βρισκόμαστε στη ζώη κάποιου άλλου για κάποιον λόγο

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

βρισκόμαστε στη ζώη κάποιου άλλου για κάποιον λόγο

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

Καλημέρα!
έχω μια απορία και δεν ξέρω για άλλη μια φορά σε ποιο topic να αναφερθώ και ίσως να έχει ξαναειπωθεί κάτι τέτοιο για αυτό help
Συζητούσα τις προάλλες με μια φίλη μου και μου είπε ότι τώρα τελευταία στη ζωή της εμφανίζονται συνεχώς ή και παραμένουν άνθρωποι που δεν έχουν τίποτα να της δώσουν και δε θέλει πια να γίνεται αυτό και ότι θα προσπαθεί να κρατάει μια τυπική επικοινωνία.. Της απάντησα ότι ίσως πρέπει να σκεφτεί το ενδεχόμενο ότι αυτή έχει βρεθεί στη δική τους ζωή για κάποιο λόγο...για να τους δώσει πράγματα..να τους μάθει...να τους γεμίσει....
τι γνώμη έχετε για αυτό....??
βρισκόμαστε στη ζωή κάποιου ανθρώπου για να τον βοηθήσουμε όσο άσχετος και να μας φαίνεται με τα δικά μας θέλω..τα δικά μας πιστεύω...τις δικές μας πεποιθήσεις και αντίθετο από τον δικό μας χαρακτήρα ή απλά πρέπει να προχωρήσουμε "φεύγοντας "από κοντά του?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΜΥΡΤΩ την 11 Ιουν 2007 11:38 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

θέλω ακόμα να προσθέσω ότι πολλές φορές νιώθω και εγώ ότι με περιβάλλουν άτομα που νιώθω ότι βρέθηκα στη ζωή τους για κάποιο λόγο....και έχω νιώσει ότι έχουν βρεθεί άτομα στη δική μου ζωή....ούτως η άλλως από αλλους παίρνεις και σε άλλους δίνεις...μήπως το έχω φιλοσοφήσει πολύ το πράγμα ενώ είναι τόσο απλό από μόνο του? :roll: :roll: :roll: :shock: :shock: :shock:
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μυρτώ μου, αυτό που θα σου πω εγώ, από πείρα, είναι ότι αν έχουμε "εργασία" με τον άνθρωπο, δεν μπορούμε να τον αποφύγουμε.
Το θέμα είναι ότι η "εργασία" αυτή δεν είναι πάντα ευχάριστη. Πολλές φορές σε φτάνει στα όριά σου, όμως δεν είναι εύκολο να αντιδράσεις, ειδικά αν δεν ξέρεις τι "παίζει" πίσω από αυτήν την εργασία.

Υπάρχουν άνθρωποι που έρχονται στην ζωή σου, γιατί απλά ήταν, είναι και θα είναι μαζί σου, σαν ψυχές. Και αυτές οι σχέσεις είναι ευλογημένες. ΄Οχι ότι δεν έχουν τα "σκαμπανεβάσματά" τους, αλλά είναι σχέσεις, που θα λέγαμε, ουσίας και περιέχουν "θεϊκές" ποιότητες, που μπορεί να μην "φαίνονται" με την πρώτη ματιά, αλλά τις αισθάνεσαι βαθιά!

Υπάρχουν άνθρωποι, που σε χρειάζονται στην ζωή τους, γιατί η συμμετοχή σου σ' αυτήν, τους δίνει την ευκαιρία να εξελίξουν μια "εργασία".


Θα σου πω για μένα, ότι υπάρχει μια εκκρεμότητα από προηγούμενη ζωή μου, ενός όρκου κάποιου ανθρώπου για μένα.
Εκεί, θα πρέπει να είμαι παρούσα...
Το μόνο που εύχομαι είναι να μην είναι "δύσκολο" και για τους δυό μας, όταν προκύψει η λύση αυτού του όρκου.

Αν βλέπουμε τα "εμπόδια" σαν ευκαιρίες για παραπάνω μάθηση, αν γνωρίζουμε τον ρόλο μας και την δράση μας στην 3η διάσταση, αν κατανοήσουμε "το σενάριο" της ζωής μας, θα κατανοήσουμε και την εργασία μας και το μάθημά μας.

Θέλει αυξημένη συνειδητότητα όμως και να μην μένουμε στις δυσκολίες των σχέσεων, αλλά στα οφέλη αυτών, όσες "ανατροπές" και αν μας επιφέρουν.
Κυρίως χρειάζεται να γνωρίζουμε τον εαυτό μας σε σχέση με τον Εαυτό μας. Αναζήτηση των ορίων μας και των δυνατοτήτων μας. Και πίστεψε με είναι απεριόριστες...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Μυρτώ μου αρέσει πολύ η απορία σου....
Σίγουρα βρισκόμαστε στη ζωή του άλλου για κάποιο λόγο όπως και αυτός στη δική μας....

Το θέμα είναι πότε καταλαβαίνεις....το λόγο...;;;; Δηλαδή έρχεται για παράδειγμα ένας σύντροφος που σου αναστατώνει τη ζωή...έρχεται προφανώς για να σου δώσει ή να του δώσεις ένα μάθημα....σωστά;;
Όταν όμως αυτό το μάθημα δεν έχει ολοκληρωθεί απο τον έναν, έπεται συνέχεια....σωστά;;;;; Γιατί όλα πρέπει να κάνουν τον κύκλο τους....σωστά;;;
Ο άλλος που έρχεται στη ζωή σου..αν δεν σε θέλει πια...σε βγάζει απο τη ζωή του....αλλά εσυ νιώθεις πως δεν έχει τελειώσει...(αυτό βέβαια είναι παράνοια :shock: !!)!!Εκεί τι γίνεται;;;;

Γιατί όλοι ξέρουμε οτι μπορεί κάτι να έχει τελειώσει, αλλά σίγουρα ποτέ δεν ξέρεις!!!!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Καλημέρα Μυρτώ, Βασούλα, Έμμα...
Aναζητούμε διαρκώς συναντήσεις με ανθρώπους με τους οποίους θα μοιραστούμε στενές σχέσεις, τη στοργή και την ενέργειά μας.
Tο να δίνουμε και να παίρνουμε είναι βασική προϋπόθεση για τη σωματική και τη συγκινησιακή μας αρμονία.
Όλες οι σχέσεις είναι κατά τη γνώμη μου μαθήματα αυτογνωσίας, σκοπός όλων των σχέσεων είναι η συνεχής εξέλιξη της ψυχής μας.
Τώρα τι γίνεται με τις σχέσεις που δεν μας ταιριάζουν; Δεν πέφτουμε στην παγίδα να νιώθουμε υπεύθυνοι για την ευτυχία και την ολοκλήρωση του άλλου, τον υποστηρίζουμε στην αναζήτησή του ακόμα κι όταν η αναζήτηση αυτή δεν συμπίπτει τις δικές μας ανάγκες. Και ....αποχωρούμε!

Κάποιες φορές τον έχω κάνει κι εγώ αυτόν τον ...απολογισμό, των ανθρώπων που δε με πήγανε μπροστά, των ανούσιων σχέσων που κατασπατάλησαν το χρόνο μου.

Δεν ξέρω αν οι ψυχές ήταν μαζί και ξανασυναντιούνται και να πω την αλήθεια όταν είμαι θλιμμένη καθόλου δε μ΄απασχολεί...

Με ηρεμεί όμως η σκέψη ότι μέσα μας βρίσκεται μια ανεξάντλητη πνευματική πηγή και παίρνουμε, παίρνουμε, παίρνουμε ασταμάτητα και δίνουμε και προς όλες τις κατευθύνσεις, σ’ αυτούς που έχουν ανάγκη γύρω μας.

Κυρίως χρειάζεται να γνωρίζουμε τον εαυτό μας σε σχέση με τον Εαυτό μας. όπως το έγραψε η Βάσω
Aυτή η εργασία, είναι η πιο σημαντική, η πιο διαφωτιστική και ο σκοπός της θα εκπληρωθεί!
:)
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

..........οι σχέσεις μας όμως προσδιορίζουν τον εαυτο μας ,άρα δεν ειναι έξω απο μας.Κάθε σχεση είναι ενα ερωτηματικό για μας τους ιδιους.Σχέσεις οποιας μορφής κι ανεξαρτήτως αποτελεσματος.
Με πρωτη και καλυτερη την σχεση με τα παιδια μας.Δες τε τα παιδιά σας και θα ανακαλύψτε τα κομματια του δικου σας εαυτου σε διαφορες χρονικές περιόδους. :D
Να είστε καλα ολοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας και συμφωνώ με την angela που λέει
Με ηρεμεί όμως η σκέψη ότι μέσα μας βρίσκεται μια ανεξάντλητη πνευματική πηγή και παίρνουμε, παίρνουμε, παίρνουμε ασταμάτητα και δίνουμε και προς όλες τις κατευθύνσεις, σ� αυτούς που έχουν ανάγκη γύρω μας.
το ίδιο νιώθω και γω..!!

αυτό που λές emmanouela
Το θέμα είναι πότε καταλαβαίνεις....το λόγο
.... μου φαίνεται πολύ δύσκολο όταν νιώθεις ότι έχεις πάρει ή δώσει, ότι έχει τελειώσει ότι "ήρθε η ώρα να φύγεις" .πως θα δεχτείς το γεγονός ότι όντως μια σχέση είτε φιλική είτε ερωτική τελειώνει επειδή ή εσύ ή ο άλλος έχει πάρει αυτό που χρειαζόταν... :? :? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Tο να δίνουμε και να παίρνουμε είναι βασική προϋπόθεση για τη σωματική και τη συγκινησιακή μας αρμονία.
Όλες οι σχέσεις είναι κατά τη γνώμη μου μαθήματα αυτογνωσίας, σκοπός όλων των σχέσεων είναι η συνεχής εξέλιξη της ψυχής μας.
Ναι Αγγέλα μου!
Εκεί ας μείνουμε με σεβασμό...
και όλες οι επιγνώσεις θα έρθουν.

Και οι λύσεις, και η ουσία, και η συνέχιση!

Ας δούμε τελικά, την ζωή μας, σαν ένα παιχνίδι!
Που οι κινήσεις μας σ' αυτό έχουν την λαχτάρα του "παίζω" και όχι του "κερδίζω".

Το "παίζω" δηλώνει αγνότητα...
Το "κερδίζω" υπολογισμό

Το πρώτο δηλώνει "εμπιστοσύνη"
Το δεύτερο "προσπάθεια"

Ας παίξουμε για να ζήσουμε με εμπιστοσύνη!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

πως θα δεχτείς το γεγονός ότι όντως μια σχέση είτε φιλική είτε ερωτική τελειώνει επειδή ή εσύ ή ο άλλος έχει πάρει αυτό που χρειαζόταν...
Αυτό λέω και εγώ Μυρτώ μου....οτι είναι πολύ δύσκολο να το δεχτείς γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.... :roll: :roll:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

..........αυτος που μενει πίσω κορίτσια.........δεν εχει τελειωσει το μαθημα.Ετσι αν το δεις θα καταλαβεις πως μια σχεση αποτελει "μαθημα".Σκληρό ναι,μάθημα σίγουρα ναι αν και δυσκολο ν ακατανοηθεί στην θεωρία. :D
Το μεγαλυτερομαθημα το πηρα οταν καποιος με αφησε συξυλη,χωρις αιτία,απροβλεπτα και σκληρά πολυ.
Κι όμως η ψυχη μου το ήξερε αλλα δεν την εμπιστευτηκα.
Αυτο ηταν το μαθημα μου μαζι με πολλα αλλα που ειναι πολυτιμα.
Σεβασμός στις επιλλογες του αλλου.
Αποδοχή όσων δεν αρεσουν
Υπομονή να φέξει..........
και αλλα :lol:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Δες τε τα παιδιά σας και θα ανακαλύψτε τα κομματια του δικου σας εαυτου σε διαφορες χρονικές περιόδους.
Πόση αλήθεια κρύβουν αυτά τα λόγια Καλιόπη μου....!
Σε κάθε κομμάτι των παιδιών μου αναγνωρίζω πράγματα που είπα, που έκανα, αντιδράσεις, .....απίστευτο. Και το πήρα απόφαση....! Και οι τρεις μαζί ....είμαι εγώ...! Και οι τρεις μαζί είναι ο άνθρωπος με τον οποίο τις έφερα στον κόσμο.... Μάθημα...! Από τα καλύτερα..... :) :) :) Πόσο πιό εύκολο είναι να αγαπήσεις εσένα μέσα από τα παιδιά σου....! Αναγνωρίζοντας τα κοινά σημεία, αγαπώ και συγχωρώ τα δικά μου "λάθη"....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Όσο για τους ανθρώπους που συναντάμε, όλοι έχουν λόγο ύπαρξης, ακόμα και αυτοί από τους οποίους νομίζουμε ότι δεν παίρνουμε. Πολλές φορές παίρνουμε σε υποσυνείδητο επίπεδο.
Όλες οι συναντήσεις μας, ακόμα και του δευτερολέπτου έχουν λόγο ύπαρξης....!
Ακόμα και το παιδάκι που συναντάμε στο φανάρι...έχει καρμική σχέση μαζί μας. Δεν είναι καν απαραίτητο να μιλήσουμε μαζί του.

Όσο για τις σχέσεις, εκεί τα πράγματα είναι πολυδιάστατα. Ένα είναι σίγουρο....... αν πρέπει να τελειώσει μια σχέση θα τελειώσει, αν είναι στο θεϊκό σχέδιο να συνεχίσει...... το Σύμπαν θα γυρίσει ανάποδα για να υλοποιηθεί η συνέχιση....!

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. Όποιο μάθημα έχεις να πάρεις θα το πάρεις.....!

Και αυτό το λέω από βίωμα....!
Όσο κι αν η λογική με απομακρύνει από σχέσεις που νομίζω ότι δεν μου δίνουν ή ότι εγώ δεν έχω κάτι παραπάνω να δώσω........το Σύμπαν στην κατάλληλη στιγμή, όταν είμαι έτοιμη... όταν ωριμάζουν οι καταστάσεις μέσα μου.....φροντίζει για τα υπόλοιπα...! Εγώ ώστόσο, παίρνω το μάθημα....κάθε φορά πιό ζόρικα.....! Είναι σα να μου λέει...."ήταν δύσκολο τότε?....Για να σε δώ τώρα...!" Μέχρι να ακολουθήσω τη φωνή της ψυχής μου. :wink: :wink:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ωραια Iexor πολυ ωραια μας μιλησες για το "πεπρομενο " η οπως αλλιως το ονομαζεις , το εχω ακουσει σαν " πεπρομενου φυγειν αδυνατον "

Τορα μιλισε μας και για το " Συν Αθηνα και χειρα κεινει "
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Δεν υπήρξε στιγμή στη ζωή μου χωρίς δράση, Qisan.
Αυτό που λέω είναι ότι κάθε φορά που δρούσα ενάντια στην καρδιά μου, έτρωγα σφαλιάρα.....!
Όλους τους ανθρώπους που συναντάς ....δεν τους συναντάς τυχαία σε κάποιες στιγμές της ζωής σου.
Θεϊκός προορισμός, Θεϊκή συγχρονικότητα.

Κάνεις λοιπόν αυτό που νομίζεις ή νοιώθεις ότι θες να κάνεις......το αποτέλεσμα....... θα είναι αυτό που έχεις προεπιλέξει ως προορισμό σου...! Το μάθημα θα το πάρεις......όσο κι αν κουνήσεις τα χέρια προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Αλίμονο αν κλειστείς σπίτι, περιμένοντας το Πεπρωμένο....!

Το ζητούμενο είναι να παίρνεις τα "μυνήματα"....! Να αντιληφθείς γιατί ΕΣΥ επέλεξες, την συγκεκριμένη δυσκολία. Τι δίνεις εσύ και τι παίρνεις την κάθε στιγμή.
Μέχρι να μάθεις να ζεις τις δυσκολίες σου με αγάπη.

Μέχρι να μάθεις να "παίζεις".

:wink: :wink:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: βρισκόμαστε στη ζώη κάποιου άλλου για κάποιον λόγο

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ας παίξουμε για να ζήσουμε με εμπιστοσύνη!
^:)^ ^:)^ ^:)^
:x @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”