Ζήλια

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Ζήλια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Οκ, είμαι ζηλιάρης. Όλοι το ξέρουν, καιρός να ασχοληθώ και εγώ πιο σοβαρά με το θέμα.

Ζηλεύω τους πάντες και τα πάντα. Και φυσικά αυτό συνεπάγεται και με το πόσο μίζερη βλέπω ώρες-ώρες την δικιά μου ζωή, την χαμηλή μου αυτοεκτίμηση και όλα τα συναφή.

Θέλω να ξεκινήσω να δουλεύω αυτό το θέμα, αλλά δεν ξέρω από πού να πιαστώ. Σίγουρα έπαιξε μεγάλο ρόλο η παιδική μου ηλικία, τότε που η υπεροψία μου είχε αγγίξει ουράνια ύψη και θεωρούσα τον εαυτό μου τόσο ξεχωριστό και «ανώτερο» και τους υπόλοιπους τόσο «ένα μάτσο χάλια».

Βέβαια, ό,τι ανεβαίνει κατεβαίνει, και δεν άργησα από τα δώδεκά μου χρόνια να αρχίσω να ζηλεύω τους άλλους και να θέλω να γίνω και εγώ «όμοιός τους». Μέχρι να φτάσω σε ένα σημείο πριν μερικά χρόνια να θεωρώ τον εαυτό μου τόσο τιποτένιο και μηδαμινό και όλους τους άλλους τόσο ευτυχείς.

Και όλα αυτά για τα οποία «καυχιόμουνα», σκέψη, λογική, συναίσθημα, προβληματισμοί, φιλοσοφία, προγραμματισμός, υπευθυνότητα, σοβαρότητα, έχουν γίνει πλέον αβάστακτο φορτίο που θέλω να αποτινάξω από πάνω μου σαν τσιμπούρια.

Όσο και εάν το έχω δουλέψει αυτό όμως, εξακολουθώ να ζηλεύω. Πήγα εξαήμερο διακοπές και γύρισα και τώρα έφυγαν μερικοί φίλοι μου για διακοπές και τους ζηλεύω. Είμαι πτώμα από την κούραση και η παρέα βγήκε έξοδο και τους ζηλεύω. Ένας φίλος είναι αδέσμευτος και ζει μία «ελεύθερη ζωή» (ερωτικά μιλώντας πάντα) και τον ζηλεύω, ενώ ένας άλλος ζει τον έρωτα της ζωής του και πάλι τον ζηλεύω. Μερικοί άλλοι κοπιάζουνε για το αντικείμενο που αγαπάνε και χαίρονται και εγώ τους ζηλεύω, ενώ άλλοι ζούνε ξέγνοιαστοι και χωρίς τίποτα στην ζωή τους και πάλι τους ζηλεύω.

Ζηλεύω τους πάντες, πολλές φορές ίσως και χωρίς λόγο. Και από την άλλη βλέπω την ζωή μου τόσο μίζερη, ανιαρή και χωρίς λόγο. Πολλές φορές προσπαθώ να «πάω με το πλήθος», αλλά σύντομα κουράζομαι να τους κυνηγάω από πίσω. Βέβαια αυτό είναι ένα άλλο θέμα…

Έχω φτάσει πλέον σε σημείο να διστάζω να πάρω τηλέφωνο τον οποιονδήποτε. Ό,τι και εάν μου πει ότι κάνει εκείνη την ώρα, να είναι για μπάνιο, για καφέ, έξοδο, σπίτι για ταινία με φίλους, σε πρόβα, βόλτα στην Αθήνα, γεύμα με συγγενείς, ό,τι και εάν είναι αυτό, εγώ θα τον ζηλέψω. Και αυτό, γιατί εγώ εκείνη την ώρα θα είμαι μόνος στο σπίτι και θα μουχλιάζω. Βέβαια, ακόμα και εάν ο άλλος είναι σπίτι του και χαλαρώνει, πάλι θα τον ζηλέψω. Αχ, θα μου στρίψει!

Υπάρχει καμία πιθανότητα να υπάρχει κάποια υπόδειξη για το από πού θα μπορούσα να πιαστώ και να ξεκινήσω να δουλεύω το θέμα της ζήλιας;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

την χαμηλή μου αυτοεκτίμηση και όλα τα συναφή.

Θέλω να ξεκινήσω να δουλεύω αυτό το θέμα, αλλά δεν ξέρω από πού να πιαστώ. Σίγουρα έπαιξε μεγάλο ρόλο η παιδική μου ηλικία, τότε που η υπεροψία μου είχε αγγίξει ουράνια ύψη και θεωρούσα τον εαυτό μου τόσο ξεχωριστό και «ανώτερο» και τους υπόλοιπους τόσο «ένα μάτσο χάλια».
Απο δω καλέ μου Θοδωρή να αρχίσεις.
Ακόμα και τοτε που νόμιχες ότι είσουν στα ουράνια ύψη,ήταν απλά ενας ΄τρόπος να αρνηθείς τους φόβους σου.
Πισω απο την ζήλεια κυριαρχούν οι φόβοι μας,που ναι προέρχονται απο την χαμηλή έως ανύπαρκτη πολλές φορες αυτοεκτίμηση.
Δεν εμπιστεύεσαι ότι κι εσυ αξίζεις για να ζήσεις και να απολαυσεις ότι και οι αλλοι.Δεν το πιστεύεις ότι μπορείς, ώστε να το ονειρευτείς και να το πραγματώσεις.Και φυσικά ήδη έχεις πραγματοποιήσει τοσο πολλά αν και τόσο νέος........αλλά ουτε κι αυτα τα "βλέπεις".Ξεκίνα απο αυτα που μεχρι τωρα κατάφερες και είναι πολλά και σημαντικά και το λεω εγω που δεν σε ξερω.Πιστεψε σε οσα μεχρι τώρα καταφερες ,Εσυ τα καταφερες όχι αλλος.
Δες μεσα στους φοβους σου και πήγαινε σε ότι συναισθημα κρύβεται πισω απο αυτούς.........

Αυτά για αρχή........
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωρή μου, όσο κι αν έχω βιώσει τον «λαβύρινθο» βήμα-βήμα, όσο κι αν τον ξέρω απ’ έξω κι ανακατωτά, όσες φορές προσπάθησα να τον διηγηθώ, οι άνθρωποι κατανοούσαν την αλήθεια του, αλλά μόλις έφταναν στο σημείο εφαρμογής του, τότε "κόλλαγαν". Ζητούσαν κατευθύνσεις και διαδρομές και εγώ δεν ήξερα τι να τους πω, πέρα από τις δικές μου…

΄Ομως μπορεί τα συναισθήματα των ανθρώπων να είναι ίδια, ολόιδια θα έλεγα, και να μοιάζουν σαν τα δέντρα που είναι ίδια πάνω από την επιφάνεια, οι ρίζες τους όμως είναι πολύ διαφορετικές…

΄Αλλες ρίζες πάνε βαθύτερα στην γη, άλλες μπλέκονται με άλλες ρίζες, άλλες είναι τελείως επιφανειακές, άλλες είναι σάπιες, άλλες είναι γερές κλπ.

΄Ετσι μπορεί το συναίσθημα της ζήλειας να το γνωρίζουν όλοι, τις βαθύτερες αιτίες του όμως, μόνο εσύ μπορείς να τις συζητήσεις με τον Εαυτό σου. Μόνο εσύ αναγνωρίζεις τις διαδρομές του λαβύρινθου σου…που δυστυχώς δεν είναι ίδιες, με του δικού μου.

Θα ήταν λοιπόν άσκοπο να σου δώσω οποιαδήποτε συμβουλή, στο πως να βρεις τις αιτίες, στο πως να βγεις από το συναίσθημα αυτό που σε βασανίζει.

Το μόνο που μπορώ να πω, μήπως και σε βοηθήσω να βρεις την σωστή διαδρομή, είναι ότι εγώ διακρίνω μια έλλειψη πνευματικού στόχου και σκοπού.

Σου λείπει η «κατεύθυνση» και ψάχνοντας έτσι λίγο «στα τυφλά», γεμίζεις με συναισθήματα διεκδίκησης, που είναι λογικό για την νεαρή σου ηλικία.

Τα συναισθήματα διεκδίκησης όπως είναι ο φόβος, η ζήλεια, οι ενοχές, η κτητικότητα, η σεξουαλικότητα, χρειάζονται οριοθέτηση και ενσωμάτωση. Η εσωτερική γαλήνη κατακτάται, όταν δεν αποδιώχνεις τα συναισθήματα αυτά, σαν μη αποδεκτά, αλλά τα αφήνεις να εμπεριέχονται σε σένα, χωρίς να τα αξιολογείς.
Χρειάζεται να τα αναγνωρίζεις σαν αυθεντικά, σαν διαδρομές της ζωής σου που ολοκληρώθηκαν και γέμισαν τον Εαυτό με εμπειρίες.

Σκέψου ότι σε κάθε συναίσθημα, που ο νους μας κρίνει «αρνητικό», γιατί έτσι τον τροφοδότησαν οι μνήμες του ασυνείδητου, υπάρχει η άρνηση και η αντίδραση.
Η αντίδραση είναι χαρακτηριστικό της δυαδικότητας, που για χάρη της ενσαρκωνόμαστε ξανά και ξανά. ΄Οταν ενσωματώσεις απλά το συναίσθημα, όταν καταφέρεις και δεν κρίνεις τον εαυτό σου, και κανέναν άλλον, θα έχεις κάνει ένα μεγάλο βήμα προς την ισορροπία των αντίθετων «δυνάμεων» και την κατάλυση αυτής της μνήμης που χωρίζει και διαχωρίζει, ώστε να αρχίσει η δράση.


΄Ομως για να το πραγματώσεις αυτό, χρειάζεται να έχεις κατεύθυνση προς τον Ανώτερο Εαυτό! Και να προσανατολίζεσαι προς τον στόχο, που είναι η εκδήλωσή του!
Από εκεί και πέρα δεν θα χωρίζεις τα συναισθήματα, τις σκέψεις, τις πράξεις σε «αρνητικές-θετικές», αλλά θα ξέρεις ότι ο Εαυτός σαν θεότητα, τα εμπεριέχει όλα! ΄Ετσι δεν θα χρειάζεται να αντιδρά, για να γνωρίσει...
Πληρότητα, λέγεται αυτό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
zio21
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 06 Αύγ 2007 3:52 pm

Δημοσίευση από zio21 »

καλημερα Συμφωνω
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Xαίρομαι Zio!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Να ενα θεμα ουσιας ... αλλοι τον λενε «λαβύρινθο» αλλοι λενε πως φταχνουν τις " βαλιτσες τους " λες και ετοιμαζονται για ταξειδι η μηπως και ναι ; χιχιχι αλλοι μπορει να το λενε οπως θελουν η ουσια ειναι ο δρομος - αγωνας προς την αυτογνωσια ....
Ολοι μας μια μερα ξεκιναμε αυτην την διαδικασια , πολλοι την αφηνουν για να την ξαναπιασουν . Ενα ξερω πως οταν η ζωη - η δυναμι - ο κοσμος - ο ουρανος - η αγαπη - ενας φιλος η οποιος αλλος σε βοηθησει να αρχισεις ειναι ενα μονοπατι που εισαι " καταδικασμενος " χαχα να ακολουθησεις και μακαρι να το τελειωσεις ....

Τροπους θα βρεις πολλους ..... οταν αρχισεις την εξερευνηση ... Να μια ιδεα , ο πιο απλος τροπος που εχω μαθει ειναι η αναδρομη της ημερας σου ... καποια στιγμη της ημερας κανεις μια ανδρομη των γεγονοτων της ημερας σου και των τροπων που εσυ ο ιδιος αντιδρασες ....... Κρατας σημειωσεις . ! η εργασια να ειναι συστηματικη
Ακουγεται μια απλη δουλια ... ομως δεν ειναι ........... Αν την αρχισεις θα εκπλαγεις .........
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εχεις δικιο ,είναι πραγματι μια εκπληκτική μεθοδος,με θαυμαστά αποτελεσματα.Ειναι η μεθοδος που ακολουθουσαν ανελλιπώς οι Πυθαγόριοι.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ευχαριστω για την διευκρηνηση Galazia_sfaira ... δεν το ηξερα και αυτο μας φερνει σε μια ακρως Ελληνικη πρακτικη ... Αν κανεις ενδιαφερεται για τα " δικα μας " πραγματα ...
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

galazia_sfaira έγραψε:Ειναι η μεθοδος που ακολουθουσαν ανελλιπώς οι Πυθαγόριοι.
Τι το' θελες και το'πες αυτο ωρη κοπελλα ??????? ... μουβαλες φωτιες ... αντε παλι στην ερευνα ....... Τι εχω παθει εδω μεσα ο ανθρωπος . μια ζωης καρμα θα λιωσω .......
Και το ερωτημα ειναι : Πως συνταιριαζεται αυτο με την Χρυση τομη ??? οχι σαν θεωρια αλλα σαν βιωμα αρμονιας και αγαπης !???
Πως μπαινε σαν μετρο στη ροη της ζωης μας ??
Αντε παλι ...............
Νασαι καλα galazia_sfaira
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

xaxa δεν είσαι μόνο εσύ καλε μου έτσι,κι εγω μόλις δω κατι άντε τρέχω να βρω περισσότερα κι αντε παλι προβληματισμοι κι ερωτήματα.
Διευκρινησε μου το ερώτημα γιατί δεν το κατάλαβα,όποτε μπορείς.Πρωινιάτικα χωρις καφέ πως να το καταλαβω η έρμη..........
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

galazia_sfaira έγραψε:Διευκρινησε μου το ερώτημα γιατί δεν το κατάλαβα,όποτε μπορείς.Πρωινιάτικα χωρις καφέ πως να το καταλαβω η έρμη..........
Ειχα και παλαιοτερα νυξεις πανο στο θεμα αλλα ξερεις αν δεν ερθει η ωρα για κατι , δεν κολαει μεσα μας ...
Ο προβληματισμος που μου προεκειψε ειναι :
Πως εφαρμοζεται το θεωρημα της χρυσης τομης ( που ειναι Λογος Αρμονιας ) στην αναδρομη ( επανεξεταση - μυρικασμος ) της ημερας μας ?

Αντε , αφου εχεις και εσυ το μικροβιο ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑαααααααα :lol: :lol: :lol:
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

......... μα πολύ απλά κι αρμονικά.....θυμασαι, κι όπου χτυπαν καμπανακια....βουτάς και ανιχνευεις! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Μάνος »

Qisan έγραψε:καποια στιγμη της ημερας κανεις μια ανδρομη των γεγονοτων της ημερας σου και των τροπων που εσυ ο ιδιος αντιδρασες ....... Κρατας σημειωσεις . ! η εργασια να ειναι συστηματικη
Ακουγεται μια απλη δουλια ... ομως δεν ειναι ........... Αν την αρχισεις θα εκπλαγεις .........
Τί γνώμη έχεις γι' αυτό Βασούλα μου; Είναι κάτι που πιστεύεις πως λειτουργεί;

Όσον αφορά στη ζήλεια, έχω μια απορία: Υπάρχει αυτό που λέμε καλοπροαίρετη ζήλια; ...ή η ζηλιά είναι μια ότι και να λέμε, όσο και αν την στολίζουμε;

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνο μου εγώ είμαι του πιο απλού...
Με συνεπαίρνει η απλότητα της Ζωής και δεν θέλω να κάνω γραπτούς απολογισμούς μαζί της...
Όμως δεν ξέρω τι θα ήταν λειτουργικό για τον καθένα, γιατί δεν ξέρω από πριν την αυτοπειθαρχία του...
Θεωρώ ότι αν αποφασίσεις να έχεις επαφή με τον Εαυτό σου, αφήνεις, απλά, αυτήν την απόφαση να λειτουργήσει...
Όμως υπάρχουν και άνθρωποι που δεν μπορούν να πειθαρχήσουν ούτε καν στις αποφάσεις τους και χρειάζονται να ασκηθούν για να τις κρατήσουν...Γι' αυτούς ίσως κάτι τέτοιο να ήταν λειτουργικό...

Η ζήλια στην θετική της θέαση, μπορεί να σε ενθαρρύνει να κάνεις κάτι που νόμιζες ότι δεν μπορείς και τότε να λειτουργήσει εποικοδομητικά και όχι συγκριτικά...

Αν πχ. υπάρχει ένα όμορφο μέρος που θέλεις να πας, αλλά πρέπει να διασχίσεις μια στενή γέφυρα και νομίζεις ότι δεν μπορείς να το κάνεις, αν δεις εμένα να το κάνω, μπορεί, επειδή ζήλεψες, να πάρεις θάρρος να το κάνεις και εσύ, γιατί σου έδειξα ότι μπορείς...
Βέβαια προϋπόθεση γι' αυτό είναι να έχεις Θελήσει να πας σ' αυτό το όμορφο μέρος...
Αλλιώς απλά θα με ζηλέψεις και δεν θα μπορέσεις ποτέ να διασχίσεις την στενή γέφυρα...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Μάνος »

καποια στιγμη της ημερας κανεις μια ανδρομη των γεγονοτων της ημερας σου και των τροπων που εσυ ο ιδιος αντιδρασες ....... Κρατας σημειωσεις . ! η εργασια να ειναι συστηματικη
...Λέω να την δοκιμάσω ...Βλέπουμε πως θα λειτουργήσει. Δεν έχω να χάσω τίποτα!

Επίσης σε σχέση με τη ζήλια, σε προγηούμενο τόπικ για την τελευταία συνάντηση σας στην Αθήνα, που ανάρτησες και φωτογρφίες, έγραψα ότι ζηλεύω... Αυτό εννοούσα σαν καλοπροαίρετη ζήλια (θετική θέση). Σε καμμιά περίπτωση δεν ήταν με κακή πρόθεση. Ωστόσο και το παράδειγμα που μου έδωσες ήταν κάτι το οποίο δεν το είχα σκεφτεί...(!)

>:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”