MIA ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

MIA ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Δημοσίευση από Vasoula »

Πριν λίγο έλαβα στο e-mail μου αυτήν την ιστορία!!
Πόσα…σας θυμίζει?
Πόσα…που θέλουμε να εκφράσουμε, όμως "φοβόμαστε" την απόρριψη?
Πόσα…που θέλουμε να ζήσουμε μαζί με κάποιον, αλλά δεσμευόμαστε από το μοντέλο "ζωής" μας?
Πόσα…που θέλουμε να ονειρευτούμε μαζί με κάποιον, αλλά τα απορρίπτουμε απλά σαν όνειρο?
Μήπως…αυτό το "που θέλουμε", το κάνουμε σήμερα "αφήνομαι"?



ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
«Πάντα την αγαπούσα αλλά εκείνη ποτέ δεν το έμαθε. Τα χρόνια πέρασαν και εγώ συνέχιζα πολύ κοντά στη ζωή της, στις σχέσεις τις, στο γάμο της.
Ήμουν δίπλα της όταν γεννήθηκαν τα παιδιά της μέχρι που έγινα και ο νονός ενός από αυτά. Το πρόσωπό της φωτιζόταν όταν με έβλεπε, το χαμόγελο της με αναστάτωνε. Εγώ την αγαπούσα, αλλά εκείνη δεν το ήξερε, ήταν η αδύνατη μου αγάπη. Ποτέ δεν παντρεύτηκα, ήθελα να ζήσω για εκείνη. Ποτέ δεν τόλμησα να της υπονοήσω τα συναισθήματά μου και. μια μέρα εκείνη αρρώστησε. όλα έγιναν πολύ γρήγορα, ξέραμε ότι θα πέθαινε σύντομα. Πήγα να τη δω, έμενα ατέλειωτες ώρες στο πλευρό της, και πια δεν υπήρχε χαρά στο χλωμό της πρόσωπο. Σε μια στιγμή ένιωσα ότι το χέρι της έπιασ! ε πολύ σ φιχτά το δικό μου, άνοιξε τα λυπημένα, κλαμένα, μάτια της. Τα χείλη της ψιθύρισαν που πάντα περίμενα, αλλά ποτέ δεν πίστεψα ότι θα τις άκουγα. Πολύ τρυφερά, αργά, μου είπε: αγάπη μου, ευχαριστώ για όλα όσα μου έδωσες. Θα σου πω ένα μυστικό, σ' αγαπώ, σ' αγάπησα όσο κανένα σ' αυτό τον κόσμο, όμως ποτέ δεν τόλμησα να σου το πω, φοβόμουν....ότι δεν θα μ' αγαπούσες
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πεστε οτι αγαπατε οπου αγαπάτε.....
Εκφράστε τα συναισθήματα σας οποια κι αν ειναι.
Μην προσδοκατε απλά εκφραστε ό,τι νοιώθετε.
Απαλαγείτε παοτις ενοχές απο τα πρεπει αποτις συνθηκες.
Εκφραστε τα συναισθηματα σας γιατι θα γίνουν μαράζι,σαράκι και θα σας φανε.
ΑΝ μπορουσα θα το βρωντοφωναζα σε ολον τον κοσμο με οποιο τροπο.
Το διαβασα κι επαθα σοκ..........
Πως καταφεραν να μας κανουν να προδιδουμε τον εαυτο μας.
Παιδια νοιωστε, εκφραστε, δοθείτε.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το ξαναδιαβαζω και ανατριχιαζω.........απιστευτο.
Θεε μου σε ευχαριστω γαιτι ποτε στην ζωή μου δεν ειμουν ανακολουθη με τα συναισθηματα μου,Ω Θεε μου σε ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πως καταφεραν να μας κανουν να προδιδουμε τον εαυτο μας.
Αγαπημένη μου Καλλιόπη, δεν το ξέρουν οι άνθρωποι, παρά μόνο λίγο πριν αφήσουν το σώμα τους και παίρνει τα ηνία για λίγο η ψυχή στον φυσικό κόσμο!
Γιατί τότε μόνό "βλέπουν" την αλήθεια των "μοντέλων"...μα τότε είναι αργά για να "παίξουν" πρωταγωνιστικά στον "ρόλο" της ζωής τους!!!!
Κρίμα ε????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Βάσω δεν ξερω τι λογο να χρησιμοποιήσω,δεν ξερω πως να το πω,εσυ ξερεις να ξεδιπλωνεσαι καλυτερα,πες στα νεα παιδια να μιλανε με την ψυχη τους,να απομονώσουν το φοβο,Να νοιώσουν χωρος φοβο!
Πες τους το με τον τροπο τον δικο σου ώστε να το νοιωσουν.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι αγαπημένη μου Καλλιόπη, το λέω, να το πω, και ίσως, όπως λες κι εσύ, να το φωνάξω!
Να πω ότι δεν υπάρχει απόρριψη, παρά μόνο αλήθεια!
Και η αλήθεια είναι αυτή που μας κάνει να νιώθουμε ελεύθεροι!

Η απόρριψη είναι αυτή που νιώθουμε εμείς για τον εαυτό μας, όταν δεν έχουμε βρει τις δικές μας αξίες, και περιμένουμε να μας δώσουν οι άλλοι…
Γι’ αυτό δεν τολμάμε…
Μην θεωρηθούμε…
Μήπως μας πουν όχι! Και τότε? Τι θα κάνουμε?

Ο φόβος μας εγκλωβίζει σε «μοντέλα» κοινωνικά, που θεωρούν την αξιοπρέπεια σαν σηματοδότη της προσωπικότητας. Χωρίς όρια αξιοπρέπεια…
Είμαστε «τα καλά παιδιά» που θέλουν οι γονείς μας, τα «υπάκουα», τα «καθωσπρέπει», κι ας έχουμε μέσα μας τις χιλιάδες αντιδράσεις…
Και αντί να αφήσουμε τα «θέλω» των άλλων να σβήνουν σιγά σιγά σε ένα χείμαρρο αγάπης, αφήνουμε τα δικά μας να πνίγονται σε μια λίμνη φόβων…

΄Όμως Καλλιόπη μου…όσο και αν τα λες, όσο και αν τα ξέρουμε όλοι, αν δεν περάσουμε το δικό μας «σκοτάδι», δυστυχώς όλα μένουν μόνο λόγια!!!

Γι’ αυτό λέω πάντα…βαθιά ανάσα…και βουτιά!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ακριβώς για αυτό.....
Πείτε το ακόμα και αν ξέρετε οτι μπορεί να πληγωθείτε...οτι μπορεί να φάτε "χυλόπιτα"....οτι μπορεί να τρομάξετε.....ΠΕΙΤΕ ΤΟ!

Εγώ προσπαθώ πάντα να λέω αυτό που αισθάνομαι...ακόμα και αν πολλές φορές έχω παρεξηγηθεί....ακόμα και αν ήμουν καυστική....ακόμα και αν πληγώθηκα τόοοοοσο πολύ που δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου!!!
Το είπα και το έβγαλα απο μέσα μου...γιατί αν το κρατούσα....θα ήμουν πολύ μα πολύ δυστυχισμένη!!!!

Όταν πρόκειται για τον έρωτα που εκει οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν τη δυσκολία έκφρασης...εκεί είναι πιο σημαντικό να εκφράζουμε!!!!!!ΤΑ ΠΑΝΤΑ...και τα καλά και τα άσχημα!

:wink:
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: MIA ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:

ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ
«Πάντα την αγαπούσα αλλά εκείνη ποτέ δεν το έμαθε. Τα χρόνια πέρασαν και εγώ συνέχιζα πολύ κοντά στη ζωή της, στις σχέσεις τις, στο γάμο της.
Ήμουν δίπλα της όταν γεννήθηκαν τα παιδιά της μέχρι που έγινα και ο νονός ενός από αυτά. Το πρόσωπό της φωτιζόταν όταν με έβλεπε, το χαμόγελο της με αναστάτωνε. Εγώ την αγαπούσα, αλλά εκείνη δεν το ήξερε, ήταν η αδύνατη μου αγάπη. Ποτέ δεν παντρεύτηκα, ήθελα να ζήσω για εκείνη. Ποτέ δεν τόλμησα να της υπονοήσω τα συναισθήματά μου και. μια μέρα εκείνη αρρώστησε. όλα έγιναν πολύ γρήγορα, ξέραμε ότι θα πέθαινε σύντομα. Πήγα να τη δω, έμενα ατέλειωτες ώρες στο πλευρό της, και πια δεν υπήρχε χαρά στο χλωμό της πρόσωπο. Σε μια στιγμή ένιωσα ότι το χέρι της έπιασ! ε πολύ σ φιχτά το δικό μου, άνοιξε τα λυπημένα, κλαμένα, μάτια της. Τα χείλη της ψιθύρισαν που πάντα περίμενα, αλλά ποτέ δεν πίστεψα ότι θα τις άκουγα. Πολύ τρυφερά, αργά, μου είπε: αγάπη μου, ευχαριστώ για όλα όσα μου έδωσες. Θα σου πω ένα μυστικό, σ' αγαπώ, σ' αγάπησα όσο κανένα σ' αυτό τον κόσμο, όμως ποτέ δεν τόλμησα να σου το πω, φοβόμουν....ότι δεν θα μ' αγαπούσες
:-( @};- :-( @};-
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Αυτη η συγχρονικοτητα...πριν λιγες ωρες κουβεντα με συγκατοικο μου για σχεσεις κτλ
Μου λεει απο δω και περα μου φαινεται λεει θα ενεργο μονο με την λογικη οπως εχουν γινει τα πραγματα στις σχεσεις.
Με ποια λογικη τον ρωταω?την δικια σου?των αλλων?
Χωραει στον ερωτα λογικη?
Κοινη Λογικη ειναι να βρεις μια καλη κοπελα που να σου κανει και ενα καλο φαγητο και να κανεις παιδια..
Οχι φιλε μου του λεω να βαζεις την καρδια σου σε οτι κανεις και οτι λες ακομα και αν χασεις...(τα λεω να τα ακουω και εγω)
Οσο ποιο πολυ λειτουργεις με την καρδια σου,τοσο ποιο κοντα ερχεσαι στον Θεο....μεσα σου... φιλε μου..
Μου το ειπε και η βασουλα του τονισα που συμπαθει την συρο(ειναι απο την συρο ο συγκατοικος) :-D :x @};- >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αυτή η κοινή λογική Τασούλη μου... :-(

κοινή η λογική, κοινή και η ζωή μας, κοινά τα όνειρα, κοινοί και οι εφιάλτες...

ε, όχι!!!

έχω άλλα 400 χρόνια για να προσπαθήσω να τους αλλάξω γνώμη!!! :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ε που θα παει κατι θα γινει :))
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

αααα με επνιξες :)) :)) :)) :)) :))

Τασουλη μου!!! :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

έχω άλλα 400 χρόνια για να προσπαθήσω να τους αλλάξω γνώμη!!!
Βάσω :D :D :D :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε:αυτή η κοινή λογική Τασούλη μου... :-(

κοινή η λογική, κοινή και η ζωή μας, κοινά τα όνειρα, κοινοί και οι εφιάλτες...

ε, όχι!!!

έχω άλλα 400 χρόνια για να προσπαθήσω να τους αλλάξω γνώμη!!! :)) :)) :))
400???
Και που ξερεις αν δεν αναληφθείς σε άλλα πεδία μετά από αυτην σου την ενσάρκωση? :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εννοώ 400 χρόνια σαν "Βάσω", Γιωργο μου! :D :D :D

αν και η ανάληψη είναι το κύριο έργο μου, ούτε που με ενδιαφέρει που θα βρεθώ μετά από αυτήν την Ζωή μου...
Η ουσία για μένα είναι πάντα ο θεός...

οπότε τι να λέω? ούτε καν προσδοκία δεν έχω...

μπας και νομίζετε ότι θα "γλιτώσετε" από εμένα? :)) :)) :))
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”