την υπέρβαση. Σε κάθε «εύρημα», σε κάθε έμπνευση, ερχόταν μετά η λογική και ξανα-αμφισβητούσε όσα «μαργαριτάρια» είχε αφήσει ο θεός στον δρόμο τους για να τα βρουν και να πάρουν τον δρόμο της «επιστροφής».

Πίσω από την αναζήτηση των ανθρώπων διακρίνω την αγωνία για την ζωή, την αγωνία για την ύπαρξή τους, την αγωνία για το σωστό, το καλό, το ηθικό, το δίκαιο.
Διακρίνω επίσης μία τεράστια αμφισβήτηση για τα αισθήματα της αγάπης και της χαράς που προσπαθούν να τα οριοθετήσουν μέσα από τεκμήρια και αποδεικτικά στοιχεία και σταματούν έτσι την ροή του πνεύματος, δίνοντας του προσδιορισμούς και επίθετα που πραγματικά (και για μένα πάντα) δεν έχουν συνέχεια και συνέπεια.

Οποιαδήποτε συναισθήματα έχουν σαν κίνητρο την θεϊκότητα, παραμένουν συναισθήματα της λογικής που κρατά αποστάσεις από τον θεό, θεωρώντας τον το μοναδικό τέλειο ον, και αγωνίζεται να τον φτάσει. Αυτός ο αγώνας έχει νόμους και πλάνα, που για τον αναζητητή αποτελούν τις εξωτερικές δεσμεύσεις του για να εξαγνίσει τον εαυτό του και να τον ενώσει με τον θεό, «κλέβοντας» λίγο από την αγνότητά του και την θειότητά του, ποτέ όμως δεν γίνεται ολοκληρωτικά θεός και ο ίδιος, γιατί θεωρεί τον εαυτό του μιαρό, δέσμιο του προπατορικού αμαρτήματος και ένα ατελές ον που προσπαθεί ακολουθώντας τις διαδρομές που έχουν οριστεί είτε από την θρησκεία, είτε από δασκάλους, είτε από φιλοσόφους να βρει εξωτερικά αυτήν την τελειότητα και διστάζει να «σκάψει» τα τοιχώματα που τον χωρίζουν από τον τέλειο εαυτό του!

Γράφεις...
Και αν ειναι επιλογη τους να σιωπουν οταν πρεπει να μιλησουν, τοτε ειναι υποχρεωμενοι να αποδεχτουν τα αποτελεσματα, οποια και να ειναι.
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να δεχτεί τίποτα άλλο, από αυτό που εκείνη την στιγμή αποφάσισε για τον εαυτό του.
Αν η σιωπή είναι η επιλογή του, έχει και την ευθύνη της, ή γνωρίζει την χρησιμότητά της!
Και ας γίνει ο "λόγος" του δράση μέσα στην σιωπή του!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Λοιπον Καλλιοπη με τη την τοποθετηση της Βασως, νομιζω οτι ηρθε η ωρα να προσδιορισεις με ενα συγκεκριμενο παραδειγμα πλεον, το νοημα αυτου που ειπες παραπανω οτι ολοι ειμαστε μερος της εξισωσης των αλλων...
Και ακομα να παρεις θεση σε αυτο που σημειωνει επισης, για ενα καναλι το οποιο να καλυπτει ολοκληρη την επικρατεια σε ανοιχτη γραμμη επικοινωνιας ολο το 24 ωρο. Κατα τη γνωμη μου αυτο παραπεμπει σε τηλεπαθητικη επικοινωνια ευρεως φασματος, η οποια θα φερνει σε επαφη τα ενδιαφερομενα ατομα σε ολοκληρη την επικρατεια, με ενα κοινο βιωματικο αποθεμα απο το οποιο θα μπορουν να αντλουν τις πληροφοριες που χρειαζονται σε αποφασεις ζωης.
Εσυ τι λες;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 14 Αύγ 2007 8:49 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:Λοιπον Καλλιοπη με τη την τοποθετηση της Βασως, νομιζω οτι ηρθε να προσδιορισεις με ενα συγκεκριμενο παραδειγμα πλεον, το νοημα αυτου που ειπες παραπανω οτι ολοι ειμαστε μερος της εξισωσης των αλλων...

Θα μιλησω και με παράδειγμα,είναι το μόνο που μπορεί να "μιλησει".
Αλλά ακόμα κι αν το παράδειγμα για διάφορους λόγους δεν γίνει κατανοητό για μενα είναι σίγουρο ότι το κάθε τι που συμβαίνει γύρω μας μας αφορά.
Ενα παράδειγμα που δεν φαίνεται ότι "ακουμπησε"πολυ την ζωή μας,αλλά σίγουρα την ακουμπησε ώστε να με προβληματίσει για αλλη μια φορά αλλά και να διαφοροποιήσει την καθημερινή ρουτίνα.
Μόλις είχαμε μπει στην θαλασσα επτα το απογευμα........σε μια απο τις μεγάλες καντίνες εδω στην Μυτιληνη ,στον πιο πολυσυχναστο δρόμο.Παραλια γεμάτη και στο δρόμο κινουνταν γονείς παιδιά απο και προς τα αυτοκίνητα.Ακόυω σαν σε κινηματογραφική ταινία,ένα μπαπ-μπαπ-μπαπ,τον γνωστο ήχο των λαμαρίνων όταν συγκρουονται .Ηταν συνεχές,εκκωφαντικό και φυσικά αυτό που ένοιωσα μου λύγισε την ψυχή.
Ολοι που βρίσκονταν μεσα στην θαλασσα μάθαμε κολυμπι λες και καναμε αγώνα.Οσοι ήταν έξω απο την παραλία,σαν μελίσσια με βουή κατευθύνονταν προς τον δρόμο.Δεν άντεχα ότι σκεφτόμουν....Συνάμα αντιλαμβανομαι ότι καποιος εξφενδονίστηκε και επεσε.
Λοιπον........ενας νεος άνθρωπος 32 χρονων,ερχομενος με υπρβολική ταχύτητα πήρε σβάρνα 5 αυτοκίνητα παρκαρισμενα στην άκρη,και ένας Ζητάς που ερχόνταν απο το αντιθετο ρεύμα,παρασυρθηκε και τον πεταξε πάνω.Τα πεντα αυτοκίνητα ήταν στο αντιθετο ρεύμα του μεθυσμενου οδηγού .
Το αυτοκίνητο του συντρόφου μου ηταν απο την μεριά της παραλίας,κτυπήθηκε στην κολώνα στοπισω μερος,απο την ρόδα της μηχανής του τροχονόμου.Είμασταν το ΤΕΛΟΣ του ατυχήματος.
ΕΥτυχώς ο αστυνομικός φαινόταν και ειναι καλα με καποια σπασίματα κα μεσα σε αυτο το μακελειό,δεν υπήρξαν άλλα θυματα.Εγω σαν Καλλιόπη ένοιωσα το τελος του ατυχήματος.Δόξασα την στιγμή και όσους υπήρχουν παντα γύρω μου.Θέλησα να μάθω τι συνε΄βη σε αυτον τον "ανεύθυνο άνθρωπο",που δεν ειχε ουτε και ασφάλεια................Τον είχε απατήσει η γυνάικα του και επινε απο το πρωί,πόναγε ό άνθρωπος και όπως μάθαμε όλοι μας,ψαχνουμε να βρουμε την παρηγοριά και την αποκατάσταση εξω απο μας.Εγω ένοιωσα ότι είμουν μέσα στο ατύχημα με το ελάχιστο κόστος.


Αλλο παράδειγμα που ακουμπά εμένα προσωπικά.
Καποια κυρία,΄μετά απο 30 χρόνια γάμου,ερωτεύεται.Δεν είχα σχέσεις μαζί της αλλά την ήξερα,γυνάικα συναδέλφου.Εμαθα για τον χωρισμο τους μετα πο 7 μήνες και απόρησα πως συνέβη αυτό μεταξύ τους(σοβαροί άνθρωποι,υπευθυνοι,τρίαντα χρονια γαμου,κανείς δεν το περίμενε.Συνήθως οι σουρλουλουδες ερωτεύονται και αφήνουν τον γάμο τους.... :lol: ,λένε)
Ο άνθρωπος αυτός είναι ο ΄σύντροφός μου,και του λεω καθε φορά γελώντας"ας είνα καλα που ερωτεύτηκε η Μαρία και βρήκες εμενα κι εγω εσένα"
Ποσες φορες γελάω με το τι συμβαίνει.....
Εχει όλα τα χαρακτηριστικά ΄που είχα στο μυαλο μου,μεσα κι έξω,ηταν διπλα μου 20 χρονια,ένοιωθε ότι δεν μπορούσε ποτε να φυγει απο τον γαμο του,κι όμως έφυγε η Μαρία,ας είνα καλά.


Και ακομα να παρεις θεση σε αυτο που σημειωνει επισης, για ενα καναλι το οποιο να καλυπτει ολοκληρη την επικρατεια σε ανοιχτη γραμμη επικοινωνιας ολο το 24 ωρο. Κατα τη γνωμη μου αυτο παραπεμπει σε τηλεπαθητικη επικοινωνια ευρεως φασματος, η οποια θα φερνει σε επαφη τα ενδιαφερομενα ατομα σε ολοκληρη την επικρατεια, με ενα κοινο βιωματικο αποθεμα απο το οποιο θα μπορουν να αντλουν τις πληροφοριες που χρειαζονται σε αποφασεις ζωης.
Εσυ τι λες;
Πιστεύω,είμαι σίγουρη ότι οι ενέργειες των ανθρώπων συναντιουνται.Εχει σχεση με την συγχρονικότητα,το σωστό timing,που δημιουργούν οι συνθήκες οι εσωτερικές,το πόσο ανοιχτός είσαι ,το πόσο καθαρός είσαι σε αυτο που θές.Ανθρωποι συναντιουνται ,φαινομενικά τυχάια,αλλα υπαρχει καποιος σκοπός σε αυτήν την συνάντηση.Η ανταλλαγή μετά απο την συγχώνευση.
Δηλαδή συναντώνται οι ενέργειές τους,με κοινά χρακτηριστικά,και μετά αρχίζει μια ανταλλαγή σκεψεων απόψεων σε ουσιαστική βαση,σε θεματα όχι μόνο πνευματικά αλλα και απλά καθημερινά.Αυτό για πολλούς θεωρείται τυχάιο,αλλά δεν ειναι .Υπαρχει μια συγχρονικότητα και σκοπιμότητα,αν θελει κανείς την ανακαλύπτει,άσε που στο τέλος την "βλεπεις"απλά,νοιώθεις ότι το ξέρεις ότι συμβαίνει.
Αν αυτό μπορεί να συμβεί για καποιους ανθρώπους ,είναι σίγουρο ότι μπορεί να συμβεί για περισσότερους αρκει να "ανοίξουν" να "δεχθούν"
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Νομιζω οτι αρχιζω να καταλαβαινω τι εννοεις οτι ειμαστε μερος της εξισωσης των αλλων.
Στην πρωτη αναφορα σου για παραδειγμα, η "απατη" της κυριας ηταν η αφορμη να τα πιει ο συζυγος και να προκαλεσει το πολλαπλο ατυχημα, μεσα απο το οποιο μια μεγαλη ομαδα ανθρωπων μπηκε σε μια διαδικασια εισπραξης εμπειριας...
Αυτο σημαινει οτι η "απατη" μπορει και να μην ηταν αυτη καθ' εαυτη η αφορμη, αλλα το αποτελεσμα. Με την εννοια οτι μια μεγαλη ομαδα ανθρωπων "επρεπε" να λαβει ταυτοχρονα μια δυνατη εμπειρια τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και ο μονος τροπος για να συμβει αυτο ηταν η μεθη του "απατημενου". Αρα κατα καποιο τροπο εξωθηθηκε η κυρια στην απατη, ωστε να κανει τον συζυγο να θολωσει.
Αν τα δουμε λοιπον ολα μαζι σαν ενα διαπλεκομενο συνολο, τοτε οντως αποτελουμε μερη ενος Ολου, το οποιο ( Ολο ) "χρησιμοποιωντας" τον καθενα απο μας με την αυτονομια του, οδηγει τα πραγματα εκει που θελει.

Το ιδιο και στο δευτερο παραδειγμα που αναφερεις: φυσιολογικα και χωρις ιδιαιτερες κινησεις σκοπιμοτητας απο τα εμπλεκομενα μερη, αναδιευθετουνται τα πραγματα μυστηριωδως και το Ολο χωρει προς τον σκοπο του.

Και αυτο φαινεται οτι το επαληθευεις με τον επιλογο σου, στον οποιο αναφερεσαι στη συγχρονικοτητα...


Αυτο ακριβως ο επιλογος με οδηγει να διατυπωσω το εξης ερωτημα:
Ναι! Οι ενεργειες των ανθρωπων συναντιουνται...
Και αρχιζει αυτο το "αλισβερισι" μεταξυ τους...
Ασυνειδητα μαλλον...

Πως ομως πιστευεις οτι ειναι δυνατο, αυτο το αλισβερισι και η ανταλλαγη λογων, εμπειριων και εργων, μπορει να γινει σε καθε περιπτωση μια συνειδητη διαδικασια σε ολους μας, ωστε ολοι να επωφελουμαστε τα μεγιστα απο αυτους τους "συγχρονισμους";
Ολοι εχουμε μεσα μας την εμπειρια, μερικων χαμενων ευκαιριων στη ζωη μας...
Γιατι δεν ειχαμε το μυαλο να τις αναγνωρισουμε οταν μας δοθηκαν...
Πιστευεις λοιπον οτι ειναι δυνατο, να ειναι ο ανθρωπος σε καθε στιγμη ετοιμος να αναγνωρισει αυτα που του δινονται, ωστε να τα "εκμεταλλευεται" σωστα και να προχωραει ταχυτερα;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτο ακριβως ο επιλογος με οδηγει να διατυπωσω το εξης ερωτημα:
Ναι! Οι ενεργειες των ανθρωπων συναντιουνται...
Και αρχιζει αυτο το "αλισβερισι" μεταξυ τους...
Ασυνειδητα μαλλον...
Ναι μέχρι να φτάσουμε στο επίπεδο να γίνει και συνειδητό.

Πως ομως πιστευεις οτι ειναι δυνατο, αυτο το αλισβερισι και η ανταλλαγη λογων, εμπειριων και εργων, μπορει να γινει σε καθε περιπτωση μια συνειδητη διαδικασια σε ολους μας, ωστε ολοι να επωφελουμαστε τα μεγιστα απο αυτους τους "συγχρονισμους";
Ολοι εχουμε μεσα μας την εμπειρια, μερικων χαμενων ευκαιριων στη ζωη μας...
Γιατι δεν ειχαμε το μυαλο να τις αναγνωρισουμε οταν μας δοθηκαν...
Πιστευεις λοιπον οτι ειναι δυνατο, να ειναι ο ανθρωπος σε καθε στιγμη ετοιμος να αναγνωρισει αυτα που του δινονται, ωστε να τα "εκμεταλλευεται" σωστα και να προχωραει ταχυτερα;
_________________
Μέχρι τώρα πίστευα όπως και όλοι μας ό,τι μαθαίνουμε,το μαθαίνουμε εμπειρικά.Βιώνουμε το κάθε γεγονός και διδασκόμαστε υποτίθεται.....μόνο που αν ηταν έτσι δεν θα μας χρειαζόταν μια και δυο και τρείς και καμια φορά μια ζωή ολάκερη αλλά ...χωρις αποτέλεσμα.Πώς μαθαίνουμε τελικά;
Ηδη ξέρουμε,Η ΨΥΧΗ ΜΑΣ ΞΕΡΕΙ,αλλά κανείς δεν μας έμαθε να την "ακούμε".Και τώρα τίθεται το εξής ερώτημα.....Πως μαθαίνουμε να ακούμε την Ψυχη μας;
Αν αλλάξουμε ολα,μα ολα τα οσα μας διδαξαν με σκοπιμότητα ,για να μας ελεγχουν.
Αν μας μάθαιναν ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ τότε θα ζουσαμε σε έναν άλλο κόσμο.
Ετσι ακολουθώντας ο καθένας μια διαφορετική πορεία,μεσα απο εμπειρίες,γυρίζοντας πολλες φορές στους ιδιους δρομους,και φτάνοντας να χασουμε τον ιδιο μας τον εαυτό,να γίνουμε δηλαδή ένα τιποτα,να ζουμε σε μια ανυπαρξία,απο τον πονο,απο την απογοήτευση ,απο το κλωθογύρισμα,τότε ζώντας μεσα στο χώμα,ξαναγεννηθήκαμε.
Και άρχίζει να λειτουργεί η συγχρονικότητα.
Δεν θα μπορούσε πριν μητε να δουμε μητε να εκτιμήσουμε και πολυ περισσοτερο να "αφουγκραστουμε"τα μηνύματα΄και να τα χρησιμοποιήσουμε.Όι πεποιθήσεις μας μας οδηγούσαν μόνο στον φοβο και την ανασφάλεια,στην εξάρτηση και την αναποφασιστικότητα.ΑΥτο διδασκόμαστε και ζουμε σε μια κοινωνία του matrix.
Απαιτείται Θάνατος και μόνο τότε επέρχεται η Αναγέννηση.
Αν σαν γονείς μαθουμε τα παιδιά μας να ακουνε την ψυχή τους,αν εχουμετην δυναμη να τα κανουμε ανεξάρτητα,αν εχουμε εμεις την πιστη ότι μπορουμε να χρησιμοποιούμε τα ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ,μονο με το παράδειγμάμας μπορεί να φτασουν νωρίτερα στο σημειο να αξιολογούν και να αξιοποιουν την συγχρονικότητα.
Εγω το έκανα πολυ προσφατα σε μια επιλλογη που πριν καποια χρονια θα ηταν ακριβως η αντιθετη.Κι οχι μονο επέλλεξα αλλά θεωρώ και προκληση την επιλλογή μου γιατι γίνεται η αφορμή να μαθω κατι πολυ σοβαρό.Την έννοια του "μοιράζομαι"συνειδητά και με έναν μόνο σκοπό ,την αγάπη.Δεν μιλω για ερωτική σχεση.Μιλω για οικογενειακό περιβαλλον μιλώ για σχεσεις γονιών -παιδιών,αδελφών και συγγενών γενικώτερα.
Γραφοντας δε τα παραπάνω μουρχεται και στο νου εκεινη η ιστορία σου(μούγραψες ότι εχει να κανει με την επιστροφή στους γονεις.......)τοτε μου φάνηκε απλό αλλά τώρα τα συνδέω και βλεπω ότι δεν ήταν τόσο απλό,αλλά ηταν ΜΗΝΥΜΑ που συνδέεται με τα παραπανω.Συμφωνείς;
Και να επανέλθω στο ερώτημά σου......Πιστευεις λοιπον οτι ειναι δυνατο, να ειναι ο ανθρωπος σε καθε στιγμη ετοιμος να αναγνωρισει αυτα που του δινονται, ωστε να τα "εκμεταλλευεται" σωστα και να προχωραει ταχυτερα;
Ναι το πιστεύω γιατί το βιώνω,γιατί ΞΕΡΩ οτι γινεται,γιατι Ξερω ότι είμαστε δημιουργοί.Γιατί η σκέψη δημιουργεί λόγο και ο λόγος δράση.ΑΥτά μαζι ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτο σημαινει οτι η "απατη" μπορει και να μην ηταν αυτη καθ' εαυτη η αφορμη, αλλα το αποτελεσμα. Με την εννοια οτι μια μεγαλη ομαδα ανθρωπων "επρεπε" να λαβει ταυτοχρονα μια δυνατη εμπειρια τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη και ο μονος τροπος για να συμβει αυτο ηταν η μεθη του "απατημενου". Αρα κατα καποιο τροπο εξωθηθηκε η κυρια στην απατη, ωστε να κανει τον συζυγο να θολωσει.
Aυτό το πρόσεξα ιδιαιτέρως και μάλιστα απέφυγα να το σχολιάσω ώστε να το κατανοήσω πρώτα.
Πλένοντας τα πιάτα μου λοιπον νοιώθω να λες ότι το αποτέλεσμα στην ουσία δημιουργέι την αιτία,ναι;
Πες τι αλλο ξερεις γι'αυτό.....είναι ανατρεπτικό και το "βλεπω" τώρα με αυτον τον τρόπο.
Δεν ξερω γιατί στέκομαι σε αυτό αλλά "ξερω"ότι μου λεει πραγματα :!: ........καταλαβαινεις τι εννοώ.
Πήγαινε το παραπέρα......ή ότι αλλο νομίζεις.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αυτα που θα μπορουσα να προσθεσω ειναι τα εξης:
Το αποτελεσμα μπορει να ειναι εκ των προτερρων γνωστο ή απλα προσδιορισμενο με ενα τροπο απο καποιους και μη πραγματοποιημενο ακομα.
Δηλαδη μπορει να υπαρχει καπου ως "γεγονος" εκτος φυσικης πραγματικοτητας, αλλά τα ατομα για τα οποια προοριζεται να μη το εχουν λαβει ακομα ως βιωμα.
Μια τετοια κατασταση και ενας τετοιος σχεδιασμος, σκοπο εχει να προσφερει εμπειρια και εκπαιδευση στα ατομα για τα οποια προοριζεται.
Ετσι λεω εγω και ετσι το αντιλαμβανομαι...
Για αυτο και πρεπει να αποδεχομαστε με καλη διαθεση τα απροβλεπτα δωρα στη ζωη μας.
Τοτε λοιπον αυτο το σχεδιασμενο και υπολογισμενο αποτελεσμα, οταν αποσταλει στην πραγματικοτητα για να μετατραπει σε βιωμα, λειτουργει σαν αιτια δια μεσου της οποιας οι εκπαιδευομενοι καρπωνονται την ενσωματωμενη ενεργεια και την ξεδιπλωνουν μεσα στη ζωη τους και γινονται εμπειροι.

Σε αυτην ακριβως λοιπον τη βαση και κυριολεκτω πραγματικα, καλεισαι να αναλυσεις το παρακατω θεμα ή για να διατηρησουμε το υφος της συζητησης, καλεισαι να συμμετασχεις στο ακολουθο σεναριο.
  • Εισαι ομιλητρια και βρισκεσαι στο βημα, μπροστα σε ενα πολυπληθες ακροατηριο.
    Το θεμα το οποιο πρεπει να αναπτυξεις ειναι τουτο:

    Αν μου ανοιγεις ενα δρομο για να περπατησω, πρεπει να γνωριζω οτι ειναι ασφαλης και ακμαιος.
Ποια ειναι λοιπον η δικη σου σθεναρη θεση, οταν απευθυνεσαι σε αυτους τους ανθρωπους, καθενας απο τους οποιους θελει να διαφωτιστει πραγματικα, ευρισκομενος μπροστα σε μια πληθωρα επιδοξων δασκαλων, οι οποιοι θελουν να τους διδαξουν νεους δρομους;
Τι θα πεις πραγματικα σε αυτους τους ανθρωπους;

Λαβε υποψη οτι καθε λεξη εχει τη σημασια της και παιζει ενα σημαντικοτατο ρολο μεσα στην ενεργεια την οποια εμπεριεχει ο τυπος αυτος!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:shock: .........και επανέρχομαι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Παρέμβαση του κοινού Σκαπανέα... :)
Αν μου ανοιγεις ενα δρομο για να περπατησω, πρεπει να γνωριζω οτι ειναι ασφαλης και ακμαιος
Αυτό από μόνο του αυτοαναιρείται...γιατι δηλώνει από την πρώτη στιγμη φόβο...

Δεν μπορει να θέλω δρόμο ασφαλή και ακμαίο, γιατί τότε θα μου ήταν εύκολο να τον περπατήσω...

Αν δεν ρισκάρω, δεν ζω...

Μήπως θα ήταν χρήσιμο να επανεξετάσεις την ερώτηση?
Για να διευκολύνεις και την Καλλιόπη :) , η οποία κοίτα τι έπαθε: :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”