Η ΕΝΩΣΗ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Η ΕΝΩΣΗ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Vasoula »

Η ΕΝΩΣΗ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ…ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Γνωρίζω καλά ότι ο δρόμος του κάθε αναζητητή είναι μία εντελώς προσωπική εμπειρική διαδρομή, που ναι μεν έχει επιρροή από εξωτερικά εναύσματα, αλλά τελικά η αληθινή προσέγγιση των βαθύτερων πεποιθήσεων, ανήκει στην ατομική ψυχογραφία, και την προσωπική ταυτότητα των ενεργειακών δονήσεων των σωμάτων του καθενός μας

Από αυτήν την γνώση, που προήρθε από την προσωπική «διδασκαλία», μου έγινε τελείως ξεκάθαρο πότε ο άνθρωπος ενσωματώνει τις αλήθειες του σαν εσωτερική γνώση και βίωμα, πότε τις ενσωματώνει από εξωτερικές επιρροές, και έτσι επίκτητες και όχι κατανοητές, πότε δεν τις ενσωματώνει, αλλά θεωρεί ότι τις κατέχει και ενεργεί σαν να ήταν το εγώ του, Πνεύμα, αλλά στην ουσία, ένα Πνεύμα προσαρμοζόμενο στα «πρέπει» και «απαγορεύεται», που μου είναι ολοκάθαρο, πως λειτουργούν τα πρότυπα από τις μνήμες των κυττάρων, αφού δεν έχει γίνει καμία διεργασία αυτών με την ουσία του φωτός.

Η ουσιαστική εσωτερική διαδρομή μας δεν έχει να κάνει με την εξωτερική γνώση που λαμβάνουμε από επίγειους δασκάλους, από βιβλία, από θρησκευτικές αντιλήψεις. Αυτή η γνώση είναι απλά ένα έναυσμα, για να ανάψει ο σπινθήρας μέσα μας και να αντιληφθούμε πόσα ψέματα κουβαλάμε για την αλήθεια της ΄Ύπαρξης μας, πόσα μας αποπροσανατολίζουν από την αγνή ένωση με το Πνεύμα μας, πόσα μας οδηγούν σε μια μηχανική ζωή, που την ζούμε με φόβο και ενοχές, θεωρώντας ότι, αν σκεφτόμαστε την έννοια «Καλό», ερχόμαστε αυτόματα σε ένωση με το Πνεύμα μας.

΄Όμως η έννοια «Καλό» δεν έχει καμία αξία σαν απλή σκέψη. Για να φθάσεις στο κέντρο του Καλού, πρέπει να έχεις ενσωματώσει απόλυτα το αντίθετό του, δηλαδή το «Κακό» σε μία ευθύγραμμη ισορροπία, και να υπάρχει σαν απόλυτη ενέργεια, με δύο ισάξια μέρη. Το «Κακό», ο καθένας το αντιλαμβάνεται, ανάλογα με τα προσωπικά βιώματα που έχει σπρώξει άθελά του στο υποσυνείδητο, μα που όμως λειτουργούν σαν μόνιμα αρχεία του υπολογιστή-νου, και ανακαλούνται αυτόματα κάθε φορά που αυτός ο νους είναι στην προετοιμασία να «αποθηκεύσει» νέα δεδομένα.

Αν υποθέσουμε, ότι τα νέα δεδομένα που θέλουμε να αποθηκεύσουμε στον νου μας είναι η έννοια Πνεύμα, Θεός, αυτόματα λειτουργούν τα μόνιμα «αρχεία» από το υποσυνείδητο και προσδιορίζουν τα νέα δεδομένα. Η σωστή αντιμετώπιση της αποθήκευσης νέων δεδομένων, είναι η διαγραφή (delete), των παλιών αρχείων. Και είναι ο μόνος ουσιαστικός δρόμος που σε κάνει να δρας, αντί να αντιδράς. Σ’ αυτήν την δράση εμπεριέχεται και η κατά μέτωπο αντιμετώπιση του «κακού», που υπάρχει σαν δική μας προβολή στην 3η διάσταση και στο αστρικό πεδίο (4η διάσταση).
Από αυτήν την δράση ξεκινά η «μάχη» προς τον εαυτό μας, και τους φόβους μας, που όμως δεν είναι «μάχη», αλλά βαθιά λύπη και ίσως και πόνος, αφού αντιλαμβανόμαστε πόσο πολύ είχαμε ξεγελάσει τον εαυτό μας, πόσα «αρχεία» είναι που πρέπει να διαγράψουμε, πόσο μακριά είμαστε από τις πνευματικές μας αξίες, θεωρώντας το καλό, σαν κίνητρο για μια καλύτερη ζωή, που όμως δεν μας οδηγούσε στην ΖΩΗ, αλλά σε ένα παρακλάδι αυτής, που έχει τις ρίζες της σε μια λανθάνουσα θρησκευτική αντίληψη.

΄Ετσι γνωρίζουμε πια, ότι η συμπόνια δεν έχει αντίκρισμα, δεν είναι συμβόλαιο μεταξύ ημών και του Θεού, η αγάπη δεν είναι αυτό το ατομικό συναίσθημα που μας καταλαμβάνει για μια ομάδα ανθρώπων που έχουμε κοινά ψυχογραφικά στοιχεία, η ένωση με το Πνεύμα μας δεν μας βοηθά απλά να ζούμε με άνεση και χωρίς πόνο.

Γνωρίζουμε πια, ότι η ένωση με το Πνεύμα μας διαλύει όλες τις ψευδαισθήσεις μας για την ζωή, διαλύει όλες τις πεποιθήσεις που έβαζαν όρους και συμβόλαια στην εκδήλωση της θεϊκότητάς μας. Αναγνωρίζεις την ανάσα του θεού σε ότι υπάρχει γύρω σου και βλέπεις τον εαυτό σου, σαν αναπόσπαστο μέρος της θεϊκής υπόστασης.Ετσι μόνο η ζωή μας, εδώ στην 3η διάσταση, αποκτά την πραγματική της σημασία και η δράση μας δεν είναι απλά αντίδραση στην επιβίωση, αλλά η συμμετοχή μας στο «παιχνίδι» του Πνεύματος, που έχει θέσει σαν στόχο για την περαιτέρω εξελικτική πορεία, περνώντας μέσα από τον κόσμο των μορφών, της χωριστικότητας, του δυαδισμού, για να βιώσει την «άυλη» συνειδητότητα που διευρύνεται μέσα από την ενότητα και την ισορροπία των αντιθέτων.

Γνωρίζοντας αυτήν την αλήθεια, συμμετέχεις με όλο σου το είναι στο «παιχνίδι» της ζωής στην 3η διάσταση, και χαίρεσαι για κάθε στιγμή που παίζεις, καθορίζοντας πια εσύ την ζωή σου, αποφεύγοντας τους «ανυποψίαστους» συμπαίκτες, όχι γιατί τους θεωρείς ανάξιους, αλλά γιατί, απλά, δεν θέλεις να τους τρομάξεις. Οι «κινήσεις» σου πια προσανατολίζονται, μέσα από την ενέργεια της αγάπης, στην δραστηριοποίηση και των «ανυποψίαστων», ώστε να καταφέρουν κάποια στιγμή να γίνουν «ενεργοί συμπαίκτες».
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Οι «κινήσεις» σου πια προσανατολίζονται, μέσα από την ενέργεια της αγάπης, στην δραστηριοποίηση και των «ανυποψίαστων», ώστε να καταφέρουν κάποια στιγμή να γίνουν «ενεργοί συμπαίκτες».
Η στιγμή της δραστηριοποίησης δεν έχει να κάνει με το πότε ο καθένας είναι έτοιμος να δεχτεί την γνώση....?
Πως συμμετέχει το συλλογικό ασυνείδητο....?
Και τι γίνεται όταν κάποιος βρίσκεται στην αναζήτηση της αλήθειας του, και ο μέχρι τότε συμπαίκτης έχει νόηση με ιδιαίτερη αντίσταση, με αποτέλεσμα να αρχίζει το χάσμα...? Και όταν υπάρχει πραγματική αγάπη.....πως οι δύο συμπαίκτες θα μπορέσουν να προχωρήσουν παρά τη διαφορετική τους ταχύτητα....?

Με αγάπη,
το πρωτάκι.... :(
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί δεν ξεκινά η δραστηριοποίηση για όλους συγχρόνως.
΄Οσο και να το έχω σκεφτεί, δεν μπορώ να βρω μια ικανοποιητική απάντηση, εκτός από το ότι είναι θεμα επιλογών μας.
Αυτή όμως η επιλογή μας έρχεται σαν καταπέλτης. Είναι μια δυνατή παρόρμηση, που τίποτα δεν μπορεί να την σταματήσει, ακόμα και η αγάπη μας για τον σύντροφό μας, ή ακόμα και για τα παιδιά μας.

Συνήθως όταν ένας από όλους μπαίνει σε εσωτερική διαδρομή, οι άλλοι (από το περιβάλλον του) ακολουθούν. Υπάρχουν και εκείνες όμως οι περιπτώσεις που δεν "θέλουν", έχουν άλλες προτεραιότητες για τον εαυτό τους.
Σ΄αυτές τις περιπτώσεις απομακρύνονται. Με αγάπη, χωρίς πόνο!

Είναι αδύνατον να υπάρξει συνέχεια σχέσης μεταξύ δύο ανθρώπων που δεν μοιράζονται την ίδια αλήθεια για την ζωή τους.

Το "πνευματικό" χάσμα είναι πολύ οδυνηρό.
Νιώθεις ότι δεν μπορείς να μοιραστείς με τον άλλον ούτε καλημέρα.
Μοιραία, η σχέση οδηγείται σε διάλυση.

Η δραστηριοποίηση των "ανυποψίαστων" που αναφέρω δεν έρχεται μέσα από επιβολές και πίεση.
΄Ερχεται μέσα από την αγάπη, που απλά "αποδεικνύει"...
΄Ερχεται μέσα από την αλήθεια, που απλά οριοθετει...
΄Ερχεται μέσα από την γνώση, που απλά αφυπνίζει...

Αν το καλοσκεφτώ...

έρχεται μέσα από την αναγνώριση του θεϊκού ανθρώπου και της κληρονομιάς του, που είναι το φως

Το τι θα γίνει στην αντίθετη περίπτωση, είναι κάτι που γνωρίζεις και έχεις συνειδητά επιλέξει...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΕΝΩΣΗ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Πολύ ξεκάθαρη η έννοια της Ένωσης Βασούλα μου!!!
Ευχαριστούμε πολύ!!!
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η ΕΝΩΣΗ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

η συμμετοχή μας στο «παιχνίδι» του Πνεύματος
:x :x O:-)
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η ΕΝΩΣΗ ΣΑΝ ΘΕΩΡΙΑ...ΚΑΙ ΠΡΑΞΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Αυτό βρε Θοδωράκο μου:
Το "παιχνίδι"!
...γιατί αν το καλοσκεφτεί κανείς ένα παιχνίδι είναι...
:romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”