Kάποιες σκέψεις...

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Vasoula »

Η πνευματική εξέλιξη είναι ο κυριότερος στόχος της ανθρώπινης συνείδησης που ενσαρκώνεται στον φυσικό κόσμο. Είναι ο στόχος μας, σε κάθε μας ενσάρκωση, να εκδηλώσουμε τον θεϊκό προορισμό μας και να συντονιστούμε με την συμπαντική ενέργεια, αναπτύσσοντας μέσα από τις εμπειρίες της διαδρομής μας στην Γη, όλες τις θεϊκές αρετές στην υψηλότερη δόνηση της Συμπαντικής Πηγής μας.

Αυτή η εποχή που ζούμε, είναι ένα σημαντικό στάδιο του μετασχηματισμού τόσο της πλανητικής, όσο και της ανθρώπινης συνείδησης και οι πνευματικοί διδάσκαλοι στέλνουν τις υποστηρικτικές τους ενέργειες στην ανθρωπότητα, για να την βοηθήσουν να μεταβεί ομαλά σε ένα ανώτερο επίπεδο δονητικής συχνότητας.

Πολλά συστήματα 'ενεργειακής ανύψωσης' έχουν διοχετευθεί μέσω channeling στην ανθρωπότητα, αυτήν την εποχή. Ολα έχουν έναν και μοναδικό σκοπό. Να μας συντονίσουν με την συμπαντική ενέργεια και να μας κάνουν να αντιληφθούμε ότι ο φυσικός κόσμος είναι ο τόπος εκπαίδευσης της ψυχής μας, ώστε να ευθυγραμμιστούμε με την Ανώτερη Υπαρξή μας, αναγνωρίζοντας την εμπειρία της ζωής, σαν στάδιο εξέλιξης και όχι πόνου.

Το επίπεδο εξέλιξης των ανθρώπων διαφέρει. Ομως όλοι μας αισθανόμαστε την ανάγκη, ιδιαίτερα αυτήν την εποχή, να ανακαλύψουμε την Υπαρξή μας και να συνδεθούμε ξανά με την Συμπαντική Πηγή. Σ' αυτήν την αναζήτηση μας παρέχονται διαδρομές που ανταποκρίνονται στην δική μας ιδιαίτερη ενεργειακή δόνήση, που εμείς οι άνθρωποι την λέμε απλά 'ατομική συνείδηση'.

Ανακαλύπτουμε στην πορεία, ότι όλα τα συστήματα, όπως και αν ονομάζονται, είναι μοναδικές εμπνεύσεις 'φωτισμένων' ανθρώπων, που κατάφεραν να ενσωματώσουν στην ζωή τους όψεις του Ανώτερου Εαυτού τους και είχαν την παρότρυνση να προσφέρουν στους συνανθρώπους τους αυτήν την 'φωτισμένη διαδρομή' που στοχεύει στην διεύρυνση της αντίληψή μας για την ανθρώπινη φύση μας και μας οδηγεί σε ένα και μοναδικό σημείο: να ανακαλύψουμε την θεϊκή μας ουσία, εκδηλώνοντας τις θεϊκές αρετές σε υψηλές συχνότητες, μέσα στην καθημερινότητα της ζωής μας. Αυτό σημαίνει "εκδηλώνω το Φως"!

Ακολουθώντας, λοιπόν, την διαδρομή που μας διευκολύνει, επιλέγουμε εκείνο το 'εμπνευσμένο' σύστημα που φαίνεται για εμάς, την συγκεκριμένη στιγμή, σαν μοναδικός μοχλός ξεκινήματος της πνευματικής μας ανέλιξης. Οπως και να ονομάζεται το σύστημα αυτό, ας μην ξεφεύγουμε από τον βασικό του σκοπό, που είναι η 'ενθύμηση'. Οι μυήσεις αυτών των συστημάτων λαμβάνουν χώρα στο αιθερικό μας σώμα και έχουν σαν σκοπό να ξεκλειδώσουν και να αφυπνίσουν μνήμες που βρίσκονται σε λήθαργο, στην ανθρώπινη συνείδηση, έτσι ώστε να συντονιστούμε με την Ανώτερη όψη του Εαυτού μας και να αντιληφθούμε αυτήν την Ανώτερη όψη και στους άλλους ανθρώπους. Μέσα από αυτήν την διαδικασία ξεκινάει η 'πνευματική μας αφύπνιση' και αρχίζουμε να κατανοούμε την υψηλή δόνηση της ενέργειας που εμείς οι άνθρωποι λέμε απλά 'αγάπη χωρίς όρους'.

Η 'πνευματική αφύπνιση' έχει να κάνει με την ανακάλυψη του πραγματικού μας Εαυτού, του Αθάνατου και Θεϊκού Εαυτού, που όμως για να Τον προσεγγίσουμε θα πρέπει να έχουμε μάθει να ισορροπούμε τις αντιθέσεις, θα έχουμε μάθει να κατευθύνουμε τις εγωιστικές τάσεις της προσωπικότητας σε διευρυμένη αντίληψη, θα έχουμε μάθει να πειθαρχούμε στην καθοδήγηση του 'εσωτερικού μας δασκάλου', θα έχουμε μάθει να συγχωρούμε την κατώτερη εκδήλωση των ανθρώπων, θα έχουμε μάθει να υπηρετούμε την Ανώτερη Διάνοια μέσα από την επίγνωση της ενότητας όλης της Δημιουργίας. Αυτό σημαίνει "υπηρετώ το Φως"!

Αποδεχόμενοι την υπηρεσία στο Φως, θεωρούμε τις πέντε βασικές αρχές της πνευματικότητας, που είναι Ενδυνάμωση, Καθαρισμός, Θεραπεία, Ενεργοποίηση και Εκδήλωση, σαν θεμέλιους λίθους για την διεύρυνση της αντίληψής μας στην πραγματική όψη της ζωής και σαν συμπαντικούς τροχούς που αντιστρέφουν την ατομικότητα της προσωπικότητάς μας, σε ενότητα με την Ανώτερη όψη του Εαυτού μας και, μέσα από αυτήν την διεργασία, σε ενότητα με όλη την Δημιουργία.
Μέσα από αυτήν την ενότητα κατανοούμε τις θεϊκές ποιότητες με την ανώτερη συχνότητα δόνησης και τις εκδηλώνουμε στην ζωή μας, με επίγνωση.

Η επίγνωση είναι η ώθηση που χρειαζόμαστε για να προχωρήσουμε στα υψηλότερα επίπεδα πνευματικής εξέλιξης Λαχτάρα, εμπιστοσύνη και αφοσίωση είναι εκείνες οι συναισθήσεις, που θα μας βοηθήσουν να ενσωματώσουμε τα οφέλη από τα ενεργειακά πνευματικά συστήματα που έχουμε επιλέξει. Κανένα σύστημα από μόνο του δεν επιφέρει την επίγνωση, αν εμείς οι ίδιοι δεν λαχταράμε βαθιά και ουσιαστικά να διευρύνουμε την συνειδητότητά μας. Κανένα σύστημα από μόνο του δεν επιφέρει θεραπεία και καθαρισμούς των λεπτοφυών σωμάτων μας, αν εμείς οι ίδιοι δεν αξιολογούμε την σημασία της 'θεραπείας' μας.
Κανένα σύστημα από μόνο του δεν μας 'ενώνει' με τον Ανώτερο Εαυτό μας, αν εμείς οι ίδιοι δεν εμπιστευόμαστε την ισχυρή ενεργειακή δόνηση της ένωσης.

Ας επιλέξουμε, λοιπόν, το όποιο σύστημα! Ομως ας κατανοήσουμε, συγχρόνως, ότι συμμετέχουμε ενεργά στην πνευματική μας εξέλιξη και έχουμε την πλήρη ευθύνη της, δημιουργώντας έτσι τις προϋποθέσεις για ουσιαστική ζωή!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Λαχτάρα, εμπιστοσύνη και αφοσίωση είναι εκείνες οι συναισθήσεις, που θα μας βοηθήσουν να ενσωματώσουμε τα οφέλη από τα ενεργειακά πνευματικά συστήματα που έχουμε επιλέξει. Κανένα σύστημα από μόνο του δεν επιφέρει την επίγνωση, αν εμείς οι ίδιοι δεν λαχταράμε βαθιά και ουσιαστικά να διευρύνουμε την συνειδητότητά μας. Κανένα σύστημα από μόνο του δεν επιφέρει θεραπεία και καθαρισμούς των λεπτοφυών σωμάτων μας, αν εμείς οι ίδιοι δεν αξιολογούμε την σημασία της 'θεραπείας' μας.
Κανένα σύστημα από μόνο του δεν μας 'ενώνει' με τον Ανώτερο Εαυτό μας, αν εμείς οι ίδιοι δεν εμπιστευόμαστε την ισχυρή ενεργειακή δόνηση της ένωσης.
ΛΑΧΤΑΡΑ, ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ και ΑΦΟΣΙΩΣΗ λοιπόν! ...Από εκεί ξεκινάνε όλα!
:x >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από eirini »

Βασούλα η συγχώρεση, τι ακριβώς σημαινει?
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Vasoula »

να χωρέσεις τον Εαυτό σου και τους άλλους μεσα στην Αγάπη στο Είναι σου...

όταν απλά συγχωρείς τους άλλους, δεν χωράς τον Εαυτό σου πουθενά...

Η συγχώρεση γίνεται μαι τυπική διαδικασία να δίνεις χώρο και προτεραιότητα στους άλλους, χωρίς να είσαι εσύ μέσα σου, Ειρηνάκι μου...Και τότε το κενό μεταξύ του Εαυτού σου και εσένα γεμίζει ασυνείδητο!

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από eirini »

:) :* >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Και τότε το κενό μεταξύ του Εαυτού σου και εσένα γεμίζει ασυνείδητο!
...Δηλαδή;;; :eusa-think:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Ellaki »

Δεν έχει νόημα να συγχωρείς κάποιον και να μην μπορείς να σε/τον Αγαπήσεις.
Συχνά λέμε ότι οι γονείς <τόσα ήξεραν, τόσα κάνανε> και τους αθωώνουμε.
Μέσα μας όμως εκείνο το πονεμένο κομματάκι τι γίνεται εαν δεν το αγκαλιάσουμε, να το αγαπήσουμε και να το γεμίσουμε με την ουσία μας.
Μένει εκεί και δηλητηριάζει, μπλοκάρει την καρδιά μας, μας εμποδίζει να αγαπήσουμε τον εαυτό μας που δεν έχει βρει το θάρρος να πει <έξω από την καρδιά μου>, και μετατρέπεται σε μνησικακία, σε αίσθηση ματαιότητας, σε θλίψη, σε αναξιότητα κλπ.

:x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Μάνος »

Αααααα... Τώρα μάλιστα, κατάλαβα...
Έλλη μου τί ρέντα είναι αυτή που έχεις σήμερα!!!
:x >:d< >:d< >:d< >:d<
Ελλάκι έγραψε:Μέσα μας όμως εκείνο το πονεμένο κομματάκι τι γίνεται εαν δεν το αγκαλιάσουμε, να το αγαπήσουμε και να το γεμίσουμε με την ουσία μας.
Τί εννοούμε όταν λέμε να το αγκαλιάσουμε, να το αγαπήσουμε, να το γεμίσουμε με την ουσία μας...;;; @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Vasoula »

:-b
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Ellaki »

Vaso έγραψε::-b
;;) :*

οι πληγές Μάνο μου εαν δεν τις φροντίσουμε, κλείνουν επιφανειακά ενώ μέσα πυορροούν
και χρειάζεται να σκάψουμε, να βρούμε το άρρωστο και να το θεραπεύσουμε, όσο κι αν πονάει

το φάρμακο δε είναι μόνον ένα, η Αγάπη, η ουσία μας

:x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελλάκι μου :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από eirini »

Ελλη μου >:d< >:d< >:d<
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vaso έγραψε:Η πνευματική εξέλιξη είναι ο κυριότερος στόχος της ανθρώπινης συνείδησης που ενσαρκώνεται στον φυσικό κόσμο. Είναι ο στόχος μας, σε κάθε μας ενσάρκωση, να εκδηλώσουμε τον θεϊκό προορισμό μας και να συντονιστούμε με την συμπαντική ενέργεια, αναπτύσσοντας μέσα από τις εμπειρίες της διαδρομής μας στην Γη, όλες τις θεϊκές αρετές στην υψηλότερη δόνηση της Συμπαντικής Πηγής μας.


Αποδεχόμενοι την υπηρεσία στο Φως, θεωρούμε τις πέντε βασικές αρχές της πνευματικότητας, που είναι Ενδυνάμωση, Καθαρισμός, Θεραπεία, Ενεργοποίηση και Εκδήλωση, σαν θεμέλιους λίθους για την διεύρυνση της αντίληψής μας στην πραγματική όψη της ζωής και σαν συμπαντικούς τροχούς που αντιστρέφουν την ατομικότητα της προσωπικότητάς μας, σε ενότητα με την Ανώτερη όψη του Εαυτού μας και, μέσα από αυτήν την διεργασία, σε ενότητα με όλη την Δημιουργία.

Η επίγνωση είναι η ώθηση που χρειαζόμαστε για να προχωρήσουμε στα υψηλότερα επίπεδα πνευματικής εξέλιξης Λαχτάρα, εμπιστοσύνη και αφοσίωση είναι εκείνες οι συναισθήσεις, που θα μας βοηθήσουν να ενσωματώσουμε τα οφέλη από τα ενεργειακά πνευματικά συστήματα που έχουμε επιλέξει. Κανένα σύστημα από μόνο του δεν επιφέρει την επίγνωση, αν εμείς οι ίδιοι δεν λαχταράμε βαθιά και ουσιαστικά να διευρύνουμε την συνειδητότητά μας. Κανένα σύστημα από μόνο του δεν επιφέρει θεραπεία και καθαρισμούς των λεπτοφυών σωμάτων μας, αν εμείς οι ίδιοι δεν αξιολογούμε την σημασία της 'θεραπείας' μας.
Κανένα σύστημα από μόνο του δεν μας 'ενώνει' με τον Ανώτερο Εαυτό μας, αν εμείς οι ίδιοι δεν εμπιστευόμαστε την ισχυρή ενεργειακή δόνηση της ένωσης.

Ας επιλέξουμε, λοιπόν, το όποιο σύστημα! Ομως ας κατανοήσουμε, συγχρόνως, ότι συμμετέχουμε ενεργά στην πνευματική μας εξέλιξη και έχουμε την πλήρη ευθύνη της, δημιουργώντας έτσι τις προϋποθέσεις για ουσιαστική ζωή!
:x @};- @};- @};- @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18537
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Μάνος »

Ερώτηση - Μοίρασμα:

Γιατί όταν μας γίνεται μια παρατήρηση κάποιοι από εμάς το παίρνουμε πρωσοπικά και το φέρουμε βαρέως ότι μας προσέβαλαν και ότι τίποτα δεν κάνουμε σωστά;
...Για να σας δώσω να καταλάβετε: έκοβα ντομάτα σε ένα πιάτο και μου λέει ο συγκάτοικος: Μην την κόβεις την ντομάτα στο πιάτο, κοψ' την στο ξύλο (ενοούσε εκείνη την παραλληλόγραμμη ξύλινη επιφάνεια που χρησιμοποιούμε στην κουζίνα συνήθως για το ψωμί) γιατί χαράζεται το πιάτο(!) %-(
Αι στα διάλα πια!!!
...Πραγματικά δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα, αλλά εγώ γιατί ένιωσα τόσο άσχημα;;; :-(

Άντε αμήν και πως να πάω στο δικό ΜΟΥ σπίτι να κάνω ότι θέλω όπως το θέλω χωρίς να χρειάζεται να δίνω εξηγήσεις γιατί το έκανα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο! 8->

L-) ...Δε φαντάζεστε πως είναι το συναίσθημα να ζεις σε ένα χώρο και να ΜΗΝ το νιώθεις σπίτι ΣΟΥ! Και να το μοιράζεσαι και από πάνω!

Αυτά...
@};-

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Kάποιες σκέψεις...

Δημοσίευση από Vasoula »

ω Μανούλη μου σε νιώθω...
Υπομονή να κάνεις, αφού έχεις έναν σκοπό εκεί που είσαι...

και στο μεταξύ (τι θα έκανα εγώ) θα αγόραζα 10 πιάτα και θα έκοβα την ντομάτα όπως μου γούσταρε...

8-}
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”