τα σύμβολα του ρέικι - Ανοιχτή συζήτηση

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ο Ουσούι, Βασίλη μου, ήταν ένας άνθρωπος!
Το ότι κατάφερε να "ενεργοποιήσει" μέσα από την ατομική του δόνηση τα θεραπευτικά σύμβολα, που ήδη υπήρχαν, σημαίνει ότι ήταν σε θέση να λάβει την μύησή του αιθερικά και να μπορεί μέσω αυτής, να μεταδίδει από άνθρωπο σε άνθρωπο την δυνατότητα σύνδεσης με το θεϊκό...


Γιατί να την μεταδίδει αυτός και δεν έμαθε τον κόσμο πώς να την λάβουν μόνοι τους?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εσύ μπορείς να μάθεις τον κόσμο να κάνει τις μυήσεις μόνος του?

δηλαδή αυτό που λες ότι έχεις πάρει εσύ μόνος σου, μπορείς να με μάθεις να το παίρνω κι εγώ μόνη μου?

:-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

εσύ μπορείς να μάθεις τον κόσμο να κάνει τις μυήσεις μόνος του?

δηλαδή αυτό που λες ότι έχεις πάρει εσύ μόνος σου, μπορείς να με μάθεις να το παίρνω κι εγώ μόνη μου?
Πιστεύω πως μπορείς να δήξης τον δρόμο σε κάποιον και να του εξηγήσεις πως και τι.
Δεν λέω να του πεις του άλλου αυτό είναι το σύμβολο, αυτό θα πεις και εντάξει.
Τώρα εμένα δεν μου ανήκει κάτι, ότι ξέρω εγώ είναι για όλους οπότε ο καθένας μπορεί να το πάρει.
Σίγουρα μπορώ να σου πω πως και να το πάρεις, μπορεί να μην είναι το ίδιο αλλά θα κάνει την ίδια δουλειά, θα σου δοθεί στα μέτρα σου.
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ευδαιμονία έγραψε:
Γιατί να την μεταδίδει αυτός και δεν έμαθε τον κόσμο πώς να την λάβουν μόνοι τους?
Ακριβώς αυτό προσπάθησε να κάνει ''Ευδαιμονία'' με το να έχει κοντά του τους μαθητές του και να προσπαθεί να τους μάθει πως να ανεβάσουν την δόνηση τους....
Τους έδειχνε την θεραπεία μέσα από την προσέγγιση του αληθινού εαυτού και μέσα από διαλογισμούς έπαιρναν τις μυήσεις αιθερικά...
Πολύ λίγους έχρισε δασκάλους απλά γιατί γνώριζε πόσο δύσκολο είναι διδάξεις κάποιον ''να ανυψώνεται΄΄ αν εκείνος δεν έχει αποβάλλει κάθε είδους ιδιοτέλεια ...Κάποιοι μαθητές του θεώρησαν, ότι είναι εύκολο να γίνει και το διέδωσαν για πρακτικούς λόγους.... Λειτουργεί και έτσι όμως απέχει πολύ από αυτό που είναι η καθαρή Πνευματική Μύηση δηλ όταν δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός Πνεύματος -Ψυχής.. Τότε ο μυούμενος γίνεται μύστης ....




΄
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Ευδαιμονια αν παμε ακομα πιο πισω..τοτε γιατι αραγε και ο Χριστος ειχε μαθητες???
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Βασιλη ευχαριστω ειχα τοσες αποριες και εγω, μονο που τις εχω ανοργανωτες μεσα μου και δεν ηξερα να τις εκφρασω και σιγουρα υπαρχουν και αλλες . Εσυ τις συνταξες και τις εβαλες στη σειρα.
Ευχαριστω Βασω που τοσο απλα και αληθινα μας ξεκαθαριζεις το τοπιο. Ελισσαβετ με βοηθησες και εσυ ευχαριστω. :x
Εχω την αισθηση οτι εχω τοσα να μαθω, το ειχα πει στη Καλλιοπη οτι εχω βουτηξει τα ποδια μου μονο στην παραλια ακομα δεν κολυμπησα στη θαλασσα.
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

Για να καταλαβω κατι ακομη εκεινοι που λενε οτι τους εχουν δοθει καινουργια συμβολα και δινουν μυηση με αυτα για να τα περασουν στον μυουμενο για να τα χρησιμοποιησει και αυτος δεν ισχυει; Παραπλανουν;
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

eudemonia έγραψε:
εσύ μπορείς να μάθεις τον κόσμο να κάνει τις μυήσεις μόνος του?

δηλαδή αυτό που λες ότι έχεις πάρει εσύ μόνος σου, μπορείς να με μάθεις να το παίρνω κι εγώ μόνη μου?
Πιστεύω πως μπορείς να δήξης τον δρόμο σε κάποιον και να του εξηγήσεις πως και τι.
Δεν λέω να του πεις του άλλου αυτό είναι το σύμβολο, αυτό θα πεις και εντάξει.
Τώρα εμένα δεν μου ανήκει κάτι, ότι ξέρω εγώ είναι για όλους οπότε ο καθένας μπορεί να το πάρει.
Σίγουρα μπορώ να σου πω πως και να το πάρεις, μπορεί να μην είναι το ίδιο αλλά θα κάνει την ίδια δουλειά, θα σου δοθεί στα μέτρα σου.
Μιχαήλ μεγάλη κουβέντα είπες...
Αν μπορείς να δείξεις στους ανθρώπους, τον τρόπο να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και δεν το έχεις κάνει ακόμα, είσαι "απαράδεκτος"!!

Αν έχεις βρει τον δρόμο και πατάς γερά πάνω σ' αυτόν, για να μπορείς να λες είμαι δυνατός, είμαι ο Εαυτός μου, δεν είμαι ένας μικρός άνθρωπος που θέλει να γίνει απλά καλύτερος, τότε μπες μέσα στο σύνολο των ανθρώπων και δείξε αυτόν τον δρόμο...
Με μυήσεις ή χωρίς...
Δείξε τον δρόμο της αγάπης, αυτόν που βρήκες εσύ και έγινες αγάπη και πες τους με ποιόν τρόπο αυτήν την αγάπη θα την κάνουν χώρο, που δεν ζητάει "ενοίκιο", ούτε έχει προσωπικές αξίες και φιλοδοξίες...
Με μυήσεις ή χωρίς...

Δεν ξέρω αν έχεις έρθει σε επαφή με ανθρώπους...
Υπάρχει πολυς πόνος εκεί έξω, Μιχαήλ, και δεν μπορούμε να "καθυστερούμε" με απλά λόγια...

Και εγώ μπορώ να δηλώσω ότι θέλω...
΄Οταν αγγίζω όμως τους ανθρώπους, όταν νιώθω φόβο και πόνο, τότε δεν μπορώ να "δηλώσω" τίποτα, παρά μόνο ταπεινότητα...

Την ξέρεις άραγε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

eudemonia έγραψε:
εσύ μπορείς να μάθεις τον κόσμο να κάνει τις μυήσεις μόνος του?

δηλαδή αυτό που λες ότι έχεις πάρει εσύ μόνος σου, μπορείς να με μάθεις να το παίρνω κι εγώ μόνη μου?
Πιστεύω πως μπορείς να δήξης τον δρόμο σε κάποιον και να του εξηγήσεις πως και τι.
Δεν λέω να του πεις του άλλου αυτό είναι το σύμβολο, αυτό θα πεις και εντάξει.
Τώρα εμένα δεν μου ανήκει κάτι, ότι ξέρω εγώ είναι για όλους οπότε ο καθένας μπορεί να το πάρει.
Σίγουρα μπορώ να σου πω πως και να το πάρεις, μπορεί να μην είναι το ίδιο αλλά θα κάνει την ίδια δουλειά, θα σου δοθεί στα μέτρα σου.
Μιχαήλ όλο αυτό δεν είναι σαν την ραπτική. Φτιάχνω κουστούμι στα μέτρα μου.

Σίγουρα θέλει να έχεις και τον σωστό καθοδηγητή δάσκαλο, κι αν μπορούσαμε να τα μάθουμε όλα μόνοι μας δεν θα πηγαίναμε ποτέ ούτε σχολείο, ούτε πανεπιστήμιο .

Πόσο μάλλον για αυτό τον πλούτο της εσωτερικής γνώσης που θέλει μεγάλη προσοχή. Είναι σαν το μαχαίρι που μπορεί να με βοηθήσει να κόψω το ψωμί μου, αλλά μπορώ και να σκοτώσω επίσης. ;) ;)
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Εντάξει ρε παιδιά μην βαράτε... :))
Σίγουρα θέλει να έχεις και τον σωστό καθοδηγητή δάσκαλο, κι αν μπορούσαμε να τα μάθουμε όλα μόνοι μας δεν θα πηγαίναμε ποτέ ούτε σχολείο, ούτε πανεπιστήμιο .
Καλά καμία σχέση. Το εσωτερικό μονοπάτι είναι προσωπικό. Ο δάσκαλος σου δείχνει μόνο τον δρόμο τπτ περισσότερο. Πηγαίνεις με βάσει την δικιά σου αλήθεια και τπτ άλλο. Δεν θα σου πει κανένας κάνε αυτό κάνε εκείνο.
Δεν λειτουργούν όλα τα πράγματα ίδιο για όλους γι αυτό λέω στα μέτρα σου.
Αν μπορείς να δείξεις στους ανθρώπους, τον τρόπο να είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ και δεν το έχεις κάνει ακόμα, είσαι "απαράδεκτος"!!
Δεν νομίζω οτι μπορεί κανένας να δήξει σε κάποιον πως να ΕΙΝΑΙ. Μπορεί να του πει πως ΕΙΝΑΙ ο ίδιος αλλά όχι να τον κάνει και τον άλλον έτσι. Εκτός όπως λέω αν του δήξει τον δρόμο και του εξηγήσει πως έχουν τα πράγματα.
Αν έχεις βρει τον δρόμο και πατάς γερά πάνω σ' αυτόν, για να μπορείς να λες είμαι δυνατός, είμαι ο Εαυτός μου, δεν είμαι ένας μικρός άνθρωπος που θέλει να γίνει απλά καλύτερος, τότε μπες μέσα στο σύνολο των ανθρώπων και δείξε αυτόν τον δρόμο...
Με μυήσεις ή χωρίς...
Δείξε τον δρόμο της αγάπης, αυτόν που βρήκες εσύ και έγινες αγάπη και πες τους με ποιόν τρόπο αυτήν την αγάπη θα την κάνουν χώρο, που δεν ζητάει "ενοίκιο", ούτε έχει προσωπικές αξίες και φιλοδοξίες...
Με μυήσεις ή χωρίς...



Εγώ μπορεί να είμαι πάνω στο μονοπάτι μου αλλά αν δεν έχω δει που καταλήγει πως να βάλω και άλλον σε αυτό?
Το καλός και το καλύτερος που λέγαμε αλλιώς το εννοούσα και το ξέρεις.
Δεν με πειράζει αν είναι με μύηση η χωρείς για κάποιον, σε εμένα αναφερόμουν για την μύηση.
Τον δρόμο της αγάπης προσωπικά τον δείχνω στους γύρω μου με της πράξεις μου βοηθώντας τους, ακούγοντάς τους και κάνοντας ότι καλύτερο μπορώ. Δηλαδή με πράξεις, από λόγια έχουν μπουχτίσει.
Ακριβώς αυτό προσπάθησε να κάνει ''Ευδαιμονία'' με το να έχει κοντά του τους μαθητές του και να προσπαθεί να τους μάθει πως να ανεβάσουν την δόνηση τους....
Τους έδειχνε την θεραπεία μέσα από την προσέγγιση του αληθινού εαυτού και μέσα από διαλογισμούς έπαιρναν τις μυήσεις αιθερικά...
Πολύ λίγους έχρισε δασκάλους απλά γιατί γνώριζε πόσο δύσκολο είναι διδάξεις κάποιον ''να ανυψώνεται΄΄ αν εκείνος δεν έχει αποβάλλει κάθε είδους ιδιοτέλεια ...Κάποιοι μαθητές του θεώρησαν, ότι είναι εύκολο να γίνει και το διέδωσαν για πρακτικούς λόγους.... Λειτουργεί και έτσι όμως απέχει πολύ από αυτό που είναι η καθαρή Πνευματική Μύηση δηλ όταν δεν υπάρχει κανένας διαχωρισμός Πνεύματος -Ψυχής.. Τότε ο μυούμενος γίνεται μύστης ....

Μου κάλυψες πλήρως την απορία





@};- :x
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Με όλα αυτά ώμος βγήκαμε από το θέμα, εγώ δηλαδή με της απορίες μου... :))

Δεν έχω ιδέα για τα σύμβολα του ρεικι οπότε βγαίνω από το θέμα. Εκτός αν έχω καμία απορία... :?
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Μαιρη έγραψε:Βασιλη ευχαριστω ειχα τοσες αποριες και εγω, μονο που τις εχω ανοργανωτες μεσα μου και δεν ηξερα να τις εκφρασω και σιγουρα υπαρχουν και αλλες . Εσυ τις συνταξες και τις εβαλες στη σειρα.
Ευχαριστω Βασω που τοσο απλα και αληθινα μας ξεκαθαριζεις το τοπιο. Ελισσαβετ με βοηθησες και εσυ ευχαριστω. :x
Εχω την αισθηση οτι εχω τοσα να μαθω, το ειχα πει στη Καλλιοπη οτι εχω βουτηξει τα ποδια μου μονο στην παραλια ακομα δεν κολυμπησα στη θαλασσα.
Όλοι έχουμε απορίες και πολλές μάλιστα, ρωτάτε λοιπόν μπας και βγάλουμε καμιά άκρη! :x :))
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

galazia_sfaira έγραψε:
Βασικά, δεν έχασαν την σύνδεση, αλλά μάλλον δεν αντιλήφθηκαν με τι ακριβώς συνδέθηκαν, και αυτό είναι το μείον στην παραδοσιακή διδασκαλία του ρέικι, που δεν διευκρινίζει παραπάνω...
^:)^

Γι αυτο και γω ετοιμαζομαι να ξανακανω τις μυησεις με
ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ .........και μου δειχνει καθημερινα ακομα και μ ενα φατσουλακι πως και γω να ξαναθυμηθω τι ΕΙΜΑΙ.....

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x


Ως αναφορα τα συμβολα ....η αληθεια ειναι απο το εγχειριδιο της τοτε δασκαλας δεν χρησιμοποιησα πολλα ,γιατι υπηρχε μεσα μου η περιορισμενη αντιληψη της δικης μου ευθυνης στην ζωη μου ;)
Και η ανικανοτητα μου λογικα να πιστεψω πως εγω μπορουσα να εχω 100 % την ευθυνη της "δεν με συνεφερε τοτε "
Τωρα δεν υπαρχει γυρισμος ^:)^ ^:)^ και δηλωνω και γω Παρουσα και ετοιμη :D :D @};-
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Mαργαριτούλα μου τα παραπανω ειναι λογια της Βάσως που απομονωσα γιατι θεωρω πολυ σημαντικά στην εξέλιξη ολων μας,σε σχεση με την παραδοσιακή διδασκαλια Ρεικι. >:d<
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

΄Οταν αγγίζω όμως τους ανθρώπους, όταν νιώθω φόβο και πόνο, τότε δεν μπορώ να "δηλώσω" τίποτα, παρά μόνο ταπεινότητα...

Την ξέρεις άραγε?
Αυτό δεν το έπιασα. Τι εννοείς? :-?

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”