Ζήλια

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:x @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από eirini »

:x @};-
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Μάνος »

:x >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε: Τα συναισθήματα διεκδίκησης όπως είναι ο φόβος, η ζήλεια, οι ενοχές, η κτητικότητα, η σεξουαλικότητα, χρειάζονται οριοθέτηση και ενσωμάτωση. Η εσωτερική γαλήνη κατακτάται, όταν δεν αποδιώχνεις τα συναισθήματα αυτά, σαν μη αποδεκτά, αλλά τα αφήνεις να εμπεριέχονται σε σένα, χωρίς να τα αξιολογείς.
Χρειάζεται να τα αναγνωρίζεις σαν αυθεντικά, σαν διαδρομές της ζωής σου που ολοκληρώθηκαν και γέμισαν τον Εαυτό με εμπειρίες.

Σκέψου ότι σε κάθε συναίσθημα, που ο νους μας κρίνει «αρνητικό», γιατί έτσι τον τροφοδότησαν οι μνήμες του ασυνείδητου, υπάρχει η άρνηση και η αντίδραση.
Η αντίδραση είναι χαρακτηριστικό της δυαδικότητας, που για χάρη της ενσαρκωνόμαστε ξανά και ξανά. ΄Οταν ενσωματώσεις απλά το συναίσθημα, όταν καταφέρεις και δεν κρίνεις τον εαυτό σου, και κανέναν άλλον, θα έχεις κάνει ένα μεγάλο βήμα προς την ισορροπία των αντίθετων «δυνάμεων» και την κατάλυση αυτής της μνήμης που χωρίζει και διαχωρίζει, ώστε να αρχίσει η δράση.

΄Ομως για να το πραγματώσεις αυτό, χρειάζεται να έχεις κατεύθυνση προς τον Ανώτερο Εαυτό! Και να προσανατολίζεσαι προς τον στόχο, που είναι η εκδήλωσή του!
Από εκεί και πέρα δεν θα χωρίζεις τα συναισθήματα, τις σκέψεις, τις πράξεις σε «αρνητικές-θετικές», αλλά θα ξέρεις ότι ο Εαυτός σαν θεότητα, τα εμπεριέχει όλα! ΄Ετσι δεν θα χρειάζεται να αντιδρά, για να γνωρίσει...
Πληρότητα, λέγεται αυτό!
Vaso έγραψε: Θεωρώ ότι αν αποφασίσεις να έχεις επαφή με τον Εαυτό σου, αφήνεις, απλά, αυτήν την απόφαση να λειτουργήσει...
@};- @};- @};- τωρα καταλαβαινω και γιατι με εξαντλησε ολο αυτο το σκαψιμο.. επετρεψα να ερθουν στην επιφανεια αλλα για ελαχιστα απο αυτα μπηκα στην διαδικασια να τα αποδεχτω και να τους δωσω χωρο μεσα μου απλα να υπαρχουν χωρις ομως να με καθοριζουν.. @};- >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Μάνος »

Μπεττούλα μου
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ζήλια

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Μανουκο :* >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”