Η δύναμη του ανθρώπου.

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Η δύναμη του ανθρώπου.

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Θέλω να σας πω μια ιστορία. :-)

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένας νεαρός.Ο νεαρός αυτός ήταν από εκείνους τους δυστυχισμένους ανθρώπους
που βίωναν την μίζερη καθημερινότητα τους και απλά περίμεναν το τέλος,ως λύτρωση από την γκρίζα πραγματικότητα.
Από τα 20 και έπειτα,η ζωή του πήρε την κατιούσα και έμεινε εκεί.Μόνιμα και σταθερά για πολλά χρόνια.
Ξυπνούσε κάθε μέρα και έλεγε πως όλα θα φτιάξουν.Όμως πέρασαν χρόνια και τίποτα δεν έφτιαξε.

Ο νεαρός έκανε κάμποσες απόπειρες να διορθώσει αυτή τη κατάσταση,όμως όλες κατέληγαν σε αποτυχία.
Σε όλο αυτό,ήρθε να προστεθεί κι ένα πρόβλημα υγείας που χειροτέρευε ανεξέλεγκτα χρόνο το χρόνο.
Τα νοσοκομεία πλέον είχαν γίνει δεύτερο σπίτι του.Το ποτήρι έμοιαζε πάντοτε μισοάδειο.
Ζούσε αποκομμένος από τους ανθρώπους και από αυτό που οι άνθρωποι ονομάζουν κοινωνική ζωή.

Ο νεαρός,πέραν των άλλων,έπασχε και από αυτό αυτό που ο ιδρυτής του κλάδου της συγκριτικής συμπεριφοράς
Κόνραντ Λόρεντς,(Νόμπελ 1973) ονομάζει “αισθητηριακή εντροπία”.

Ήταν ένας μπλαζέ άνθρωπος που διακατεχόταν από ένα αίσθημα κορεσμού και απάθειας για το οτιδήποτε.
Η νεοφιλία του χτυπούσε τη πόρτα καθώς δεν έβρισκε κανένα νόημα σε τίποτα και σε κανέναν.
Δεν λυπόταν,δεν χαιρόταν.Δεν έκλαιγε,δεν ένιωθε.! Έβλεπε παντού μια ματαιότητα.
Πίστευε στην μοίρα στην οποία είμαστε δέσμιοι και από την οποία δεν μπορούμε να ξεφύγουμε.
Δεν φοβόταν πια τον θάνατο.Τον ευχόταν και τον παρακαλούσε να έρθει.Δεν πίστευε σε θεούς και δαίμονες.

Για το πρόβλημα της υγείας του,πήγε σε πολλούς γιατρούς.Όλων των ειδικοτήτων.
Δοκίμασε εκατοντάδες φάρμακα και διαφορετικά σχήματα θεραπείας.Στον οργανισμό του έρεαν φάρμακα αντί για αίμα.
Λόγω αυτού,πήρε και ανεξέλεγκτο βάρος.Τίποτα δεν μπορούσε να τον κάνει καλά.Η κατάσταση μόνο χειροτέρευε.
Το σώμα άρχισε να καταρρέει αφού πρώτα είχε προηγηθεί η κατάρρευση του νου.
Πλέον,στεκόταν στα πόδια του μόνο με κορτιζόνη.Μετά δυσκολίας μπορούσε να περπατήσει.!!
Δεν έβγαινε ποτέ από το σπίτι.Όλη του η ζωή ήταν μέσα σε 4 τοίχους.

Κάποια στιγμή,ο νεαρός γνώρισε μια γυναίκα η οποία γνώριζε κάποια ολιστική θεραπεία και του είπε πως μπορεί να γίνει καλά.
Ο νεαρός αν και συγκρατημένος αφού πλέον είχε δοκιμάσει τα πάντα,είπε: "τι έχω να χάσω;" Πράγματι έτσι κι έγινε.
Αν και φοβισμένος,πήγε στην γυναίκα η οποία τον δέχτηκε με αγάπη και αλτρουισμό.

Η γυναίκα δεν του έκανε μονάχα θεραπεία.Μιλούσαν πολύ πριν και μετά την θεραπεία.
’ρχισε να του λέει ότι θα τον βοηθήσει αλλά ότι μόνο ο ίδιος μπορεί να κάνει τον εαυτό του υγιή.
Η γυναίκα του έκανε την θεραπεία και κάθε φορά του μιλούσε πολύ και του έλεγε για τη δύναμη του ανθρώπου.
Στην πρώτη συνάντηση,όταν ο νεαρός γύρισε σπίτι ένιωσε μια θερμότητα να περιβάλλει το σώμα του αλλά ως εκεί.

Σε κάθε συνάντηση αν και κάπως σκεπτικιστικά άκουγε την γυναίκα και αυτά που είχε να του πει και
δεχόταν με λαχτάρα τη θεραπεία που του έκανε.
Σιγά σιγά,χωρίς να το καταλάβει αφέθηκε και πράγματι άρχισε να πιστεύει στην δύναμη που όλοι
έχουμε μέσα μας αλλά δεν ξέρουμε ότι υπάρχει.

Έτσι, μετά το τέλος της τέταρτης συνάντησης με την γυναίκα,μόλις βγήκε από το σπίτι ένιωσε την επιθυμία να τρέξει.
Είχαν περάσει δέκα ολόκληρα χρόνια από τότε που είχε τρέξει για τελευταία φορά.
Μετά δυσκολίας μπορούσε να περπατήσει πια.Κι όμως,ξάφνου άρχισε να κάνει το ένα βήμα μετά το άλλο και να επιταχύνει.
Χωρίς να το καταλάβει,βρέθηκε να τρέχει χωρίς να νιώθει πως πνίγεται ή να χρειάζεται να πάρει εσπευσμένα την δόση κάποιου φαρμάκου.
Τις επόμενες μέρες,μετά από χρόνια ολόκληρα καθημερινής χρήσης της κορτιζόνης,ένιωσε πως δεν την είχε πια ανάγκη.Ετσι απλά.

Καθώς οι μέρες περνούσαν και η γυναίκα δεχόταν με καλοσύνη τον νεαρό άρχισε να του μιλάει και για άλλα πράγματα.
’ρχισε να του λέει για τον Ιησού.Ότι μπορούμε να θεραπευτούμε μόνοι μας αλλά ότι έχουμε ανάγκη και τον Ιησού.
Από εκείνο το σημείο ο νεαρός άρχισε να τσινάει.Το οικοδόμημα στο οποίο είχε αρχίσει να χτίζει την πίστη του
και για το οποίο δέχτηκε να αφεθεί,δηλαδή η δύναμη του ανθρώπου άρχισε να καταρρέει.

Αυτό έγινε γιατί δεν συμφωνούσε καθόλου στην ιδέα του Ιησού.
Ήταν μαλωμένοι εδώ και πολλά χρόνια,όταν τον απαρνήθηκε γιατί Θεωρούσε πως άδικα υπέφερε όλα αυτά τα χρόνια.
Μόλις ο νεαρός σκέφτηκε αυτά,η θεραπεία σταμάτησε να αποδίδει και ξανάρχισε να παίρνει κορτιζόνη.
Δεν το έλεγε στην γυναίκα γιατί ήλπιζε,προσπαθώντας να αυθυποβάλλει θετικά τον εαυτό του,πως όλα θα επανέλθουν.

Όμως καθώς ο νεαρός σκεφτόταν του ήρθε το εξής δίλημμα.
Στάσου! Γιατί τώρα η θεραπεία δεν αποδίδει; Τελικά η θεραπεία ήταν αυτή που με έκανε καλά ή εγώ ο ίδιος;
Αυτή η σκέψη πραγματικά τον συγκλόνισε και η επόμενη στιγμή τον βρήκε άλαλο και καθισμένο για πολλές ώρες να σκέφτεται.
Ο νεαρός δεν ήταν πεπεισμένος και ζήτησε περισσότερες αποδείξεις.

Η ιερή συγχρονικότητα τον οδήγησε σε κάποια άρθρα για την τηλεκίνηση.
Σκέφτηκε ο νεαρός για λίγο και είπε:"γιατί όχι;" Αυτό θα ήταν μια πολύ καλή απόδειξη.
Έτσι κι έγινε.Προσπάθησε την πρώτη μέρα αλλά τίποτα.Προσπάθησε την δεύτερη μέρα και κάτι σαν να έγνεψε.
Όμως πίστεψε ότι ήταν απλά η ιδέα του.Την τρίτη μέρα ολοκάθαρα,το αντικείμενο κινήθηκε.
Μόλις είχε καταφέρει το ακατόρθωτο.Μετακίνησε κάτι μόνο με τη σκέψη του.!!
Μετά από αυτό πήρε οριστικά και αμετάκλητα την απόδειξη που ήθελε.Ο ίδιος έκανε καλά τον εαυτό του.
Μόλις άκουσε κάτι που δεν του άρεσε,αυτομάτως ξαναγύρισε στα ίδια.Δεν ήταν απλά μια θεωρία.Ήταν η δική του αλήθεια.
Αφού μπόρεσε να κινήσει πράγματα μόνο με τη σκέψη του,
μπορεί και να θεραπευτεί.Τώρα είναι βέβαιος όσο ποτέ άλλοτε.
Ήδη εχει θεραπευτεί απλά η ασθένεια του δεν το ξέρει ακόμα.

Ο άνθρωπος έχει δυνάμεις που ξεπερνούν και την πιο ξέφρενη φαντασία.
Μονάχα ένα "κλικ" συνειδητοποιημένης σκέψης φτάνει για να φέρει τα πάνω κάτω σε όλη μας την ύπαρξη.

Δυστυχώς,δεν φτάνει να λέμε πιστεύω,πιστεύω! Πρέπει να το νιώθουμε βαθιά,σε κάθε κύτταρο της ύπαρξης μας.

Ο νεαρός, χρειάστηκε να το μάθει αυτό με τον δύσκολο τρόπο,καθώς έπρεπε στωικά να υπομείνει μια αρρώστια 12 ετών
η οποία τον σακάταψε σωματικά,ψυχολογικά,νοητικά και με κάθε άλλο πιθανό τρόπο προκειμένου να μπορέσει να καταλάβει.

Δεν ήταν η θεραπεία που τον έκανε καλά,αλλά ο ίδιος.
Όμως για να το καταλάβει αυτό, έπρεπε να συναντήσει τη γυναίκα.

Τώρα,αισθάνεται πολύ καλύτερα από κάθε άποψη και είναι πιο δυνατός παρά ποτέ.
Έχει ακόμα άπειρα πράγματα να βελτιώσει και πολύ χρόνο για να προλάβει όλα αυτά που έχασε όλα αυτά τα χρόνια
αλλά το κλικ έγινε και η ρότα άλλαξε με άνεμο ούριο μόνιμα και για πάντα.

Αυτή ήταν η δικιά μου αλήθεια,όπως την βίωσα,την αισθάνθηκα,την είδα και την άγγιξα.
Κάποια στιγμή ίσως και να την αποδείξω με μαθηματική συνάρτηση. :-)

Σε όσους έχουν χρόνιο πρόβλημα υγείας,έχω να πω μόνο ένα πράγμα.
Όπου αποτύχει η σύγχρονη Ιατρική,απλά αυτό-ιαθείτε!!
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Skapaneas

Re: Η δύναμη του ανθρώπου.

Δημοσίευση από Skapaneas »

Pou Vriskomai? έγραψε:Θέλω να σας πω μια ιστορία. :-)

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένας νεαρός.Ο νεαρός αυτός ήταν από εκείνους τους δυστυχισμένους ανθρώπους
που βίωναν την μίζερη καθημερινότητα τους και απλά περίμεναν το τέλος,ως λύτρωση από την γκρίζα πραγματικότητα.
Από τα 20 και έπειτα,η ζωή του πήρε την κατιούσα και έμεινε εκεί.Μόνιμα και σταθερά για πολλά χρόνια.
Ξυπνούσε κάθε μέρα και έλεγε πως όλα θα φτιάξουν.Όμως πέρασαν χρόνια και τίποτα δεν έφτιαξε.

Ο νεαρός έκανε κάμποσες απόπειρες να διορθώσει αυτή τη κατάσταση,όμως όλες κατέληγαν σε αποτυχία.
Σε όλο αυτό,ήρθε να προστεθεί κι ένα πρόβλημα υγείας που χειροτέρευε ανεξέλεγκτα χρόνο το χρόνο.
Τα νοσοκομεία πλέον είχαν γίνει δεύτερο σπίτι του.Το ποτήρι έμοιαζε πάντοτε μισοάδειο.
Ζούσε αποκομμένος από τους ανθρώπους και από αυτό που οι άνθρωποι ονομάζουν κοινωνική ζωή.

Ο νεαρός,πέραν των άλλων,έπασχε και από αυτό αυτό που ο ιδρυτής του κλάδου της συγκριτικής συμπεριφοράς
Κόνραντ Λόρεντς,(Νόμπελ 1973) ονομάζει “αισθητηριακή εντροπία”.

Ήταν ένας μπλαζέ άνθρωπος που διακατεχόταν από ένα αίσθημα κορεσμού και απάθειας για το οτιδήποτε.
Η νεοφιλία του χτυπούσε τη πόρτα καθώς δεν έβρισκε κανένα νόημα σε τίποτα και σε κανέναν.
Δεν λυπόταν,δεν χαιρόταν.Δεν έκλαιγε,δεν ένιωθε.! Έβλεπε παντού μια ματαιότητα.
Πίστευε στην μοίρα στην οποία είμαστε δέσμιοι και από την οποία δεν μπορούμε να ξεφύγουμε.
Δεν φοβόταν πια τον θάνατο.Τον ευχόταν και τον παρακαλούσε να έρθει.Δεν πίστευε σε θεούς και δαίμονες.

Για το πρόβλημα της υγείας του,πήγε σε πολλούς γιατρούς.Όλων των ειδικοτήτων.
Δοκίμασε εκατοντάδες φάρμακα και διαφορετικά σχήματα θεραπείας.Στον οργανισμό του έρεαν φάρμακα αντί για αίμα.
Λόγω αυτού,πήρε και ανεξέλεγκτο βάρος.Τίποτα δεν μπορούσε να τον κάνει καλά.Η κατάσταση μόνο χειροτέρευε.
Το σώμα άρχισε να καταρρέει αφού πρώτα είχε προηγηθεί η κατάρρευση του νου.
Πλέον,στεκόταν στα πόδια του μόνο με κορτιζόνη.Μετά δυσκολίας μπορούσε να περπατήσει.!!
Δεν έβγαινε ποτέ από το σπίτι.Όλη του η ζωή ήταν μέσα σε 4 τοίχους.

Κάποια στιγμή,ο νεαρός γνώρισε μια γυναίκα η οποία γνώριζε κάποια ολιστική θεραπεία και του είπε πως μπορεί να γίνει καλά.
Ο νεαρός αν και συγκρατημένος αφού πλέον είχε δοκιμάσει τα πάντα,είπε: "τι έχω να χάσω;" Πράγματι έτσι κι έγινε.
Αν και φοβισμένος,πήγε στην γυναίκα η οποία τον δέχτηκε με αγάπη και αλτρουισμό.

Η γυναίκα δεν του έκανε μονάχα θεραπεία.Μιλούσαν πολύ πριν και μετά την θεραπεία.
’ρχισε να του λέει ότι θα τον βοηθήσει αλλά ότι μόνο ο ίδιος μπορεί να κάνει τον εαυτό του υγιή.
Η γυναίκα του έκανε την θεραπεία και κάθε φορά του μιλούσε πολύ και του έλεγε για τη δύναμη του ανθρώπου.
Στην πρώτη συνάντηση,όταν ο νεαρός γύρισε σπίτι ένιωσε μια θερμότητα να περιβάλλει το σώμα του αλλά ως εκεί.

Σε κάθε συνάντηση αν και κάπως σκεπτικιστικά άκουγε την γυναίκα και αυτά που είχε να του πει και
δεχόταν με λαχτάρα τη θεραπεία που του έκανε.
Σιγά σιγά,χωρίς να το καταλάβει αφέθηκε και πράγματι άρχισε να πιστεύει στην δύναμη που όλοι
έχουμε μέσα μας αλλά δεν ξέρουμε ότι υπάρχει.

Έτσι, μετά το τέλος της τέταρτης συνάντησης με την γυναίκα,μόλις βγήκε από το σπίτι ένιωσε την επιθυμία να τρέξει.
Είχαν περάσει δέκα ολόκληρα χρόνια από τότε που είχε τρέξει για τελευταία φορά.
Μετά δυσκολίας μπορούσε να περπατήσει πια.Κι όμως,ξάφνου άρχισε να κάνει το ένα βήμα μετά το άλλο και να επιταχύνει.
Χωρίς να το καταλάβει,βρέθηκε να τρέχει χωρίς να νιώθει πως πνίγεται ή να χρειάζεται να πάρει εσπευσμένα την δόση κάποιου φαρμάκου.
Τις επόμενες μέρες,μετά από χρόνια ολόκληρα καθημερινής χρήσης της κορτιζόνης,ένιωσε πως δεν την είχε πια ανάγκη.Ετσι απλά.

Καθώς οι μέρες περνούσαν και η γυναίκα δεχόταν με καλοσύνη τον νεαρό άρχισε να του μιλάει και για άλλα πράγματα.
’ρχισε να του λέει για τον Ιησού.Ότι μπορούμε να θεραπευτούμε μόνοι μας αλλά ότι έχουμε ανάγκη και τον Ιησού.
Από εκείνο το σημείο ο νεαρός άρχισε να τσινάει.Το οικοδόμημα στο οποίο είχε αρχίσει να χτίζει την πίστη του
και για το οποίο δέχτηκε να αφεθεί,δηλαδή η δύναμη του ανθρώπου άρχισε να καταρρέει.

Αυτό έγινε γιατί δεν συμφωνούσε καθόλου στην ιδέα του Ιησού.
Ήταν μαλωμένοι εδώ και πολλά χρόνια,όταν τον απαρνήθηκε γιατί Θεωρούσε πως άδικα υπέφερε όλα αυτά τα χρόνια.
Μόλις ο νεαρός σκέφτηκε αυτά,η θεραπεία σταμάτησε να αποδίδει και ξανάρχισε να παίρνει κορτιζόνη.
Δεν το έλεγε στην γυναίκα γιατί ήλπιζε,προσπαθώντας να αυθυποβάλλει θετικά τον εαυτό του,πως όλα θα επανέλθουν.

Όμως καθώς ο νεαρός σκεφτόταν του ήρθε το εξής δίλημμα.
Στάσου! Γιατί τώρα η θεραπεία δεν αποδίδει; Τελικά η θεραπεία ήταν αυτή που με έκανε καλά ή εγώ ο ίδιος;
Αυτή η σκέψη πραγματικά τον συγκλόνισε και η επόμενη στιγμή τον βρήκε άλαλο και καθισμένο για πολλές ώρες να σκέφτεται.
Ο νεαρός δεν ήταν πεπεισμένος και ζήτησε περισσότερες αποδείξεις.

Η ιερή συγχρονικότητα τον οδήγησε σε κάποια άρθρα για την τηλεκίνηση.
Σκέφτηκε ο νεαρός για λίγο και είπε:"γιατί όχι;" Αυτό θα ήταν μια πολύ καλή απόδειξη.
Έτσι κι έγινε.Προσπάθησε την πρώτη μέρα αλλά τίποτα.Προσπάθησε την δεύτερη μέρα και κάτι σαν να έγνεψε.
Όμως πίστεψε ότι ήταν απλά η ιδέα του.Την τρίτη μέρα ολοκάθαρα,το αντικείμενο κινήθηκε.
Μόλις είχε καταφέρει το ακατόρθωτο.Μετακίνησε κάτι μόνο με τη σκέψη του.!!
Μετά από αυτό πήρε οριστικά και αμετάκλητα την απόδειξη που ήθελε.Ο ίδιος έκανε καλά τον εαυτό του.
Μόλις άκουσε κάτι που δεν του άρεσε,αυτομάτως ξαναγύρισε στα ίδια.Δεν ήταν απλά μια θεωρία.Ήταν η δική του αλήθεια.
Αφού μπόρεσε να κινήσει πράγματα μόνο με τη σκέψη του,
μπορεί και να θεραπευτεί.Τώρα είναι βέβαιος όσο ποτέ άλλοτε.
Ήδη εχει θεραπευτεί απλά η ασθένεια του δεν το ξέρει ακόμα.

Ο άνθρωπος έχει δυνάμεις που ξεπερνούν και την πιο ξέφρενη φαντασία.
Μονάχα ένα "κλικ" συνειδητοποιημένης σκέψης φτάνει για να φέρει τα πάνω κάτω σε όλη μας την ύπαρξη.

Δυστυχώς,δεν φτάνει να λέμε πιστεύω,πιστεύω! Πρέπει να το νιώθουμε βαθιά,σε κάθε κύτταρο της ύπαρξης μας.

Ο νεαρός, χρειάστηκε να το μάθει αυτό με τον δύσκολο τρόπο,καθώς έπρεπε στωικά να υπομείνει μια αρρώστια 12 ετών
η οποία τον σακάταψε σωματικά,ψυχολογικά,νοητικά και με κάθε άλλο πιθανό τρόπο προκειμένου να μπορέσει να καταλάβει.

Δεν ήταν η θεραπεία που τον έκανε καλά,αλλά ο ίδιος.
Όμως για να το καταλάβει αυτό, έπρεπε να συναντήσει τη γυναίκα.

Τώρα,αισθάνεται πολύ καλύτερα από κάθε άποψη και είναι πιο δυνατός παρά ποτέ.
Έχει ακόμα άπειρα πράγματα να βελτιώσει και πολύ χρόνο για να προλάβει όλα αυτά που έχασε όλα αυτά τα χρόνια
αλλά το κλικ έγινε και η ρότα άλλαξε με άνεμο ούριο μόνιμα και για πάντα.

Αυτή ήταν η δικιά μου αλήθεια,όπως την βίωσα,την αισθάνθηκα,την είδα και την άγγιξα.
Κάποια στιγμή ίσως και να την αποδείξω με μαθηματική συνάρτηση. :-)

Σε όσους έχουν χρόνιο πρόβλημα υγείας,έχω να πω μόνο ένα πράγμα.
Όπου αποτύχει η σύγχρονη Ιατρική,απλά αυτό-ιαθείτε!!
  • Καποια στιγμη ισως και να σε βοηθησω στην αποδειξη αυτη, :D
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Θα είναι μεγάλη μου χαρά skapanea ειλικρινά :)
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Μετά από αυτό πήρε οριστικά και αμετάκλητα την απόδειξη που ήθελε.Ο ίδιος έκανε καλά τον εαυτό του.
Μόλις άκουσε κάτι που δεν του άρεσε,αυτομάτως ξαναγύρισε στα ίδια.Δεν ήταν απλά μια θεωρία.Ήταν η δική του αλήθεια.
...και η πιο πολύτιμη! :D Συμφωνώ από τα βιώματά μου πως ο άνθρωπος έχει τη δύναμη να κάνει καλά τον εαυτό του! :D
Δεν ήταν η θεραπεία που τον έκανε καλά,αλλά ο ίδιος.
Όμως για να το καταλάβει αυτό, έπρεπε να συναντήσει τη γυναίκα.
Μέσα από τη θεραπεία ίσως πήρες και την απαιτούμενη ενέργεια για να καταλάβεις πως μπορείς να το κάνεις και μόνος σου,ε? :roll: :D
Αυτή ήταν η δικιά μου αλήθεια,όπως την βίωσα,την αισθάνθηκα,την είδα και την άγγιξα.
Χαίρομαι για αυτή αγαπητέ! :D :D
There is a difference between knowing the path and walking the path
Pou Vriskomai?
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: 11 Ιουν 2007 9:09 am

Δημοσίευση από Pou Vriskomai? »

Μέσα από τη θεραπεία ίσως πήρες και την απαιτούμενη ενέργεια για να καταλάβεις πως μπορείς να το κάνεις και μόνος σου,ε?
Ναι,μα πάνω απ'όλα βρήκα την χαμένη πίστη μου και γνώρισα
-με απόδειξη- τις δυνάμεις πάνω στις οποίες μπορώ να στηριχτώ για να κάνω οτιδήποτε επιθυμώ.
Χαίρομαι για αυτή αγαπητέ!
Εγώ να δεις :D

Σ ευχαριστώ ;)
.::LiFe Is OnlY a TriaL VerSion::.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

A, Θάνο μου, πολύ συγκινητική η ιστορία σου…

Είμαι στο ιντερνετ καφέ και όλοι με κοιτάνε με «συμπόνια»…για τα δάκρυα που κυλάνε αυτήν την στιγμή, μα δεν ξέρουν πως είναι δάκρυα συγκίνησης και αναγνώρισης της βαθύτερης αλήθειας αυτής της ιστορίας…

Τυγχάνει, βλέπεις, να γνωρίζω κι εγώ αυτήν την γυναίκα και να μου έχει μιλήσει για τον νεαρό! ΄Ακου τώρα σύμπτωση!!!! !!!!!!!!!!

Αυτό που σου λείπει από την ιστορία για να είναι ολοκληρωμένη είναι ότι η γυναίκα αυτή γνώριζε την κάθε μέρα που ο νεαρός έπαιρνε κορτιζόνη, έστω και αν δεν της το έλεγε…Γνώριζε πότε άφηνε τον εαυτό του να «κυλήσει» ξανά στα μαύρα «δωμάτια» της μιζέριας, πότε ήταν δυνατός, πότε ήταν «άρρωστος»!!!!
Μου είπε ακόμα, ότι δεν θα του το έλεγε ποτέ, γιατί γνώριζε ότι ο νεαρός χρειαζόταν το δικό της κουράγιο, για να ξεδιπλώσει το δικό του. Χρειαζόταν την δική της πίστη, για να ξαναβρει την δική του χαμένη πίστη στον εαυτό του και στις δυνάμεις που κρύβει ο κάθε άνθρωπος μέσα του και ο νεαρός φοβότάν ότι το «πισογύρισμα»του θα την έκανε να χάσει το κουράγιο της…γιατί βέβαια δεν ήξερε από πού πήγαζε η σιγουριά της! Μου είπε επίσης, ότι η θεραπεία γινόταν έτσι κι αλλιώς, μέσα από τον σεβασμό, την εκτίμηση και την ανιδιοτελή αγάπη, που περιέβαλλε και τους δυό δυναμικά, την ώρα της θεραπείας… Αυτή η δύναμη ερχόταν σε επαφή με το υποσυνείδητο του νεαρού και γι’ αυτό η θεραπεία κρατούσε περισσότερο από το συνηθισμένο…Η καρδιά του, το σημαντικό αυτό κέντρο του ανθρώπου, ήταν έτοιμη να «ρουφήξει» αυτην την δύναμη και να την «επεξεργαστεί», για να μπορέσει να την αποδεχτεί και να την «αναγνωρίσει» σαν βασική ποιότητα της θεϊκής φύσης του ανθρώπου…

΄Όμως, αυτή η γυναίκα, μου διηγήθηκε και την δική της ιστορία!
Μου είπε για την ζωή της, πόσο δύσκολη ήταν, πόσο η αρρώστια την είχε καταβάλει, πόσο ανυπόφορη και μίζερη ήταν η πραγματικότητά της… ακριβώς όπως του νεαρού!! Με μία μόνο διαφορά…Η γυναίκα είχε «επαφή» με τον Ιησού από πολλές ζωές πριν, και ήταν εκείνος που την «θεράπευσε»…Μέσα από την ανιδιοτελή αγάπη, με πολλές ώρες συνομιλίας, μέ υπομονή και κατανόηση για την αντίσταση που συναντούσε αυτή η «διδασκαλία» στην λογική της!!! ΄Αρχισε να της δίνει πολλές επιβεβαιώσεις για την «σχέση» τους, άρχισε να της δείχνει πως γίνονται τα θαύματα και για όλα αυτά είχε αποδείξεις τόσο εμφανείς, που η λογική της δεν μπορούσε πια να τις αντικρούσει…΄Ετσι αφέθηκε!!!!!

Mέσα από όλες αυτές τις συνομιλίες της με τον Ιησού, έμαθε για την σχέση της μαζί του και όχι μόνο για την δική της, μα και άλλων ανθρώπων που έρχονταν κοντά της, αναζητώντας τον και πολλές φορές όχι φανερά!!!

Μου διηγήθηκε λοιπόν την ιστορία του νεαρού, ο οποίος βρέθηκε μαζί της την εποχή του Ιησού!

Αυτή η γυναίκα ήταν άνδρας με ιδιαίτερες γνώσεις για την θεϊκή φύση του ανθρώπου…Ζούσε στην Γαλιλαία, την εποχή του Ιησού, και μεταξύ αυτού και του Ιησού αναπτύχθηκε μία «υπερφυσική» σχέση αγάπης…
Ο άνδρας ειχε κοντά του ένα νεαρό αγόρι που οι δεσμοί αγάπης μεταξύ τους ήταν πολύ δυνατοί! Ο άνδρας προστάτευε και εκπαίδευε το νεαρό αγόρι και εκείνο είχε βρει στο πρόσωπο του άνδρα, τον πατέρα που δεν είχε.
Η στιγμιαία επαφή του νεαρού με τον Ιησού υπήρξε καταλυτική για την κατανόηση όσων του έλεγε ο άνδρας, ο οποίος του μιλούσε για την «ανώτερη» φύση του ανθρώπου και για την δύναμη της αγάπης…Ο νεαρός «ρουφούσε» ότι άκουγε και είχε αρχίσει να σχηματίζει μέσα του τον δικό του εσωτερικό «ναό» που μέσα του είχε τοποθετήσει ότι πολύτιμο είχε μάθει…είχε βιώσει.
΄Όταν ο άνδρας πέθανε (σε αναφορά με τον φυσικό θάνατο του Ιησού) ο νεαρός ένιωσε την απόλυτη απογοήτευση και παραίτηση…Η πίστη του σε ό,τι ανώτερο κλονίστηκε, θεώρησε όσα είχε μάθει και όσα είχε βιώσει σαν την απόλυτη ψευδαίσθηση, απαρνήθηκε την «διδασκαλία» του Ιησού, απαρνήθηκε τον ίδιο τον Ιησού, απαρνήθηκε την «αιώνιο ζωή», και άφησε τον εαυτό του να αρρωστήσει βαριά.
΄Όμως…
Η «ευλογία» που είχε πάρέι από την συνάντησή του με τον Ιησού υπήρξε καταλυτική…για την επόμενη ζωή του, όπου τα βήματά του (ή οι συμπτώσεις κατ’εσέ) τον έφεραν και πάλι κοντά στον «άντρα» (ψυχή) που τόσο είχε αγαπήσει!!!

Και το πιο συγκλονιστικό της όλης ιστορίας είναι, ότι η γυναίκα γνώριζε για την «σημερινή» συνάντησή της με τον νεαρό, αφού στην ζωή της σήμερα έρχονται όσοι άνθρωποι στάθηκαν «παλαιότερα» κοντά της….Και η αναγνώριση γίνεται μέσα από συναισθηματική ανταλλαγή, που είναι το σημαντικότερο κομμάτι της ψυχής της!!!!!
Αυτή η αναγνώριση της γυναίκας με τον νεαρό έγινε από την πρώτη στιγμή γνωριμίας, όπου είχε και την σχετική επιβεβαίωση γι’ αυτό!
Και το σημαντικότερο μήνυμα που του είχε δώσει και θα εξακολουθεί να του δίνει είναι ότι η δύναμη είναι εσωτερική και κανείς ποτέ δεν μπορεί να την αναπτύξει για έναν άλλον!!!


Ρώτησε, Θάνο μου, τον νεαρό, αν τον γνωρίζεις…πόσες αλήθειες του είπε η γυναίκα για την ζωή του και τις συνθήκες αρρώστιας του, χωρίς καν να τον γνωρίζει, και πόσο ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ είχε μείνει αυτός από όλες αυτές!!!!! Και πόσο πολύ είχε επιμείνει εκείνη στην δική του επιθυμία να θεραπευτεί…!!!!

Και αυτή η επιβεβαίωση κορυφώθηκε από το σημαντικό σημείο της ιστορίας σου, που για την γυναίκα (διάβασε την ιστορία σου και μου είπε να σου απαντήσω εγώ, γιατί εκείνη δεν μπορούσε) είναι αυτό

«ήταν μαλωμένοι εδώ και πολλά χρόνια, όταν τον απαρνήθηκε, γιατί θεωρούσε ότι άδικα υπέφερε όλα αυτά τα χρόνια»

Καλημέρα Θάνο!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και αφού διάβασα τα μηνύματά σου Θάνο, θέλω να σου πω πόσο χαρούμενη είμαι που βρήκες ξανά την πίστη και την δύναμη στον εαυτό σου και κατάλαβες ότι κανένας δεν μπορεί αυτήν να την αναπτύξει για σένα. Το μόνο που μπορεί να κάνει κανείς για σένα είναι να γίνει η στιγμιαία "σπρωξιά", που στην γλώσσα "μου" το λέω "έμπνευση"...

Να προσέχεις τον Εαυτό σου παλλικάρι μου!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Θανουλη τελικα vriskese σε καλα χερια:wink: :D :D :D :D
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Και να μην ξεχνάμε, τα καλύτερα από όλα τα χέρια είναι τα δικά μας!
8) 8) 8)
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτή ήταν η δικιά μου αλήθεια,όπως την βίωσα,την αισθάνθηκα,την είδα και την άγγιξα.
Κάποια στιγμή ίσως και να την αποδείξω με μαθηματική συνάρτηση.
Καποια στιγμη ισως και να σε βοηθησω στην αποδειξη αυτη,
Θάνο σου στέλνω μια αγκαλιά τόσο σφιγχτή όσο δεν φαντάζεσαι.Γιατί κι εσύ Τωρα κρατάς την μιά κα μοναδική ΑΠΟΔΕΙΞΗ για ολα,ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ!
ΚΙ εγω έφαγα χώμα για να την γνωρίσω,πίστεψέ με,και τώρα δεν εχω ανάγκη απο ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ γιατί εχω αυτην την μια και μοναδική.

Οσο για την απόδειξη την μαθηματική που θα βοηθήσει και ο Σκαπανέας.....σας στέλνω και στου δυο :roll: .....τι να στείλω τι να στείλω :roll: τι να στείλω................ενα αγαιοπέλαγο δονήσεις αγάπης.
Σας αγαπώ ομάδα μου!
Σας αγαπώ διαδρομές μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

:cry: :cry: :cry: :cry:
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η δύναμη του ανθρώπου.

Δημοσίευση από Μάνος »

Πω πω που πήγα και έπεσα πάλι σήμερα!!!
Πόσο συγχρονικό και το σημερινό μύνηματάκι!!!!
O:-) O:-) O:-)

Βασούλα μου Αγαπημένη,
Ευχαριστώ πολύ πολύ
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Η δύναμη του ανθρώπου.

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η δύναμη του ανθρώπου.

Δημοσίευση από Vasoula »

Πωπω τι όμορφη ανάμνηση ξέθαψες βρε Μανούλη μου :cry: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:

Όχι ότι έχω ξεχάσει τον Θάνο, αλλά ο χρόνος που έχει μεσολαβήσει με την απουσία του, λίγο την "ξεθώριασε"...

Αλλά να...ένα τσουπ θέλει και έρχεται πάλι ζωντανή μέσα μας...

Ευχαριστώ Σε :romance-kisscheek:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η δύναμη του ανθρώπου.

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x :x :romance-heartbeating:
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”