Πως να διαπιστώσετε τα μπλοκαρισμένα τσάκρα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Επισκέπτης

Πως να διαπιστώσετε τα μπλοκαρισμένα τσάκρα

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κινησιολογικό τεστ

«Το τεστ γίνετε ως εξής . Βάλτε το δεξί σας χέρι πάνω σε ένα τσάκρα και ταυτόχρονα απλώστε το αριστερό χέρι στο πλάι, έτσι που να είναι παράλληλο με το πάτωμα. Το άλλο άτομο, που σας κάνει το τεστ, σας δίνει την εντολή “κράτα” , και ενώ εσείς να κρατήσετε το χέρι σας στην αρχική οριζόντια θέση, εκείνος προσπαθεί να σας το κατεβάσει κάτω βάζοντας δύναμη στην περιοχή του καρπού. Αν το τσάκρα που αγγίζετε με το δεξί χερι είναι σε αρμονική κατάσταση και λειτουργεί σωστά, το απλωμένο χέρι θα προβάλει δυνατή αντίσταση που γίνεται καθαρά αισθητή. Αντίθετα, αν το τσάκρα είναι μπλοκαρισμένο, θα φανεί αμέσως από την έλλειψη αντίστασης του απλωμένου χεριού. Ο βοηθός σας θα μπορέσει να το κατεβάσει καταβάλλοντας ελάχιστη προσπάθεια.
Καλό θα είναι να το ξεκουράζετε ανάμεσα στις δοκιμές για το κάθε τσάρκα , ώστε να μην είναι κουρασμένο το χέρι σας.»

Το παραπάνω κινησιολογικο τεστ έχει πολλές εφαρμογές πάνω στο σώμα και με την κατάλληλη μεθοδολογία μπορείτε να ρωτήσετε οτιδήποτε το σώμα σας και αυτό θα σας απαντήσει με τον τρόπο του.


Μετρήσεις με ένα κινησιόμετρο ειδικής κατασκευής έδειξαν ότι μία δυνατή αντίσταση αντιστοιχεί σε 20 κιλά καθοδικής πίεσης , ενώ αν η αντίδραση είναι αδύναμη, γύρω στα 8 κιλά καθοδικής πίεσης στον καρπό είναι αρκετά για να κατεβάσουν το χέρι. Φυσικά ένας σημαντικός παράγοντας εδώ είναι η σωματική διάπλαση του κάθε ατόμου . Ωστόσο ανεξάρτητα από τα σωματικά χαρακτηριστικά ή τη δύναμη του ατόμου που υποβάλλεται στο τεστ, και τα δυο άτομα, και ο εξεταζόμενος και ο βοηθός του, θα αντιληφθούν καθαρά τη διαφορά ανάμεσα στη δυνατή και τη αδύνατη αντίσταση.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι αλήθεια είναι...

Στην συνάντηση που είχαμε τα μέλη, την Παρασκευή, το κάναμε πειραματικά...

΄Ομως...εμένα μου αρέσει να πειραματίζομαι περεταίρω... :wink:


Είμαστε σε ένα μαγαζί, με κόσμο, πράγμα που ήταν λίγο ανασταλτικό....


Θα ήθελα να το κάνουμε, Δημήτρη, όταν είμαι "ευθυγραμμισμένη", όταν είμαι σε απόλυτη ένωση, όταν δεν είμαι εγώ, αλλά ΕΓΩ!!!
Και όχι χαλαρή, μέσα στο κέφι και την παρουσία μόνο στο φυσικό επίπεδο!!!

Αυτό θα ήθελα να το δοκιμάσω...ε...τι λες????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

ουπσ........Μπράβο Δημήτρη........ μ' αρέσουν τα τεστάκια...... :!: :)

Αλλά για πείτε μου παρακαλώ....:

:?: Όταν προσπαθεί ο βοηθός να τραβήξει το χέρι προς τα κάτω, εμείς συνειδητά καταβάλουμε προσπάθεια να μην το κατεβάσει? ή το αφήνουμε ελεύθερο....?

:?: :?:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι, Πέννη μου, συνειδητά κρατάς αντίσταση. ΄Ομως βλέπεις ότι όταν το κάνεις, δεν λειτουργεί το συνειδητό, αλλά το υποσυνείδητο. Που αναγνωρίζει το "λάθος" και εκεί το συνειδητό "υποχωρεί"...

Γι' αυτό ζήτησα να κάνω το πείραμα σε πλήρη ένωση...
όπου εκεί λειτουργείς σαν Εαυτός και όχι σαν τμήμα αυτού!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η Βασω έγραψε:
Θα ήθελα να το κάνουμε, Δημήτρη, όταν είμαι "ευθυγραμμισμένη", όταν είμαι σε απόλυτη ένωση, όταν δεν είμαι εγώ, αλλά ΕΓΩ!!!
Και όχι χαλαρή, μέσα στο κέφι και την παρουσία μόνο στο φυσικό επίπεδο!!!

Αυτό θα ήθελα να το δοκιμάσω...ε...τι λες????
Γιατί όχι έχει πολύ ενδιαφέρον τ όλον θέμα .
Η αλήθεια είναι το τεστ απαιτεί όλα τα παραπάνω, αλλά γίνεται και σε πιο δύσκολες συνθήκες, και μη ξεχνάς ότι το κάναμε για “πλάκα” και με λάθος χέρι, παρόλα αυτά άφησε καλές εντυπώσεις .
Και για να αποδεχτούμε όλα αυτά δεν χρειαζόμαστε ούτε επιστημονικες αποδείξεις ούτε πιστη σε κάτι.
Ή ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΗΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΑΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΕΛΛΕΙΨΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ; Ε!!! ΣΠΥΡΟ ΜΟΥ.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΡΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ενα απλο τεστακι που ξερω ειναι :
Παιρνουνε μια τριχα μηκους περιπου 20-30 εκ. στην ακρη της δενουμε ενα απλο ελαφρυ χρυσο δακτυλιδι , φτιαχνοντας ενα ελαφρυ και ουδετερο εκκρεμες . Ο δεχομαινος το τεστ ξαπλωνει καπου , και χρησιμοποιουμε το εκκρεμες μπροστα απο το καθε τσακρα που θελουμε να διαβασουμε.
Θα εκπλαγειτε απο τις διαφορετικες κινησεις που 8α κανει το δακτυλιδι ... :-)
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
MARIA.Α
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011 1:54 pm

Δημοσίευση από MARIA.Α »

Qisan έγραψε:Ενα απλο τεστακι που ξερω ειναι :
Παιρνουνε μια τριχα μηκους περιπου 20-30 εκ. στην ακρη της δενουμε ενα απλο ελαφρυ χρυσο δακτυλιδι , φτιαχνοντας ενα ελαφρυ και ουδετερο εκκρεμες . Ο δεχομαινος το τεστ ξαπλωνει καπου , και χρησιμοποιουμε το εκκρεμες μπροστα απο το καθε τσακρα που θελουμε να διαβασουμε.
Θα εκπλαγειτε απο τις διαφορετικες κινησεις που 8α κανει το δακτυλιδι ... :-)
σημερα ειδα αυτο το μηνυμα και ειπα να δοκιμασω με ενα εκρεμμες που ειχα,μιας και νομιζα οτι πρεπει να εχεις εκπεδευτει γαι να το κανεις δεν το ειχα δοκιμασει ποτε!
ηταν πολυ περιεργο!
το εκρεμμες κουνιοταν σε συγκεκριμενα τσακρα,οσες φορες και να το εκανα αυτο κουνιοταν παντα στα ιδια!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαράκι...έχουν πλάκα αυτοί οι πειραματισμοί, μα μην τους πάρεις ποτέ στα σοβαρά... :-D :-D :-D

Ξέρεις πόσο "καθαρός" χρειάζεται να είναι αυτός που θα κρατάει το εκκρεμές?
Από ότι κι αν είναι φτιαγμένο...

"καθαρός" εννοώ, να μην επηρεάζεται από το συναισθηματικό του πεδίο, που αντίστοιχα επηρεάζει το νευρικό του συστήμα...
Να έχει συνδεθεί με την Ολότητά του και να είναι Πνευματικά Συνειδητός.
Ενόσω ο άνθρωπος δεν είναι Συνειδητός παρά μονάχα σε ένα μικρό ποσοστό, αυτές οι επιρροές είναι αναπόφευκτες και αυτές οι επιρροές δίνουν και την αμυδρή κίνηση στο χέρι του, που δεν είναι καθόλου ορατή.

Είναι όμορφο να πειραματίζεσαι με ότι σου προκαλεί ενδιαφέρον, αρκεί τα συμπεράσματα να μην γίνονται de facto-αποτελέσματα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
MARIA.Α
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 02 Μάιος 2011 1:54 pm

Δημοσίευση από MARIA.Α »

:-D :-D :x :x :x

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”