Περί της υπέρβασης της λογικής

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Iexor έγραψε: Εν αρχή skapaneas, θα πω ότι είναι ίσως η πρώτη φορά που νομίζω κατάφερα να καταλάβω, τα λεγόμενά σου....! :) :) :) :!:

...............................................................................................

Και έρχεται η αντίφαση........ όταν κουβαλάς μαζί το καρμικό χρέος της ορθής χρήσης του Λόγου, δεδομένου ότι έχεις καταχραστεί την ικανότητά σου αυτή σε παρελθούσα ενσάρκωση (κάτι που έχει γίνει κατα συρροή στο πέρασμα των χρόνων - έχουν οδηγηθεί πλήθη εις θάνατον.....)....!

:?: :idea: :shock: :shock:
Κατ' αρχας χαιρομαι που καποιες φρασεις μου βρηκαν ανταποκριση μεσα σου... Γιατι αντιλαμβανομαι, δεν ξερω κι εγω πως, οτι εισαι "δυσκολος" αναγνωστης... Αλλα με τα μαθηματικα στα οποια αναφερεσαι, σαν να το καταλαβαινω λιγο...

Τωρα το αλλο ζητημα το καρμικο, στο οποιο επισης αναφερεσαι, απο τη φυση του ειναι εξαιρετικα σοβαρο.
Μη ξεχναμε οτι μεσα στο Ευαγγελιο ειναι γραμμενο: θα δωσετε λογο για καθε περιττη κουβεντα που ειπατε, ποσο μαλλον οταν αυτες οι κουβεντες μας εχουν να κανουν με ανθρωπινες ζωες.
Δεν ειμαι σε θεση αυτη τη στιγμη να πω κατι πρακτικο και "διορθωτικο" της καταστασης.

Ισως καποιος αλλος με περισσοτερη γνωση και εμπειρια στα καρμικα θεματα, να μπορουσε να δωσει μια καποια κατευθυνση...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Skapaneas έγραψε:Ισως καποιος αλλος με περισσοτερη γνωση και εμπειρια στα καρμικα θεματα, να μπορουσε να δωσει μια καποια κατευθυνση...
Eσύ έχεις μεγάλη γνώση και εμπειρία...αλλιώς δεν θα έγραφες αυτό σαν υπογραφή...


Αφουγκραζομαι Τη Σιωπη Και Αναβαθμιζω Το Λογο Της

Τι περισσότερο να πει κανείς???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
zio21
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 06 Αύγ 2007 3:52 pm

Δημοσίευση από zio21 »

ααα καλημερα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aυτό το "αααα" τώρα τι δηλώνει Ζio? Ενθουσιασμό ή αμφισβήτηση...Για εξήγησε... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
nexus6
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Ιουν 2015 4:36 am

Re: Περί της υπέρβασης της λογικής

Δημοσίευση από nexus6 »

Καλησπέρα σε όλους. Πειράζει να ανασύρω ένα πολύ παλιό θέμα?
Το συγκεκριμένο θέμα είναι θα έλεγα η αφορμή που βρήκα το σάιτ ψάχνωντας για την λέξη υπερλογική. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι είναι ο μόνος λόγος. Το δίχως άλλο. Μέρες περνούν και κοιτώ θέματα εδώ κι εκεί και επιβεβαιώνω ότι γίνονται πάρα πολύ καλές συζητήσεις στις οποίες κάλλιστα θα συμμετείχα. Ειδικά τα θέματα του εσωτερισμού, ύπαρξης, ψυχολογίας κλπ είναι πώς να το πω…? το φόρτε μου.

Αγαπητέ Θοδωρή.
Αυτό που γράφεις στο 2ο μήνυμά σου περί επιλόγου μιας τεράστιας περιόδου της ζωής σου σχετίζεται με την υπερλογική? Υποθέτω πως ναι, μιας και σχεδόν μαζί τα παραθέτεις, αλλά καλύτερα ας σε ρωτήσω. ΑΝ ΚΑΙ ουσιαστικά με το αρχικό ποστ, φτάνεις και εκεί σε ένα είδος επιλόγου (αισιόδοξη κατάληξη μάλιστα) με τον τρόπο που αναλύεις τη λέξη, στην πραγματική ζωή η αμφιβολία έχει επίλογο?

Φιλικά
μάρκος

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”