Καλή ενέργεια στον χώρο

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Καλή ενέργεια στον χώρο

Δημοσίευση από Vasoula »

Εδώ και αρκετά χρόνια εμείς οι άνθρωποι, ξεχνώντας βασικές αλήθειες για την ζωή μας, στραφήκαμε προς διάφορα συστήματα που υπόσχονται να μας φέρουν υγεία, ευτυχία και ευημερία,. Γεμίσαμε έτσι τα σπίτια μας με «δράκους» που φέρνουν τύχη, με «διπλές πάπιες» που φέρνουν ζευγαρώματα, με αγαλματάκια ξένων ιερών προσώπων και μάλιστα βουδιστικών που θα μας φέρουν υγεία, πλούτο και ό,τι άλλο.
Και θεωρώντας ότι με όλα αυτά τα μικρά είδωλα «ξεγελάσαμε» το Σύμπαν, περιμένουμε…την υγεία, την ευτυχία και την ευημερία να έρθουν στην ζωή μας!
Τοποθετήσαμε χρώμα στα σπίτια μας, όχι γιατί το χρώμα μας δίνει ευεξία, αλλά γιατί έτσι «θα οδηγήσουμε την ενέργεια» να αγκαλιάσει τους χώρους μας και να απομακρύνει, ανανεώνοντας την παλιά, σκουριασμένη ενέργεια, που μας έφερνε κακοτυχία.
Μέσα σε όλη αυτή την διακοσμητική «τρέλα», αλλάξαμε την είσοδο του σπιτιού μας, μετακινήσαμε τα κρεβάτια μας για να μην είναι σε δυσμενές σημείο, γκρεμίσαμε τοίχους και αλλάξαμε γενικά το σπίτι μας, για να είναι σύμφωνα με τους κανόνες του όποιου συστήματος μας υπόσχεται αυτήν την πολυπόθητη «υγεία-ευτυχία-ευημερία».
Ξεχάσαμε για μια ακόμα φορά, ότι κανένα σύστημα και κανένα είδωλο δεν θα μας φέρει τίποτα άλλο, εκτός από αυτό που εμείς έχουμε επιλέξει για την ζωή μας!

Ξεχάσαμε ότι η υγεία μας εξαρτάται πολύ περισσότερο από την ισορροπία της ψυχής μας, ξεχάσαμε ότι η ευτυχία είναι δρόμος και όχι αυτοσκοπός, ξεχάσαμε ότι η ευημερία έχει να κάνει με την δική μας αντιμετώπιση του πλούτου.

Η ομορφιά ξέφυγε από την θεϊκή μας φύση και περιορίστηκε στο περιβάλλον. Την ψάχνουμε σε άψυχα αντικείμενα, που θεωρούμε ότι γεμίζουν με ευδαιμονία τα μάτια μας και ξεχάσαμε να «αισθανόμαστε» ένα ηλιοβασίλεμα, ξεχάσαμε να μυρίζουμε την βροχή, ξεχάσαμε να ακούμε τους χτύπους της καρδιάς των ανθρώπων. Περιορίσαμε την ευτυχία μας σε υλικά αποκτήματα και την υγεία μας σε διατροφικές συνήθειες.

Ξεχάσαμε ποιοι είμαστε, ποιος είναι ο σκοπός μας! Ξεχάσαμε ότι η ομορφιά, η ευτυχία, η ευημερία, η υγεία είναι η θεϊκή μας «κληρονομιά» και επικεντρωθήκαμε σε αντικείμενα που θα φέρουν όλα αυτά στην ζωή μας, χωρίς εμείς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας! Επικεντρωθήκαμε σε συστήματα που «ανανεώνουν» την ενέργεια στο περιβάλλον μας και πιστέψαμε ότι δεν χρειάζεται να «ανανεώσουμε» τις πεποιθήσεις μας που εκπέμπουν μιζέρια, ανταγωνιστικότητα, άγχος και αδιαφορία για την ίδια μας την ζωή.

Επικεντρωθήκαμε στο σπίτι μας! Και θεωρούμε ότι, φτιάχνοντας το με τους κανόνες του οποιουδήποτε συστήματος, έχουμε απομακρύνει την κακοτυχία και την απομόνωση. Ας φτιάξουμε το σπίτι μας έτσι όπως πρέπει. Αλλά μαζί με το σπίτι μας ας κοιτάξουμε και την ψυχή μας. Και ας δούμε αν είναι ευτυχισμένη με όλα αυτά τα συμβολικά εξωτερικά «στηρίγματα» ή αν χρειάζεται περισσότερο την δική μας συμμετοχή στην υγεία, την ευτυχία, την ευημερία και την συντροφικότητα, για να είναι απόλυτα ισορροπημένη.





Αποσπάσματα από το βιβλίο «ΟΙΚΟΔΥΝΑΜΗ – Το αρχαίο Ελληνικό Φενγκ-Σούι» του Σπύρου Μακρή – Εκδόσεις ΑΡΧΕΤΥΠΟ

…Ο ίδιος ο Αριστοτέλης μας λέει στο «Περί Ψυχής»: «η φύση τίποτα δεν κάνει χωρίς λόγο, διότι όλα τα φυσικά όντα υπάρχουν προς εξυπηρέτηση κάποιου σκοπού ή είναι συμπτώματα αυτών που υπάρχουν προς εξυπηρέτηση κάποιου σκοπού».
Η εντελέχεια, για παράδειγμα, ενός σπόρου λεύκας είναι να γίνει ένα μεγάλο διαμορφωμένο δέντρο, όπως το ξέρουμε.
΄Όταν κάτι απομακρύνεται από την εντελέχειά του, δηλαδή από αυτό που είναι εν δυνάμει «προγραμματισμένο» να έχει ως σκοπό, τότε αυτό είναι ένα τέρας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν, στο τραγικό συμβάν του Οιδίποδα, σε μια σημερινή μεταφορά του έργου του Σοφοκλή, βάλουμε τον ήρωα να σκοτώσει τον πατέρα με αυτοκίνητο…
Τέρας είναι ένας οργανισμός που δεν είναι ο εαυτός του, αλλά αποσπάται σε κάτι άλλο. ΄Όπως όταν πιέζουμε ένα παιδί να γίνει γιατρός, φιλόλογος ή ό,τι άλλο, αλλά η εντελέχειά του ήταν να γίνει ζωγράφος, ηθοποιός, αστροφυσικός και εν πάση περιπτώσει οτιδήποτε άλλο από αυτό που το έσπρωξαν οι γονείς του ή οι κοινωνικές συνθήκες να γίνει.

Κατά λογική συνέπεια, η κατασκευή ενός σπιτιού κρύβει μέσα του μία εντελέχεια. Εντελέχεια σε μια κατοικία είναι η ευδαιμονία των ανθρώπων που ζουν μέσα σ’ αυτό. Την ευδαιμονία έχει ως στόχο η συγγραφή του βιβλίου αυτού. Για να κάνουμε όσα την προετοιμάζουν, έστω ένα μέρος τους, και να αποφύγουμε όσα από εκείνα την μειώνουν, την καταστρέφουν, την εμποδίζουν ή και προκαλούν τα αντίθετα από αυτήν, όπως μας συμβουλεύει και ο Αριστοτέλης.


Η εντελέχεια ενός σπιτιού είναι η οικοδύναμή του, όχι μόνο πρακτικά, αλλά και ψυχολογικά. Μπορεί το σπίτι που διαμένουμε να είναι ωραίο, αλλά πρέπει να αισθανόμαστε κι εμείς ωραία. Και στο νου και στο σώμα…Η θετική ενέργειά μας, που είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων, αλλά και χωροθεσίας του σπιτιού μας και της πόλης μας, συντονίζεται αρμονικά με αυτήν της Φύσης. ΄Όλα αυτά μαζί συνθέτουν μία αρμονία που είναι η εντελέχεια της Οικοδύναμης.

Ευδαιμονία και υγεία. Οι κυριότεροι παράγοντες, χάρη στους οποίους μπορούμε να έχουμε την προδιάθεση και το κίνητρο για να αντιληφθούμε ή να ζήσουμε αρμονικά με την Φύση, αλλά κυρίως, πάνω από όλα, να φθάσουμε στο σημείο να μπορέσουμε να ζήσουμε αρμονικά με τον ίδιο μας τον Εαυτό…
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η οικοδύναμη με βάζει σε σκέψεις.. δεν πίστευα ποτέ και δεν πιστεύω ακόμα ότι με το να βάλεις καποια διακοσμητικα ή να μετακινήσεις μερικα έπιπλα αυτο θα φέρει καη τυχη ή ξέρω γω θα επιτρέπει στην θετικη ενέργεια που βρίσκεται στο χώρο να ρέει καλύτερα.. πιστεύω πώς η ενέργεια δεν χρειάζεται τιποτα απο αυτά για να βοηθήσει.. ετσι δεν είναι;;;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εγώ πάλι πιστεύω κυρίως στα... "βασικά". Ένα ακατάστατο σπίτι λ.χ. οπωσδήποτε σου διμιουργεί μία αίσθηση....ακαστασίας! Νεύρα, έληψη ενδιαφέροντος και διάφορα άλλα αρνητικά πράγματα.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

........ότι μεσα κι έξω!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάποια στιγμή ίσως αφήνεις τον εαυτό σου να πειστεί, ότι η καλή ενέργεια είναι θέμα αντικειμένων, χρωμάτων και κατευθύνσεων. Ζεις με άγχος και πόνο και θεωρείς ότι κάποια δύναμη, έξω από εσένα, καθορίζει την πορεία σου και την ζωή σου. Ο Θεός!!!

Από την στιγμή που διαχωρίζεσαι από Αυτόν, αρχίζεις και τοποθετείς ότι καλό ή κάκό σου συμβαίνει στην μοίρα και στις αποφάσεις ενός δίκαιου ή άδικου Θεού. Τον φοβάσαι και Τον παρακαλάς! Του τάζεις και του ζητάς!

Μέσα λοιπόν σ' αυτόν τον διαχωρισμό, εσύ απέναντι από Αυτόν, πιστεύεις ότι η ευλογία Του θα έρθει ευκολότερα αν Τον τοποθετήσεις σε εικόνες, χρώματα, αντικείμενα και έτσι θα Τον εξευμενίσεις.
΄Ετσι συνεχίζεις και φοβάσαι...την ζωή, τον εαυτό σου, τους άλλους, τον θεό!
Και νομιζεις ότι μπορείς με όποιον τρόπο να κρυφτείς από τον φόβο σου μέσα σε αγαλματάκια και εικόνες...

Κανείς δεν σου είπε, ότι ο Θεός δεν είναι στον Ουρανό, αλλά στην καρδιά σου! Ούτε καν η θρησκεία σου.
Κανείς δεν σου είπε ότι για να Τον βρεις, πρέπει πρώτα να βρεις τον Εαυτό σου.
Κανείς δεν σου είπε, ότι η "κακή ενέργεια" είναι απόρροια των σκέψεών και των συναισθημάτων σου μόνο!
Κανείς δεν σου είπε ότι είσαι ο δημιουργός της ζωής σου, ενώ εσύ την αφήνεις στα χέρια της μοίρας! Και των συμπτώσεων...

Αλήθεια, το πιστεύεις αυτό ακόμα?

Αλήθεια πιστεύεις ότι το περιβάλλον σου παίζει και σημαντικό ρόλο στην τύχη σου? Στην ζωή σου? Στις αποφάσεις σου? Στον φόβο σου?

Αντί λοιπόν να σπαταλάμε τα χρήματά μας για την απόκτηση "ευλογημένων" αντικειμένων που πιστεύουμε ότι θα μας φέρουν τύχη και όμορφη ζωή, ας πιστέψουμε στον Εαυτό μας και ας τον βρούμε! Ας πιστέψουμε στην δύναμη, την ελευθερία, την αγάπη, που έχουμε όλοι μας και ας τις εκδηλώσουμε!

Θέλει πολύ λίγο χρόνο να αντιληφθούμε ότι το χαμόγελο, η χαρά, η αγάπη είναι τα καλύτερα "τυχερά αντικείμενα" που μας οδηγούν στην ισορροπία!

Κάποιος έπρεπε να μας το πει! Κάποιος που το γνωρίζει...
Κάποιος που το εφαρμόζει...Κάποιος που το βιώνει συνεχώς...

Ας είναι ο Εαυτός μας αυτός ο "κάποιος"!
Ας του το επιτρέψουμε...Ας τον ακούσουμε...Ας τον εμπιστευθούμε!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μα μόνο αυτός ο "κάποιος",αυτός ο Εαυτος μας μπορέι να δημιουργήσει και το έξω.Η μόνη πραγματικότητα ειναι αυτη που εχουμε μεσα μας.
Μι αφωτεινη καλημέρα με αγάπη πολυ αγάπη για ολους!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλημέρα αγαπημένη μου Καλλιόπη,

ναι, η πραγματικοτητα είναι μέσα μας! Εκεί υπάρχουν όλα!
Και χαρά, και αγάπη, και έρωτας, και ολόκληρος ο κόσμος, το Σύμπαν, η ζωή!

΄Οσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο λιγότερο χρόνο θα χάσουμε!

Μετά, αυτό που έχουμε "βρει" μέσα μας, αυτό θέλουμε να μοιραστούμε...
Οτιδήποτε άλλο είναι συμβιβασμός! :D

φιλιά
με αγάπη
Βάσω
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Είναι και η "υλιστική φυση" του ανθρώπου που μας βοηθα να πειστούμε ότι η οικοδύναμη βοηθά στο να ρέει η ενεργεια καλύτερα στο χώρο.. και παλι ίσως εμπλέκονται και τα πρότυπα.. τι είναι "της μοδας" γιατί η οικοδύναμη ήταν και συνεχίζει να θεωρείται από πολλούς της μόδας...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Koίτα Ηλία, η οικοδύναμη σαν "οντότητα" σαφώς παίζει ρόλο. Δεν τα απομοιώνουμε όλα! Παίζουν ρόλο οι κατευθύνσεις, παίζει ρόλο το περιβάλλον. Μέχρι να βρούμε την δύναμή μας και να είμαστε εμείς οι κύριοι της ζωής μας, ο Βορράς, ο Νότος, η Ανατολή, η Δύση όλα έχουν την σημασία τους και μας επηρεάζουν στον βαθμό που τους επιτρέπουμε.

Σαφώς το σπίτι μας έχει ρόλο στην διάθεσή μας! Αυτό δεν το αρνείται κανείς. Ο ήλιος, τα χρώματα, όλα παίζουν ρόλο στο να είμαστε καλά, σε φάση που ακόμα δεν γνωρίζουμε τον Εαυτό μας και την ιδιότητά μας!

Αυτό που εγώ θέλω να τονίσω, είναι να μην πιστεύουμε ότι, π.χ., βάζοντας παπάκια ζευγαρωμένα στον δυτικό τοίχο του σπιτιού, θα βρούμε και το σούπερ-ταίρι και όλα θα ρέουν μαγικά!!

Να πάμε προς την κατεύθυνση, να είμαστε καλά μέσα και έξω!
΄Οτι και αν είναι το περιβάλλον, αν εμείς μέσα μας είμαστε καλά, ακόμα και σε "τσαντήρι" θα είμαστε καλά!

΄Ετσι ξεκινά σιγά-σιγά η απεξάρτηση από τα υλικά αποκτήματα.
΄Οταν έχεις, όλα καλά, όταν δεν έχεις, πάλι όλα καλά! Αυτό σημαίνει!
"γνωρίζω την ζωή". ΄Ισως το τοποθετώ πολύ απλά, αλλά τόσο απλό είναι.. καλά...που λέει ο λόγος :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αυτό ενοούσα και εγώ...
Σαφώς και γνωρίζω ότι το σπίτι παίζει ρόλο στη διάθεση των ανθρώπων
Αυτό που εγώ θέλω να τονίσω, είναι να μην πιστεύουμε ότι, π.χ., βάζοντας παπάκια ζευγαρωμένα στον δυτικό τοίχο του σπιτιού, θα βρούμε και το σούπερ-ταίρι και όλα θα ρέουν μαγικά!!
για αυτό μιλούσα όταν έλεγα " ...η οικοδύναμη βοηθά στο να ρέει η ενεργεια καλύτερα στο χώρο" απλά δεν εκφράστικα σωστά... :lol: 8)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μια ευρυτερη άποψη της οικοδύναμης που άπτεται της ψυχής μας στο σπιτι γή.
Eίμαστε όλοι συνδεδεμένοι.Είμαστε συσχετισμένοι.ΑΝ θέλετε να τον πείτε κβαντικό συσχετισμό,έχει καλώς.Αλλά συσχετισμένοι είμαστε.Και δεν υπαρχει κανένας πραγματικός διαχωρισμός μεταξύ μας οπότε ότι κάνουμε σε κάποιον άλλο,το κάνουμε από μιαν άποψη στον εαυτό μας.Κανέις μας δεν είναι αθώος από την άποψη αυτή.Υπαρχει κάτι εκει εξω που δεν μας αρέσει και δεν μπορούμε να του γυρίσουμε την πλάτη γιατί είμαστε συνδημιουργοί,με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.Και πρέπει να κανουμε το σωστό,να προσπαθήσουμε να οικοδομήσουμε το καλύτερο μέλλον για μας.Αυτή είναι η ευθύνη που έχουμε ως συνδημιουργοί. Και στην διαδικασία αυτή,είτε πολιτικοί γινομαστε είτε θολόγοι είτε επιστήμονες είτε ακόμη γιατροί ή οτιδήποτε άλλο,όλοι μας μπορούμε να συνεισφέρουμε στη ζωή και να τη βελτιώσουμε χρησιμοποιώντας τις καλυτερες ικανότητες μας να κανουμε πράγματα που θεωρούμε πας είναι τα καλύτερα που μπορούμε να κάνουμε.Κάτι που απαιτέι πραγματική σκέψη για τα πραγματα.Στοχαζόμαστε και πραττουμε,αναγνωρίζοντας ότι όλα είναι ενα οικογενειακό θεμα.
William Tiller
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Καλή ενέργεια στον χώρο

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα έγραψε:Η ομορφιά ξέφυγε από την θεϊκή μας φύση και περιορίστηκε στο περιβάλλον. Την ψάχνουμε σε άψυχα αντικείμενα, που θεωρούμε ότι γεμίζουν με ευδαιμονία τα μάτια μας και ξεχάσαμε να «αισθανόμαστε» ένα ηλιοβασίλεμα, ξεχάσαμε να μυρίζουμε την βροχή, ξεχάσαμε να ακούμε τους χτύπους της καρδιάς των ανθρώπων. Περιορίσαμε την ευτυχία μας σε υλικά αποκτήματα και την υγεία μας σε διατροφικές συνήθειες.

Ξεχάσαμε ποιοι είμαστε, ποιος είναι ο σκοπός μας! Ξεχάσαμε ότι η ομορφιά, η ευτυχία, η ευημερία, η υγεία είναι η θεϊκή μας «κληρονομιά» και επικεντρωθήκαμε σε αντικείμενα που θα φέρουν όλα αυτά στην ζωή μας, χωρίς εμείς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας! Επικεντρωθήκαμε σε συστήματα που «ανανεώνουν» την ενέργεια στο περιβάλλον μας και πιστέψαμε ότι δεν χρειάζεται να «ανανεώσουμε» τις πεποιθήσεις μας που εκπέμπουν μιζέρια, ανταγωνιστικότητα, άγχος και αδιαφορία για την ίδια μας την ζωή.

Επικεντρωθήκαμε στο σπίτι μας! Και θεωρούμε ότι, φτιάχνοντας το με τους κανόνες του οποιουδήποτε συστήματος, έχουμε απομακρύνει την κακοτυχία και την απομόνωση. Ας φτιάξουμε το σπίτι μας έτσι όπως πρέπει. Αλλά μαζί με το σπίτι μας ας κοιτάξουμε και την ψυχή μας. Και ας δούμε αν είναι ευτυχισμένη με όλα αυτά τα συμβολικά εξωτερικά «στηρίγματα» ή αν χρειάζεται περισσότερο την δική μας συμμετοχή στην υγεία, την ευτυχία, την ευημερία και την συντροφικότητα, για να είναι απόλυτα ισορροπημένη.
Έτσι ρε Βασούλα μου!!! :romance-kisscheek:
Ας αφήσουμε το φαίνεσθαι λοιπόν και ας επικεντρωθούμε στην ουσία.
Και η ουσία είναι μέσα μας... στην ανοιχτή καρδιά μας!
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλή ενέργεια στον χώρο

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ξεχάσαμε ποιοι είμαστε, ποιος είναι ο σκοπός μας! Ξεχάσαμε ότι η ομορφιά, η ευτυχία, η ευημερία, η υγεία είναι η θεϊκή μας «κληρονομιά» και επικεντρωθήκαμε σε αντικείμενα που θα φέρουν όλα αυτά στην ζωή μας, χωρίς εμείς να κουνήσουμε το δαχτυλάκι μας!
Αυτό το "αγοράζω κάτι και άρα κατάφερα κάτι άλλο χωρίς να χρειαστεί να κοπιάσω", είναι τόσο ανόητο, σαν να λέμε "έγινα μάστορας επιδή αγόρασα ένα ακριβό κατσαβίδι" - και το αντίστροφο "δεν είμαι καλός μάστορας γιατί δεν έχω αγοράσει το ακριβό κατσαβίδι". Και αντί να επικεντρωθώ στο να αναπτύξω την μαεστρία μου με ό,τι έχω, κοπιάζοντας, δοκιμάζοντας, κλπ, (και μπορεί και να πάρω κάποια στιγμή και το κατσαβιδι), περιμένω το πότε θα πάρω το κατσαβίδι για να με κάνει μάστορα - και λουφάρω με αυτήν την όμορφη... δικαιολογία.

Έχει συνδεθεί ο κόπος με ένα "υποφέρω", αλλά αυτό που έχω δει είναι πως όταν κοπιάζεις για κάτι που σου αρέσει και το θέλεις, ναι έχει κόπο, και προσπάθεια, και απ'όλα, αλλά υπάρχει και μια γλύκα και μια χαρά πιο μέσα, που αλλάζει όλες τις ισορροποίες. Αρκεί να εστιάζεις σε αυτό, και όχι στις επί μέρους... γκρίνιες ( 8-} ) όταν δεν σου βγαίνει με την πρώτη, πχ, όταν έρχεται μια αναποδιά, ή όταν αποδείχθηκε πιο δύσκολο εγχείρημα απ'ό,τι το υπολόγιζες.

:x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Καλή ενέργεια στον χώρο

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωράκο μου έτσι ακριβώς!
Όταν ξεκίνησα να φτιάχνω τα πον πον (της Ρωρ) είχα συνδυάσει δύο στελέχη από τα ρολά τουαλέτας και έκανα μια χαρά την δουλειά μου.
Αργότερα, και αφού είχα φτιάξει αρκετά, βρήκα εντελώς τυχαία ένα μικρό χειροκίνητο μηχανηματάκι που διευκόλυνε τους κόμπους και το πήρα...Δεν το έψαξα, απλά έπεσα πάνω του, που σημαίνει ότι είχε έρθει η ώρα του να το βρω...

:romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Καλή ενέργεια στον χώρο

Δημοσίευση από Ταρούλα »

O:-) O:-) O:-) :romance-heartbeating:
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”