ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

Δημοσίευση από Vasoula »

Διαβάζοντας τα post σας, σε όλες τις κατηγορίες, μου ήρθε η ιδέα (όλο ιδέες είμαι), να προσπαθήσω να εντάξω κάποιες βαθύτερες έννοιες του εσωτερικού ανθρώπου στην καθημερινότητά μας.
Ο «βομβαρδισμός» γνώσεων πόσο μπορεί να απορροφηθεί από τον «απλό» νου?

Και τι σημασία μπορεί να έχει αυτή η γνώση στην ζωή μας? Αν μάλιστα είμαστε και «βαθειά νυχτωμένοι!!!»

Με το «βαθειά νυχτωμένοι» βέβαια εννοώ την κατάσταση που όλοι μας κάποια στιγμή βρεθήκαμε.

Που αγωνιούσαμε και φοβόμαστε, που θυμώναμε και πολλές φορές μισούσαμε ανθρώπους και καταστάσεις, χωρίς να αξιολογούμε «πνεύμα-ψυχή».

Μείναμε στο σώμα μας και το θεωρήσαμε ΒΑΣΙΛΙΑ. Του τα δώσαμε όλα και δεν κρατήσαμε για εμάς, ούτε μια στάλα αγάπης!

Βρεθήκαμε χωρισμένοι από την ψυχή μας, δεν την υπολογίσαμε, δεν την ακούσαμε και εκείνη απογοητευμένη σταμάτησε να μας μιλάει. Το πνεύμα μας λυπήθηκε. Δεν υπήρχε ενδιάμεση επικοινωνία. Τα αυτιά έκλεισαν στους εσωτερικούς ψίθυρους και άνοιξαν στους εξωτερικούς θορύβους.

Mέσα σ’ αυτούς τους εξωτερικούς θορύβους μάθαμε για τον Ανώτερο Εαυτό μας.

΄Ολοι αρχίσαμε να τον φανταζόμαστε. Ξανθό, αγνό, με γαλάζια μάτια,… η μύτη λίγο μας διέφευγε, αλλά μετά την οριοθετήσαμε κι αυτήν στα πλαίσια του «γαλλικού στυλ»! Και ρουχαλάκια? Ε, αλίμονο…Ανώτερος Εαυτός είναι αυτός, να μην φοράει και κάτι σε χρυσό με πούλιες και στρας??
Τον «πήραμε» μαζί μας για ψώνια, τον παρακαλέσαμε να κάνει τις πιστωτικές μας κάρτες χωρίς χρέος, του δείξαμε τον «μάγκα» απέναντι και του είπαμε «αυτός πως σου φαίνεται?». Τουλάχιστον είχαμε κάποιον να τον ρωτάμε…

Ξαφνικά ο Ανώτερος Εαυτός μας έγινε καθημερινότητα. Είχαμε έναν «φίλο» πνευματικό, όμορφο, έξυπνο, είχαμε κάποιον που αντικατέστησε τον «προσωποιημένο» Θεό. Γιατί αυτόν μας τον καταρρίψανε…Δεν υπάρχει, μας είπαν, ο γέροντας με τα άσπρα μαλλιά και την άσπρη γενειάδα και εμείς εκπλαγήκαμε!

΄Όμως παραδεχθήκαμε, ότι ναι, δεν υπάρχει! Και τώρα? Ποιόν θα παρακαλάω? Ποιος θα με ακούει? Ε…βρήκαμε πια σημείο αναφοράς. Ξανά τα ίδια! Ο Ανώτερος Εαυτός μας αντικατέστησε όλα εκείνα που γκρεμίστηκαν, μόλις μάθαμε ότι ο Θεός δεν είναι ο γέρόντας που τόσα χρόνια είχαμε στο μυαλό μας.

Κάποιος έπρεπε να μας παρακολουθεί…μόνοι μας θα τα κάναμε θάλασσα…Κάποιος που τελικά ήταν πιο κοντά μας από τον Θεό. ΄Ηταν δίπλα μας κάθε στιγμή!

Και άντε πάλι από την αρχή…Προσωποποίηση του Ανώτερου Εαυτού μας , που είχε ότι δεν είχαμε, ή νομίζαμε πως δεν είχαμε, εμείς! Είχε όλα τα καλά, που δεν είχαμε εμείς, είχε αγάπη, που δεν είχαμε εμείς, είχε γνώση, που δεν είχαμε εμείς! Κοινώς, ήταν ένα μοντελάκι 3 σε 1!!!

Το κυριότερο ήταν που τον βάλαμε να μας ορίζει και την διαδρομή μας. Σ’ αυτό το σεμινάριο να πας, σ’ αυτό όχι, αυτό να κάνεις, αυτό όχι…΄Ελεος, όχι πια άλλη αστυνόμευση. Αρκετή είχαμε τόσα χρόνια από τον Θεό. Που, αμάν πια, κι αυτός, λες και δεν είχε άλλη δουλειά να κάνει παρά να προσέχει και να ελέγχει αν εγώ δίνω λεφτά στους φτωχούς, ή αν είμαι καλός Χριστιανός!!! Αν κοινωνάω, αν εξομολογούμαι, αν φιλάω τις εικόνες (άσχετα αν τις γέμιζα κραγιόν!)

Φτάσαμε λοιπόν στο σεμινάριο ρέικι, μετά από προτροπή του Ανώτερου Εαυτού μας, και άντε βρήκαμε λύση σε όλα τα προβλήματά μας. Φωτιστήκαμε, πήραμε και το δωράκι μας και το βάλαμε στο ράφι μαζί με τα υπόλοιπα διακοσμητικά!!!
Μα βρήκαμε και μια διέξοδο, να δηλώσουμε ότι ναι, είμαστε πνευματικοί κι εμείς, ναι έχουμε πάρει «παραμάσχαλα» τον Ανώτερο Εαυτό μας και δεν αφήνουμε σεμινάριο για σεμινάριο, γιατί …όχι εμείς…, αλλά εκείνος το θέλει…!!!

Βρήκαμε και σκοπό στην ζωή μας! ΄Αντε να θεραπεύσουμε τους άλλους…εμείς μια χαρά θεραπευμένοι είμαστε!!! Το ρέικι λειτουργεί…μας θεράπευσε! ΄Ετσι μοναδικά, χωρίς να ανοίξει μύτη! Ξαφνικά γίναμε άλλοι άνθρωποι…είδες τι κάνει το ρέικι τελικά?

Και πάνω στην θεραπεία της «κυρίας Μαρίκας», ξαφνικά μας έπιασε η τέλεια απογοήτευση. «Τι κάνω εγώ εδώ, με τα χέρια απλωμένα?» Αναρωτηθήκαμε γιατί μας έρχεται κλάμα, γιατί αισθανόμαστε βάρος, γιατί τελικά δεν είμαστε ευτυχισμένοι, όπως οφείλαμε, αφού τώρα πια και ρέικι έχουμε και παρέα είμαστε με τον Ανώτερο Εαυτό μας!

Πριν μπορέσουμε να καταλάβουμε τι σημαίνει θεραπεία, αποφασίσαμε ότι η θεραπεία δεν μας πάει και πολύ, καλύτερα να γίνουμε δάσκαλοι. Πιο εύκολο από το να κάθομαι μία ώρα με τα χέρια πάνω σε ένα σώμα, να τεντώνομαι και να κουράζεται η μέση μου. Πιο άνετο είναι να γίνω δάσκαλος και να κάνω σεμινάρια…
Μαθαίνουμε όλη την θεωρία απ’ έξω, σιγά το δύσκολο, και το δηλώνουμε δεξιά και αριστερά. «Παιδιά, μπορώ να σας δώσω εγώ το σεμινάριο. Τώρα ξέρω, έγινα δάσκαλος»! Και έρχεται κόσμος, και φεύγει κόσμος, και είναι τόσο μεγάλη η χαρά μας, τελικά εύκολο ήταν! Και ο Ανώτερος Εαυτός μας ευχαριστημένος. Επιτέλους μας έβαλε στον ίσιο δρόμο…΄Εχουμε ένα σκοπό στην ζωή μας. Τέλεια.

Βρε παιδιά, καλά όλα αυτά! Εύκολα, όμορφα, γρήγορα!
Με εκείνο το αίσθημα «ανταγωνισμού» τι γίνεται? Με τον φόβο, τι γίνεται?
Με εκείνη την βαρεμάρα που όλη μέρα σέρνομαι, τι γίνεται? Και πάλι ζηλεύω, γιατί όμως? Και πάλι αισθάνομαι μόνος, γιατί όμως? Δεν χαίρομαι, γιατί όμως?
Και «ο Μήτσος» δεν με αγαπάει, λες να πήγε με καμιά άλλη?» ή «η Μαρίκα» αντίστοιχα…
Και γιατί οι άλλοι με θεωρούν «λίγο»? Γιατί μου την λένε συνέχεια?
Τι δεν έκανα καλά?

Και από εκεί ξεκινά η πραγματική διαδρομή.
Η διαδρομή με το ρέικι!
Που αποφασίζουμε επιτέλους να πάρουμε το δώρο μέσα από το κουτί, αφού σχίσουμε το περιτύλιγμα…
Που αποφασίζουμε επιτέλους να κρατήσουμε το φως και να κατέβουμε στο «υπόγειό» μας!
Για να δούμε τι δεν πήγε καλά…Γιατί δεν μπορούμε ακόμα να χαρούμε? Να παίξουμε? Τι μας εμποδίζει?
Μέσα στο «υπόγειο», ναι, υπάρχει σκοτάδι, αλλά πόσα δεν βρίσκουμε…μέσα στο ημίφως…παρέα με το ρέικι! Παρέα με εμάς, για εμάς!
Ούτε άνθρωποι, ούτε Ανώτερος Εαυτός! Εμείς μόνοι μας με εμάς!
Αληθινοί, χωρίς «πρέπει», χωρίς «θέλω», μόνο με απόλυτη ταπεινότητα! Χωρίς απαιτήσεις και κυρίως χωρίς ταμπέλες! Τι να τις κάνω τις ταμπέλες εκεί κάτω?
Ας τις βγάλω…Ας πω επιτέλους «ναι δεν είμαι ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου, ναι δεν είμαι ο πιο έξυπνος, ούτε ο πιο όμορφος, ούτε ο πιο χαρισματικός, ούτε ο πιο συμπονετικός, ούτε ο πιο θαρραλέος». Ας πω «ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ!»
Εγώ είμαι! Παρουσία, αποδοχή, ελευθερία, επίγνωση. Εγώ είμαι, απλά, η αγάπη!
..Και τότε γινόμαστε ρέικι!

Που σημαίνει ότι δεν είμαστε «φυτά»! Δεν χαμογελούμε όταν μας προσβάλλουν. Δεν υποχωρούμε όταν ανακαλύπτουμε το θράσος των ανθρώπων. Που ναι, θυμώνουμε όταν πρέπει! ΄Ομως χαιρόμαστε κάθε στιγμή της ζωής μας, κάθε σήμερα, χωρίς να περιμένουμε τίποτα από το αύριο, γιατί ξέρουμε ότι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΖΟΥΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ!

Και μέσα στην σημερινή ημέρα, χαίρομαι! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι Πνεύμα! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, ενώνομαι! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, δεν κρίνω! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι δημιουργός! Και μέσα στην σημερινή ημέρα ανασαίνω και αγαπώ! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι για πάντα μαζί με τον Θεό!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 20 Αύγ 2007 3:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Απλά υπέροχο... βασικά.. ανατρίχιασα.. :shock: :D
Πολύ ωραία η ιστορία... με πολλά μηνύματα..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πόσο δίκιο έχεις Βάσω!!
Με άγγιξε πάρα πολύ...
Άβαταρ μέλους
Maraki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 12152
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:03 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΙΑ ''ΓΕΛΕΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

Δημοσίευση από Maraki »

Vaso έγραψε:
Μέσα στο «υπόγειο», ναι, υπάρχει σκοτάδι, αλλά πόσα δεν βρίσκουμε…μέσα στο ημίφως…παρέα με το ρέικι! Παρέα με εμάς, για εμάς!
Ούτε άνθρωποι, ούτε Ανώτερος Εαυτός! Εμείς μόνοι μας με εμάς!
Αληθινοί, χωρίς «πρέπει», χωρίς «θέλω», μόνο με απόλυτη ταπεινότητα! Χωρίς απαιτήσεις και κυρίως χωρίς ταμπέλες! Τι να τις κάνω τις ταμπέλες εκεί κάτω?
Βασούλα μου... δύσκολα τα πράγματα εκεί κάτω στο "υπόγειο", αλλά και πολύ ενδιαφέροντα όμως...
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Το θέμα είναι ότι αν δεν καθαρίσουμε εμείς το υπόγειό μας,
αν δεν το φωτίσουμε, ποιός θα το κάνει για εμάς;;;;;
Νομίζω ότι μόνο ενδιαφέροντα πράγματα ανακαλύπτουμε
όσο "τρομακτικά" κι αν φαίνονται στην αρχή... :wink: :wink:
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαριλένα μου,
τρομαχτικά? δεν θα έλεγα...

Γιατί τα αναγνωρίζουμε αν όχι με την πρώτη, σίγουρα όμως δεν μας παίρνει πολυ χρόνο.

Σημασία έχει η εσωτερικη αφοσίωση και πειθαρχία.

Γιατί ενώ τα αναγνωρίζουμε, μετά μένουμε απλά στην συνήθεια.
Και αυτό είναι πιο οδυνηρό, από το να μην τα ξέραμε...

΄Ολοι μας ξέρουμε ότι ο Θεός δεν είναι πρόσωπο! Δεν είναι κάτι έξω από εμάς. Ναι ή όχι?
Αφού το ξέρουμε, λοιπόν, αφού το νιώθουμε, γιατί κάνουμε σαν να μην το ξέρουμε? Απορία μου!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Όπως είπες κι εσύ θέλει αφοσίωση, αποφασιστικότητα
και πειθαρχία...αλλά και εγρήγορση..
Μα πάνω από όλα κατά τη γνώμη μου, θέλει αγάπη,
πραγματική αγάπη για τον εαυτό μας...και όχι
εγωϊκη...όταν σε πλημμυρίσει η αγάπη όλα τα υπόλοιπα
γίνονται πιο εύκολα..
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ Μαριλένα μου,

για να αγαπήσεις βαθιά τον Εαυτό, πρέπει πρώτα να "αραιώσεις" την ύλη του με φως και να τον δεις!
Να δεις τι είναι!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

καλημέραααααααα σας,

όση ώρα διάβαζα αυτά που γράψατε..... ή μάλλον που νοιώθατε....

βρέθηκα σε ένα υπέροχο λιβάδι καταπράσινο, στο βάθος θάλασσα με άπλετο φως........ στη μέση δύο υπέροχα δέντρα με μια αιώρα (σαν αγκαλιά) και επάνω ένα πλάσμα, τόσο ήρεμο, τόσο γαλήνιο, να ρουφά τις μυρωδιές, να απολαμβάνει την αγκαλιά της μέρας, το χάδι του αέρα, τη ζέστη του ήλιου.........

Ένοιωσα την ασφάλεια στην αγκαλιά και με τις ευλογίες του Δημιουργού, ένοιωσα πως δεν χρειάζεται να ανησυχώ, ούτε να παλεύω, χρειάζεται απλά......... να ΖΩ...... εδώ, για το σήμερα, για μένα......... ώστε να έχω και για τους άλλους......... αυτούς που επέλεξαν να είναι συνταξιδιώτες μου, αυτούς που επέλεξα να με συντροφέψουν στο ταξίδι μου...... (πότε άραγε?) !

Έτσι νοιώθω τα εφόδια του ταξιδιού........ στα έγκατα του εαυτού


Καλό μας ταξίδι........ :) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
zio21
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 06 Αύγ 2007 3:52 pm

Δημοσίευση από zio21 »

καλημερα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάλλον για να επιλέξεις την "γελοία ιστορία" Zio, κάτι σου θυμίζει ε? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

"Και από εκεί ξεκινά η πραγματική διαδρομή ... "

Οι δάσκαλοι σήμερα στις διάφορες σχολές είναι άψογοι, και μάλιστα πολύ καταρτισμένοι.
Οι ίδιες οι σχολές παρέχουν όλη την βοήθεια έτσι ώστε κάποιος να μπορέσει να σταθεί.

btw
πλούσιος είναι αυτός που έχει πολλά και δίνει πολλά
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλώς ήρθες Dino...

και ποιός είπε το αντίθετο?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Καλώς ήρθες Dino...!!
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Καλώς σας βρήκα.

"...δεν είναι αυτός που έχει πολλά..."
Και όμως πιστεύω πως καί αυτός είναι, θα μπορούσε να τροποποιηθή κάπως έτσι :
"Πλούσιος δέν είναι μόνο αυτός που έχει πολλά αλλα μπορεί να είναι και αυτός που δέν χρειάζεται τίποτα."

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”