Περί της υπέρβασης της λογικής

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα το "πρέπει" και το "επιβάλλεται" προδιαθέτουν μάχη, αντιπαράθεση...
Καθένας πρέπει να έρχεται στο σημείο Ο με δική του θέληση και ευθύνη.
Αυτή άλλωστε είναι η απεριόριστη ελευθερία, σαν προνόμιο της ζωής σε ενσάρκωση...με την "ελεύθερη βούληση" των επιλογών και των διαδρομών της εμπειρίας...
Αλλιώς θα ερχόμαστε μια χαρά "αφυπνισμένοι" και ουτε πρόβλημα, ούτε δυσκολία...

Η αφύπνιση, που είναι προνόμιο της αγνότητας, "στραγγαλίζεται" μόλις αποκτήσει κανείς συνείδηση των προτύπων.
Δηλαδή στην παιδική ηλικία...

Υπάρχουν μερικοί που το κατανοούν νωρίς, οι περισσότεροι όμως μόνο αναπολούν την αγνότητα, θεωρώντας την "περασμένα μεγαλεία".

Χρειάζεται "εσωτερική διεργασία" για να την ξαναβρείς!!!
΄Ετσι (πάντα κατά την άποψή μου) χρειάζεται "η σταύρωση", που πολλοί την ατενίζουν με δέος!!! Το δέος που προκαλεί η απόσταση από τον θεό!

Δεν μου αρέσει καθόλου η λέξει "πρέπει"...για κανέναν άνθρωπο, σε όποιο επίπεδο συνειδητότητας κι αν βρίσκεται!!!

Γιατί έχω νιώσει την ελευθερία!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:
Δεν περιμένω τίποτα από εσάς, παρά μόνο να Με αντιληφθείτε στον εαυτό σας. Και να Με εκδηλώσετε σε κάθε σας σκέψη και πράξη. Χωρίς αμφιβολίες και διαπραγματεύσεις. Μέσα από την ταπεινότητα και την αγνότητα. Χωρίς πολέμους και αντιπαραθέσεις. Υπάρχετε άρα Υπάρχω.
Αυτος ακριβως ειναι και ο τριπλος στοχος του Συνειρμικου Λογισμου.
Ο Συνειρμικος Λογισμος ή Υπερλογικη ειναι το κλειδι για να γινουν πραξη αυτα.
Και αυτο μπορει και πρεπει, επιβαλλεται, να γινει απο τον καθενα!
Ποσο πονο εχει αυτο το "να με εκδηλώσετε σε κάθε σας σκέψη και πράξη"Γιατι αντιπαραβάλεται η λογική,ο νους ,τα προτύπα και ξεπετιέται ο φόβος.Θελεί δουλεια μεχρι το άφημα.Γιατι είναι αφημα δεν επιβαλλεται,ερχεται γιατι είνα η φύση μας.Η δουλεια χρειάζεται μεχρι να φυγουν τα επίκτητα,οι φλουδες των προτύπων μας.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Καθένας πρέπει να έρχεται στο σημείο Ο με δική του θέληση και ευθύνη.
...................................................
Χρειάζεται ( πρεπει να υπαρχει ) "εσωτερική διεργασία" για να την ξαναβρείς!!!
...................................................
Δεν διαφωνουμε!
Το "πρεπει" που γραφω κατα καιρους, εχει συνηθως το νοημα της αναγκαιας προσωπικης και εσωτερικης συνθηκης και μονο. Και σε καμια περιπτωση κατι το οποιο υπονοει εξωθεν επιβολη.
Π.χ. : Για να βρεις το θεο πρεπει να τον αναζητησεις.
Αυτο το πρεπει εχει το νοημα οτι μονο αν νιωσεις την αναγκη της παρουσιας του θεου στη ζωη σου θα καταφυγεις στα βηματα εκεινα που θα σε οδηγησουν κοντα του.
Χωρις αυτη την προϋποθεση, χωρις αυτο το πρεπει, ο θεος θα ειναι αορατος και ανυπαρκτος για σενα.
Στα σημεια που εχω επισημανει στην παραθεση, χρησιμοποιεις και συ αυτο το πρεπει με την εννοια που το θετω εδω, αμεσα στην πρωτη περιπτωση και εμμεσα στη δευτερη.
Αυτο για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους.
Αλλωστε η ελευθερια δεν επιβαλλεται αλλά μονο κατακτιεται.
Και ετσι οταν λες οτι ο ανθρωπος για να φτασει στο θεο πρεπει να ειναι ελευθερος ( εσωτερικα ), εννοεις οτι:
  • Η Ελευθερια Αποτελει Προϋποθεση Προσεγγισης Του Θεου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 05 Αύγ 2007 5:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:lol: :lol: εντάξει...

Δεν διαφωνούμε το βλεπω!!


απλά αύτό το "επιβάλλεται" μου κάθισε...

Φυσικά αν το στρέφεις προς τον εαυτό μας, το "επιβάλλεται" παίρνει άλλη διάσταση...και είναι η εσωτερική αφοσίωση και υποταγή, που δεν μπορεί να προέρθει από εξωτερική επιβολή!


Γι' αυτό ήθελα να το διευκρινίσω, για μένα τουλάχιστον.

Η ελευθερία που εγώ εννοώ, είναι το αληθινό "πρόσωπο" του θεού, που για να το νιώσεις πρέπει να "δεις" την δέσμευση...
Αλλιώς ειναι αδύνατον...

Και ειναι αυτό που αναφέρει η Καλλιόπη, για την δυσκολία αποδέσμευσης από τα πρότυπα!!!

Εκεί έχω δει να "σκαλώνουν" οι επιθυμίες των ανθρώπων!!!
Και δεν μπορούν να προχωρήσουν προς την θεότητα, αγνά!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

galazia_sfaira έγραψε:
Skapaneas έγραψε:
Δεν περιμένω τίποτα από εσάς, παρά μόνο να Με αντιληφθείτε στον εαυτό σας. Και να Με εκδηλώσετε σε κάθε σας σκέψη και πράξη. Χωρίς αμφιβολίες και διαπραγματεύσεις. Μέσα από την ταπεινότητα και την αγνότητα. Χωρίς πολέμους και αντιπαραθέσεις. Υπάρχετε άρα Υπάρχω.
Αυτος ακριβως ειναι και ο τριπλος στοχος του Συνειρμικου Λογισμου.
Ο Συνειρμικος Λογισμος ή Υπερλογικη ειναι το κλειδι για να γινουν πραξη αυτα.
Και αυτο μπορει και πρεπει, επιβαλλεται, να γινει απο τον καθενα!
Ποσο πονο εχει αυτο το "να με εκδηλώσετε σε κάθε σας σκέψη και πράξη"Γιατι αντιπαραβάλεται η λογική,ο νους ,τα προτύπα και ξεπετιέται ο φόβος.Θελεί δουλεια μεχρι το άφημα.Γιατι είναι αφημα δεν επιβαλλεται,ερχεται γιατι είνα η φύση μας.Η δουλεια χρειάζεται μεχρι να φυγουν τα επίκτητα,οι φλουδες των προτύπων μας.
Εισαι απολυτως μεσα στα πραγματα, σε ολα οσα γραφεις!

Αν λοιπον ειναι κατι στο οποιο με βοηθαει εμενα προσωπικα ο Συνειρμικος Λογισμος, ειναι το οτι χρησιμοποιωντας με υπερλογικο τροπο τη συνηθη λογικη, και αυτο ειναι το εκπληκτικο, καταληγω παντα στο οτι μου επιβαλλεται ( δικη μου επιλογη ), να επιχειρησω αυτο το "αφημα"στα χερια του θεου, γιατι εξαντλωντας λογικα τα πραγματα βλεπω και ξαναβλεπω οτι δεν μπορω να κανω διαφορετικα για να πετυχω τους υπερτατους στοχους μου.

Αν αυτο συνεπαγεται πονο με την εννοια της "Βιαιης" Διαστολης Της Συνειδησης, ειναι κατι το οποιο πρεπει να επωμιστω!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να επιχειρησω αυτο το "αφημα"στα χερια του θεου, γιατι εξαντλωντας λογικα τα πραγματα βλεπω και ξαναβλεπω οτι δεν μπορω να κανω διαφορετικα για να πετυχω τους υπερτατους στοχους μου.
΄Εχω έρθει πολλές φορές αντιμέτωπη με αυτό το "άφημα' και χρειάστηκε να το εξηγήσω στους ανθρώπους σαν πράξη...

΄Οσες φορές επιχείρησα, αντιλήφθηκα ότι το "άφημα" που εκείνοι εννοούσαν ήταν απλά η μέγιστη απογοήτευση από την ζωή και όχι η εσωτερική ανάγκή τους να έρθουν στην αλήθεια της ύπαρξης.

Το άφημα (και το διευκρινίζω για όσους κατανοούν κάτι άλλο) δεν είναι αποδοχή μιας δύσκολης ζωής, αφού έτσι το "θέλει ο θεός"....

Το άφημα είναι ακριβώς η αντίληψη του Εαυτού σαν αναπόσπαστο μέρος της θεότητας, ώστε να κατανοηθεί το στάδιο εξέλιξης που βιώνουμε. Και αυτή η αντίληψη μας φέρνει στην αλήθεια της λογικής των προτύπων. Μόνο έτσι μπορούμε να τα "αποβάλλουμε" σαν εμπόδιο της εσωτερικής γνώσης.

Η λογική μας είναι εργαλείο για να βιώνουμε την τρίτη διάσταση, με υποχρέωση, ο καθένάς μας να την υπερβεί και να ενωθεί με την συμπαντικη διάννοια (που θα μπορούσε να ονομαστεί και υπερλογική ίσως?). Και αυτή ήταν η αρχική μου διαπίστωση, σε όσα εσύ Θοδωρή ονόμασες υπερλογική!!!

Μόνο με την διεύρυνση της αντίληψης της ζωής μας, μπορούμε να ζήσουμε σαν θεϊκοί άνθρωποι, εκδηλώνοντας αυτήν την θεϊκότητα μεσα στην καθημερινότητα.

Πολλές φορές τα μηνύματα του Ιησού αναφέρονται στην ζωή με χαρά! Και η χαρά έρχεται όταν ακριβώς μπορέσουμε να αντιληφθούμε την χρησιμότητα της λογικής μας, σαν τμήμα της συμπαντικής λογικής, που μας τοποθετει σαν υπάρξεις μέσα στο σύμπαν και όχι περιοριστικά σαν "ανθρώπους".

Δεν υπάρχουν μετά "περιορισμοί" για τις επιλογές μας στην 3η διάσταση, ούτε επιλέγουμε αυτό που θα έκανε την θεότητα "ευτυχισμένη"!!!!
Ο "δρόμος" δεν έχει περιορισμούς, παρά μόνο εκδήλωση...
Κάθε στιγμή, κάθε λεπτό εκδηλώνουμε αυτό που πραγματικά είμαστε, μα το κυριότερο είναι ότι δεν διαχωριζόμαστε από όσους δεν μπορούν να το εκδηλώσουν, γιατί δεν το "θυμούνται".
Η απεριόριστη αγάπη "παίρνει" μετά την θέση της συγχώρεσης, γιατί καταλύεται η ανάγκη "να συγχωρέσουμε", γιατί έχουμε αντιληφθεί ότι τίποτα δεν υπάρχει να συγχωρέσουμε, αφού όλα είναι θεότήτα...ακόμα και η μη εκδήλωσή της!!!

Αυτή είναι (κατά την δικη μου βιωματική εμπειρία) η υπερλογική, που σημαίνει απλά την διεύρυνση της ανθρώπινης συνείδησης σε συμπαντική συνειδητότητα.

΄Ετσι, για να μην λες Θοδωρή μου, ότι είμαστε εκτός θέματος! :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Αυτή είναι (κατά την δικη μου βιωματική εμπειρία) η υπερλογική, που σημαίνει απλά την διεύρυνση της ανθρώπινης συνείδησης σε συμπαντική συνειδητότητα.

΄Ετσι, για να μην λες Θοδωρή μου, ότι είμαστε εκτός θέματος! :lol
Και αν δεν θελεις να ακουσεις κανεναν αλλον Θεωδωρε, τουλαχιστον συλλογισου ολα αυτα που λεγει η "δασκαλα" του forum

Σκαπανεας
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

"δασκαλα" του forum
:lol: χαχαχα, ξέρεις γιατί γελάω ε?


αυτό τον τίτλο ούτε τον ήθελα, ούτε τον αποδέχομαι!! :oops:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Αν ξαναδιαβασεις την εισαγωγη σου viewtopic.php?p=1365#1365 , και μπεις στον κοπο να εξηγησεις μερικα "δυσνοητα" πραγματα στα οποια αναφερεσαι, θα δεις οτι ειμαστε απολυτως μεσα στο θεμα.
Αρα η εξηγηση που δινει η Βασω ειναι επαρκεστατη!

Σημειωσεις
1. Στη θεση αυτη viewtopic.php?p=3826#3826 σου ειχα ζητησει πληροφοριες για την Υπερλογικη ή τουλαχιστον πως εσυ την αντιλαμβανεσαι...
Αλλά...
Και μας αφησες να "πελαγοδρομουμε" αβοηθητοι...
Μπορεις να κανεις συζητηση για "κατι" ... αν εχεις αποριες;
Ποιό επάγγελμα να επιλέξω; Να κάνω παιδιά και οικογένεια; Πώς ορίζεται ο ηθικά σωστός άνθρωπος; Χρειάζονται να έρθουν οι μελλούμενες καταστροφές που μερικοί προφητεύουν; Έχουν ισχύ τα εναλλακτικά συστήματα θεραπείας; Υπάρχει θεός; Ποιά στοιχεία της προσωπικότητάς μου είναι αυθεντικά και ποιά παρακινούνται από υποσυνείδητες επιβολές και πρότυπα;

Να μερικά ερωτήματα που δεν μπορεί να απαντήσει η λογική. Ειδικά το τελευταίο, μπορεί να σε ζωρίζει για χρόνια. Ας πάρουμε το παράδειγμα: "είμαι κοινωνικός επιδή έτσι είμαι, ή προσπαθώ μέσω αυτού να εκπληρώσω την εσωτερική μου ανάγκη για κοινωνική αναγνώρηση; Ή μήπως είναι ένα πρότυπο της κοινωνίας που μου έχει περάσει; Ή μήπως "φταίει" κάποιο παιδικό μου βίωμα;" Είναι αδύνατον να βγάλεις άκρη. Γιατί όποια μεριά και να σκεφτείς καταλίγεις στο "μπορεί να είναι και έτσι". Και εκεί πέρα είναι που τα παρατάς όλα και απλά είσαι.

Τώρα για τις εξηγήσεις και τα σχόλια, ζητώ συγγνώμη, αλλά η έμπνευση δεν έρχεται κατά παραγελλίαν, ειδικά αυτήν την περίοδο που έχω αφίσει στην άκρη τα φιλοσοφικά και τα εσωτερικά, για να απολαύσω το καλοκαίρι.
2. Αν δεν σου ειναι κατανοητο κατι και δεν το δηλωσεις, πως να το κανουμε πιο ξεκαθαρο;
Για αυτό και το είπα.
3. Τι εχει η δομη και το περιεχομενο αυτων που γραφω, ωστε να μην αξιζει ουτε της ελαχιστης προσοχης σου;
Αναφέρει πολλές φορές μέσα τις λέξεις "θεός", "ιησούς χρηστός" κλπ, κατά σημεία υπάρχουν πολύχρωμες και τονισμένες λέξεις, ενώ κάνα-δυο σου ποστ είναι απλά αράδες η μία κάτω από την άλλη, χωρίς προτάσεις. Εγώ δεν ασχολήθικα με την έννοια του θείου και του χρηστού και, ειδικά το δεύτερο, όταν εμφανίζεται σε συζητίσεις, μου προκαλεί μία αποκρουστικότητα. Και αυτό, γιατί συνήθως συνεπάγεται ελλήψεως λογικών επιχειρημάτων. Για αυτό και δεν διάβασα πολύ τα κείμενά σου.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θοδωρή το να σε αποκρούει το όνομα Ιησούς Χριστός είναι λογικό, με τόσα που έχουμε "ακούσει" να γίνονται στο όνομά του!!!

Στάσου όμως στον άνθρωπο Ιησού και δες μέσα από την πορεία του το "φως" που έλκυσε στην καθημερινότητά του, ώστε να παραδοθεί στην θεότητα άνευ όρων και συμβιβασμών.

Αυτό μόνο ας αποτελέσει μία κινητήριο δύναμη να ξεπεράσουμε τα πρότυπα της θρησκείας μας, που τον λένε ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ, και να μείνουμε με σεβασμό στην συμπαντικη αγάπη που μας άφησε σαν κληρονομιά, για να τον "βρούμε", ανακαλύπτοντας συγχρόνως τον Χριστό μέσα στην καρδιά μας. Και αυτή είναι η διαδρομή μας.

Οι υπόλοιπες ερωτήσεις σου θα απαντηθούν αμέσως, αν κατανοήσεις απλά τον λόγο της ενσάρκωσης, την ΄Υπαρξη σε δράση σε όλα τα πεδία, και την αγάπη σαν συμπαντική ενέργεια συνένωσης.

Ο ίδιος λέει: ότι είμαι - είστε!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αν αυτο συνεπαγεται πονο με την εννοια της "Βιαιης" Διαστολης Της Συνειδησης, ειναι κατι το οποιο πρεπει να επωμιστω!
[/quote]

Nα είσαι καλα Σκαπανέα ,οτι λεω εινα καθαρά βιωματικό,το ΖΩ.Αρα ειναι μεσα σε μένα,στην συνειδητότητά μου.
Οταν λεω πόνο εννοώ τον δρομο που διανύουμε μεχρι να φτασουμε στο αφημα.Είναι δρόμος άγνοιας κι αυτο ακριβως ειναι που προκαλεί τον πονο,η εν-τύπωση-πεποιθηση οτι ολα τα ελεγχουμε ,ότι ολα μπορεί, με μεσα εξω απο μας, να τα ανακαλυψουμε....κι ολο αυτο που οδηγει σε ενα τιποτα,πονάει.Οταν φτασεις όμως πια,μετα απο τις τοσες διαδρομες,να αποδεχθείς ότι υπαρχει Θεϊκό σχέδιο,μεσα στο οποίο υπαρχουμε κι εμεις,τότε επιτυγχάνεται το άφημα.Και τότε μόνο αντιλαμβανόμαστε ότι ειμαστε "μάγοι"και τοτε μόνο αρχιζει το κοίταγμα ένδον(Ιδού γαρ η βασιλεία του θεού εντος υμών εστίν....)
Εμεις αποφασίζουμε που θα εστιάσουμε,εμεις αποφασιζουμε,τι θα επιτρέψουμε,
Εμεις αποφασίζουμε εάν θα εχουμε μεσα μας την Βασιλεία του Θεού,το Φως!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
"δασκαλα" του forum
:lol: χαχαχα, ξέρεις γιατί γελάω ε?


αυτό τον τίτλο ούτε τον ήθελα, ούτε τον αποδέχομαι!! :oops:
Ξερω γιατι γελας φυσικα!
Γι' αυτο και σε εβαλα σε εισαγωγικα: " . . . "
Μαθε ομως οτι τους τιτλους δεν τους κατασκευαζει κανεις για τον εαυτο του, αλλα τους κερδιζει με το εργο του... και τα λεγομενα του!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ω ναι!!!!!!!!(του τιτλους τους κερδιζεις)

(μα πολυ μου αρεσει αυτη η ενότης βρε παιδιά,συγνωμη που ειμαι εκτος θεματος τωρα....) :D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

  • galazia_sfaira, ενα μονο σχολιο: Ορθον!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μαθε ομως οτι τους τιτλους δεν τους κατασκευαζει κανεις για τον εαυτο του, αλλα τους κερδιζει με το εργο του... και τα λεγομενα του!
Σαφώς, Σκαπανέα, ο κάθε άνθρωπος κερδίζει με το έργο του, όχι τίτλους, αλλά το δικαίωμα να εκδηλώνει την αγάπη.
Και αυτός για μένα είναι ο κυριότερος "τίτλος" που μπορεί να αποκτήσει ένας άνθρωπος!!!

Εκτός όμως από την αγάπη, η ταπεινότητα είναι το μέγιστο αγαθό της αγνότητας!!! ΄Οπου δεν υπάρχει αυτή, δεν υπάρχει και η άλλη...

απελθέτω απ' εμού...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”