Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ...

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ...

Δημοσίευση από Ichor »

Κάποιοι Φαρισαίοι ρώτησαν τον Ιησού πότε θα έρθει η βασιλεία του Θεού.
Η απάτνησή του ήταν : "Η βασιλεία του Θεού δεν έρχεται με πομπή και γεγονότα ου θα προκαλέσουν την προσοχή και την παρατήρηση των ανθρώπων. Ούτε θα πουν, να, εδώ είναι ή εκεί είναι! Γιατί το βασίλειο του Θεού βρίσκεται μέσα σας."....!
(Λουκάς 17:20-21)

Αυτά σας τα είπα ώστε, ενωμένοι μαζί μου, να έχετε ειρήνη. Θλίδη θα έχετε σε τούτο τον κόσμο, αλλά να έχετε θάρρος. Εγώ νίκησα τον κόσμο.
(Ιωάννης 16:33)

Τόσο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώσε παρέδωσε στο θάνατο τον Υιό του τον μονογενή για να μη χαθεί όποιος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει ζωή αιώνια.
Αυτή είναι η κρίση : το φως ήρθε στον κόσμο, αλλά οι άνθρωποι αγάπησαν περισσότερο το σκοτάδι παρά το φως. Γιατί τα έργα τους ήταν πονηρά. Αυτοί που ζουν με την αλήθεια έρχονται προς το φως, για να φανεί καθαρά πως ο Θεός βρίσκεται μέσα σε όλα τα έργα τους.
(Ιωάννης 3:16,19,21)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτό Πέννη μου μόνο με τεράστια γράμματα το γράφουν...!!!

έτσι...


Γιατί το βασίλειο του Θεού βρίσκεται μέσα σας
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πόσο εύκολα το νοιώθει κανείς αν βρίσκεται στον δρόμο!
Να είστε καλα!
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Re: Η ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ...

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Ichor έγραψε:Κάποιοι Φαρισαίοι ρώτησαν τον Ιησού πότε θα έρθει η βασιλεία του Θεού.
Η απάντησή του ήταν : "Η βασιλεία του Θεού δεν έρχεται με πομπή και γεγονότα ου θα προκαλέσουν την προσοχή και την παρατήρηση των ανθρώπων. Ούτε θα πουν, να, εδώ είναι ή εκεί είναι! Γιατί το βασίλειο του Θεού βρίσκεται μέσα σας."....!
(Λουκάς 17:20-21)
Εξαιρετικό.. @};-

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”