τα σύμβολα του ρέικι - Ανοιχτή συζήτηση

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι εννοώ με την ταπεινότητα?
Σίγουρα μπορώ να σου πω πως και να το πάρεις, μπορεί να μην είναι το ίδιο αλλά θα κάνει την ίδια δουλειά, θα σου δοθεί στα μέτρα σου.
Η ταπεινότητα με στηρίζει όταν περνάει από το μυαλό μου, ότι μπορώ να μάθω τους ανθρώπους, πως να το πάρουν μόνοι τους...

Αυτό ήταν το θέμα μας, Μιχαήλ...

Και θεωρώ αλλαζονεία να λέω, ότι μπορώ να τους το δείξω γιατί εγώ το ξέρω...Τίποτα δεν μπορώ να τους δείξω...Μόνο να τους αγγίζω μπορώ στην ψυχή τους, με σεβασμό!

Αυτό που εγώ ξέρω, δεν μπορώ να το δείξω...
Μπορώ μόνο να το εκφράσω μέσα από τον ατομικό μου δρόμο.

Τα υπόλοιπα θα τα βρουν μόνοι τους, χωρίς να τους πω εγώ τίποτα...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Βάσω δεν με κατάλαβες μου φαίνετε.

Λες κάτι το οποίο δεν εννοούσα έτσι. Δεν είπα ξέρω κάτι που μόνο εγώ μπορώ να δώσω.

Με ρώτησες αν μπορώ να σου δώσω αυτό που εγώ κάνω και σου ξανά λέω πως ναι μπορώ, που δεν είναι η ταπεινότητα? Στο ότι θα σου πω πως λειτουργεί κάτι και με την σειρά σου θα το πάρεις και θα το εφαρμόσεις?
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

galazia_sfaira έγραψε:Mαργαριτούλα μου τα παραπανω ειναι λογια της Βάσως που απομονωσα γιατι θεωρω πολυ σημαντικά στην εξέλιξη ολων μας,σε σχεση με την παραδοσιακή διδασκαλια Ρεικι. >:d<
Το ξερω γαλαζια μου το διαβασα >:d< :* απλα το πηρα ως παραθεση και βγηκε ως δικο σου :D
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Μιχαήλ μάλλον δεν κατάλαβα καλά... @};-

θα το πάρω και θα το εφαρμόσω...αυτό που θα μου δώσεις εσύ...

έτσι απλά...

μιλάμε για την πνευματική ανάπτυξη των ανθρώπων και όχι να τους μάθουμε να φυτεύουν τριαντάφυλλα...

Το θεωρείς τόσο εύκολο, όλοι να κάνουν αυτό που έκανε ο Ουσούι, δηλαδή να ενεργοποιήσουν σύμπαντικά σύμβολα και να τα εφαρμόσουν στην ζωή τους?
(η απορία σου ήταν γιατί τους το μετέδιδε και δεν τους μάθαινε να το κάνουν μόνοι τους...)


Και επίσης θεωρείς ότι των ανθρώπων λείπει μόνο ο τρόπος, για να το καταφέρουν ε?

Εκεί ήταν η διαφωνία μου...Αλλά εντάξει, κάτι θα ξέρεις για να το λες... :-D

Εγώ πάντως, όλα αυτά τα χρόνια, δεν διαπίστωσα ότι είναι απλό και εύκολο... Η πνευματική μνήμη της ανθρωπότητας έχει διαταραχθεί και έχουν προσκοληθεί στην θρησκεία...Και αυτό το "πρότυπο" θέλει μεγάλο κόπο για να αντικατασταθεί σαν "αρχείο" μέσα μας!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες και σίγουρα δεν είναι όλοι Ουσουι, αλλά όπως είπε και η HARIDEA:
Τους έδειχνε την θεραπεία μέσα από την προσέγγιση του αληθινού εαυτού και μέσα από διαλογισμούς έπαιρναν τις μυήσεις αιθερικά...

’σε που με ρώτησες αν πω σε εσένα. ’λλο σε εσένα που ξέρεις τόσα και άλλο σε κάποιον που μόλις ξεκινά. Όπως έχω πει δεν διδάσκω ούτε κάνω μυήσεις.
Και στην ουσία δεν είναι κάτι δικό μου αυτό, που μόνο εγώ έχω.
μιλάμε για την πνευματική ανάπτυξη των ανθρώπων και όχι να τους μάθουμε να φυτεύουν τριαντάφυλλα...


Η πνευματική ανάπτυξη δεν διδάσκεται γιατί διαφέρει στον καθένα, απλά τους δείχνεις έναν τρόπο ώστε να τους βοηθήσεις σε αυτό, απ την άλλη τα τριαντάφυλλα κάνουν ωραίο γλυκό... :))

Όσο αν λείπει ο τρόπος από τους ανθρώπους το πιστεύω γιατί δεν μαθαίνουν, απλά θυμούνται και το ρεικι ένας τρόπος είναι.

Δεν είπα ότι είναι απλό και εύκολο, προσωπικά για εμένα στην αρχή ήταν πολύ δύσκολο

@};- @};- @};- Για το γλυκό :))
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

απ την άλλη τα τριαντάφυλλα κάνουν ωραίο γλυκό...
:)) :))

μου αρέσει και το αιθέριο έλαιο στον χώρο...Μόνο αυτό βάζω... ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τους έδειχνε την θεραπεία μέσα από την προσέγγιση του αληθινού εαυτού και μέσα από διαλογισμούς έπαιρναν τις μυήσεις αιθερικά...


όχι αιθερικά δεν έπαιρναν μυήσεις οι μαθητές του Ουσούι...
Μάλλον άλλο ήθελε να πει η Χρυσούλα...

Μυήσεις έδινε μόνο αυτός στους μαθητές του! Επί του φυσικού τους πεδίου...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευδαιμονία έγραψε...
Ο δάσκαλος σου δείχνει μόνο τον δρόμο τπτ περισσότερο. Πηγαίνεις με βάσει την δικιά σου αλήθεια και τπτ άλλο. Δεν θα σου πει κανένας κάνε αυτό κάνε εκείνο.
Δεν λειτουργούν όλα τα πράγματα ίδιο για όλους γι αυτό λέω στα μέτρα σου.
Μιχαήλ, κανένας ΔΑΣΚΑΛΟΣ με την ουσιαστική ένοια της λέξης δεν θα σου πει κάνε αυτό και κάνε εκείνο... Αυτός που θα στο πει δεν είναι δάσκαλος...

Ο ουσιαστικός ΔΑΣΚΑΛΟΣ για μένα και για πολλούς εδώ μέσα είναι δίπλα σου και μπορείς να μοιράζεσαι μαζί του τα πάντα... Θα σε καθοδηγήσει μέσα από αγάπη και μόνο για να βρεις τον εαυτό σου. Και η καθοδήγηση δεν είναι απλή οδήγηση...
Γιαυτό όλοι εμείς έχουμε επιλέξει την Βάσω... Διότι δεν είναι μόνο ΔΑΣΚΑΛΑ μας, αλλά ΦΙΛΗ, ΜΗΤΕΡΑ, ΑΔΕΛΦΗ και κυρίως ΑΝΘΡΩΠΟΣ...!!!! @};-
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η Βάσω εκτός από όλα τ΄άλλα , μας λέει "δείτε τη δική μου ζωή"....

Πόσοι "δάσκαλοι" σου δείχνουν τη ζωή τους άραγε? Και γιατί δεν το κάνουν ?
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Θα συμφωνήσω στα παραπάνω

Δεν είναι και εύκολο αυτό που κάνει, ας πούμε εγώ δεν θα μπορέσω να το κάνω ποτέ.
Μην κοιτάτε που λέω διάφορα δεν απευθύνομαι προσωπικά σε κανέναν.
Χαίραμε που βοηθά με αυτόν τον τρόπο τους ανθρώπους.

@};- :x
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Τώρα κάτι άλλο...

Τα σύμβολα που παίρνουμε από διαλογισμό (έχω πάρει ένα αλλά δεν ξέρω τι είναι) τι ρόλο παίζουν?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δηλαδή μπορείς να το σχηματίσεις ξεκάθαρα;
Ίσως χρειάζεται να το δεις στην πράξη..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι το έχω πεντακάθαρα στο μυαλό μου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

όταν έρχεται ένα σύμβολο, η πρακτική του αξία, αποσυμβολίζεται στην ζωή μας, Μιχαήλ...

δεν έρχεται για κανέναν άλλον λόγο, παρά για να δούμε και να εργαστούμε μαζί του
ή
προς ένα μέρος του Εαυτού μας, που ίσως μας εμποδίζει για την ενότητα μας και την ολοκλήρωσή μας
ή
γιατί χρειάζεται να αφομοιωθεί στο είναι μας, φέρνοντας ανοίγματα προς το Πνεύμα μας...

και τα δύο έχουν πρακτική αξία, για την φυσική μας ζωή, μια και εδώ εκφράζεται και αυτοπραγματώνεται ο Εαυτός μας κάθε στιγμή...

Ελπίζω να σε βοήθησα... @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ναι βοήθησες. Πως ώμος θα πάρω χαμπάρι τι από αυτά κάνει?
Δεν μου ήταν ξεκάθαρο όταν ρώτησα.

Εκτός συμβόλων είναι και άλλα συμβολικά δώρα, με αυτά τι μπορεί να παίζει?

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”