Περί της υπέρβασης της λογικής

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Περί της υπέρβασης της λογικής

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θεμελιώδης λίθος της λογικής είναι η δυαδικότητα και ο διαχωρισμός. Και αυτό, γιατί η ίδια η φύση της λογικής την θέλει να μελετά τις σχέσεις μεταξύ οντοτήτων. Κάτι τέτοιο, φυσικά, προϋποθέτει τον αυτόν διαχωρισμό των εκάστοτε οντοτήτων, ούτως ώστε να μπορέσει να υπάρξει και η των αυτών σύγκριση.

Στο δρόμο της συνένωσης και της ολότητας όμως, συμβαίνει η εξής υπέρβαση: υιοθετώντας έναν τρόπο αντίληψης και σκέψης ενωτικό και συμφιλιωτικό, οι εκάστοτε διαχωρισμοί των οντοτήτων και ο δυϊσμός καταλύονται και παύουν να υπάρχουν. Ακολουθώντας την αντίληψη ότι «όλα είναι ένα», καταργείται ο διαχωρισμός αυτού του Ενός σε εκάστοτε μόρια. Επομένως, είναι αδύνατη η εξέταση των σχέσεων αυτών των μορίων, καθώς αυτά δεν υφίστανται.

Η λογική λοιπόν περνάει στο στάδιο της Υπερλογικής, μέσω της υπέρβασης. Η δυαδικότητα της σύγκρισης και της κρίσης ακυρώνεται και αντικαθιστάται από την διαδικασία της συνένωσης. Και ενώ η λογική ζυγίζει τα επί μέρους για την ισχύ του ενός, η Υπερλογική τα αντιμετωπίζει ως ίσα και άρα αδύνατον να συγκριθούν. Και αυτό, γιατί η Υπερλογική αναζητά και βρίσκει όλα τα επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές, καθιερώνοντάς τες ως ίσες.

Με αυτόν τον τρόπο, μοιραία η Υπερλογική παύει να έχει την δυνατότητα της υποστήριξης και της καθοδήγησης μέσω της σύγκρισης. Και ενώ η λογική κατατάσσει τις δύο πιθανότητες ως «σωστή» και «λανθασμένη», η Υπερλογική τις αντιμετωπίζει και τις δύο μαζί ως «εν δυνάμει σωστές» και «εν δυνάμει λανθασμένες». Ως εκ τούτου, αδυνατεί να υποδείξει ένα αποτέλεσμα ως κατευθυντήριο γραμμή.

Και είναι τότε που ο ανθρώπινος νους κλονίζεται. Μην έχοντας πια στην διάθεσή του το στέρεο υπόβαθρο της λογικής, βρίσκεται ξαφνικά χωρίς οδηγό και χωρίς απαντήσεις. Είναι τότε που η λογική σκέψη βρίσκεται σε α-πορία και την σκυτάλη της παίρνει η Υπερλογική για να συνεχίσει.

Και ενώ αρχικά αυτό τρομάζει τον άνθρωπο, καθώς αισθάνεται αβοήθητος και προβληματισμένος, δεν αργεί να αντιληφθεί το δώρο που του προσφέρει η Υπερλογική: χρησιμοποιώντας την λογική στον μέγιστο δυνατό βαθμό, έστρεψε τα όπλα της ακριβώς εναντίων της, αναιρώντας της και βραχυκυκλώνοντας την. Και έχοντας αναιρέσει κάθε επιταγή και δυϊσμό που αυτή επιφέρει, έχει καταφέρει να καθαρίσει τον νου από τις σκέψεις, οι οποίες πλέον του είναι άχρηστες, και μπορεί επί τέλους να δεχθεί αβίαστα τις οδηγίες της ενδότερης ψυχής του.

Μην μπορώντας πλέον να βασιστεί στην λογική και αναζητώντας τα νέα θεμέλια της ύπαρξής του και της ιδεολογίας του, αρχίζει να δημιουργεί μόνος του τον εαυτό του, ακολουθώντας πλέον τον δρόμο που αυτός δημιούργησε, έχοντας σβήσει από την σκέψη του τα εμπόδια του δυϊσμού και της σύγκρισης, που τον εμπόδιζαν να αντιληφθεί την ολότητα και να απελευθερωθεί από το δύο, για να φτάσει το Ένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Θοδωράκος την 19 Μάιος 2007 1:24 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Το κείμενο είναι μία καθαρή και ανεπεξέργαστη έμπνευση. Έχει κυρίως προσωπικό χαρακτήρα (ήταν ο επίλογος μίας τεράστειας περιόδου της ζωής μου) και κατανοώ ότι υπάρχουν αρκετά σημεία που χρειάζονται διευκρυνίσεις. Κάποια στιγμή, όταν βρω χρόνο και διάθεση, θα γράψω και ένα κείμενο με επεξηγήσεις και σχόλια, ούτως ώστε να γίνει καλύτερα κατανοητό ό,τι λέγεται.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Στο δρόμο της συνένωσης και της ολότητας όμως, συμβαίνει η εξής υπέρβαση: υιοθετώντας έναν τρόπο αντίληψης και σκέψης ενωτικό και συμφιλιωτικό, οι εκάστοτε διαχωρισμοί των οντοτήτων και ο δυϊσμός καταλύονται και παύουν να υπάρχουν. Ακολουθώντας την αντίληψη ότι «όλα είναι ένα», καταργείται ο διαχωρισμός αυτού του Ενός σε εκάστοτε μόρια. Επομένως, είναι αδύνατη η εξέταση των σχέσεων αυτών των μορίων, καθώς αυτά δεν υφίστανται.
Θοδωρή, έφτασες σ' αυτό!!!

Στην ουσία κάθε πνευματικού δρόμου...

Αν εσύ το λες Υπερλογική και εγώ Πνευματική καθοδήγηση είναι τα διαφορετικά μονοπάτια που παίρνει ο καθένας μας, για να βρει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ τις απαντήσεις και την δική του αλήθεια...
που όμως οδηγούν σ' αυτήν την μοναδικη παράγραφο και είναι το σημείο συνάντησης όλων των δρόμων!!!!


Δεν μένει πια, παρά να το βιώσεις κιόλας!

Να μην μείνει μόνο γνώση...

Κατάλαβες τώρα, τι αντιλήφθηκα και σου ζήτησα ρέικι?
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και τώρα ίσως με καταλάβεις καλύτερα...

΄Οτι το να μην υποτάσσεσαι σε λογικές των ανθρώπων, δεν είναι γιατί δεν τους αγαπάς. Δεν μπορείς έτσι κι αλλιώς να μην αγαπάς...

Είναι γιατί λαχταράς τόσο πολύ να τους δώσεις, αυτό το μικρό έναυσμα να σταματήσουν να λένε μόνο "εγώ", που γίνεσαι αυστηρός!

Και εκεί έρχεται το επόμενο στάδιο της εργασίας σου...που όπως σου εξήγησα είναι η ουδετερότητα!

Εκεί είμαι! Με καταλαβαίνεις τώρα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σου παραθέτω ένα πολύ σημαντικό μήνυμα για μένα...και για το στάδιο "ουδετερότητας" που πρέπει να κατακτηθεί...
Είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες μεταξύ πνευματικού και υλικού επιπέδου. Πολλές φορές θα βρεθούν στο δρόμο σου εμπόδια και καταστάσεις που θα σε κάνουν να λιποψυχήσεις και να θέλεις να εγκαταλείψεις τις προσπάθειες. Γιατί οι αλήθειες σου δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές από τους ανθρώπους.
Θα σε κρίνουν γι' αυτές. ΄Ισως σε κατηγορήσουν ότι έχεις πνευματικό οίστρο...
...άσε τους να ψάξουν μόνοι τους και μην τους διευκολύνεις. Μην παίρνεις εσυ την ευθύνη τους...

Υπερλογική = Συμπαντική διάνοια????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

:D :D :D
Δεν μένει πια, παρά να το βιώσεις κιόλας!

Να μην μείνει μόνο γνώση...
Αυτό αρχίζω σιγά-σιγά. Είναι και λίγο δύσκολο να περάσεις από την θεωρία στην πράξη σε τέτοια θέματα. 8)
Υπερλογική = Συμπαντική διάνοια????
Πυθανότατα, δεν το σκέφτικα έτσι. Όμως, καθώς μέσω της Υπερλογικής, ο ανθρώπηνος νους μαθαίνει να σκέφτεται με βάση το Ένα και το Όλον, τότε ουσιαστικά αποκτά τον τρόπο σκέψης του Ενός και του Όλου. Έτσι, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η σκέψη του γίνεται ένα με το... Ένα!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Καλημερα σε ολους

Αν εσεις μιλατε για Υπερλογικη ή Πνευματικη Καθοδηγηση, εγω μιλαω για Συνειρμικο Λογισμο.
Συνειρμικος Λογισμος ειναι μια τεχνικη προσεγγισης του Αβατου μεσω της καθαρης λογικης.
Εχετε διαθεση να σας παρουσιασω μια εφαρμογη, για να μου πειτε περι τινος προκειται;

Θεμελιακα βασιζεται σε αναλυση ενος "Μυστηριου Λογου", με διαδοχικα υπερλογικα βηματα ή καλυτερα αλματα, τα οποια οδηγουν σε απροσμενες διαπιστωσεις.

Σκοπευω να ασχοληθω με το ΜΗΝΥΜΑ Του Κυριου Της 6ης Ακτινας :
«Ο Θεός είναι αγάπη και όποιος είναι μέσα στην αγάπη, είναι μέσα στον Θεό και ο Θεός είναι μέσα του.»

Υπαρχει χωρος, χρονος και τροπος γι΄αυτο;
Αν ναι, στειλτε μου τηλεπαθητικα, κυματα θετικης ενεργειας!
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Παράθεση:
Είναι πολύ λεπτές οι ισορροπίες μεταξύ πνευματικού και υλικού επιπέδου. Πολλές φορές θα βρεθούν στο δρόμο σου εμπόδια και καταστάσεις που θα σε κάνουν να λιποψυχήσεις και να θέλεις να εγκαταλείψεις τις προσπάθειες. Γιατί οι αλήθειες σου δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές από τους ανθρώπους.
Θα σε κρίνουν γι' αυτές. ΄Ισως σε κατηγορήσουν ότι έχεις πνευματικό οίστρο...


Παράθεση:
...άσε τους να ψάξουν μόνοι τους και μην τους διευκολύνεις. Μην παίρνεις εσυ την ευθύνη τους...
και θα συμπλήρωνα....... μίλησέ τους και άσε τη Θεϊκή συγχρονικότητα να φροντίσει για τα υπόλοιπα.......... να δείξει το μεγαλείο της. Και τελικά "ας αναλάβει ο καθένας το κόστος των επιλογών του..." Έτσι κι αλλιώς ο καθένας αναλαμβάνει ότι ακριβώς αντέχει....!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ichor την 24 Ιουν 2007 5:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Μιλάς για την λύτρωση προφανώς Skapaneas

και παραθέτω:

Ο Ιησούς έδειξε στους ανθρώπους, ότι η ελευθερία στην καρδιά των ανθρώπων πρέπει να πραγματοποιηθεί, για να μπορέσουν να αλλάξουν και οι συνθήκες στην ανθρωπότητα.
Η ακτίνα του είναι η 6η σε ρουμπινί-χρυσό χρώμα, η εργασία του είναι η λύτρωση. Για να αναγνωρίσουμε το θεϊκό όν μέσα μας πρέπει να είμαστε καθαρό φως και καθαρή αγάπη.

Υπαρχει χωρος, χρονος και τροπος γι΄αυτο;
Ο χώρος είναι η 3η διάσταση
ο χρόνος είναι η αιωνιότητα
ο τρόπος είναι η γνώση, η επίγνωση, το εργαλείο η ενέργεια και όλα αυτά βρίσκονται στη διδασκαλία Του.

Κατά την ταπεινή μου άποψη.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H εργασία του Ιησού είναι η ΑΝΑΛΗΨΗ

η λύτρωση ήταν η πορεία του, όμως τώρα που έρχεται σαν συνεργάτης μας, μας βοηθά στην διαδικασία της ανάληψης.

Skapaneas, δεν ξέρω τι εννοείς με το
Σκοπευω να ασχοληθω με το ΜΗΝΥΜΑ Του Κυριου Της 6ης Ακτινας :
«Ο Θεός είναι αγάπη και όποιος είναι μέσα στην αγάπη, είναι μέσα στον Θεό και ο Θεός είναι μέσα του.»
γιατί δεν υπάρχει "σκοπεύω"...στην συγκεκριμένη διαδρομή.

Εγώ δεν "σκόπευα" τίποτα...απλά ήρθε, γιατί το ζήτησα!

΄Ομως μην "σκοπεύεις να...", απλά ζήτησε το!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Skapaneas δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχη η λογική με την Υπερλογική=συμπαντική διάνοια ή την πνευματική καθοδήγηση...


Όσο για το σκοπεύω συμφωνώ με τη Βάσω.. το σκοπεύω να κάνω κάτι δεν λειτουργεί.. ότι κάνεις το κάνεις Τώρα.. Τώρα ζείς τώρα νοιώθεις τώρα αγαπάς τώρα αναπνέεις τώρα δράς... καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ;;; :roll: :D 8)
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Skapaneas δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχη η λογική με την Υπερλογική=συμπαντική διάνοια ή την πνευματική καθοδήγηση...
Δεν καταλαβαινεις τη σχεση εχει η λογικη με την Υπερλογικη, αλλά παρ' ολα αυτα αγωνιζεσαι ως λογικο ον να υπερβεις τα πραγματα...
Η εμπειρια ομως και η Διδασκαλια λενε οτι ολα επερχονται σταδιακα ...
Αρα η λογικη δεν μπορει να εγκαταλειφθει, αλλά να μετουσιωθει σε ενα εργαλειο προοδου πνευματικης...
Διαφορετικα ενα κομματι της δημιουργιας υπεροχο θα παει χαμενο...

Vaso έγραψε:Skapaneas, δεν ξέρω τι εννοείς με το...
Αν δεν ξερεις τι εννοω εγω που ειμαι ανθρωπος απλος και συνηθισμενος, τοτε πως γνωριζεις τι ακριβως εννοει ο Ιησους Χριστος με το Μηνυμα του;
Το μηνυμα του ειναι γραμμενο σε απλη και συμβατικη λογικη γλωσσα, διοτι απευθυνεται σε απλους και συνηθισμενους ανθρωπους.
Ομως, οπως ολα τα μηνυματα, εχει καποιο περιεχομενο το οποιο και παραπεμπει σε ορισμενα εργα αναγκαια, χωρις τα οποια δεν μπορει να προχωρησει η ανθρωποτητα ή τουλαχιστον οσοι κινουνται πανω στην 6η ακτινα, αυτη την εποχη.

Βεβαιως ολα τα μηνυματα των Κυριων Επτα των Ακτινων, εχουν το νοημα τους και περιεχομενο τους το καθενα και πρεπει να ανιχνευτουν σε βαθος και να γινουν κατανοητα, για να μπορεσουμε να προχωρησουμε ολοι μαζι, ο καθενας στο δικο του μονοπατι και στη δικη του τη στρατα.
Διοτι ειναι γραμμενο: Ερευνατε τας γραφας.

Iexor έγραψε:ο τρόπος είναι η γνώση, η επίγνωση, το εργαλείο η ενέργεια και όλα αυτά βρίσκονται στη διδασκαλία Του.
Γι'αυτο ακριβως το πραγμα μιλαω...
Για την κινηση μας μεσα στη γνωση και την επιγνωση του περιχομενου των μηνυματων των Κυριων Των Ακτινων και την ευθυγραμμιση μας, με Την Ευλογια τους, στα αντιστοιχα πραγματικα εργα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εξακολουθώ και δεν καταλαβαίνω Skapaneas.

Εσένα που είσαι απλός άνθρωπος, και προσπαθείς να με κάνεις να σε καταλάβω...ή δεν προσπαθείς

Με τον Ιησού δεν συμβαίνει το ίδιο!
Γιατί δεν προσπαθεί...
Απλά τον καταλαβαίνω...γιατί μάλλον μιλάμε την ίδια γλώσσα.

Δεν συμβαίνει αυτό με τους ανθρώπους προφανως...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν καταλαβαινεις τη σχεση εχει η λογικη με την Υπερλογικη, αλλά παρ' ολα αυτα αγωνιζεσαι ως λογικο ον να υπερβεις τα πραγματα...
Η εμπειρια ομως και η Διδασκαλια λενε οτι ολα επερχονται σταδιακα ...
Αρα η λογικη δεν μπορει να εγκαταλειφθει, αλλά να μετουσιωθει σε ενα εργαλειο προοδου πνευματικης...
Διαφορετικα ενα κομματι της δημιουργιας υπεροχο θα παει χαμενο...
Η λογική skapaneas μόνη της δεν μπορεί να πετύχει τίποτα..
αν προσπαθήσεις με τη λογική να υπερβείς τα πράγματα δεν θα τα καταφέρεις.. δοκίμασε με την ψυχή...

Η εμπειρια και η Διδασκαλια λενε οτι ολα επερχονται σταδιακα ... και πράγματι έτσι είναι και μάλιστα τα στάδια προχωράνε πολύ αργά... τόσο που δεν το καταλαβαίνεις...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου πω κάτι Skapaneas

Δοκίμασε την "προσωπική" διδασκαλία του Ιησού και μην μένεις τόσο στις ακτίνες και σε όσα αυτές πρεσβεύουν.

Μην μένεις σ'αυτά που η συνείδηση του ανθρώπου προσπαθεί να αναλύσει και να υπερβεί.

Γιατί τότε δεν θα γίνεσαι κατανοητός.

Αν θέλεις να μιλήσουμε για την διδασκαλία του Ιησού, θα πρέπει να την καθαρίσουμε από τις ανθρώπινες παρεμβάσεις και να την "ακουμπήσουμε" στην καρδιά μας, για να δούμε την αλήθεια της.

Αυτό ακριβώς έκανα...Ανοιξα την καρδιά μου και ακούμπησα εκεί την διδασκαλία του...΄Ετσι μόνο μπόρεσα να καταλάβω το έργο του. ΄Οσα και να είχα διαβάσει πριν, για ακτίνες από την Μπέιλυ, για την διδασκαλία του από τον Λομπέρ, την Ντούντε ή τον Ζελτμαν, ήταν απλά αναγνώσεις. Χωρίς να ακυρώνω το περιεχόμενο τους, στο οποίο μένω με σεβασμό, την πόρτα της συνείδησης για να φτάσει να γίνει συνειδητότητα, την άνοιξε εκείνος μόνο με την προσωπική του διδασκαλία.

΄Οπως, λοιπόν, το έκανε σε μένα, μπορεί να το κάνει και σε σένα, αρκεί να διαπιστώσει την αφοσίωση και την ταπεινότητα, αρκεί να διαπιστώσει οτι το εγώ σου έχει γίνει ΕΑΥΤΟΣ. Προσπάθησε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”