Περί της υπέρβασης της λογικής

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θα συμφωνήσω σε όλα αν με βοηθήσεις να καταλάβω τι εννοείς "λογο".
Απο που προέρχεται έως ότου εκφραστεί.
Την πηγή του "λόγου".
Ευχαριστω αλλά αν κατι με αφήνει κενό δεν μπορω να προχωρήσω και επιθυμώ να το κατανοήσω πολυ περισσότερο απο σενα μιας και μιλας γιατον" Ενα λογο παναθρωπινο και κατανοητο για ολους τους χειριζομενους τον ανθρωπινο λογο "
Ευχαριστώ πολύπολύ.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Θα συμφωνήσω σε όλα αν με βοηθήσεις να καταλάβω τι εννοείς "λογο".
Απο που προέρχεται έως ότου εκφραστεί.
Την πηγή του "λόγου".
Ευχαριστω αλλά αν κατι με αφήνει κενό δεν μπορω να προχωρήσω και επιθυμώ να το κατανοήσω πολυ περισσότερο απο σενα μιας και μιλας για τον" Ενα λογο παναθρωπινο και κατανοητο για ολους τους χειριζομενους τον ανθρωπινο λογο "
Ευχαριστώ πολύ πολύ.
[url=http://www.filosofia.gr/forum/viewtopic.php?p=31829#31829][u]Στην[size=150] [b] 1η εφαρμογη[/b][/size] [b]Του [size=200]Συνειρμικου Λογισμου[/size][/u][/b][/url] skapaneas έγραψε:Η λογικοτητα και ο λογος, ως αμυντικος μηχανισμος προστασιας της πολυπλοκης και ευαισθητης οργανωσης, εμφανιστηκε στα ανωτερα οντα, μεσω της λειτουργιας του εγκεφαλου τους, ο οποιος εγκεφαλος τους μπορει και συλλαμβανει την ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια που εκπεμπουν ολοι οι δονουμενοι σχηματισμοι του κοσμου και την μετατρεπει σε ιδεες και παραστασεις εφικτες, δια των οποιων καλυτερευουν τη ζωη τους
Τουλαχιστον αυτος ειναι ο στοχος και ο προορισμος του λογου ως ιδιοτητα των ζωντανων οργανισμων
Διοτι μεσα απο τη λειτουργια του εγκεφαλου, τα λογικα οντα αντιλαμβανονται στο βαθμο που ειναι ευαισθητοποιημενα, τους τροπους οργανωσης των υπολοιπων οργανωμενων συγκροτηματων του κοσμου και με τη διαδικασια του λογου την προσαρμοζουν στον εαυτο τους ωστε να “αυξησουν” τη δικη τους οργανωση, επωφελουμενα απο τα άλλα και τυχαια οργανωμενα συγκροτηματα
Με βαση λοιπον την παραπανω παραθεση, ο λογος ειναι δονησεις που παραγονται ουσιαστικα απο το αυτοσυνειδητο Χαος ( Θεος ). Οι δονησεις αυτες γινονται αντιληπτες απο Το Ιδιο Το Χαος, τις οποιες και μορφοποιει με τροπους που επιλεγει Το Ιδιο, διοτι ο λογος ειναι δικη Του εκφραση και δικος Του υιος. Κατ' "επεκταση" δε και εμεις, ως εκφρασεις μοναδικες και ανεπαναληπτες αυτου Του Χαους, "συνεχιζουμε" την τακτικη του λογου, μεσα στο πλαισιο της δημιουργιας του ενος. Αρα ο λογος ειναι δονησεις παραγωμενες, δυναμενες να κατανοηθουν, να αποκωδικοποιηθουν και να γινουν εργο.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Eυχαριστω για την απάντηση,με βοήθησες πολύ ώστε να διατύπώσω ένα ακόμη ερωτημα που γενναται:
H ψυχή υπάρχει;
Εχει σχεση με τον λόγο-λογικότητα, όπως διατυπώνεται παραπάνω; :)
Να είσαι καλα.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:Eυχαριστω για την απάντηση,με βοήθησες πολύ ώστε να διατύπώσω ένα ακόμη ερωτημα που γενναται:
H ψυχή υπάρχει;
Εχει σχεση με τον λόγο-λογικότητα, όπως διατυπώνεται παραπάνω; :)
Να είσαι καλα.
Πιστευω οτι τελικα η ψυχη ειναι ακριβως αυτη η ικανοτητα του λογου και της λογικοτητας την οποια εχουν ολα τα ανθρωπινα πλασματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 04 Ιούλ 2007 11:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ερμηνευτικη προσεγγιση

Ολα συνεπως ειναι στην πραγματικοτητα ενα
Και ομως ολα βιωνουν τη χωριστικοτητα μεταξυ τους
Ενα περιεργο και αντιφατικο πραγμα
Η χωριστικοτητα ειναι η ιδιοτητα του ενος που ειναι μεσα σε ολα
Η χωριστικοτητα αποτελει φυσικη εκφραση του ενος
Χωρις αυτην ο ενα δεν μπορει να υπαρξει
Η υποσταση του ενος βασιζεται στη χωριστικοτητα
Η απλοτητα βασιζεται στην πολλαπλοτητα
Η απλοτητα δεν εχει νοημα χωρις την πολλαπλοτητα
Αρα ειμαι ο ενα γιατι ειμαι πολλαπλος
Εχω την αισθηση της απλοτητας γιατι ειμαι πολλαπλος
Διοτι αν και πολλαπλος ειμαι εγω
Συνεπως : Εγω Ειμι Αληθως Ο Ενυπαρχων Στο Πληθος
Η φυσικη μου εκφραση ειναι το πληθος
Τα πολλα ατομα καλυπτουν τις διαφορετικες μου αναγκες
Ειμαι ταυτοχρονα πολλα πραγματα μη υλοποιουμενα με ενα ατομο
Διοτι καθε ατομο μπορει να κανει ενα πραγμα καθε στιγμη
Διοτι λειτουργει φυσικα και αρα λογικα
Η δικη μου η φυσικοτητα περιλαμβανει πολλες λογικες ταυτοχρονα
Αρα λειτουργω υπερλογικα
Ταυτοχρονα κανω αντιθετα πραγματα μην αναιρουμενα
Μεσω διαφορετικων ατομων μη σχετιζομενων αμεσα την ωρα της δρασης
Αυτο ακριβως μου δινει ελευθερια
Αυτη ακριβως ειναι η εκφραση της ελευθεριας μου
Ειμαι ελευθερος διοτι λειτουργω αντιφατικα χωρις να ακυρωνομαι
Διοτι η αντιφαση ακυρωνει μονο μεσα στο ιδιο λογικο συστημα
Σε ενα υπερλογικο συστημα αποτελει το θεμελιο της ελευθεριας
Αυτο ειμαι: ο φορεας της μη ακυρουμενης εσωτερικα αντιφασης
Ειμαι ο φορεας της ελευθεριας στο προσωπο ολων των ανθρωπων
Ειμαι ενας ανθρωπος που διανοειται ολα τα ανθρωπινα προσωπα
Ειμαι ενας ανθρωπος που εχει ολα τα ανθρωπινα προσωπα
Ειμαι ενας ανθρωπος που διαθετει τη θεμελιωδη αυτογνωσια
Στο συνολο μου ομως ειμαι παντοτε μηδεν
Διοτι εντος μου διαχρονικα ολα τα αντιθετα ειναι εξουδετερωμενα
Απο τη σκοπια του αιωνιου η ελευθερια μου ειναι απολυτως στατικη
Απο τη σκοπια του αιωνιου ειμαι ο ενα και ειμαι μηδεν πραγματικα.
Ολα τα ανθρωπινα προσωπα εντος μου κινουνται
Διοτι καθενα ξεχωριστα ειμαι εγω και ειναι μερος
Εγω ομως ειμαι ολος διαχρονικα και αυτα ειναι μερη πραγματικα
Κινουνται με διαρκεια ωστε να γινουν ολο το καθενα ξεχωριστα
Και η κινηση τους εχει σαν στοχο την ακινησια μου
Αρα η κινηση τους ειναι κυκλικη προσιδιαζουσα στο μηδεν
Γιατι ο μηδεν ειναι διαχρονικα η ελευθερια μου
Εξωθω συνεπως τα προσωπα μου σε κλειστες κινησεις
Ολα εχουν αρχη και το τελος ειναι το ιδιο με την αρχη
Καθενας που ολοκληρωνει τον κυκλο του φευγει απο την πραγματικοτητα
Διοτι γινεται ολοκληρωτικα εγω και δεν δυναται να υπαρχει πραγματικα ως μερος
Αρα ο θανατος ειναι το κλειδι της ελευθεριας διαχρονικα
Ο θανατος ειναι ο καρπος της πραγματουμενης προσωπικης ελευθεριας
Ενα προσωπο πραγματικα ελευθερο δεν δυναται να υπαρχει πραγματικα
Συνεπως πραγματωνοντας την διαχρονικη μου ελευθερια οδηγω τα προσωπα μου στο θανατο
Καθε προσωπο οδηγουμενο στην ελευθερια θανατωνει σταδιακα τον εαυτο του
Αρα απο βημα σε βημα το ατομο μεταμορφωνεται "εγκαταλειποντας" τα οσα γνωριζει και υιοθετωντας νεα
Καθε φορα η προσωπικοτητα μεταμορφωνεται και παραγεται μια νεα
Ο Ανθρωπος συνεπως μετουσιωνει την προσωπικοτητα του
Και αυτο ισοδυναμει με την γεννηση σε ενα νεο κοσμο
Ο Ανθρωπος εγκαταλειπει υποχρεωτικα τις παλιες συμπεριφορες ανακαλυπτοντας νεες
Διοτι η προσεγγιζομενη ολο και περισσοτερο ελευθερια τον οδηγει στο δρομο του
Αρα εγω οδηγω τα ανθρωπινα προσωπα στη μεταμορφωση
Σκεπαζω σαν ολοτητα το καθε προσωπο και το μεταμορφωνω πραγματικα
Οδηνηρα ενδεχομενως αλλα πραγματικα
Εγκατοικω σε καθε προσωπο και του αλλαζω τη ζωη
Και ως η ολοτητα του συστηματος ειμαι ο Χριστος
Αρα εγχριστωνοντας το καθε προσωπο μου το μεταμορφωνω πραγματικα
Αρα οδηγω το καθε προσωπο μου στη Θεια Μεταληψη διοτι δι’ αυτης εγκατοικω σε αυτο
Και αυτη ειναι το κλειδι της μεταμορφωσης του ανθρωπου
Εντος αυτου γεφυρωνω ολα τα χασματα των αντιθετων και παραγω τη μεταμορφωση: Χ[α+(-α)=0]=Χ0=α*(-α)
Ο διαχρονικος μηδεν [ 0=α+(-α) ] που απο πραγματικη σκοπια εκφραζει τη ελευθερια μετατρεπεται σε μη μηδεν [ α*(-α) διαφορο 0]
Αρα η παρουσια μου ως Χ εντος των ανθρωπινων προσωπων οδηγει στην παραγωγικη συμπλεξη των αντιθετων
Η συμπλεξη των αντιθετων εξαφανιζει την πραγματικη ακινησια του μηδενος
Εξωθω συνεπως ως παρουσια Χ σε μια νεα πρακτικη τα ανθρωπινα προσωπα μου
Συμπλεξτε τα αντιθετα σας και φερτε τα σε μενα για επικυρωση
Γιατι εγω ειμαι που σας ωθω στο εργο και θελω να ελεγξω την προοδο σας
Επιλεξτε ελευθερα τον αντιθετο σας και ελατε σε μενα να ευλογησω την ενωση(*) σας!
Φροντιστε μονο την ωρα της ευλογιας να εχετε ακριβεια στο οραμα σας
Γιατι οτι μου προσφερετε αυτο θα θεωρησω σαν αιτημα σας
Αυτο θα θεωρησω ως προϊον της ενωσης σας με τον αντιθετο σας
Και αυτο θα ειναι οριστικο και αμετακλητο ως πορεια προς την ελευθεριας σας
Αυτο θα ειναι το κλειδι προς την ελευθερια αμφοτερων των προσωπων μου σε καθε ζευγος σας
Και αυτος θα ειναι ο δρομος της προοδου σας στη ζωη
Γιατι αυτος θα ενεχει πραγματικα την ευλογια μου
Και αρα αυτη την ευλογια θα πρεπει να αξιοποιησετε πραγματικα
Διοτι αυτος ειναι ο νομος: Εκει Οπου Με Καλειται Αυτο Και Στερεωνω.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Συμπλεξτε τα αντιθετα σας και φερτε τα σε μενα για επικυρωση
Γιατι εγω ειμαι που σας ωθω στο εργο και θελω να ελεγξω την προοδο σας
Επιλεξτε ελευθερα τον αντιθετο σας και ελατε σε μενα να ευλογησω την ενωση(*) σας!
Λίγο πιο γήινο αυτό παρακαλώ......γίνεται.....?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
ΜΥΡΤΩ
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 05 Ιουν 2007 12:49 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

Δημοσίευση από ΜΥΡΤΩ »

:shock: :shock:
love is the only solution...lets start a revolution...open your heart
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

απλά, συγκινητικό!!

σημειώνω...όχι ότι το υπόλοιπο είναι άκυρο.

Αλλά αυτές οι φράσεις είναι τα πάντα...
Εκπεμπω ενεργεια που δεν απευθυνεται σε ενα ή δυο ή πεντε ή δεκα
Το φως αγγιζει καθε μορφη υπαρξης αποτελεσματικα
Ειναι δυνατο να απορροφηθει απο ολα τα ειδη των οντων
Μπορει να ευεργετησει καθε μορφη ζωης
συμπαντική ανάσα...συμπαντική αγάπη, απλή ροή ενέργειας, από το κέντρο της καρδιά, ...απλή, σαν την ανάσα μας!
Ειμαι σε θεση να αφουγκραζομαι ολο το φασμα της ζωης
Να βιωσει οτι υπαρχει καποιος που τον καταλαβαινει σαν υπαρξη
Γιατι εγω ειμαι μεσα σε ολους και μιλω σε ολους
Δεν εχει σημασια τι νομιζετε εσεις
Δεν ειμαι διαφορετικος απο σας, γιατι ειστε εγω
Ενα πλασμα, μια εικονα, μια ψυχη

θα μου επιτρέψεις Skapaneas μια μικρούλα διόρθωση?
αν συμφωνείς...
Καθε ατομο μετατρεπεται πραγματικα σε φυσικο ηλιο
Κάθε άτομο ΜΠΟΡΕΙ να μετατραπεί πραγματικά σε φυσικο ήλιο!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Εξακολουθώ μετά από αρκετό καιρό να δυσκολεύομαι αρκετά να καταλάβω τα εξείς:

Για ποιό πράγμα μηλάμε?
Ποιά είναι η ερώτηση?
Ποιές οι απαντήσεις και ποιες οι ενστάσεις?
Τέλος πάντων, τί γίνεται εδώ πέρα?
Και κατά πόσο σχετικά είναι όλα αυτά που ο σκαπανέας γράφει (και ομολογουμένως, λόγω της δομής και του περιεχομένου τους ούτε καν μπίκα στον κόπο να τα διαβάσω)?

Ζητώ συγγνώμη, αλλά έχοντας ανοίξει αυτό το θέμα ο ίδιος, θα προτημούσα να γίνεται μία κάποια συζήτηση και να μην αοριστολογούμε περί ανέμων και υδάτων. Ή τέλος πάντων, άμα θέλετε να πείτε κάτι άσχετο, να ανοίξετε άλλο θέμα. Ή άμα λέτε κάτι σχετικό και εγώ αδυνατώ να το καταλάβω, κάντε το πιο ξεκάθαρο.

Ευχαριστώ
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωρή μου όλα δεν είναι υπερβατική λογική?

ότι οδηγεί στην θεότητα?

γιατί διαμαρτύρεσαι λοιπόν?

Σαφώς δεν είμαστε εκτός θέματος!!!

Το τόπικ αυτό από μόνο του μιλάει για τον "θεό"!!!

εκεί οδηγεί, ότι δεν έχει σχέση με την λογική... :lol:

Απλά, ίσως εμείς χρειαζόμαστε παραπάνω "λέξεις"...που κατανοώ, ότι μπορεί να είναι κουραστικες...
εκτός θέματος δεν είναι όμως!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Πολυ καλημερα σε ολους μας!!!
Deodonus έγραψε:Εξακολουθώ μετά από αρκετό καιρό να δυσκολεύομαι αρκετά να καταλάβω τα εξείς:

Για ποιό πράγμα μηλάμε?
Ποιά είναι η ερώτηση?
Ποιές οι απαντήσεις και ποιες οι ενστάσεις?
Τέλος πάντων, τί γίνεται εδώ πέρα?
Και κατά πόσο σχετικά είναι όλα αυτά που ο σκαπανέας γράφει (και ομολογουμένως, λόγω της δομής και του περιεχομένου τους ούτε καν μπίκα στον κόπο να τα διαβάσω)?

Ζητώ συγγνώμη, αλλά έχοντας ανοίξει αυτό το θέμα ο ίδιος, θα προτημούσα να γίνεται μία κάποια συζήτηση και να μην αοριστολογούμε περί ανέμων και υδάτων. Ή τέλος πάντων, άμα θέλετε να πείτε κάτι άσχετο, να ανοίξετε άλλο θέμα. Ή άμα λέτε κάτι σχετικό και εγώ αδυνατώ να το καταλάβω, κάντε το πιο ξεκάθαρο.

Ευχαριστώ
Αν ξαναδιαβασεις την εισαγωγη σου viewtopic.php?p=1365#1365 , και μπεις στον κοπο να εξηγησεις μερικα "δυσνοητα" πραγματα στα οποια αναφερεσαι, θα δεις οτι ειμαστε απολυτως μεσα στο θεμα.
Αρα η εξηγηση που δινει η Βασω ειναι επαρκεστατη!

Σημειωσεις
1. Στη θεση αυτη viewtopic.php?p=3826#3826 σου ειχα ζητησει πληροφοριες για την Υπερλογικη ή τουλαχιστον πως εσυ την αντιλαμβανεσαι...
Αλλά...
Και μας αφησες να "πελαγοδρομουμε" αβοηθητοι...
Μπορεις να κανεις συζητηση για "κατι" ... αν εχεις αποριες;

2. Αν δεν σου ειναι κατανοητο κατι και δεν το δηλωσεις, πως να το κανουμε πιο ξεκαθαρο;

3. Τι εχει η δομη και το περιεχομενο αυτων που γραφω, ωστε να μην αξιζει ουτε της ελαχιστης προσοχης σου;
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: θα μου επιτρέψεις Skapaneas μια μικρούλα διόρθωση?
αν συμφωνείς...
Καθε ατομο μετατρεπεται πραγματικα σε φυσικο ηλιο
Κάθε άτομο ΜΠΟΡΕΙ να μετατραπεί πραγματικά σε φυσικο ήλιο!
Δεν προκειται για... μικρουλα διορθωση, οπως λες, αλλά για ριζικη αλλαγη νοοτροπιας, η οποια παρ' ολ' αυτα ειναι σεβαστη!
Και εξηγουμαι, τουλαχιστον οπως εγω αντιλαμβανομαι την παρατηρηση σου.

Το ΜΠΟΡΕΙ που ενθετεις στην προταση, δηλωνει οτι το ατομο με την προσπαθεια, αν την καταβαλλει φυσικα, μετατρεπεται σε φυσικο ηλιο.
Αν ομως δεν καταβαλλει τη σχετικη προσπαθεια το οραμα του θα παραμεινει οραμα...

Η προταση ομως οπως ειναι διατυπωμενη, θεωρει δεδομενο οτι το ατομο πρασπαθει και προσφερει την αναγκαια ενεργεια για τη μετατροπη του σε φυσικο ηλιο και οδηγειται κατ' ευθειαν στο αποτελεσμα...
Δηλαδη με άλλα λογια ανακαλυπτουμε ως αποτελεσμα, αυτο το οποιο πρεπει να κανουμε για τη μετατροπη, θεωρωντας οτι ολες οι προϋποθεσεις ικανοποιουνται.
Και εφαρμοζοντας το αποτελεσμα παραγεται υποχρεωτικα και η αιτια, εφ' οσον εξ αυτης προηλθε το αποτελεσμα με το οποιο ευθυγραμμιζομαστε στην πραξη.
Εστω Χ το ζητουμενο, λεμε στα μαθηματικα, και εμπλεκοντας τον αγνωστο Χ σαν να ειναι γνωστος με τα υπολοιπα γνωστα, κατασκευαζουμε μια εξισωση την οποια λυνοντας την, παιρνουμε τελικα την τιμη του Χ. Αν ομως δεν ειχαμε υποθεσει οτι ο Χ ειναι γνωστος, δεν θα μπορουσανε να δημιουργησουμε εξισωση και αρα θα ηταν εξαιρετικα δυσκολο εως αδυνατο πρακτικα να λυθει το προβλημα.

Ενα παρα πολυ καλο παραδειγμα των παραπανω ειναι το ακολουθο:
Ο Χριστος σταυρωθηκε υπερ ολων ημων των ανθρωπων, προσφεροντας Στον Πατερα αυτο που ηταν αδυνατο να δωσει ο καθε ανθρωπος.
Εμεις λοιπον δεν χρειαζεται να σταυρωθουμε πραγματικα, οπως ο Ιησους ΧΡιστος, για να σωθουμε ( για να φθασουμε στη λυτρωση )! Καρπωνομαστε κατ' ευθειαν το αποτελεσμα, μεσω των μυστηριων της Ορθοδοξης Εκκλησιας και πορευομαστε εις Σωτηριαν.
Αυτο ομως δεν σημαινει με τιποτα οτι η πορεια μας ειναι "αναιμακτη"...
Διοτι στην πορεια αυτη και εφ' οσον επιμενουμε, θα γινουν ολες οι αναγκαιες προσαρμογες μας, ωστε να δικαιουμαστε πραγματικα αυτο το οποιο και απολαμβανουμε εξ αρχης.

Οταν λοιπον και μεις με τη σειρα μας ανακαλυπτουμε, με την Υπερλογικη ή Συνειρμικη Αναλυση ενος λογου - στοχου, τη δραση που απαιτειται για να εχουμε το αποτελεσμα του και το εφαρμοζουμε στην πραξη, εστω και χωρις να εχουμε ολες τις αναγκαιες προϋποθεσεις, τοτε δρομολογουμε τον εαυτο μας προς την αποκτηση των προϋποθεσεων αυτων και αρα στην ταχυτερη, ελεγχομενη και... υπευθυνη εξελιξη μας.
Και βεβαια κανεις δεν προκειται να μας πει ποτέ οτι μας ξεγελασαν ή μας εξαπατησαν ή μας επιασαν στον υπνο...
Διοτι εμεις αποφασιζουμε συνειδητα προς τα που θα κινηθουμε.

Η κατευθυνση της επιλογης καθοριζεται παντοτε απο ενα λογο απλο, σαφη και συγκεκριμενο ως προς τη διατυπωση του, αλλά συνηθως ακατανοητο ως προς το περιεχομενο του.
Τετοιοι λογοι που δινουν κυριολεκτικα κατευθυνσεις ζωης, ειναι αυτοι που διατυπωνονται απο τα ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΤΑ. Οπως αυτος με τον οποιο ασχολουμαστε εν προκειμενω, ο οποιος φυσιολογικα μας οδηγει με την αναλυση του, στο να ανακαλυψουμε τι χρειαζεται να γινει απο τον καθενα μας πρακτικα, ωστε να εχουμε την Αναληψη της Γης.
Διοτι αν ο καθενας μας δεν ευθυγραμμιστει με αυτον τον παγκοσμιο σκοπο, το αποτελεσμα δεν θα επελθει.
Δεν περιμενουμε λοιπον να γινει και να μας παρασυρει, ηθελημενα ή αθελητα, αλλά ανακαλυπτουμε το πρακτεο και μπαινουμε αμεσα στη διαδικασια Αναληψης της Γης με την ενεργητικη συμμετοχη μας.
Και αυτο ειναι ενα μονο απο τα δισεκατομμυρια πρακτεα τα οποια μπορουμε να ανακαλυψουμε με παρομοιο τροπο και να θεσουμε ως εργα ζωης!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ολα όσα λες, είναι αυτά που εννοώ με την μικρούλα διόρθωση, που σωστά λες είναι τεράστια...

Ξέρεις, πιστεύω στην εσωτερική αφοσίωση και όχι στην εξωτερική, που πραγματικά δεν μου λέει τίποτα.

Θεωρώ ότι η εσωτερική αφοσίωση σε βάζει στην "αποκρυπτογράφηση" της σταύρωσης του Ιησού και της εσωτερικής της έννοιας, ώστε να κατανοησεις την διαδρομή προς την αλήθεια της!!!

Δεν ειναι δική μου αλήθεια, ότι ο καθένας "ΕΙΝΑΙ" χωρίς εσωτερική διεργασία.

Δική μου αλήθεια είναι, ότι ο καθένας "μπορεί"...

Αρκεί να ισορροπήσει μεταξύ της "σταύρωσης" και της "ζωής" για να προσφέρει και τα δύο στον Πατέρα (όπως λες).

Η αποταύτιση από την "σταύρωση" του Ιησού, σε φέρνει στην αλήθεια του "εγώ είμαι εσύ"!!!
Δεν θεωρείς λοιπόν "θυσία" την θυσία του...αλλά νιώθεις την εσωτερική αφοσίωση που εκείνος ανέπτυξε...

ένα απόσπασμα από ένα μήνυμα...ίσως κάνει περισσότερο κατανοητό αυτό που λέω...


Σ’ αυτήν την παρουσία Μου, δεν θα σας μιλήσω ξανά για την αιώνια ζωή! ΄Ήρθε η στιγμή να βιώσετε την αιωνιότητα σαν εκδήλωση στον υλικό κόσμο και να αντιληφθείτε την αθανασία σας, ενώ είστε σε ενσάρκωση. Αυτή είναι η πρόκληση της εποχής που ζείτε. Για να μπορέσετε να ζήσετε ενωμένοι με όλη σας την ΄Ύπαρξη και να οδηγηθείτε στην τέλεια αλήθεια. Χωρίς φόβο και ενοχές. Είστε αυτοί που είστε και δεν χρειάζεστε αποδείξεις γι’ αυτό. Γιατί η αλήθεια δεν χρειάζεται αποδείξεις. Ζήστε με ελευθερία και ειρήνη. Και θα έχετε μεμιάς όλες τις αποδείξεις που αναζητάτε με αγωνία. Η ουσία σας είναι θεϊκή εκπόρευση και κανείς δεν μπορεί αυτό να το αμφισβητήσει. Ας είναι αυτή η σκέψη σας, ας είναι αυτή η συνειδητοποίησή σας, ας είναι αυτή η αλήθεια σας. Και θα δείτε ότι δεν θα χρειάζεστε πια αποδείξεις για να πιστέψετε. Δεν θα χρειάζεστε να ακουμπήσετε τις πληγές Μου για να πειστείτε ότι, ό,τι σας λέγω, είναι αληθές. Τις ίδιες πληγές με Εμένα έχετε κι εσείς. ΄Όμως δεν είναι εμπόδιο για να αφεθείτε στην αγάπη Μου. Οι πληγές στο υλικό σώμα είναι ακριβώς αυτές οι αποδείξεις που αναζητάτε για να Με πιστέψετε. ΄Όποιος δεν τις βλέπει, δεν Με «βλέπει»!
Τα όρια που βάζετε μεταξύ Εμού και εσάς, είναι ακριβώς αυτές οι πληγές. Που δεν σας αφήνουν να Με αντιληφθείτε και Με αισθάνεστε ξεχωριστά από εσάς. Και αισθάνεστε δέος για Μένα. Και αισθάνεστε σεβασμό για Μένα. Και αισθάνεστε άπειρη ευγνωμοσύνη για την «θυσία» Μου.
Σκεφθείτε ότι κάθε μέρα θυσιάζεστε, αλλά όχι με επίγνωση. Γι’ αυτό και υποφέρετε. Και γι’ αυτό θεωρείτε την δική Μου «θυσία» σαν υπερβατική.
Σεβαστείτε τον Εαυτό σας, δείξτε άπειρη ευγνωμοσύνη στον Εαυτό σας, αισθανθείτε δέος για τον Εαυτό σας. Ρίξτε τα τείχη που μας χωρίζουν, με το να αντιληφθείτε ότι μέσα στον Εαυτό σας περικλείεται η θυσία Μου, η αγάπη Μου, η συνειδητότητά Μου. Και θα διαπιστώσετε ότι η «θυσία» μου δεν είναι τίποτα άλλο από την εκδήλωση της αγάπης χωρίς όρους. Δεν περιμένω τίποτα από εσάς, παρά μόνο να Με αντιληφθείτε στον εαυτό σας. Και να Με εκδηλώσετε σε κάθε σας σκέψη και πράξη. Χωρίς αμφιβολίες και διαπραγματεύσεις. Μέσα από την ταπεινότητα και την αγνότητα. Χωρίς πολέμους και αντιπαραθέσεις. Υπάρχετε άρα Υπάρχω.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Δεν περιμένω τίποτα από εσάς, παρά μόνο να Με αντιληφθείτε στον εαυτό σας. Και να Με εκδηλώσετε σε κάθε σας σκέψη και πράξη. Χωρίς αμφιβολίες και διαπραγματεύσεις. Μέσα από την ταπεινότητα και την αγνότητα. Χωρίς πολέμους και αντιπαραθέσεις. Υπάρχετε άρα Υπάρχω.
Αυτος ακριβως ειναι και ο τριπλος στοχος του Συνειρμικου Λογισμου.
Ο Συνειρμικος Λογισμος ή Υπερλογικη ειναι το κλειδι για να γινουν πραξη αυτα.
Και αυτο μπορει και πρεπει, επιβαλλεται, να γινει απο τον καθενα!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”