Το γυάλινο Βάζο

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Το γυάλινο Βάζο

Δημοσίευση από Vasoula »

Κάποτε, σε κάποιο Πανεπιστήμιο, ο καθηγητής φιλοσοφίας μπήκε στην αίθουσα διδασκαλίας φέρνοντας μέσα σε μια χαρτόκουτα διάφορα ετερόκλητα αντικείμενα.
Οι φοιτητές πήραν τις θέσεις τους, η τάξη ησύχασε, και ο καθηγητής αμίλητος, με ένα αινιγματικό υπομειδίαμα, πήρε μέσα από την χαρτόκουτα ένα μεγάλο γυάλινο βάζο
το οποίο και άρχισε να το γεμίζει με μπαλάκια του τένις.

Όταν πλέον δεν χωρούσαν άλλα μπαλάκια κοίταξε τους μαθητές του, τους ρώτησε αν το βάζο γέμισε και
εκείνοι συμφώνησαν.


Τότε ο καθηγητής πήρε χαλίκια και άρχισε να τα ρίχνει και αυτά στο βάζο, κουνώντας το έτσι ώστε αυτά να γεμίσουν τα κενά ανάμεσα στις μπάλες του τένις.



Όταν πια δεν χωρούσαν άλλα χαλίκια ρώτησε τους μαθητές αν το βάζο ήταν γεμάτο και αυτοί κάπως σαστισμένοι είπαν «ναι» .


Ο καθηγητής στη συνέχεια πήρε άμμο, την έριξε και αυτή στο βάζο, γέμισε όλα τα κενά ανάμεσα στα χαλίκια και ρώτησε πάλι τους μαθητές αν το βάζο ήταν γεμάτο και αυτοί ανταπάντησαν με ένα ομόφωνο «ναι».

Τότε ο καθηγητής πήρε πάνω από το γραφείο δυο κούπες γεμάτες καφέ και
έριξε το περιεχόμενο στο βάζο ενώ οι μαθητές πλέον γελούσαν απορημένοι.



«Τώρα», λέει ο καθηγητής, «θέλω να θεωρήσετε ότι το βάζο αντιπροσωπεύει τη ζωή σας. Οι μπάλες του τένις είναι τα πλέον ιερά και μεγάλα πράγματα στη ζωή σας, όπως η οικογένεια, τα παιδιά σας, οι φίλοι σας και οι αγαπημένες σας ασχολίες, πράγματα που ακόμα και αν όλα τα άλλα χαθούν, αυτά είναι ικανά να
γεμίσουν την ζωή σας.….


Τα χαλίκια αντιπροσωπεύουν πράγματα σημαντικά όπως τη δουλειά σας,
το αυτοκίνητό σας, ένα σπίτι……Η άμμος αντιπροσωπεύει άλλα μικρότερα πράγματα.
Προσοχή, αν γεμίσετε το βάζο πρώτα με άμμο, δεν θα υπάρχει χώρος για να βάλετε τα χαλίκια και τις μπάλες του τένις.

Το ίδιο ισχύει και για τη ζωή σας: Αν ξοδέψετε την ώρα σας και την ενέργειά σας για μικρά πράγματα
δεν θα έχετε χρόνο και δύναμη για μεγαλύτερα και σημαντικότερα για σας πράγματα
Φροντίστε τα μπαλάκια του τένις πρώτα και μετά τα χαλίκια .Τα υπόλοιπα είναι άμμος»….

Ένας φοιτητής σήκωσε το χέρι και ρώτησε τι αντιπροσώπευε ο καφές.
Ο καθηγητής χαμογέλασε και είπε: «Ο καφές είναι για να σας δείξει πως όσο γεμάτη και να είναι η ζωή σας, πάντα θα υπάρχει χώρος για να μοιραστείτε ένα καφέ με κάποιο φίλο»!


Όταν τα προβλήματα και οι σκοτούρες της καθημερινότητας γίνουν τόσα πολλά, που αισθάνεστε ότι δεν επαρκεί ένα 24ωρο για να τα χειριστείτε, θυμηθείτε το βάζο και τις δυο κούπες με τον καφέ!!




Το έλαβα μόλις τώρα στο e-mail μου! Από μία φίλη που ποτέ δεν ξεχνά να μου στείλει, καθημερινά, ένα μικρό, τόσο δα μηνυματάκι, ίσα για να μου πει "είμαι εδώ". Ευχαριστώ Τέρρυ!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Καταπληκτική ιστορία, πανέξυπνη και περνάει το μήνυμα της χωρίς να καταφεύγει σε πολύ έντονα συναισθηματικά "κόλπα".
Στην παραλλαγή που διάβασα εγώ δεν υπήρχε ο καφές αλλά 2 μπουκάλια κρασί! χεχεχε!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

:) :) η άλλη παραλαγή του έχει δημοσιευθεί στην κατηγορία ΣΟΦΙΑ, ενότητα "το νόημα"... :) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Το γυάλινο Βάζο

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Re: Το γυάλινο Βάζο

Δημοσίευση από margaritarenia »

O:-) :romance-kisscheek: @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Το γυάλινο Βάζο

Δημοσίευση από Fotinoula »

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”