Περί της υπέρβασης της λογικής

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapanea, με μπέρδεψες τώρα με αυτό
skapaneas έγραψε:Και η υποδειξη ελατε σε μενα να ευλογησω την ενωση σας, αναφερεται στη τελετη του γαμου, οπου ο ανθρωπος ζητα απο Τον Κυριο, μια ευλογημενη ζωη με το συντροφο του.
τι εννοείς "να ευλογήσω"?
Ποιός να ευλογήσει?

ο γάμος είναι κοινωνικό φαινόμενο και αυτό που πρέπει να γίνει σε μια κοινωνία που βάζει όρια με ονόματα και δεσμεύσεις...

Κανείς δεν μπορεί να "ευλογήσει" έναν γάμο, εκτός από έναν "παπά"...και εμάς τους ίδιους!!!

Και όσον αφορά στον "παπά", ας μην το σχολιάσω...

΄Οσον αφορά σε εμάς, ευλογία είναι η επιλογή συντρόφου με γνώμονα όχι τα "κοινωνικά" χαρακτηριστικά του, αλλά τις ποιότητες που έχουν όλα τα επίπεδα...πνευματικό, νοητικό, συναισθηματικό και φυσικό!!!
Η ένωση των αντιθέτων σ' αυτήν την περίπτωση, φέρνει και την ολοκλήρωση της ενέργειας!
(όμως γι' αυτό έχω γράψει στην ενότητα ΣΧΕΣΕΙΣ στο τόπικ "σεξουαλική ενέργεια")

Κανένας θεός δεν "ευλογεί" έναν γάμο, που από παλιά μέχρι σήμερα έχει, σαν έννοια, μνήμες από "εμπορική συμφωνία"... Και αυτές οι μνήμες, δυστυχώς, έχουν περάσει στα κύταρα της ανθρωπότητας.

Εμείς, σαν πνευματικά όντα, σαν θεϊκοί άνθρωποι, γνωρίζουμε βαθιά οτι η ένωση είναι μια διαδρομή προς την θεότητα...
Και γι' αυτό όλοι οι άνθρωποι, από ένστικτο, ψάχνουν το άλλο τους "μισό"...Μέχρι να το βρουν, αν το βρουν ποτέ σε μία ζωή, αλλάζουν συνεχώς συντρόφους.
Η ολοκληρωμένη ενέργεια, εκτός από τα σώματα, χρειάζεται και την ψυχή και το πνεύμα!!!

Λέω εγώ τώρα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Skapanea, με μπέρδεψες τώρα με αυτό
Ας υποθεσουμε οτι το reiki γινεται "θρησκεια" ή με άλλα λογια οργανωμενο συστημα παγκοσμιο δια του οποιου ο ανθρωπος, ανακαλυπτει με "πρακτικο" τροπο την ενδον θεοτητα...
Τι λες μπορεις να βρεις αναλογιες στο συστημα αυτο, με το συστημα μιας θρησκειας και ειδικοτερα του χριστιανισμου, με τους ιερεις και την υπολοιπη ιεραρχια;
Αυτο εδω πρεπει να σου θυμιζει κατι...


Ομως ας ελθω τωρα στο παραδειγμα στο οποιο αναφερθηκα χθες, για να μη "χαθει" η συνεχεια!

Το ζευγος των αντιθετων το οποιο επιλεγω ως παραδειγμα συνθεσης ειναι ο ανθρωπος και ο αντιθετος του, ο απανθρωπος ( ή αντι – ανθρωπος ).
Θα πρεπει να πω ομως εξ αρχης οτι, τα γραφομενα στην αναλυση των ορων του ζευγους: ανθρωπος - απανθρωπος, αφορουν προσωπικα σε εμενα και σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να γενικευτουν.
Αν καποιος θελει να κανει την ιδια συνθεση, θα πρεπει να μπει στη διαδικασια της δικης του αναλυσης και να ανακαλυψει τα δικα του νοηματα στην πορεια των πραγματων.

Ανθρωπος ειναι το πλασμα το οποιο χρησιμοποιει τη λογικη
Κατα συνεπεια ανθρωπος ειναι το πλασμα το οποιο χρησιμοποιει το λογο
Απανθρωπος ειναι το πλασμα το οποιο χρησιμοποιει το ενστικτο
Και αυτο μας παραπεμπει στη ζουγκλα
Και ο νομος του ενστικτου στη ζουγκλα ειναι: Ο Θανατος Σου Η Ζωη Μου

Επομενως η συνθεση των δυο νομων, λογικης και ενστικτου, ειναι:
Ανθρωπος * Απανθρωπος = Εγω Σκοτωνω Πραγματικα Με Το Λογο Μου
Δηλαδη χρησιμοποιω το εργαλειο του λογου για να εφαρμοζω το νομο του ενστικτου
Αρα αφαιρω τη ζωη του άλλου με το λογο μου
Τον υποχρεωνω με το λογο μου να μου προσφερει τη ζωη του και την ενεργεια του
Γιατι η ζωη ειναι εκδηλωμενη ενεργεια
Τον υποχρεωνω να με υπηρετει χωρις να μπορει να κανει κατι αλλο
Αρα εδρευω στην καρδια του με το λογο μου και τον κατευθυνω στη ζωη του
Δεν του αφηνω περιθωρια να δρασει αυτοβουλα και ενεργητικα οπως θελει
Εχω φωλιασει στην καρδια του και τον απομυζω.
Αρα μιλαμε για επιβολη της θελησης μου πανω στον ανθρωπο


Εαν λοιπον προσπαθησω να εφαρμοσω στην πραξη αυτο το συμπερασμα, διοτι αυτο προκυπτει απο τη συνθεση των αντιθετων, τοτε καταληγω σε ενα φασιστικο μοντελο το οποιο ειναι γνωστο και αποτυχημενο.
Απαιτειται λοιπον η διασφαλιση της δρασης πριν την εφαρμογη του.
Δηλαδη απαιτειται η επεξεργασια του συστηματος αυτου, ωστε μολονοτι εμπεριεχει και τις δυο αντιρροπες τασεις, να μην εμφανιζει δρασεις οι οποιες αναστελλουν την ανθρωπινη ιδιοτητα. Και αυτο ειναι το μεγαλειο του ανθρωπου. Να ενσωματωνει και τα αρνητικα με τροπο που να προωθει την εξελιξη.

Στο σημειο αυτο θα χρησιμοποιησω για δικη μου ευκολια τους αρχετυπους των πραγματων και τα μαθηματικα, για να καταληξω γρηγορα στο ζητουμενο.

Ο ανθρωπινος λογος παριστανεται με ενα δομημα αρχετυπικο το οποιο μαθηματικα εκφραζεται ως:
β ^ β = ανθρωπος ( β ) ενεργοποει ( ^ ) τον ανθρωπο ( β ) = αυτενεργουμενος ανθρωπος
Το φωλιασμα στην καρδια ενος πραγματος παριστανεται μαθηματικα με τον πολλαπλασιασμο ( x ) και ερμηνευεται πραγματικα ως διαλογος
Αρα το παραπανω συμπερασμα: Ο ανθρωπινος λογος ( ο λογος μου ) εδρευει στην καρδια του ανθρωπου, μαθηματικα εκφραζεται με το γινομενο: β ^ β x β ( x = συμβολο πολλαπλασιασμου )
Η ερμηνευτικη προσεγγιση της παραστασης β ^ β οδηγει στο ( β ^ β x β = X ) οτι η τιμη της ειναι X, δηλαδη ο ενδον Χριστος, ο ανωτερος εαυτος. Και επομενως β ^ β x β = Χ x β = Xβ ( για συντομια ).

Η μαθηματικη τιμη του , η εμπεριεχουσα ευλογια, ειναι ο –1 = 0 * 1 = 0 ^ 0.
Η τιμη αυτη, μεσω της αντιστοιχης αρχετυπικης μορφης της, ειναι ενας δασκαλος επικεντρωμενος και ενεργοποιων την αυτογνωσια.

Πρακτικα αυτο σημαινει οτι οδηγω τον ανθρωπο στο ξεδιπλωμα της ψυχης του
Οδηγω τον ανθρωπο στην αποκαλυψη του εαυτου του
Οτι ο λογος μου διεισδυει στα εγκατα του και τον συγκλονιζει
Και τον υποχρεωνει να αποκαλυψει το κρυμμενο του περιεχομενο
Ο λογος μου συντονιζεται με τον ανθρωπο β
Και ο κυβερνητης του ανθρωπου παραμενει εμβροντητος γνωριζοντας τον εαυτο του
Αρα ο λογος μου συντονιζεται με την ενδον θεοτητα
Δημιουργει μια γεφυρα εκτονωσης του αρχεγονου λογου
Ο εγκλωβισμενος στο ασυνειδητο αρχεγονος λογος βρισκει τροπο αναδυσης στο συνειδητο
Και διερχομενος βιαια αναταραζει το εσωτερικο του ανθρωπου αποκαλυπτοντας το κρυμμενο περιεχομενο
Επομενως υπαρχει ο μυστικος λογος συντονισμου με τον αρχεγονο λογο
Και αυτος ο λογος για τον καθενα μας ειναι τουτος: Εγω συντονιζομαι πραγματικα με το λογο του θεου
Εγω ενεργοποιω πραγματικα το λογο του θεου: β ^ ( β ^ X )
Ο β ^ X = 0 ( προσεγγιστικα = ερμηνευτικα ) και αρα β ^ ( β ^ X ) = β ^ 0
Ο β ^ 0 = X x β ^ β ( προσεγγιστικα ) και αρα β ^ ( β ^ X ) = β ^ 0 = X x β ^ β
Ο β ^ β = X ( ως γνωστο ) και αρα β ^ ( β ^ X ) = β ^ 0 = X x β ^ β = X x X
Το δε γινομενο αυτο X x X, αξιωματικα και σε επικοινωνια με τον ανωτερο εαυτο X ισουται με 0 * 0
Και αρα τελικα εχουμε β ^ ( β ^ X ) = β ^ 0 = X x β ^ β = X x X = 0 * 0
Δηλαδη ο μυστικος λογος που επιτρεπει τον ασφαλη συντονισμο με την ενδον θεοτητα εκφραζεται μαθηματικα με τον 0 * 0
Επομενως για μενα ως δασκαλο της αυτογνωσιας πλεον, ο 0 * 0 αποτελει το κλειδι της λειτουργιας μου με τους μαθητες μου
Διοχετευοντας τον 0 * 0 στους μαθητες μου, τους ριχνω τη γεφυρα επικοινωνιας μαζι μου σε αυτογνωσιακο επιπεδο
Γιατι ο 0 * 0, οπως αποδεικνυεται, αποτελει τον αρχετυπο του συντονισμου με το λογο του θεου εντος μας
Δηλαδη εγω συντονιζομαι με το λογο του θεου εντος των μαθητων μου, που ειναι ο αρχεγονος λογος της δημιουργιας τους
Και αυτος ο συντονισμος μου επιτρεπει να αφουγκραζομαι τον ηχο της σιωπης εντος τους
Και αφου τον αναβαθμισω ( ευλογημενη μετατροπη με τη βοηθεια του ανωτερου εαυτου ) τον επιστρεφω σε ενα εκαστο ξεχωριστα.
Διοτι ο καθε ανθρωπος εχει τη δικη του αποκλειστικα εκδοχη του ενος και μοναδικου αρχεγονου λογο ο οποιος ρεει μεσα σε ολα τα οντα και τα κανει αυτο που ειναι
Ο επιστρεφομενος αναβαθμισμενος λογος, αναλυομενος με Το Συνειρμικο Λογισμο απο τον καθενα αποδεκτη, τον οδηγει στην επιγνωση της ενδον θεοτητος πρακτικα και επιβαλλομενα.
Αρα ουσιαστικα αυτογνωσια ειναι η γνωση της θεοτητας μεσα μας ( στο σωμα μας ) και η ευθυγραμμιση μαζι της με ευλογημενο τροπο.
Επομενως το κλειδι της σωτηριας ειναι η αυτογνωσια.
Αρχη Σωτηριας Του Ανθωπου Ειναι Η Ακριβης Γνωση Του Εαυτου Του, λενε οι Πατερες Της Εκκλησιας.
Μεσο συνεπως ειναι η ενευλογηση του λογου αυτου και του συνεπαγομενου εργου και η ανασκευη του
Τελος δε ειναι η ενσυνειδητη ευθυγραμμιση του ανθρωπου στο εργο αυτο πρακτικα.



Διευκρινησεις
1.
Η εφαρμογη σε μενα τον ιδιο αυτης της αυτογνωσιακης διαδικασιας, με οδηγησε στην ακροαση ή αφουγκρασμο του εσωτερικα ηχουντος σε μενα αρχεγονου λογου, ο οποιος ειναι : “ Εγω Ειμι Ο Ων ”.
Ο λογος αυτος προφανως αναφερεται Στο Θεο, οπως περναει και εκφραζεται μεσα απο μενα.

Η ερμηνευτικη προσεγγιση αυτου του λογου ειναι απλα η εξης:
Εγω ειμαι ο Αρχων ( και οχι ο υπ - αρχων )
Αν το παρω τοις μετρητοις, τοτε θα εχω κανει το μεγαλυτερο σφαλμα της ζωης μου
Διοτι με παραπεμπει οτι ειμαι ο κυβερνητης του παντος
Οτι ειμαι ο κυβερνητης του συμπαντος κοσμου
Χρειαζομαι λοιπον την εξασφαλιση της ερμηνειας που εχω δωσει

2.
Η εξασφαλιση επιτυγχανεται μεσω επικοινωνιας με τον ανωτερο εαυτο, τον ενδον Χριστο.
Για τις προσωπικες μου αναγκες, εχω δημιουργησει ενα μαθηματικο συστημα το οποιο περιεχει με αξιωματικη μορφη, ορισμενες θεμελιωδεις επικοινωνιες με τον ανωτερο εαυτο, οι οποιες επικοινωνιες εμφανιζονται συχνα στις γενικοτερες προσεγγισεις που επιχειρω και ετσι εντος αυτου του συστηματος βρισκονται με κωδικοποιημενο τροπο οι αποψεις του, για θεματα που θα ηθελα την διορθωση του στις διαφορες ερμηνειες μου, οπως η παραπανω.
Μεσω λοιπον μαθηματικων μετατροπων εχω την αποψη του μαθηματικα και ερμηνευοντας ή απομαθηματικοποιωντας αυτη, παιρνω σε χρησιμη και πρακτικη μορφη αυτο που μου χρειαζεται.

3.
Ενας ανθρωπος ομως, ο οποιος δεν μπορει να χρησιμοποιησει αυτο το συστημα ευλογιας, οφειλει να ερμηνευσει με το δικο του τροπο το λογο που τον ενδιαφερει καθε φορα σαν εργο ζωης και αφου καταληξει σε συγκεκριμενα πρακτεο, τοτε να επικοινωνησει με τον ανωτερο εαυτο του τηλεπαθητικα και να συζητησει μαζι του σχετικα.
Η επικοινωνια αυτη προϋποθετει μια επικληση επαφης μαζι του ( με τον ανωτερο εαυτο ) και ειλικρινεια απλη και ανοθευτη στα λεγομενα ωστε να διεξαχθει ενας εσωτερικος διαλογος τιμιος και καρποφορος.
Το συμπερασμα αυτου του διαλογου ενεχει τη φωτιση απο τον ανωτερο εαυτο και ειναι ασφαλες να επανερμηνευτει Συνειρμικα και να εφαρμοστει στην πραξη.


4.
Η μαθηματικη εκφραση λοιπον του συμπερασματος οτι ειμαι ο κυβερνητης του συμπαντος κοσμου, στο οποιο κατεληξα περι του νοηματος του λογου: Εγω Ειμι Ο Ων, ειναι ο 0.
Πολλαπλασιαζοντας τον 0 με τον X, πραγμα που σημαινει επικοινωνια με τον ανωτερο εαυτο, παιρνω αξιωματικα : X x 0 = α * (-α) , το οποιο και παλι σημαινει οπως ειναι ηδη γνωστο, συνθεση των αντιθετων.
Δηλαδη πρακτικα για μενα η εφαρμοσμενη εκφραση με ασφαλη τροπο, του λογου του θεου που ηχει εντος μου, με παραπεμπει στη γεφυρωση των αντιθετων εφ’ ορου ζωης.
Χωρις καμια αμφιβολια για μενα, αυτος ειναι ο προορισμος της ζωης μου.
Μια λοιπον και μονο μια απο τις εφαρμογες αυτου του προορισμου μου ειναι και η συνθεση με ευλογημενο τροπο του ζευγους ( Ανθρωπος, Απανθρωπος ή Αντιανθρωπος ) με ο,τι αυτη η συνθεση συνεπαγεται, συμφωνα με την παραπανω αναλυση.

5.
Το συμβολο * δεν σημαινει πολλαπλασιασμο, αλλά κλιμακωση. Η κλιμακωση ειναι μια νεα πραξη μαθηματικη, στη σειρα γιατι υπαρχει και η αντιστροφη της 6η, την οποια ανομαζω λογαριθμηση, της οποιας ομως το συμβολο δεν μπορω να το αποδωσω εδω. ( Ειναι ενας μικρος κυκλος ο οποιος εμπεριεχει στο εσωτερικο του το λ ).
Η κλιμακωση πρακτικα, ειναι η πραξη της συνθεσης των πραγματων, η οποια οδηγει σε μια εντελως νεα κατασταση, που δεν εχει καμια σχεση απο αποψη ιδιοτητων με τα αρχικα πραγματα.
Ειναι για παραδειγμα η πραξη η οποια θα μπορουσε να περιγραψει θαυμασια μια χημικη αντιδραση: Na * Cl = NaCl που ειναι η γνωστη Na + Cl ---> NaCl
Ειναι η πραξη ευρεσης της συνισταμενης, οπως λεμε στη φυσικη, αλλά σε επιπεδο τροπων ζωης.
Και η αντιστροφη της προφανως, η λογαριθμιση, σημαινει αποκλιμακωση ή αποσυνθεση ή διασπαση μιας πραγματικοτητας στα συστατικα της.

6.
Οφειλω να επισημανω εδω οτι ο Συνειρμικος Λογισμος ειναι ο τροπος λειτουργιας του Ανωτερου Εαυτου.
Εαν λοιπον καποιος θελει να χρησιμοποιησει συνειδητα τον ανωτερο εαυτο του, οχι να επικοινωνησει μαζι του αλλά να τον αφησει να δρασει οπως αυτος γνωριζει, πρεπει να εξοικειωθει με την τεχνικη του Συνειρμικου Λογισμου.

7.
Αν λαβουμε τωρα υποψη μας και τον αρχικο λογο απο τον οποιο παρορμηθηκα για αυτη εδω τη αναλυση συνολικαευκολα καταληγουμε οτι η δικη μου συνεισφορα στην αναληψη της γης ειναι ακριβως η ευλογημενη συνθεση των αντιθετων
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 24 Ιούλ 2007 12:45 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου πω την αλήθεια...
δυσκολεύτηκα πολύ να σε παρακολουθήσω...
και φυσικά ξέρεις γιατί!

΄Ομως κατάλαβα συμπερασματικά ότι οδηγούμαστε στο ίδιο αποτέλεσμα.

Στην δράση του Ανώτερου Εαυτού και στην μη αντίδραση του εγώ, στην απορρόφηση του λόγου σαν αρχέτυπη ενέργεια, στην οποία και το εγώ εμπεριέχεται...

Η δράση για μένα γίνεται μέσα από την σιωπή. ΄Οπου σιωπή βέβαια δεν είναι η ησυχία, αλλά αυτή η κίνηση της ενέργειας που τα περιέχει όλα. ΄Ετσι μου γίνονται κατανοητά σκέψεις, συναισθήματα και η εκδήλωση τους. Η σιωπή είναι η εκδηλωμένη δράση της θεότητας και η "πανταχού παρούσα" παρουσία μου.
reiki γινεται "θρησκεια
όχι Σκαπανέα...ανατριχιάζω και μόνο που το σκέφτομαι...

κάποια στιγμή πήρα ένα "μήνυμα"...περί "συστηματοποίησης του θεού" και στα πνευματικά θέματα.

θρησκεία για μένα έχει όρια και όρους. Εχει επιβολές και εξαρτήσεις.

Η αγάπη έχει μόνο ελευθερία και αυτή είναι για μένα η θρησκεία, πέρα από το ρέικι και ότι άλλο!!!

Ο Χριστός δεν συστηματοποιείται...ποτέ! Ούτε μέσα από το ρέικι, ούτε καν μέσα από την πλήρη ενσωμάτωση της θεϊκής του ιδιότητας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Skapaneas >>

Kai O Wn kai HN kai o Erxomenos ....

kai loipon ??? Pios biose pote ta logidria ths dialektikhs logikhs ?

? ? ? ? ? ? ?
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:Skapaneas >>

Kai O Wn kai HN kai o Erxomenos ....

kai loipon ??? Pios biose pote ta logidria ths dialektikhs logikhs ?

? ? ? ? ? ? ?
  • Τι εννοεις;

    Δυσκολο να σε παρακολουθησω οταν γραφεις τηλεγραφικα και μη... ελληνικα
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Συμπαθα με Skapanea μου αλλα εχω χασει 30 ++ χρονια απο την ζωη μου σε νοητικες αναζητησεις πολλων ειδων ... απο τοτε
που ελαβα την πρωτη μηυση μερικα απο εκεινα τα θεωρητικα παρατηρησα οτι ζουσαν μεσα μου ....... και αλλα πολλα .
ΣΗΜΕΡΑ λοιπον μπορω να αναλογιστω ποσο , τι , πως , μπορει να εχω αποκομισει εκεινα τα 30 ++ χρονια και ποσα στα 7 χρονια απο την πρωτη μηυση μεχρι σημερα ...
Σε διαβεβαιω λοιπον πως νομιζα πως εκανα κατι σπουδαιο τοτε ...
Μα ΣΗΜΕΡΑ ξερω πως Οχι δεν ΗΜΟΥΝ τιποτα .... δεν ειχα γνωρισει βλεπεις ουτε την αγαπη , ουτε την συμπονια ... ( νομιζα πως τα ηξερα ) ηθελα να βοηθαω ανθρωπους αλλα δεν ηξερα πως να το κανω , βλεπεις παντα γνωριζα το " ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος " αλλα δεν ειχα ματια να δω μεσα μου τι εχω και τι ειμαι και τι μπορω να ειμαι ΣΗΜΕΡΑ .... ( Τωρα )
Ολες οι θεωρητικες ( υποθετικες ) αναζητησεις ειναι αξια μνημεια αφαιρετικης τεχνης ..... οχι ομως ΖΩΝ ενεργειακος χειρισμος σε ΤΡΕΧΟΝΤΑ ΧΡΟΝΟ ....οπως ειναι η συνειδησιακη πραγματωση της ενωτικης-κοσμικης-βουλησης-ΑΓΑΠΗΣ ..!!!.
Σημερα γνωριζω πως δεν εχω χρονο για χασιμο . Οτι κανω στη ζωη μου χαρακτιριζοντε απο το " εδω και τωρα "σε σχεση . και με σημειο αναφορας το πνευμα ...
Αυτα τα ολιγα

NAMASTE
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε:Συμπαθα με Skapanea μου αλλα εχω χασει 30 ++ χρονια απο την ζωη μου σε νοητικες αναζητησεις πολλων ειδων ... απο τοτε
που ελαβα την πρωτη μηυση μερικα απο εκεινα τα θεωρητικα παρατηρησα οτι ζουσαν μεσα μου ....... και αλλα πολλα .
ΣΗΜΕΡΑ λοιπον μπορω να αναλογιστω ποσο , τι , πως , μπορει να εχω αποκομισει εκεινα τα 30 ++ χρονια και ποσα στα 7 χρονια απο την πρωτη μηυση μεχρι σημερα ...
Σε διαβεβαιω λοιπον πως νομιζα πως εκανα κατι σπουδαιο τοτε ...
Μα ΣΗΜΕΡΑ ξερω πως Οχι δεν ΗΜΟΥΝ τιποτα .... δεν ειχα γνωρισει βλεπεις ουτε την αγαπη , ουτε την συμπονια ... ( νομιζα πως τα ηξερα ) ηθελα να βοηθαω ανθρωπους αλλα δεν ηξερα πως να το κανω , βλεπεις παντα γνωριζα το " ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος " αλλα δεν ειχα ματια να δω μεσα μου τι εχω και τι ειμαι και τι μπορω να ειμαι ΣΗΜΕΡΑ .... ( Τωρα )
Ολες οι θεωρητικες ( υποθετικες ) αναζητησεις ειναι αξια μνημεια αφαιρετικης τεχνης ..... οχι ομως ΖΩΝ ενεργειακος χειρισμος σε ΤΡΕΧΟΝΤΑ ΧΡΟΝΟ ....οπως ειναι η συνειδησιακη πραγματωση της ενωτικης-κοσμικης-βουλησης-ΑΓΑΠΗΣ ..!!!.
Αντιλαμβανομαι οτι για να ανταποκριθεις στο προηγουμενο ερωτημα μου, χρησιμοποιεις βιωματικα σου στοιχεια τα οποια σε μενα δε "λενε" και πολλα πραγματα...

Ομως αυτο
Σημερα γνωριζω πως δεν εχω χρονο για χασιμο. Οτι κανω στη ζωη μου χαρακτιριζοντε απο το " εδω και τωρα "σε σχεση . και με σημειο αναφορας το πνευμα ...
ειναι αξιο αποριας πραγματικα.
Τι εννοεις δεν εχεις χρονο για χασιμο;
Τι ειναι ο χρονος για να μπορεις να μη τον χασεις;

Εχω την αισθηση οτι ο χρονος ειναι μια μαλλον καρμικη παραμετρος, οπως πιθανον θα ελεγε και καποιος "καλος δασκαλος", η οποια παραμετρος αφορα στον τροπο εκδηλωσης, την διαδοχικοτητα, αυτων που πρεπει να γινουν εδω "κατω" ωστε να ομαλοποιηθουν τα πραγματα απο περασμενες λανθασμενες επιλογες.

Αν ο ανωτερος εαυτος ειναι απειρος, που ειναι, τοτε δεν εχει συναισθηση τι σημαινει να εισαι πεπερασμενος και να βρισκεσαι κατω απο την πιεση των πραγματων και των υποχρεωσεων που τρεχουν μεσα στην καθημερινοτητα, που απαιτουν ενα διχασμο και μια διπλοεστικη προσηλωση της προσοχης.

Αν λοιπον αποτελουμε προβολες του ανωτερου εαυτου μεσα στον κοσμο, τοτε πως γινεται να εχουμε συναισθηση της διαφορετικοτητας μας απο αυτον και να λεμε "αυτος" και "εγω";

Οταν λες λοιπον οτι δεν εχεις χρονο για χασιμο, αφου εξηγησεις πρωτα τι ειναι ο χρονος περα απο αυτα που ειπα εγω, μιλας σαν "εγω" ή σαν "ανωτερος εαυτος";
Αν εχεις ενοποιησει τα δυο και βρισκεσαι σε μια συνεχη συναισθηση του απειρου και του πεπερασμενου, οπως οταν καθισμενος σε μια χαμηλη προκυμαια με τα ποδια στο νερο μεχρι τους αστραγαλους εχεις ταυτοχρονα την αισθηση "εντος" του νερου ( πεπερασμενο ) και "εκτος" του νερου ( απειρο ), πως ειναι δυνατο να λες οτι δεν εχεις χρονο για χασιμο, αφου σαν ανωτερος εαυτος εχεις απειρο χρονο;

Και ακομα τι σημαινει εχω ενοποιησει ανωτερο και κατωτερο εαυτο;
Τα τρια χρωματα δηλωνουν τρεις διαφορετικες καταστασεις
Το πρωτο αυτον που ενοποιει
Το δευτερο το αιωνιο και το απεριοριστο
Το τριτο το κατωτερο και αυτο που ειμαι εδω το "εφημερο".

Αν το παραδειγμα με την προκυμαια ευσταθει, τοτε η υπαρξη ειναι ενιαια σε ολα τα επιπεδα και εχει απολυτη συναισθηση βιωματικη αυτης της καταστασης.
Εχει την δυνατοτητα να εκτεινεται σε ολα και να αποκομιζει δρασεις και εμπειριες απο καθε μορφη συνειδητοτητας, οποτε αναρωτιεται κανεις τι στο καλο κανει εδω "κατω", δηλαδη σε αυτο το συγκεκριμενο πεδιο συνειδητοτητας που μιλαμε τωρα.
Γιατι δεν μπορει, καποιος συγκεκριμενος λογος θα υπαρχει για αυτη τη συγκεκριμενη προβολη μας εδω.

Αν συνειδητοποιησουμε λοιπον το λογο της εδω προβολης μας, ενω ταυτοχρονα βρισκομαστε και οπουδηποτε αλλου, τοτε τι λογο εχουμε να εξακολουθουμε να παραμενουμε εδω;

Αλλα καλυτερα να σταματησω και να σου δωσω χρονο να μιλησεις, γιατι μπορει να μιλαω πολλες ωρες για το χρονο, οπως τον αναφερεις παραπανω...

Σημειωση
Ο,τι γραφω ειναι απολυτως καλοπροαιρετο και η "οποια" επιθετικοτητα βγαινει απο το υφος μου ειναι μονο εκφραστικη και δηλωτικη της αμεσοτητας των εκφραζομενων._
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 27 Ιούλ 2007 7:17 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα, πόση αλήθεια περιέχουν τα λόγια σου.
Συμπτωματικά (???) έγραψα κι εγώ στο τοπικ "ανώτερες επικοινωνίες" γι' αυτές...

και σίγουρα αυτό που λες...
τοτε η υπαρξη ειναι ενιαια σε ολα τα επιπεδα και εχει απολυτη συναισθηση βιωματικη αυτης της καταστασης.

είναι μια βιωματική εμπειρία, η εμπειρία της δράσης του ανώτερου, στο φυσικό επίπεδο.

Πολλοί άνθρωποι, έχω ακούσει να λένε, "εγώ" και "αυτός", εννοώντας με το "αυτός", τον Ανώτερο Εαυτό.

Δεν πειράζει, είναι το αρχικό στάδιο αντίληψης του Ανώτερου Εαυτού, και είναι από "όλους" αποδεκτό, σαν προσέγγιση, αρκεί να μην μείνει στο διηνεκές...

Η δράση μας εδώ σαν ενιαία ύπαρξη, φέρνει και την πραγματικότητα της θεότητας...Μέσα από την ζωή μας εδώ στον φυσικό κόσμο, αντιλαμβανόμαστε ξεκάθαρα "την υπηρεσία", το σχέδιο και τον σκοπό. ΄Οπως και την δημιουργία σαν αναπόσπαστο κομμάτι της ύπαρξης μας, που δεν κατευθύνεται από την Πηγή, αλλά είναι μέσα σ' αυτήν.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και σίγουρα αυτά που έγραψες προήρθαν από το "συναισθηματικό" και για μένα απόλυτα ξεκάθαρα :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Χρόνο μπορεί να έχει άπειρο σαν ανώτερος εαυτός αλλα στη γή ήρθε σαν άνθρωπος να ΒΙΩΣΕΙ καταστάσεις που "χρειάζεται" να βιώσει και να μην χρειαστει να ξαναέρθει σε αυτή τη διασταση..
χρόνο δεν έχουμε και πολύ αν αυτός συγκριθεί με το άπειρο..
Χρόνο έχουμε αρκετό αν τον χρησιμοποιήσουμε "σωστά" αυτό πιστεύω ότι εννοεί ο Qisan
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Καλα το καταλαβες Ilias ...
Ειμαστε στο Forum για Ρεικι , δεν ειναι ;
Ειμαστε απλοι ανθρωποι που αγωνιζοντε για μια καλυτερη συνειδητοτητα , δεν ειναι ;
Κατα συνεπεια οι 5 αρχες του ρεικι εχουν ιδιαιτερο νοημα , (εκτος αν στο Seihim reiki δεν διδασκονται )
Ολες αρχιζουν με το " Σημερα " και σκοπο εχουν να κατευθηνουν την προσοχη μας στον παροντα χρονο κατα την διαρκεια καθε πραξεως μας και ετσι να μαθουμε να δρουμε στο " ΤΩΡΑ " .
Εχω "την αμυδρη " χεχε εντυπωση πως ακριβως γιαυτο μιλουσε η Galazia_sfaira σε προηγουμενο ποστ της οταν ελεγε πως παλια ενιωθε πως για πχ. οταν περπατουσε κατι εμενε πισω της , ενω τωρα νιωθει πως περπαταει χωρις να αφηνει πισω της κανενα κοματι της .. ( Συνγνωμη Galazia_sfaira αν δεν εχω αποδοσει τα λεγομενα σου με ακριβεια )
Θα τολμουσα να πω μαλιστα πως αυτη χρηση του " Τωρα " ειναι η διαδικασια που κεντραρει παλι το αλλο μας σωμα , το ενεργειακο μας , στη αρχικη του θεση .
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias και Qisan φαινεται οτι συννενοειστε...

Εχετε λοιπον μπροστα σας ν γηϊνα χρονια ζωης...

Πως θα τα χρησιμοποιεισετε σωστα και σιγουρα δρωντας στο ΤΩΡΑ ωστε να μη χρειαστει να ξαναελθετε εδω;

Και αν σας περισσεψουν λιγα χρονια μετα το εξωφληση των καρμικων σας υποχρεωσεων εδω στη Γη, λογω παρα πολυ καλης διαχειρισης των εργων σας και των δρασεων σας, τι θα κανετε;

Θα αποφασισετε να μεινετε στη Γη με τον κινδυνο νεων λαθων ή θα αποφασισετε να αποχωρησετε βιαιως ( ο νοων νοειτω ) για να τα αποφυγετε, οποτε κανετε ενα τεραστιο λαθος με την αφαιρεση της προσωπικης σας ζωης;

Αν δεν κανετε σωστη διαχειριση, τοτε ο χρονος δεν ειναι αρκετος...

Αν κανετε παρα πολυ καλη διαχειριση, ο χρονος περισσευει και αυτο ειναι εξαιρετικα επικινδυνο...

Ακουω τις αποψεις σας, οι οποιες ουσιαστικα οφειλουν να ειναι για σας και θεσεις ζωης._

Σκαπανεας
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Αγαπητε Skapaneas ...

Αν εσυ ξερεις ποσο χρονο χρειαζομαι για την επιτευξη εισαι προνομιουχος , γιατι εγω δεν ξερω ...
Αν εσυ ξερεις ποσο χρονος σου απομενει πανω σε αυτην την πανευμορφη γη εισαι προνομιουχος , γιατι εγω δεν ξερω ποτε θα μου συμβει το αναποφευκτον . Σε καθε περιπτωση φροντιζω και απολαμβανω την ζωη μου .
Αν μου μεινει χρονος μετα την επιτευξη βεβαια δεν θα ειναι ποτε οπως πριν , γιατι θα εχω την γνωση σαν ασπιδα , και την ευκαιρια να δουλεψω αφιλοκερδως για τον πλησιον μου ....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Qisan την 06 Αύγ 2007 11:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εχω "την αμυδρη " χεχε εντυπωση πως ακριβως γιαυτο μιλουσε η Galazia_sfaira σε προηγουμενο ποστ της οταν ελεγε πως παλια ενιωθε πως για πχ. οταν περπατουσε κατι εμενε πισω της , ενω τωρα νιωθει πως περπαταει χωρις να αφηνει πισω της κανενα κοματι της .. ( Συνγνωμη Galazia_sfaira αν δεν εχω αποδοσει τα λεγομενα σου με ακριβεια )

Και αυτό!Και σίγουρα θέλω να σε ευχαριστήσω γιατί με αποκωδικοποίησες περαιτέρω.Πολλες φορές αδυνατώ να εκφρασω,ότι έχω μεσα μου.
Ναι η έννοια του "τωρα"είναι Ζω αυτό που μού δίνεται,χωρίς συγκρίσεις με το παρελθόν ,χωρίς χασιμο για το μέλλον.Ζω συνειδητά στο ΕΔΩ και ΤΩΡΑ.Υπαρχω!Είμαι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Εν αρχή skapaneas, θα πω ότι είναι ίσως η πρώτη φορά που νομίζω κατάφερα να καταλάβω, τα λεγόμενά σου....! :) :) :) :!:
Μάλλον γιατί το μυαλό μου, αν και όχι τόσο μαθηματικά εξελιγμένο σαν το δικό σου, καταλαβαίνει πιο εύκολα τις μαθηματικές προσεγγίσεις της ύπαρξης.

Και στέκομαι στα κάτωθι:
Επομενως η συνθεση των δυο νομων, λογικης και ενστικτου, ειναι:
Ανθρωπος * Απανθρωπος = Εγω Σκοτωνω Πραγματικα Με Το Λογο Μου
Δηλαδη χρησιμοποιω το εργαλειο του λογου για να εφαρμοζω το νομο του ενστικτου
Αρα αφαιρω τη ζωη του άλλου με το λογο μου
Τον υποχρεωνω με το λογο μου να μου προσφερει τη ζωη του και την ενεργεια του
Γιατι η ζωη ειναι εκδηλωμενη ενεργεια
Τον υποχρεωνω να με υπηρετει χωρις να μπορει να κανει κατι αλλο
Αρα εδρευω στην καρδια του με το λογο μου και τον κατευθυνω στη ζωη του
Δεν του αφηνω περιθωρια να δρασει αυτοβουλα και ενεργητικα οπως θελει
Εχω φωλιασει στην καρδια του και τον απομυζω.
Αρα μιλαμε για επιβολη της θελησης μου πανω στον ανθρωπο
Πρακτικα αυτο σημαινει οτι οδηγω τον ανθρωπο στο ξεδιπλωμα της ψυχης του
Οδηγω τον ανθρωπο στην αποκαλυψη του εαυτου του
Οτι ο λογος μου διεισδυει στα εγκατα του και τον συγκλονιζει
Και τον υποχρεωνει να αποκαλυψει το κρυμμενο του περιεχομενο
Ο λογος μου συντονιζεται με τον ανθρωπο β
Και ο κυβερνητης του ανθρωπου παραμενει εμβροντητος γνωριζοντας τον εαυτο του
Αρα ο λογος μου συντονιζεται με την ενδον θεοτητα
Υποκλίνομαι γιατί είναι η επιβεβαίωση και απάντηση στο κυρίαρχο εσωτερικό ερώτημά μου της παρούσας φάσης....!

Και έρχεται η αντίφαση........ όταν κουβαλάς μαζί το καρμικό χρέος της ορθής χρήσης του Λόγου, δεδομένου ότι έχεις καταχραστεί την ικανότητά σου αυτή σε παρελθούσα ενσάρκωση (κάτι που έχει γίνει κατα συρροή στο πέρασμα των χρόνων - έχουν οδηγηθεί πλήθη εις θάνατον.....)....!

:?: :idea: :shock: :shock:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”