τα σύμβολα του ρέικι - Ανοιχτή συζήτηση

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

τα σύμβολα του ρέικι - Ανοιχτή συζήτηση

Δημοσίευση από Vasoula »

Παίρνοντας αφορμή από την φράση της Τζίλντας
Νόμιζα ότι ήταν αποκλειστικά για θεραπεία περισσότερο συναισθηματικών προβλημάτων...από σεβασμό δεν χρησιμοιώ τα σύμβολα για άλλα πράγματα...ίσως όμως είναι και από άγνοια....
όπως επίσης και από την θέση ορισμένων δασκάλων που δεν μεταβιβάζουν την μύηση του 2ου βαθμού του ρέικι και τα σύμβολά, με την θεώρηση «εγώ δεν ξεπουλάω τα σύμβολα»…και επειδή οι απόψεις των εκπαιδευτών διχάζονται, χωρίς σεβασμό και αξιολόγηση, καθώς και στήριξη της άποψης τους, θα ήθελα να προκαλέσω έναν διάλογο (εύχομαι να μην είναι μονόλογος) πάνω στο θέμα «σεβασμός», ώστε να στηριχτούν όλων οι απόψεις με διαφάνεια.

Θα εκθέσω αρχικά την δική μου άποψη πάνω στην μετάδοση της μύησης του 2ου επιπέδου ρέικι και την παράδοση των συμβόλων…

Υπάρχουν και έχω ακούσει πολλές απόψεις για τα επόμενα στάδια του ρέικι. Η μία άποψη λέει ότι όποιος θέλει απλά να ευεργετηθεί από το ρέικι, παραμένει στον 1ο βαθμό. Δεν του χρειάζεται το επόμενο στάδιο του 2ου βαθμού, μια και η ενέργεια η ίδια δεν διαφοροποιείται (και είναι σωστό). Το μόνο που την διαφοροποιεί είναι η χρήση των συμβόλων, που ενισχύουν περισσότερο τον ατομικό μας δρόμο με το ρέικι. Ο ατομικός μας δρόμος μας φέρνει σε μεγαλύτερη επαφή με τον εαυτό μας και η βαθύτερη ανίχνευση των «συμπτωμάτων» μας, δίνει και το κίνητρο να εμβαθύνουμε με εσωτερική θεώρηση στην ζωή μας.
Αυτό το καλύπτει ο 1ος βαθμός στο ρέικι και οι 4 μυήσεις που δίνονται σ’ αυτόν!

Αυτό, λοιπόν, είναι εν μέρει αλήθεια…

Η αλήθεια είναι ότι η ενέργεια δεν διαφοροποιείται από το επίπεδο, αλλά από εμάς τους ίδιους. Η προσωπική δόνηση αυξάνεται σύμφωνα με την δική μας εργασία με τις νοητικές και συναισθηματικές μας δυσκολίες, ελκύοντας από αυτήν περισσότερο φως στην ζωή μας, μέσα από την πνευματική μας ανάπτυξη.

Εργάσου τίμια με τον Εαυτό σου, είναι μία από τις αρχές του ρέικι, που ο δάσκαλος Ουσούι, κατανόησε, μέσα από τον δικό του δρόμο, σαν ύψιστο στόχο για να ενωθείς με τα ιδανικά του ρέικι, φυσικά, συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά.
Η θεραπεία συντελείται κάθε στιγμή που γεμίζεις το σώμα, την ψυχή και το πνεύμα σου με αγάπη, και αυτός είναι ένας δρόμος που δεν τελειώνει ποτέ, ούτε έχει επίπεδα και διαβαθμίσεις.

΄Όμως το ρέικι και ο 1ος βαθμός δεν σε βάζει αυτόματα στην διαδικασία «αυτογνωσίας», γιατί η παραδοσιακή διδασκαλία δεν μιλάει για αυτογνωσία, αλλά για θεραπευτική συμπαντική ενέργεια….Παίρνεις την μύηση και τελείωσες με τον εκπαιδευτή σου…Οι απορίες, οι διευκρινήσεις, ο πόνος, η ασθένεια, ο εγωισμός είναι θέματα που θα τα λύσεις μόνος σου, γνωρίζοντας ότι ακουμπώντας τα χέρια σου στο σώμα σου, αυτόματα θα γίνουν και τα ανοίγματα προς το πνεύμα σου…

Μα είναι έτσι?

Από την στιγμή που παίρνεις απόφαση να λειτουργήσεις σαν «δάσκαλος ρέικι», έχοντας εργαστεί συστηματικά και με αφοσίωση με όλα τα μέρη του Εαυτού σου, θεωρώ ότι είσαι σε θέση να δώσεις κίνητρα σε κάθε άνθρωπο που θα σε πλησιάσει να κατανοήσει τον θεό, μέσα από την ζωή του. Δεν θα τον πάρεις από το χέρι, αλλά θα τον υποστηρίξεις στην πιθανή του δυσκολία, με αγάπη. Απλά, γιατί εσύ ξέρεις ότι «όχι, δεν είναι έτσι»…

Αυτός για μένα είναι σεβασμός, και όχι να κρατάω κρυφά τα σύμβολα και την αξία τους. Γιατί έχουν σημαντική αξία, που ίσως και οι ίδιοι οι εκπαιδευτές, θεωρώντας τα ένα ανεξάρτητο τμήμα του ρέικι, δεν μπορούν να την φέρουν με αγάπη στην ζωή τους!

Κάθε σύμβολο έχει και μια δυνατότητα…Μια ενεργοποιημένη συμπαντική λειτουργία που έρχεται δυναμικά να υποστηρίξει, ακριβώς αυτό, την ζωή μας!!

Δεν το παίρνεις το σύμβολο για τον άλλον κόσμο που θα βρεθείς κάποια στιγμή!
Το παίρνεις για να το εντάξεις στην φυσική ζωή σου με αγάπη και σεβασμό, γιατί η ίδια η ζωή απαιτεί σεβασμό και αγάπη και όχι το σύμβολο από μόνο του!
Η πνευματική μας ανάπτυξη, δεν συμβαίνει σε άλλη διάσταση, αλλά σε αυτήν που επιλέξαμε, γνωρίζοντας τους φυσικούς νόμους…

Η ολοκλήρωσή μας σαν όντα, φαίνεται δύσκολη…Φαίνεται δύσκολη η αγάπη με τόσους όρους και εξαρτήσεις…Το σύμπαν μας στέλνει μηνύματα και μας επιβεβαιώνει κάθε στιγμή ότι κι εμείς ανήκουμε σ’ αυτό! Το ότι τα αγνοούμε δεν σημαίνει ότι δεν μας τα στέλνει…

Και ένα από αυτά τα μηνύματα ήρθε μέσα από το ρέικι, που θεωρητικά «διευκολύνει» την ζωή μας, μα, ουσιαστικά, μας βάζει με ευθύνη μέσα σ’ αυτήν.
Το ίδιο κάνουν και τα σύμβολα. Που είναι λοιπόν η ασέβεια, όταν χρησιμοποιούμε τα σύμβολα για να διευκολύνουμε την καθημερινότητα?
Υπάρχει κάτι πιο ιερό για την ενσάρκωσή μας, εκτός από αυτήν την καθημερινότητα που μας αυτοπραγματώνει κάθε στιγμή?

Θεωρώ ότι πρέπει πια, σαν άνθρωποι, να ξεπεράσουμε τον σκόπελο του μυστικισμού που εμπνέει σεβασμό, και να περάσουμε ομαλά στον εσωτερικό σεβασμό μέσα από την αναγνώριση των μυστικών περασμάτων του Εαυτού μας, μέχρι την ένωσή μας με τον θεό, ή την άπειρη συνειδητότητα, (για κάποιους που η λέξη θεός, τους θυμίζει θρησκεία)…

Και τελειώνοντας θα ήθελα να ρωτήσω αυτόν τον «δάσκαλο»-ρέικι, που είπε ότι δεν ξεπουλάει τα σύμβολα του ρέικι, πόσο εύκολα ξεπουλάει το ίδιο το ρέικι, όταν εκπαιδεύει «δασκάλους», με ένα σεβαστό αντίτιμο ύψους 10.000 ευρώ…
Και να μπει στον κόπο να «δει» τους «δάσκαλους» που εκπαίδευσε, σεβόμενος απλά τα σύμβολα και όχι την ίδια την ενέργεια… :-(


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Από την στιγμή που παίρνεις απόφαση να λειτουργήσεις σαν «δάσκαλος ρέικι», έχοντας εργαστεί συστηματικά και με αφοσίωση με όλα τα μέρη του Εαυτού σου, θεωρώ ότι είσαι σε θέση να δώσεις κίνητρα σε κάθε άνθρωπο που θα σε πλησιάσει να κατανοήσει τον θεό, μέσα από την ζωή του. Δεν θα τον πάρεις από το χέρι, αλλά θα τον υποστηρίξεις στην πιθανή του δυσκολία, με αγάπη. Απλά, γιατί εσύ ξέρεις ότι «όχι, δεν είναι έτσι»…
Χωρίς σχολια!!! @};-
και μονο ενα απλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σε ολα τα εσωτερικα συστήματα εχει σύμβολα που εχουν δωθεί απο τους Δασκάλους και μεταφερονται μεσω των οδηγών , ως προνόμιο οσων δεν φοβήθηκαν να περπατήσουν στην ατραπό της αυτογνωσίας και της Θεότητας.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Διαβαζοντας το όλο μαζί είλικρινα χαίρομαι πολύ που σε επέλεξα για δασκαλά μου :-D @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

πιστευω ότι όλος αυτός ο μυστικισμός και η πνευματικότητα με την οποια ντύνουν το ρεικι αλλά και γενικά και άλλα συστηματα
έχει να κάνει με την αναγκη καποιων ανθρωπων να ξεχωρίσουν να νοιωσουν ότι έιναι κατι ιδιαιτερο

δεν το βρισκουν μεσα τους, την αξια τους, και χτιζουν γυρω τους ένα μυστηριο και κατι το θεικο για να αποκτησουν έτσι τη αξια που τους λειπει

τα σύμβολα είναι κρυφα, είμαι master ρεικι, πηρώνομαι τόσο, ήμουν στην ταδε ζωή ο ταδε, κανω channeling με τον ταδε, έχω παρακολουθησει τόσα σεμιναρια κτλ

καμια φορά σκεφτομαι ότι σήμερα οι τελώνες και οι φαρισσσαιοι δεν είναι πια η Εκκλησία γιατι αυτη έχει ήδη αμφισβητηθει αλλά όλοι αυτοι που βαζοντας στον εγωισμο τους πνευματικό κουστουμι εμφανίζονται σαν εσωτεριστες ένος μαγικού και μακρινου απο τον απλο λαο κόσμο :-(
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: τα σύμβολα του ρέικι - Ανοιχτή συζήτηση

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Και ένα από αυτά τα μηνύματα ήρθε μέσα από το ρέικι, που θεωρητικά «διευκολύνει» την ζωή μας, μα, ουσιαστικά, μας βάζει με ευθύνη μέσα σ’ αυτήν.
Το ίδιο κάνουν και τα σύμβολα.
Ωω ναι!! Με ευθύνη!
Και γιαύτό πάντα πρέπει να εξετάζουμε την αγνότητα της προθεσής μας!
Να είμαστε έτοιμοι να λάβουμε αυτό που ζητάμε. Γιατί όσο κι αν φαίνεται αστείο, ζητάμε , αλλά δεν θέλουμε να λάβουμε, αυτό που πραγματικά είναι για το ανώτερο καλό μας.
Ζητάμε , αλλά πάντα έχουμε μιά αγχωμένη άποψη για το τι πως θέλουμε να γίνει το κάθε τι...
Ομως η χρήση των συμβόλων ανοίγει νέα κατανόηση στα πράγματα.

Ζητάμε να εξωφληθούν τα χρέη μας.... ( Αυτό ζήτησα όταν πρωτοπήρα το βαθμό, και ενδόμηχα είχα την ελπίδα για ένα ουρανοκατέβατο ποσόν, να εξωφλησει μαγικά τα πάντα)
Δουλευοντας έμαθα ότι πρέπει να πάρω την ευθύνη των εξόδων μου.
Των εσόδων μου.
Πως θα κόψω τον λώρο με τις πεποιθήσεις των προγόνων μου για τα λεφτά.
Ποιά λάθη έκανα χρόνια επαναλαμβανόμενα.
Που υπάρχει διαρροή.
Που εδρευει μεσα μου το μικρόβιο του τζόγου.
Ποιά είναι η αυταξία μου μέσα από τα χρήματα.
Ποιές πεποιθήσεις "πληρώνω" ταλαιπωρούμενη.
....και πως μπορεί να τελειώσει η ταλαιπωρία .

Ξέρω τώρα! Τίποτα δεν πονάει, αν το δεις με αλήθεια.
Δουλευοντας με το ρεικι έρχεσαι μπροστά στην ευθύνη του Εαυτού σου και της ζωής σου, οι βαθμοί βοηθάνε να πέσουν τα τοίχη πιό γρήγορα , αναλογα με την επιθυμία και την ανάγκη του καθενός...
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

ΕΥΘΥΝΗ @};- @};- :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασω ...
το κειμενο σου τα λεει ολα..........

Ειμαι πολυ χαρουμενη που εισαι η δασκαλα μου και σε ευχαριστω πολυ για αυτο που ΕΙΣΑΙ....... @};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Κατά την άποψη μου σχετικά με την ιερότητα και την χρήση των συμβόλων όλα προέρχονται από τον τρόπο σκέψης και φιλοσοφίας των λαών..Οι Ανατολικοί έχουν εκπαιδευτεί σε μια τελετουργία σχετικά με θέματα εωτερισμού και το έχω πολλές διαπιστώσει από διάφορες ανακοινώσεις του βουδιστικού τρόπου ζωής που μου στέλνονται κατά καιρούς...Στο τελευταίο συγκεκριμένα αναφερότανα ότι για να μπορέσεις να παρακολουθήσεις μια ομιλία σχετικά με το πέρασμα στην άλλη ζωή θα έπρεπε να ψάλλεις 100.000 (δεν είναι λάθος ο αριθμός) ένα συγκεκριμένο μάντρα και να προβείς σε ιεροτελεστίες κάθαρσης που γίνονται σε πολλά βουδικά μοναστήρια.... Φαντάζομαι λοιπόν ότι στον ανατολικό κόσμο η χρήση των συμβόλων που δόθηκαν από τον Διδάσκαλο Βούδα στον Μικάο Ουσούι ίσως να εντάσσονται σε ένας είδος τελετουργίας που δεν επιτρέπει την ευρύτερα διαδεδομένη χρήση τους σε θέματα καθημερινότητας....
Όμως η φιλελεύθερη Δυτική κουλτούρα απλοποίησε την όλη διαδικασία γιατί ο τρόπος σκέψης διαφέρει...Η ιερότητα ενός συμβόλου δεν χάνεται ούτε είναι ασέβεια η χρησιμοποίηση του σε απλά πράγματα για τον απλούστατο λόγο, ότι η καθημερινότητα όταν είναι συνειδητή δεν παύει να είναι ιερή.....
Τα σύμβολα υπήρχαν αλλά ήταν η ιεροτελεστία του Ουσούι λένε που νήστεψε έμεινε 21 ημέρες μόνος στο βουνό σε σιωπή που έφερε την ευλογία του Βούδα και ενεργοποίησε τα νεκρά σύμβολα....
Είναι όμως έτσι???
Ήταν όμως όντως νεκρά?? Μήπως η δική του δονητική συχνότητα και η έμπνευση του να γέμισαν αυτό που κατά άλλους δεν λειτουργούσε??? Μήπως έτσι δεν γίνεται και σήμερα με κάποια άτομα που λειτουργούν το ρέικι με την δική τους δονητική συχνότητα?? Είμαι σίγουρη πως αυτά τα άτομα αν πάρουν π.χ το σύμβολο του ""απείρου "" μπορούν να το κάνουν ένα πανίσχυρο σύμβολο ικανό να φέρει μεγάλες ευλογίες.....
Θέλω λοιπόν να καταλήξω, ότι τα σύμβολα είναι τόσο ιερά όσο ιερή και αγνή είναι η πρόθεση μας όσον αφορά την χρήση τους άσχετα πως εκφράζεται αυτή η χρήση στην υλική πραγματικότητα.δηλ. από το να βρω τα κλειδιά μου μέχρι να βοηθήσω σε μια ΄΄θεραπευτική ΄΄αποκατάσταση!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν πάρουν π.χ το σύμβολο του ""απείρου "" μπορούν να το κάνουν ένα πανίσχυρο σύμβολο ικανό να φέρει μεγάλες ευλογίες.....
Χρυσουλίτσα...ξέρεις κάτι? :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:-?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

HARIDEA έγραψε: Θέλω λοιπόν να καταλήξω, ότι τα σύμβολα είναι τόσο ιερά όσο ιερή και αγνή είναι η πρόθεση μας όσον αφορά την χρήση τους άσχετα πως εκφράζεται αυτή η χρήση στην υλική πραγματικότητα.δηλ. από το να βρω τα κλειδιά μου μέχρι να βοηθήσω σε μια ΄΄θεραπευτική ΄΄αποκατάσταση!!!!
Xρυσουλιτσα @};-
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ναι Βασούλα ξέρω!!!!
Αυτή την εποχή που κοσμικές αλλαγές συντελούνται και η ΓΑΙΑ βρίσκεται στην φωτοζώνη προετοιμαζόμενη για το επόμενο άλμα της σε υψηλότερη διάσταση δεν μπορούμε να αναμασάμε συστήματα που περιορίζουν, Συστήματα που καλώς ξεκίνησαν όπως ξεκίνησαν αλλά πρέπει και αυτά να ανελιχθούν δίνοντας στις ψυχές που αναζητούν την αληθινή ώθηση
Κάποια άτομα έχουν επιλέξει την ενσάρκωση στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο που ολοκληρώνεται μια Γαλαξιακή περιφορά 250.000.000 χρόνων όμοια με την εποχή της Ατλαντίδας ,εξού και η σχετική κινδυνολογία περί καταστροφής της Γης και άλλα τέτοια.,αυτά τα άτομα έχουν αναλάβει μαζί με άλλες ψυχές από την ίδια εποχή να βοηθήσουν στην ομαλή μεταβίβαση σε μια Νέα Εποχή..
Δεν εννοω καθόλου τους Νεοεποχιστές που έχουν χάσει το αληθινό νόημα επαναλαμβάνοντας διαφόρων τύπου δηλώσεις αλλά εννοω για την ομάδα εκείνων των ανθρώπων από την ΑΤΛΑΝΤΊΔΑ/ΛΕΜΟΥΡΙΑ που οραματίζονται ένα αύριο γεμάτο Φως Αγνότητα και Καθαρότητα... Ίσως να έρχεται σιγά σιγά η ώρα να επωμισθούν τον αληθινό τους ρόλο... Τα σύμβολα που ήδη γνωρίζουμε είναι κωδικοί που ανοίγουν πύλες φωτός και γνώσης.
Τα νέα σύμβολα, και δεν μιλώ για νέα συστήματα θεραπείας που στόχο έχουν την προσωπική προβολή, αυτά τα νέα σύμβολα αποτελούν τους συντελεστές της Νέας Δομής του DNA μέσα από το οποίο θα αρχίσουμε να θυμόμαστε την αληθινή προέλευση μας..Ποιοί αληθινά είμαστε....Σιγά σιγά Βασούλα για να μη γίνει και άλλος σεισμός στο φόρουμ.....!!!!!
Εγώ ώς συνήθως δηλώνω ΠΑΡΟΥΣΑ

(Με ακούσατε έκανα νέα δήλωση και ας με πονάει ακόμα το κεφάλι μου και ο ποπός από το κτύπημα..... Αυτό για όσους ζήτησαν να προφυλακτούν)
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

καμια φορά σκεφτομαι ότι σήμερα οι τελώνες και οι φαρισσσαιοι δεν είναι πια η Εκκλησία γιατι αυτη έχει ήδη αμφισβητηθει αλλά όλοι αυτοι που βαζοντας στον εγωισμο τους πνευματικό κουστουμι εμφανίζονται σαν εσωτεριστες ένος μαγικού και μακρινου απο τον απλο λαο κόσμο


Εργάσου τίμια με τον Εαυτό σου, είναι μία από τις αρχές του ρέικι, που ο δάσκαλος Ουσούι, κατανόησε, μέσα από τον δικό του δρόμο, σαν ύψιστο στόχο για να ενωθείς με τα ιδανικά του ρέικι, φυσικά, συναισθηματικά, νοητικά και πνευματικά.
Η θεραπεία συντελείται κάθε στιγμή που γεμίζεις το σώμα, την ψυχή και το πνεύμα σου με αγάπη, και αυτός είναι ένας δρόμος που δεν τελειώνει ποτέ, ούτε έχει επίπεδα και διαβαθμίσεις.


Αυτός για μένα είναι σεβασμός, και όχι να κρατάω κρυφά τα σύμβολα και την αξία τους. Γιατί έχουν σημαντική αξία, που ίσως και οι ίδιοι οι εκπαιδευτές, θεωρώντας τα ένα ανεξάρτητο τμήμα του ρέικι, δεν μπορούν να την φέρουν με αγάπη στην ζωή τους!


Τι αλλο πιο σωστο θα μπορουσε να γραφτει απο τα παραπανω???
Αυτη ειναι και η δικη μου αληθεια :x
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Eπ!!! Με μεγάλα γράμματα να γράφουμε , όχι με μικρά!! =;
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”