τα σύμβολα του ρέικι - Ανοιχτή συζήτηση

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Α ναι είναι πολύ ωραίο σύμβολο :x
εγώ το βάζω πάντα και με το θυλικό ,από την αρχή που το πήρα O:-)
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Πεταλούδα
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010 6:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Πεταλούδα »

Σας ευχαριστώ για τα όσα διάβασα σήμερα, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τα σύμβολα.

Όταν πήρα τον πρώτο βαθμό ο Δάσκαλός μου μου έδωσε το πρώτο σύμβολο διότι και εκείνος το είχε πάρει από τον δικό του Δάσκαλο.
Εκεί λοιπόν πριν τις μυήσης πληροφορήθηκα πως τα Σύμβολα δεν πρέπει να κατανομάζονται σε κανένα και γενικά να μην φαίνονται ούτε το πρώτο Σύμβολο στον α' βαθμό ούτε τα άλλα 2 που πήρα μετά.

Σε περιπλανήσεις μου λοιπόν στο διαδίκτυο εκτός του ότι τα βλέπω καθημερινά σε διάφορα site δικτύωσης τα βλέπω και σαν στολίδια σε διάφορα avatar.

Από συζητήσεις που έχω κάνει με ανθρώπους που ασχολούνται ενεργά με το reiki οι απόψεις είναι πως τα Σύμβολα πρέπει να είναι κρυφά και να μην κοινοποιούνται.

Τελικά τι ισχύει?
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας... θα πας εκεί που κοιτάς.
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Τα σύμβολα έχουν αποκαλυφθεί και στους αμύητους στο Ρεικι εδώ και καιρό, και ο αρχικός φόβος ήταν ότι θα αποδυναμωθούν οι ιδιότητές των, όμως αυτό δεν συνέβη. Η Σοφία του Ρεικι, του δίνει την δυνατότητα να εξελίσσεται και να προσαρμόζεται σε κάθε εποχή, ακόμη και σε αυτήν που η γνώση είναι εύκολα προσβάσιμη.

Πάντως το οτι σου έδωσε το πρώτο σύμβολο στον πρώτο βαθμό ο δάσκαλος σου, δεν το έχω ξανα-ακούσει. Δηλαδή έλαβες 5 μυήσεις; :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Αυτο πηγαινα να ρωτησω και εγω την πεταλουδα Βασιλη με προλαβες..
Ο πρωτος βαθμος εχει τεσσερεις μυησεις αλλα δεν δινοντε συμβολα στον μαθητη.

:x :x :x
Άβαταρ μέλους
Πεταλούδα
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010 6:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Πεταλούδα »

Καλησπέρα παιδιά, πήρα τις πατερίτσες μου, τα δίδυμα σπόρια από το πάρτι και ήρθα.

Λοιπόν δείτε πως και τι έγινε, η μαθητεία και η επαφή μου με το ρέικι είναι τα τελευταία χρόνια όταν ο Δάσκαλος μου ήταν ήδη στον τρίτο βαθμό. Όταν ο Δάσκαλος έγινε Master μετά από λίγο καιρό πήρα και εγώ τον πρώτο βαθμό. Όπως ο Δάσκαλός μου, έτσι και εγώ στον α' βαθμό πήραμε το Σύμβολο του Cho Ku Rei. Στην ουσία αυτό έγινε με τις μυήσεις πήρα 5.

Το ξέρω και το έχω ακουσει πως δεν δίνεται Σύμβολο από τον πρώτο βαθμό, όπως έχω ακούσει επίσης πως μπορεί και να δοθεί.
Σε συνομιλίες που είχα με ανθρώπους του χώρου στο Φεστιβάλ πριν λίγο καιρό εκτέθηκαν και άλλες απόψεις τόσο για τα Σύμβολα όσο και για την υγειηνή της γυναίκας στις μυήσεις, δηλαδή πως άν μια γυναίκα είναι με έμμηνο ρήση δεν μπορεί να λάβει, ή πως είναι καλύτερα να έχει έμμηνο ρήση.

Είμαι ακόμα στον β' βαθμό και απλώς ακούω, παίρνω μέρος σε συνεδρίες μιλάω με κόσμο με το ρείκι, διαλογίζομαι πάνω στα Σύμβολα αλλά μέχρι εκεί. Δηλαδή μέχρι που βρήκα το foroum διάβασα, μελέτησα πολλές από τις αναρτήσεις σας και έτσι ξεκινάω τις ερωτήσεις.

Θα μου το επιτρέψετε?
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ!!!
Σας ευχαριστώ όλους ολόψυχα!!!
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας... θα πας εκεί που κοιτάς.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δηλαδή πως άν μια γυναίκα είναι με έμμηνο ρήση δεν μπορεί να λάβει, ή πως είναι καλύτερα να έχει έμμηνο ρήση.

ντροπή άνθρωποι που λένε πως έχουν ρέικι να διαδίδουν τέτοιες ανακρίβειες...Φαίνεται πως δεν έχουν ιδέα τι είναι ο ΄Ανθρωπος και τι η ενέργεια...

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όσο για τα σύμβολα, πεταλούδα, ποτέ δίνονται στον 1ο βαθμό...

Γιατί ακόμα δεν ξέρει ο άνθρωπος τι είναι ενέργεια, δεν θα μπορέσει εύκολα να διαχειριστεί και το σύμβολο...

Τουλάχιστον όποιος μιλάει για παραδοσιακό Ουσούι Ρέικι, το λιγότερο που θα όφειλε θα ήταν σεβασμός στην΄παράδοσή του...

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Πεταλούδα έγραψε:
Σε συνομιλίες που είχα με ανθρώπους του χώρου στο Φεστιβάλ πριν λίγο καιρό εκτέθηκαν και άλλες απόψεις τόσο για τα Σύμβολα όσο και για την υγειηνή της γυναίκας στις μυήσεις, δηλαδή πως άν μια γυναίκα είναι με έμμηνο ρήση δεν μπορεί να λάβει, ή πως είναι καλύτερα να έχει έμμηνο ρήση.

Θα μου το επιτρέψετε?
[/b][/i][/color]
Φυσικα μπορεις να ρωτας εδω ολοι μοιραζομαστε τις εμπειριες και τις αποψεις μας!!

Δεν συμφωνω ομως με το παραπανω πως δεν μπορει να λαβει η να δωσει μυηση μια γυναικα οταν ειναι σε εμμηνο ρηση..
Αυτο μου κανει κατι σε θρησκευτικο προτυπο..
Μου θυμιζει αυτο που μου ελεγε η μανα μου οταν ημουν παιδι πως δεν φυλαμε εικονες και δεν κοινωνουμε σε αυτη την φαση..



:x :x :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασω δεν ειχα δει που απαντησες παραπανω για το ιδιο θεμα που μου εκανε :-o :-o :-o :-o
Το καλυψες με μια προταση!!! @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:
δηλαδή πως άν μια γυναίκα είναι με έμμηνο ρήση δεν μπορεί να λάβει, ή πως είναι καλύτερα να έχει έμμηνο ρήση.

ντροπή άνθρωποι που λένε πως έχουν ρέικι να διαδίδουν τέτοιες ανακρίβειες...Φαίνεται πως δεν έχουν ιδέα τι είναι ο ΄Ανθρωπος και τι η ενέργεια...

:-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-( :-(
Μύησεις , με προυποθέσεις... Χριστιανικής μεταλαβης.... :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

AMALIA έγραψε:Αυτο μου κανει κατι σε θρησκευτικο προτυπο..
Μου θυμιζει αυτο που μου ελεγε η μανα μου οταν ημουν παιδι πως δεν φυλαμε εικονες και δεν κοινωνουμε σε αυτη την φαση..
:thumbsup:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

λυπάμαι τόσο πολύ...

Φυσικά ούτε που με ενδιαφέρει να "διορθώσω" την ανοησία των ανθρώπων...Ο καθένας είναι ό,τι μπορεί...

Μοναχικός γαρ ο δρόμος... @};-

ή μάλλον καλύτερα...για ορισμένους ανθρώπους ο δρόμος είναι "σεναριακός"...Μα ο θεός δεν προσεγγίζεται με σενάρια ευλάβειας...ούτε καν με τις εκπληρωμένες τις προϋποθέσεις γι' αυτό!

:-( @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Πεταλούδα
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 15 Δεκ 2010 6:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Πεταλούδα »

Καλημέρα!!!
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου δώσατε, ξέρετε, μέχρι τώρα είχα κάποιες "ενοχές" που ευχαρίστησα τον Δάσκαλό μου και τράβηξα το Δρόμο μου και εκείνος τον δικό του. Νιώθω πως έπραξα το Σωστό.
Θα σας πω το εξής, αισθανόμουν σαν ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικών και προσπαθούσε να με οδηγήσει κάποιος ο οποίος δεν είχε οδηγήσει ποτέ αυτοκίνητο και όλο μπούκωνα. Έτσι λοιπόν παρέμεινα σε γκαράζ για να μην έχω επιπλέον φθορά, μέχρι που κατάφερα και βρήκα το σωστό συνεργείο.
Σας Ευχαριστώ!!!



Εικόνα
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας... θα πας εκεί που κοιτάς.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πεταλούδα! @};- :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θα μου το επιτρέψετε?
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ!!!
Σας ευχαριστώ όλους ολόψυχα!!!
Φυσικά Πεταλούδα να μοιραστείς και να ρωτήσεις ότι θέλεις όσον αφορά το Ρέικι!!! :x
Σε συνομιλίες που είχα με ανθρώπους του χώρου στο Φεστιβάλ πριν λίγο καιρό εκτέθηκαν και άλλες απόψεις τόσο για τα Σύμβολα όσο και για την υγειηνή της γυναίκας στις μυήσεις, δηλαδή πως άν μια γυναίκα είναι με έμμηνο ρήση δεν μπορεί να λάβει, ή πως είναι καλύτερα να έχει έμμηνο ρήση.
Τι κρίμα!! :-( :-( :-( :-( :-( @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”