Περί της υπέρβασης της λογικής

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Θεοδωρε
μου επιτρεπεις να σε αποκαλω με το μικρο σου ονομα ετσι;
Κι εσυ λεγε με προς το παρον... Σκαπανεα


Μου αρεσει που εισαι χειμμαρος και ... αντιφατικος ( διοτι κατι εχω γραψει πιο πανω για την αντιφατικοτητα ).

Το οτι εισαι χειμμαρος ειναι αυταποδεικτο απο τα λεγομενα σου.

Το οτι εισαι αντιφατικος φαινεται σε δυο σημεια, τα οποια και παραθετω, ελαφρα τροποποιημενο το πρωτο ως παρουσια:
Ποιό επάγγελμα να επιλέξω;
Να κάνω παιδιά και οικογένεια;
Πώς ορίζεται ο ηθικά σωστός άνθρωπος;
Χρειάζονται να έρθουν οι μελλούμενες καταστροφές που μερικοί προφητεύουν;
Έχουν ισχύ τα εναλλακτικά συστήματα θεραπείας;
Υπάρχει θεός;
Ποιά στοιχεία της προσωπικότητάς μου είναι αυθεντικά και ποιά παρακινούνται από υποσυνείδητες επιβολές και πρότυπα;

Να μερικά ερωτήματα που δεν μπορεί να απαντήσει η λογική .
...................................................................................................

Αναφέρει πολλές φορές μέσα τις λέξεις "θεός", "ιησούς χρηστός" κλπ, κατά σημεία υπάρχουν πολύχρωμες και τονισμένες λέξεις, ενώ κάνα-δυο σου ποστ είναι απλά αράδες η μία κάτω από την άλλη, χωρίς προτάσεις. Εγώ δεν ασχολήθικα με την έννοια του θείου και του χρηστού και, ειδικά το δεύτερο, όταν εμφανίζεται σε συζητίσεις, μου προκαλεί μία αποκρουστικότητα. Και αυτό, γιατί συνήθως συνεπάγεται ελλήψεως λογικών επιχειρημάτων. Για αυτό και δεν διάβασα πολύ τα κείμενά σου.
Μα αγαπητε μου Θεοδωρε, απο τη μια αναγνωριζεις οτι εχεις παρα πολλα ερωτηματα ( οπως ολοι μας ) τα οποια δεν μπορει να απαντησει η λογικη και απο την αλλη "διαμαρτυρεσαι ή δικαιολογησαι" οτι επειδη δεν υπαρχουν λογικα επιχειρηματα στις αραδες μου, δεν τις διαβαζεις...

Σου φαινεται λογικο αυτο;

Ειναι δυνατον ερωτηματα τα οποια ειναι αναπαντητα απο τη λογικη, να "αντιμετωπιζονται" με λογικα επιχειρηματα;

Αν "κατι" ξεφευγει απο τα ορια της λογικης μας, δεν πρεπει να το αντιμετωπισουμε με τον τροπο που του αρμοζει χωρις να χασουμε ταυτοχρονα τη λογικη μας;

Αυτη ακριβως ειναι η υπερλογικη: Η Μη Λογικη Χρηση Της Λογικης Μας!

Ξερεις οτι εξ αιτιας αυτου του θεματος που ειχες ανοιξει, μπηκα σε αυτο το forum;
Γιατι ειπα: εδω υπαρχει κατι που δονειται συμβατα μαζι μου και με ενδιαφερει.

Μη διαμαρτυρεσαι λοιπον οτι κακομεταχειριζομαστε το θεμα σου...
Μαλλον δουλευουμε για λογαριασμο σου, οσο εσυ μαυριζεις ( μονο εξωτερικα ελπιζω και ευχομαι ) κατω απο τον ηλιο.

Και κατι αλλο που ταιριαζει γαντι με την περισταση και για να καταλαβεις τι Ειναι Ο Χριστος.
  • Ο Χριστος ειναι Ο Ηλιος Της Ζωης!
Οσο πιο πολυ τον πλησιαζεις τοσο περισσοτερο θες να αποτιναξεις απο πανω σου τις φλουδες και τα προτυπα για τα οποια γραφει η Γαλαζια Σφαιρα. Οπως ακριβως οταν ξαπλωνεις στην αμμουδια και στον ηλιο το καλοκαιρι θες να τα αποτιναξεις ολα απο πανω σου και να αφησεις το φως να διεισδυσει σε καθε σου κυτταρο... Δηλαδη δεν μπορεις να κανεις και διαφορετικα οταν εισαι απεναντι και κοντρα στον ηλιο.

Οταν απολαμβανεις λοιπον τον ηλιο, να σκεφτεσαι: Ο Χριστος ειναι αυτος που με υποχρεωνει να ξεγυμνωσω την ψυχη μου μπροστα του για να μπορεσει να με θεραπευσει απο τα στερεοτυπα μου.

Σκαπανεας
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ξερεις οτι εξ αιτιας αυτου του θεματος που ειχες ανοιξει, μπηκα σε αυτο το forum;
:cry: για το ρέικι όχι????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Ξερεις οτι εξ αιτιας αυτου του θεματος που ειχες ανοιξει, μπηκα σε αυτο το forum;
:cry: για το ρέικι όχι????
Skapaneas έγραψε:Ξερεις οτι εξ αιτιας αυτου του θεματος που ειχες ανοιξει, μπηκα σε αυτο το forum;
Γιατι ειπα: εδω υπαρχει κατι που δονειται συμβατα μαζι μου και με ενδιαφερει.
Και αν ηταν το Reiki που με τραβηξε εδω;

Θελετε να μαθετε πως σας ανακαλυψα; Ειναι μια εξαιρετικα συντομη ιστορια που εχει "πλακα".

Εκει λοιπον που λετε παιδια, που εγραφα μια δημοσιευση σε καποιο αλλο forum, νασου την και ξεπετιεται απο το πουθενα η παρουσα ιστοσελιδα. Και ενω αυτο ειχε συμβει και αλλες φορες με αλλες ιστοσελιδες, απο τις οποιες εβγαινα αμεσως... μουρμουριζοντας διαφορα "οργισμενος" γιατι εχανα το κειμενο της δημοσιευσης, αυτη τη φορα "κατι" με κρατησε...
Τι αραγε;
Ουτε τη δημοσιευση που εχασα σκεφτηκα ( λεγοντας μεσα μου: ε καλα δεν χαθηκε ο κοσμος... αργοτερα... ), ουτε θυμηθηκα ( ; ! ) να εξοργιστω!
Εκανα μια συντομη περιηγηση, για να δω τι "σοϊ πραγμα" ηταν αυτο που ξεπεταχτηκε αναπαντεχα στη μεση, και αγγιστρωθηκα στο θεμα της Υπερλογικης του Θεοδωρου!

Ωραιο δολωμα για καποιον σαν και μενα που νομιζει οτι σκεφτεται λογικα, ε;;;

Σημειωση
Αν υπαρχουν και αλλοι σαν και μενα που βγηκαν "μαγικα" σ' αυτη την ιστοσελιδα, θα ηθελα να ακουσω τις ιστοριες τους...

Στην αναγκη οι Φωνες της Συνειδησης του forum, ας ανοιξουν Νεα Θεματικη Ενοτητα :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 09 Ιούλ 2007 7:59 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι αραγε;
΄Ελα ντε... :lol: :lol: :lol:

Πάντως το τοπικ για "υπερλογική" νιώθω ότι ήταν η δικαιολογία σου!! :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Τι αραγε;
΄Ελα ντε... :lol: :lol: :lol:

Πάντως το τοπικ για "υπερλογική" νιώθω ότι ήταν η δικαιολογία σου!! :lol:
  • Οντως!!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Sκαπανέα .......οταν σε διαβασα την πρωτη φορα ειπα να ενας μπερδεμενα "λογικά" :shock: πνευματικός άνθρωπος!!!!!!!!!
Αυτος ηταν ο λόγος που επέμενα να σε ρωτάω....
Ετσι και μπλέξω εγω με την λογική και την υπερλογική αρχίζω και τα χάνω......
Πάντως τιποτα τυχαίο μητε η δικη σου εδω προσφορά μήτε το θεμα,μητε η συγκυρία.Ολα ειναι μαγικά τελικά.
(Αλήθεια θα μου κανεις την αναλυση για τον γεράκο.....ηταν το τέλος του συμβολαίου "οτι κανουμε θα το κανουμε μετα ποδια")Εκτός θέματος
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πάντα στη ζωή μου πράττω και με το συναίσθημα και με τη λογική αποτην άλλη όμως δεν μπορούμε να τα βλέπουμε όλα τα πράγματα μόνο με τη λογική..
ή τουλάχιστω έτσι νομίζω εγώ...
δεν θα μπορούσα να το κάνω εγώ..

εσύ σκαπανέα μου έχεις δώσει λιγο την εντύπωση του ανθρώπου που χρησιμοποιεί παααρα πολύυυ τη λογική του και ελάχιστα μόνο το συναίσθημα ... και αναρωτιέμαι αν είναι αλήθεια ή όχι...

αναρωτιέμαι αν υπάρχουν πράγματα τα οποια δεν διερευνάς να δείς πως λειτουργούν ή αν κρύβεται πίσω από κάτι παράξενο μια λογική εξήγηση..
αναρωτιέμαι αν αφήνεις κάτι μαγικό, ανεξερεύνητο, να σε ταξιδέψει ή αν αναλύεις τα πάντα σε βαθμό που την χάνουν αυτή τη μαγεία...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία, πρόσεξε, τα φαινόμενα απατούν...

Η λογική πολλές φορές κρύβει μια ιδιαίτερη ευαισθησία...

Και είναι ο στόχος των ανθρώπων να επικοινωνούν με όλα τα επίπεδα...

Αυτό που σου φαίνεται "λογική" είναι το νοητικό που προτάσσει το ισχυρό του σημείο.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το συναισθηματικό απέχει...

Αλλιώς ο φίλος Σκαπανέας δεν θα μπορούσε να επικοινωνήσει με την θεότητα...δεν γίνεται!!

Ε Σκαπανέα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Μα το καταλαβαίνω απλά λέω ότι χρησιμοποιεί περισσότερο τη λογική του και λιγότερο το συναίσθημα.. το οποίο μπορεί να συμβαίνει για πολλούς και διάφορους λόγους..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

[quote="Ilias"]Πάντα στη ζωή μου πράττω και με το συναίσθημα και με τη λογική αποτην άλλη όμως δεν μπορούμε να τα βλέπουμε όλα τα πράγματα μόνο με τη λογική..
ή τουλάχιστω έτσι νομίζω εγώ...
δεν θα μπορούσα να το κάνω εγώ..

quote]
Hλία μου,επειδή ΝΟΙΩΘΩ αυτο που λες μιας και παντα μεχρι τωρα λειτουργουσα με τα συναισθηματα θελω να οσυπω κατι που το ανακλάυπτω τωρα και η συνειδητοποιηση του με κάνει να καταλαβαίνω το γιατι της ζωής μου.Θα το μοιράσω γιατι το θεωρώ κατακτηση για μενα άρα σιγουρα η δικη μου νέα δόνηση,θα ακουμπησει και σας,μιας και τίποτα δεν ειναι εξω απο μας,απο την ενοτητα μας.
Πάντα επελλεγα με τα συναισθηματα.
Ο νους μου απουσίαζεσαι παντελώς!
Δεν ήξερα όμως την λειτουργία των συναισθημάτων,την γεννα τους.
Οταν την κατανόησα ειδα ότι δημιουργουσα την ζωή μου βάει των συναισθημάτων ,που γεννηθηκαν κάτω απο συγκεκριμενες συνθηκες και αυτες αναπαρήγαγαν.
Κυρίως φαινόταν στις σχεσεις μου.
Οτι και να γινόταν ,οποια δυσκολία και όποια δράση του αλλου,που δεν συμφωνουσε με την δημιουργία ευφορίας συναισθηματος φροντίδας,νοιαξίματος,ενδιαφέροντος,χαδολογήματος......και αλλα τετεοια,δημιυργουσαν μεσα μου συναισθηματα εγκαταλειψης.
ΟΛΟΙ ΜΕ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΠΑΝ.Ποτε δεν κατάλαβα το γιατί,γιατί πραγματι στην ζωή μου εδινα σχεδον τα παντα αλλά μεσα μου ,η δικη μου πραγματικότητα ήταν εγκαταλειψη.ΑΥτο δημιουργουσα.
Κατλαβαινεις τι εννοω σε σχεση με τα συναισθηματα;
Θα προχωρήσω παρπανω για να κατανοησεις απο που προηλθε απυτο μου το συναιθημα που ακόμα δεν μουειναι απολυτα σαφες αλλα εχω δυο άκερες.Η μια ειναι ότι η μανουλα μου,για να δουλεψει με αφηνε στην γιαγια της ,προσεξε οχιστην μανα της ,αλα στην γριά γιαγια της ,που ίσως εγω να βιώσα ασχημα πραγματα και επισης συνδεεται με το δική μου σχεση με την μητερα μου που τηνσχεση της μ ετον πατερα μου την βιωνε ως πλήρη εκγαταλειψη,αφροντισιά,καιολα τα "α".Αρα ταυτιστηκα με εκεινη γαιτι ειμασταν αυτοκολλητες μεσρι τα 19 και το ιδιο μοντελο αναπαρηγαγα κιε γω ασυνειδητα.
ΤΩΡΑ.........
Χρησιμοποιώντας τον συνειδητο νου πλέον με αφορμή εναν άντρα που δεν ηρθε τυχαια,γιατι λειτουργει μόνο με τον εγκεφαλο του (οπως τυχαια δεν μπηκα κι εγω στην ζωή του για να μαθει ότι υπαρχουν και συναισθηματα)αντεληφθην ποση διαφορα εχουν τα συναισθηματα μου οταν ειναι ανιχνευσιμα και ο συειδητος μου νους με βοηθάει να επιλλεξω ,οχι συναισθηματα εγκαταλειψης αλλά οτιδηποτε αλλο.
Κια ώ του θαυματος είδα,και το λεω με μεγαλη συνειδηση ,ειδα μια Καλλιόπη που μπορει και διαφοεριτκά να νοιώσει ,που μπορει διαφοερτικά να νοιώσει,που εσπασε τα όρια της.
ΑΥτο πουμου συμβαίνειεσωτερικά ,περα απο άντρες και συναισθηματα ,ειναι το εξής υπροχο.
Νοιώθω επιλλεγοντας με επιγνωση.
ΕΠαψα να ειμαι τοαεροστατο των συναισθημάτων μου κιεγινα.........
Το συναισθημα μ εμια αγκυρα στο κεντρο της γής.
Μιλω με παραδειγματα γιατι πιστεω ότι μονο βιωματικά κανεις κερδιζειτην ψυχη του.
Εϊμαι σιογυρη ότι θαρθει η ώρα που θα κατανοείστε το τι εννοω ή ίσως αλλοι να το κερδισαν νωρίστερα αο μενα αλλά "καλιο αργα παρα αργοτερα"(μαι καταπληκτική ταινία δειτε την)
Με αγαπη προς ολους σας!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

το κατανοώ απόλυτα και για αυτό το λόγο προσπαθώ να λειτουργω και να αποφασίζω και με τη λογική και με τα συναισθήματα...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ηλία μου,δεν μίλησα για λογική,πρόσεξε λιγακι εδω,μιλάω για Συνειδητό Νου.....ή όπως θα έκεγε ο Σκαπανέας "Η Μη Λογικη Χρηση Της Λογικης Μας!"
Θελει να δείς κυρίως τα συναισθήματα σου απο που πηγαζουν και μετα θα πας στην λειτουργία του Συνειδητου Νου.
Καλά μην νομίζετε ότι εχω κερδισει το παιγνίδι απλά τους όρους μαθαίνω και το γήπεδο.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23388
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλημέρα σε όλους, καλημέρα σκαπανέα!

Λοιπόν, θα αρχίσω με αυτό:
Ξερεις οτι εξ αιτιας αυτου του θεματος που ειχες ανοιξει, μπηκα σε αυτο το forum;
Γιατι ειπα: εδω υπαρχει κατι που δονειται συμβατα μαζι μου και με ενδιαφερει.
το οποίο με έκανε να χαρώ αρκετά. Θα συνεχίσω με αυτό:
Αυτη ακριβως ειναι η υπερλογικη: Η Μη Λογικη Χρηση Της Λογικης Μας!
που, αν και δεν θα το διατύπωνα έτσι, θα με βρει σύμφωνο, μόνο και μόνο επιδή μου αρέσουν οι αντιθέσεις. 8)

Συνεχίζω:
Ειναι δυνατον ερωτηματα τα οποια ειναι αναπαντητα απο τη λογικη, να "αντιμετωπιζονται" με λογικα επιχειρηματα;
Μπορούν να επεξεργαστούν με την λογική έως ένα σημείο και μετά μένει η επιλογή του ατόμου. Εντάξη, σε αυτό ίσως φταίω και εγώ (και η ακμή του 3ου οίκου μου στον αιγόκερο), που δεν μπορώ να "αντιμετωπίσω" ένα σοβαρό κείμενο, όταν αυτό δεν έχει αυστηρή δομή.

Όσο για τον Χριστό, ξέρω αρκετά καλά τί ήταν και τί έχει "πάει λάθος" με τα πρότυπα και την εκκλησία. Δεν έχω τίποτα εναντίων του. Αλλά, όπως είδες, για άλλη μία φορά τον ανέφερες και άρχισες να μου λες για αυτόν, χωρίς εμένα να με ενδιαφέρει.

Τέλος πάντων, αρκετή καρκινίσια γκρίνια. 8) :P Πάλι καλά που είμαι σπίτι με επιπεφικήτηδα (έτσι δεν γράφεται?) και μπίκα στο forum.

Υ.Γ.: Και επιδή το ανέφερες:
Ο Χριστος ειναι αυτος που με υποχρεωνει να ξεγυμνωσω την ψυχη μου μπροστα του για να μπορεσει να με θεραπευσει απο τα στερεοτυπα μου.
Κανένας δεν μας υποχρεώνει, πόσο μάλλον ο Χριστός.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κανένας δεν μας υποχρεώνει, πόσο μάλλον ο Χριστός.


Θοδωρή ο Χριστός είναι σε όλους μας

Εσύ αναφέρεσαι μάλλον στον Ιησού?


Ο Ιησούς δεν μας υποχρεώνει...

Ο Χριστός μας "υποχρεώνει"...αν θέλουμε την ένωση μαζί του. Υποχρεωνόμαστε σε εσωτερική υποταγή...χωρίς έξωθεν παρότρυνση.


Ιησούς Χριστός είναι "συμβολικά" η ένωση του ανθρώπου με το πνεύμα!!!

Και ο σκοπός μας!

...όσο το "αντέχει" η λογική των ανθρώπων αυτό!!!!

και μόλις "αισθανθεί" ότι δεν το αντέχει, ή παραμένει κολλημένη στην τυπολατρεία της θρησκείας, ή διευρύνεται για να γίνει "το ελαττήριο" στα χέρια του θεού...

Διαλέγουμε και παίρνουμε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Iexor έγραψε:
Συμπλεξτε τα αντιθετα σας και φερτε τα σε μενα για επικυρωση
Γιατι εγω ειμαι που σας ωθω στο εργο και θελω να ελεγξω την προοδο σας
Επιλεξτε ελευθερα τον αντιθετο σας και ελατε σε μενα να ευλογησω την ενωση(*) σας!
Λίγο πιο γήινο αυτό παρακαλώ......γίνεται.....?
Λοιπον Iexor, ας επιχειρησω να απαντησω στο ερωτημα σου.

Ο αντιθετος ενος πραγματος ειναι αυτος που τον μηδενιζει. Και αυτο το γνωριζουμε απο τα μαθηματικα.
Στο επιπεδο της ζωης του ανθρωπου, ο αντιθετος ειναι το ατομο του αλλου φυλου.
Σε πρωτη προσεγγιση λοιπον η επιλογη του αντιθετου ειναι η επιλογη του συντροφου μας στη ζωη.
Και η υποδειξη ελατε σε μενα να ευλογησω την ενωση σας, αναφερεται στη τελετη του γαμου, οπου ο ανθρωπος ζητα απο Τον Κυριο, μια ευλογημενη ζωη με το συντροφο του.
Αυτη η ευλογημενη ζωη ομως που ζηταμε πρεπει να προσδιοριζεται με συγκεκριμενο τροπο, σε σχεση παντα βεβαιως με το συντροφο τον οποιο εχουμε διαλεξει και με τον οποιο "σχεδιαζουμε" να περασουμε την υπολοιπη ζωη μας και οπως την οραματιζομαστε μαζι του, βασισμενη στα πραγματικα στοιχεια τα οποια μας εχει παρουσιασει.

Σε αλλου ειδους προσεγγιση, σε επιπεδο καθημερινης ζωης με πνευματικο τροπο, οπως γραφει και η Βασω σε αλλο topic, ειναι η συζευξη θετικης και αρνητικης ενεργειας. Διοτι ειναι εξαιρετικα σημαντικο να μπορεσουμε να αποδεχτουμε με υγιη τροπο τα παντα, συστηματικα και μελετημενα.

Π.χ. : μπορω να ειμαι ταυτοχρονα καλος και κακος ; Μπορω να ειμαι πλουσιος και φτωχος; Μπορω να ειμαι εξυπνος και χαζος;
Αυτα ειναι μερικα παραδειγματα αντιθετων...

Θα μου πεις τωρα: ποιος απο μας θελει να ειναι κακος, φτωχος και χαζος; Μαλλον κανεις...
Το θεμα ομως δεν ειναι τι θελουμε εμεις, αλλά το τι επιβαλλεται να γινει για να αγκαλιασουμε και τις δυο μορφες της ενεργειας, θετικη και αρνητικη. Διοτι αν εγκαταλειψουμε ή απορριψουμε την αρνητικη, τοτε θα ειμαστε μισοι ανθρωποι!

Θα επενελθω ομως επι του θεματος, με ενα συγκεκριμενο παραδειγμα ασφαλους συζευξης αντιθετων, για να γινω περισσοτερο κατανοητος.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”