ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Wisdom έγραψε:
ΙΩΑΝΝΑ έγραψε:
Vaso έγραψε:Μας έδωσε την "σκάλα", όχι για να "ανέβουμε" εμείς, αλλά για να "κατέβει" εκείνος!
:-? :-? :-?

@};- @};- @};-
Εικόνα


Γιατί σκεπτική Ιωαννάκι? :-?

τι είπα απο αυτά που δεν ξέρεις?

Το να ζήσεις μια Ζωή με εκπλήρωση σημαίνει ότι έχεις αφυπνίσει το θείο μέσα σου! Εδώ ζεις και όχι σε κάποια άλλη διάσταση του Πνεύματος! Και ο σκοπός σου είναι να το κάνεις συνειδητά! :x

Σοφία μου? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Sofoula
Δημοσιεύσεις: 8248
Εγγραφή: 09 Φεβ 2010 12:08 pm
Τοποθεσία: Quinto sol

Δημοσίευση από Sofoula »

Vaso έγραψε: Εδώ ζεις και όχι σε κάποια άλλη διάσταση του Πνεύματος!
Αυτό ακριβώς!
Vaso έγραψε:Σοφία μου? :-?
Γιατί έχω την πεποίθηση ότι, σε όλους τους ανθρώπους (ακόμα και σε άκυρες στιγμές της καθημερινής τους ζωής) το Πνεύμα τους προσπαθεί να τους οδηγήσει, να τους προσεγγίσει, να τους βοηθήσει. Ότι δεν είναι κάτι άπιαστο, κάτι μακρινό, κάτι που μόνο οι "χαρισματικοί" έχουν. Και κυρίως ότι δεν είναι κάτι που πρέπει να "κυνηγάμε", αλλά να "αναγνωρίσουμε", να το ακούσουμε όταν θέλει να μας πει κάτι, να εμπιστευτούμε το Θείο στοιχείο μέσα μας.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το ανθρωπάκι σου λοιπόν ήταν "σύμφωνο" και όχι "απορημένο" ε?

Εικόνα

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Το να ζήσεις μια Ζωή με εκπλήρωση σημαίνει ότι έχεις αφυπνίσει το θείο μέσα σου! Εδώ ζεις και όχι σε κάποια άλλη διάσταση του Πνεύματος! Και ο σκοπός σου είναι να το κάνεις συνειδητά! Indragostit
γιαυτό ακριβώς είμαι σκεπτική γιατί δεν καταφέρνω όλα αυτά που λές :-(
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ιωαννάκι θέλεις μέσα σε έναν χρόνο να γκρεμίσεις πεποιθήσεις μιας ζωής?
Σιγά σιγά και βήμα βήμα...Με υπομονή και επιμονή....

Ξέρεις, η πίστη των ανθρώπων είναι κλονισμένη...Αυτή χρειάζεται αρχικά να την ζωντανέψεις από τις στάχτες της!

Σκέψου ότι η "τηγανιά" δεν είναι τίποτα άλλο από μια πεποίθηση που κόλλησε στον νου και δεν μπορεί να βρει τρόπο να γίνει επίγνωση....

Η αλήθεια είναι μπροστά στα μάτια μας, αλλά ο νους δεν συνεργάζεται μαζί τους....΄Τα οδηγεί να "βλέπουν" ότι εκείνος θέλει.... ΄Όταν μάθεις να ελέγχεις το "οπτικό σου πεδίο", τότε δεν θα κατευθύνεσαι από τον νου, αλλά από την Λογική!

:x :x :x :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:Ιωαννάκι θέλεις μέσα σε έναν χρόνο να γκρεμίσεις πεποιθήσεις μιας ζωής?
Σιγά σιγά και βήμα βήμα...Με υπομονή και επιμονή....

Ξέρεις, η πίστη των ανθρώπων είναι κλονισμένη...Αυτή χρειάζεται αρχικά να την ζωντανέψεις από τις στάχτες της!

Σκέψου ότι η "τηγανιά" δεν είναι τίποτα άλλο από μια πεποίθηση που κόλλησε στον νου και δεν μπορεί να βρει τρόπο να γίνει επίγνωση....

Η αλήθεια είναι μπροστά στα μάτια μας, αλλά ο νους δεν συνεργάζεται μαζί τους....΄Τα οδηγεί να "βλέπουν" ότι εκείνος θέλει.... ΄Όταν μάθεις να ελέγχεις το "οπτικό σου πεδίο", τότε δεν θα κατευθύνεσαι από τον νου, αλλά από την Λογική!

:x :x :x :x :x :x
Οχι Βασούλα εννοείτε ότι δεν περιμένω μέσα σε ένα χρόνο να τα καταφέρω,θεωρώ πως το πρώτο πράγμα που πρέπει σίγουρα να δουλέψω είναι η υπομονή και ο εγωισμός μου που αντιστέκεται πολύ.
νόμιζα ότι ο νούς με την λογική δεν έχουν διαφορά ,δεν ξέρω δεν το καταλαβαίνω ακόμα .
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν έγραψα "λογική", αλλά "Λογική"...έχει διαφορά... ;)

συνθέτεις όλες τις πληροφορίες με την Λογική...γιατι με την λογική δεν μπορείς παρά να διαχωρίσεις...Αυτό μας έμαθαν! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

συγνώμη Βασούλα που σε κουράζω αλλά έχω μπρδευτεί λίγο .
νομίζω ότι ο νούς υπάρχει για να δεχόμαστε καθοδήγηση από το πνέυμα μας ,αν έχω καταλάβει σωστά :-?
δεν έγραψα "λογική", αλλά "Λογική"...έχει διαφορά... Clipeste din ochi

συνθέτεις όλες τις πληροφορίες με την Λογική...γιατι με την λογική δεν μπορείς παρά να διαχωρίσεις...Αυτό μας έμαθαν! Indragostit
ακόμα δεν καταλαβαίνω τη διαφορά του νού με την Λογική :oops: :oops: :oops: :oops:
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ο νους λειτουργεί με τις πεποιθήσεις και ελέγχεται από τα συναισθήματα. Δεν μπορεί να λειτουργήσει όμως με όλο του το δυναμικό και έτσι η λογική εκδηλώνεται μόνο μέσα από τις κοινές αντιλήψεις (κοινή γνώμη). Η λογική πάλι ελέγχεται μόνο από τα ένστικτα και κυρίως αυτό της αυτοσυντήρησης και ακολουθεί τα πρότυπα για να επιβιώσει.
Για να συλλάβει αφηρημένες έννοιες ο νους, για να αποδώσει όλο του το δυναμικό, χρειάζεται να έχουν γεφυρωθεί τα διαχωρισμένα τμήματα του εαυτού μας...Να έχουν αποκωδικοποιηθεί τα ασυνείδητα συναισθήματα και η συνείδησή μας να έχει αλλάξει οπτική, που σημαίνει ότι εργαζεται συνεχώς μέσα σε ένα υψηλότερο πεδίο αντιληπτότητας....

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι τώρα το καταλάβα καλύτερα ;)
ευχαριστώ !!!

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
alexis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 08 Οκτ 2012 6:58 pm

Re: ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

Δημοσίευση από alexis »

πολυ ενδιαφερον κειμενο!

Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ας τις βγάλω…Ας πω επιτέλους «ναι δεν είμαι ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου, ναι δεν είμαι ο πιο έξυπνος, ούτε ο πιο όμορφος, ούτε ο πιο χαρισματικός, ούτε ο πιο συμπονετικός, ούτε ο πιο θαρραλέος». Ας πω «ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ!»
Εγώ είμαι! Παρουσία, αποδοχή, ελευθερία, επίγνωση. Εγώ είμαι, απλά, η αγάπη!
Εγώ είμαι το Φως.
@};- @};- @};-
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Valia

Re: ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

Δημοσίευση από Valia »

μαζί σου Θοδωρή! >:d<
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Υπέροχο πόστ !!! Γεμάτο αλήθειες που μιλούν μέσα μου. >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ελενα Κ.
Δημοσιεύσεις: 7335
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 12:46 am
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΜΙΑ ''ΓΕΛOΙΑ'' ΙΣΤΟΡΙΑ...΄Η ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ?

Δημοσίευση από Ελενα Κ. »

που παω και "πεφτω" σε κατι τοπικ που δεν ειχα ανοιξει ως τωρα....εεεεε εγω ειχα βαλει λιγο μουσικη να ακουσω...χαλαρωτικη ξερετε... :D
Ούτε άνθρωποι, ούτε Ανώτερος Εαυτός! Εμείς μόνοι μας με εμάς!
Αληθινοί, χωρίς «πρέπει», χωρίς «θέλω», μόνο με απόλυτη ταπεινότητα! Χωρίς απαιτήσεις και κυρίως χωρίς ταμπέλες! Τι να τις κάνω τις ταμπέλες εκεί κάτω?
Ας τις βγάλω…Ας πω επιτέλους «ναι δεν είμαι ο πιο καλός άνθρωπος του κόσμου, ναι δεν είμαι ο πιο έξυπνος, ούτε ο πιο όμορφος, ούτε ο πιο χαρισματικός, ούτε ο πιο συμπονετικός, ούτε ο πιο θαρραλέος». Ας πω «ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΑ!»
Εγώ είμαι! Παρουσία, αποδοχή, ελευθερία, επίγνωση. Εγώ είμαι, απλά, η αγάπη!
..Και τότε γινόμαστε ρέικι!

Που σημαίνει ότι δεν είμαστε «φυτά»! Δεν χαμογελούμε όταν μας προσβάλλουν. Δεν υποχωρούμε όταν ανακαλύπτουμε το θράσος των ανθρώπων. Που ναι, θυμώνουμε όταν πρέπει! ΄Ομως χαιρόμαστε κάθε στιγμή της ζωής μας, κάθε σήμερα, χωρίς να περιμένουμε τίποτα από το αύριο, γιατί ξέρουμε ότι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΖΟΥΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ!

Και μέσα στην σημερινή ημέρα, χαίρομαι! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι Πνεύμα! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, ενώνομαι! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, δεν κρίνω! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι δημιουργός! Και μέσα στην σημερινή ημέρα ανασαίνω και αγαπώ! Και μέσα στην σημερινή ημέρα, είμαι για πάντα μαζί με τον Θεό!
Βασω.... ολα οδηγουν εκει που ειναι το Εδω και Τωρα @};-
Δεν περιμενω "επιταγές" να εξαργυρωθούν στην μετά θάνατο ζωή, αλλά τις εξαργυρώνω εδώ, σήμερα για να ζω αιώνια...
αχ ανασα O:-)

ποσο χαρουμενη με κανει η Συγχρονικοτητα, σημερα Ακουσα μεσα μου το Συνδημιουργω με το Θεο @};-
Το Θέλημά ΣΟΥ είναι Θέλημά μου

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”