Ασήμαντα κι όμως σημαντικά...!

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Ασήμαντα κι όμως σημαντικά...!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ένα ασήμαντο γεγονός μπορεί να σφραγίσει ένα χαμόγελο στο πρόσωπό μας...και ένα σημαντικό να περάσει χωρίς καν να μας αγγίξει....(πάντα μπορεί)!

Η σπουδαιότητα του ασήμαντου είναι πολύ σημαντική...η ομορφιά κρύβεται στα απλά καθημερινά πράγματα και όχι στις σπουδαίες προσδοκίες μας για το μέλλον..
Στα απλά κρύβεται η αυθόρμητη αγάπη, η μοναδικότητα και η πηγή της έμπνευσης!

Ένας ζωγράφος θα εμπνευστεί απο τη γυναίκα που ακουμπάει το χέρι της στο πρόσωπο της και μετά απο κάποια χρόνια θα έχει μείνει στην ιστορία για αυτή τη μαγική στιγμή...για το λεπτό που αυτή η γυναίκα με τη θυληκότητά της του δημιούργησε ένα συναίσθημα...εκείνη τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή!

Ένας μουσικός θα ακούσει το κελάηδισμα του πουλιού που ξαποσταίνει στο παράθυρό του και θα δημιουργήσει μια μουσική σύνθεση, βγαλμένη μέσα απο μια μελωδία της στιγμής....

Ένας ποιητής θα αποτυπώσει δυο λέξεις σε ένα χαρτί, παρασυρόμενος απο το συναίσθημα εκείνης της στιγμής....εκείνου του τοπίου, εκείνου του έρωτα, εκείνης της γυναίκας!!!

Ένα χαμόγελο στην κυρία που περιμένει στην ουρά για την εφορία, ένα χάδι στο σκυλάκι που περιφέρεται στο δρόμο,
μια βοήθεια σε μια γιαγιούλα που προσπαθεί να περάσει το φανάρι, μια γλυκιά ματιά στο παιδί που περιμένει στο περίπτερο να πάρει το παγωτό του...
Ασήμαντα, αλλά τόσο σημαντικά....

Εγώ όλα αυτά τα συνειδητοποίησα χτες...γιατί συνέβη κάτι που απλά μου το έδειξε...πώς ο άνθρωπος με απλά πράγματα μπορεί να είναι ευτυχισμένος....με συγκίνησε πάρα πολύ, γιατί είδα τελικά πόσο σημαντικό είναι να είσαι ασήμαντος!!!!

Με αγάπη.
:D
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

...πώς ο άνθρωπος με απλά πράγματα μπορεί να είναι ευτυχισμένος....
Πολύ αληθινό, τα μεγάλα σε συναρπάζουν και σε ικανοποιούν αλλά είναι οι μικρές καθημερινές χαρές που ζεις συνεχώς, αυτές που σου δίνουν το καλύτερο χαμόγελο.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γεμίζουμε με αυτές τις απλές καθημερινές χαρές, που μπορεί να λέτε ότι είναι "μικρές", αλλά εγώ θα σας πω ότι είναι

ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

είναι το σημείο που γινόμαστε αυτό που πραγματικά είμαστε!!!
Θεϊκοί!!!!

Και αυτή η πληρότητα μας κάνει να συνειδητοποιούμε το συναίσθημα της ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗΣ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Η ζωή, χαίρεται όταν μας βλέπει να γελάμε μαζί της..όταν όμως αγνοούμε τις στιγμές της, κλαίει για μας...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θα συμφωνίσω μεν, ότι στα μικρά υπάρχει η χαρά της ζωής, όμως να μην μειώνουμε και τα μεγάλα! Προφανώς και παίζει μεγάλος παράγοντας και η προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου. Γιατί υπάρχουν και αυτοί (οκ, δηλαδί εγώ 8)) που συγκινούνται το ίδιο, ίσως και περισσότερο, με το μεγάλο και το επιβλητικό.

Απλά, το σημείο που πρέπει να προσέξουμε, είναι να μην κηνυγάμε το μεγάλο, ούτως ώστε να μπορέσουμε να γίνουμε χαρούμενοι.

:)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

συγκινούνται το ίδιο, ίσως και περισσότερο, με το μεγάλο και το επιβλητικό.
Θοδωρή μου, κανένας δεν το αρνήθηκε αυτό!

΄Ομως χαίρεσαι πρώτα με τα φυλλαράκια που πετάνε οι ντομάτες και μετά με τον καρπό!!

Αν δεν "γνωρίσεις" τα άνθη της λεμονιάς, δεν θα "νιώθεις" τα λεμόνια!!

Θα τα θεωρείς απλά καρπούς προς χρήση...
΄Ισως και χωρίς ζωή!

Αν δεν γνωρίσεις το "νεογέννητο", δεν θα χαρείς το μεγάλωμά του.

΄Ετσι, αν δεν χαρεις με τα μικρά μικρά "στιγμιότυπα" της ζωής σου, δεν θα ευχαριστηθείς ούτε τα μεγάλα, όταν έρθουν, γιατί απλά δεν θα τα αναγνωρίσεις. Η ομορφιά και η θεϊκότητα της ζωής δεν είναι δεδομένη...την ανιχνεύεις παντού! Και αφήνεσαι στις μικρές στιγμές να σε οδηγήσουν στις μεγάλες επιγνώσεις.
Αυτό είναι το μεγαλειώδες!!!

Αλλιώς θα ψάχνεσαι πάντα για κάτι που ποτέ δεν θα είναι τόσο μεγαλειώδες όσο θέλεις!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είναι ωραίο να θεωρείς σημαντικό το μεγάλο, αλλά οι μικρές χαρές της ζωής έχουν την ουσία.....

Οι νέοι γονείς δεν κάνουν σχέδια για το παιδί τους....το μόνο που ζητάνε είναι να πει μια τόσο δα μικρή λέξη...μόλις πραγματοποιηθεί αυτό προχωράνε στο επόμενο βήμα....πότε θα κάνει το πρώτο του βήμα...

Μόλις περάσουν τα χρόνια και το παιδί μπει στο πανεπιστήμιο, θα ξέρουν οτι αυτό το μεγάλο που πάντα ήθελαν επιτεύχθηκε
μέσα απο τα μικρά...και μόνο έτσι θα γινόταν "μεγάλο"!!!!!

8)
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Σε μια σχέση, τα μεγάλα με λίγη διάθεση, συνήθως λύνονται, μετά από συζήτηση, μετά από διαπραγμάτευση αν θέλετε...!

Αυτά που την καταστρέφουν είναι εκείνα τα μικρά καθημερινά, που γίνονται ή που δεν γίνονται.....!
Το λουλούδι που πήρες ή που ξέχασες να πάρεις μετά από τη διαφωνία....!
Το γεύμα που ετοίμασες με τόση προσοχή...ή που δεν το σκέφτηκες να το ετοιμάσεις....!
Το αγαπημένο του βιβλίο που θυμήθηκες να διαβάσεις, γιατί μέσα σ' αυτό ίσως κρύβεται εκείνος.....!
Τα ξυραφάκια που του τελείωσαν .....και θυμήθηκες να του αγοράσεις....!
Αρκεί που θυμήθηκες να ξύσεις το μολύβι της.....γιατί θα έρθει και θέλει να γράψει....! :) :)
.........και τόσα άλλα.......μικρά, καθημερινά, απλά.....αλλά κρύβουν το μεγαλείο της αγάπης μας......!



[/img]
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ποσο γλαφυρα ειναι τα παραδειγματα σου , ολοζωντανα ....
Με δυο λογια θαλεγα πως οτι δειχνει την εστιασμενη προσοχη του ενος στον αλλον ειναι χρυσος ...
Αλλα παλι εσυ τα λες καλυτερα γιατι στην αγαπη - διαπροσωπικες σχεσεις το μυαλο ( σκεψη ) εχει τοσο μικρη βαρητητα ... Λολ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Ξέρεις κάτι Qisan....?

Αναλώνουμε τη ζωή μας αναλύοντας τι έκανες τι δεν έκανες.
Ποιός είχε την ευθύνη να πληρώσει το ρεύμα, ποιός πρέπει να μαγειρέψει, ποιός να πλύνει, ποιός να φέρει χρήματα για να γίνουν όλα αυτά.......και ξεχνάμε να νοιώσουμε.........!

Ξεχάσαμε να δούμε το βλέμμα της όταν της είπες :
Όχι τώρα, μιάν άλλη φορά... ίσως αύριο.....
Τον άλλο μήνα θα νοιώσουμε που θά πάρουμε και το επίδομα....!
Την άλλη βδομάδα θα πάμε βόλτα παραλία χέρι-χέρι, τώρα πρέπει να δω τον αγώνα...!
Έλα ρε ......τι βλακείες είναι αυτές.....μωρά παιδιά είμαστε...?


Καλή η νόηση, καλή η ανάλυση και ο προγραμματισμός (δουλειά του Δημιουργού) ........
αλλά χωρίς συναίσθημα, χωρίς να νοιώθεις στα κατάβαθα της καρδιάς (δουλειά της Μητέρας).......

είναι σαν να φοράς παντελόνι με ένα μπαντζάκι........!
:cry: :cry: :cry:

Δεν θα πάψω να ελπίζω πάντως
Θάρθει το φως...........
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Νοιώστε μια ανάσα Πεύκου και μυρουδιά θαλασσας.......εινια μικρο αλλά εχει ζωή!
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ασήμαντα κι όμως σημαντικά...!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

κάθομαι σπίτι και ενώ κάνω χίλια δυο πράγματα που μου αρέσουν ουσιαστικά αντιλαμβάνομαι οτι τα κάνω και παράλληλα κάτι άλλο περιμένω... μια αίσθηση του άντε να γεμίσω τον χρόνο μου μέχρι να αρχίσω να βλέπω αποτελέσματα... και διαβάζω το τοπικ και λέω "όπα"!!! όλα τα κάνουμε τόσο μηχανικά πια και δεν το καταλαβαίνουμε καν γιατί φαίνεται "φυσιολογικό" όπως έχουμε μάθει... στροφή στο "τώρα"!!!! απολαμβάνω το τσιγάρο μου και τον καφέ μου, χαμογελάω στο σκύλο μου που με κοιτάει μέσα στα μάτια, ρίχνω μια κλεφτή ματιά στα λουλούδια μου που ανθίζουν έξω, γράφω στο πληκτρολόγιο και χαμογελάω μόνη μου... επιστροφή στο "τώρα"!! :x :x :x
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Re: Ασήμαντα κι όμως σημαντικά...!

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

Ομως χαίρεσαι πρώτα με τα φυλλαράκια που πετάνε οι ντομάτες και μετά με τον καρπό!!

Αν δεν "γνωρίσεις" τα άνθη της λεμονιάς, δεν θα "νιώθεις" τα λεμόνια!!
Αυτό, μου μίλησε.... :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Ο ΄Ανθρωπος δεν έχει απλά την νοημοσύνη του λεξικού, αλλά την Σοφία του θεού…Και για να την εκφράσει, χρειάζεται πρωτίστως να αφοσιωθεί σ’ αυτό που Είναι… B.N.

Είμαι Άνθρωπος! @};-

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”