Η αρχή του ταξιδιού μας....

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Η αρχή του ταξιδιού μας....

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δεν θα ήταν όμορφο να καταγράψει ο καθένας μας πως ξεκίνησε το ταξίδι του προς την αναζήτηση? Ο καθένας μας έχει μία εμπειρία να εξιστορήσει...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Θα ξεκινήσεις Ελενάκι???Αντε και εγώ ακολουθώ!πολύ ωραία η ιδέα σου!!! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είχα "περίεργες" εμπειρίες και επικοινωνίες από πολύ μικρή...
Ομως όλα αυτά μεγαλώνοντας τα "ψιλοξέχασα" ή μου τα "ψιλοξεχάσανε" οι δικοί μου... Δύσκολο να πεις σε ένα παιδί που σου λέει "τι όμορφος είναι ο άγγελός μου", ωραία παιδί μου συνέχισε έτσι!

Ετσι λοιπόν κάποια στιγμή γύρω στα 18 μου χρόνια, δούλευα σε μια διαφημιστική εταιρία ταυτόχρονα με τις σπουδές μου. Ηταν Ιούλιος, τελευταία ημέρα πριν κλείσουμε για διακοπές. Χτυπάει το κουδούνι, ανοίγω και ήταν ένας συμπαθητικός κύριος με δύο βιβλία στο χέρι. Μου είπε οτι τα βιβλία μόλις κυκλοφόρησαν και θα ήθελε να κάνει μία διαφήμιση στην εφημερίδα. Τον ενημέρωσα οτι κλείνουμε για διακοπές και δεν προλαβαίνουμε... Με θερμοπαρακάλεσε και δεν μπόρεσα να του αρνηθώ καθότι ήταν ένας πολύ συμπαθητικός και μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος. Μου άφησε το τηλέφωνό του να τον πάρω όταν θα είχα την μακέτα στα χέρια μου για να τη δούμε. Τα βιβλία ήταν η Ουράνια Προφητεία και η Δεκατη επίγνωση. Δεν έδωσα σημασία τότε. Πήγα στο ατελιέ, παρακάλεσα την γραφίστρια και η μακέτα ήταν στα χέρια μου μετά από 3 ώρες. Τον πήρα τηλέφωνο για να έρθει να την δούμε και να συμφωνήσουμε... Το τηλέφωνο δεν υπήρχε... Στην αρχή νόμιζα οτι έκανε λάθος στα νούμερα. Τελικά ο κυριούλης δεν ξανάρθε ποτέ και τα βιβλία έμειναν στα χέρια μου... Τελικά ο κυριούλης υπήρχε ή όχι?
Διάβασα τα βιβλία το ίδιο καλοκαίρι!

Τα υπόλοιπα ήρθαν το ένα μετά το άλλο ... "τυχαία"...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έλενα έχω ανατριχιάσει ολόκληρη!!!Αυτά τα βιβλία ήταν και για μενα πολύ κομβικά στην αναζήτηση που ξεκίνησα να κάνω πριν πολλά χρόνια!είχα και εγώ απο μικρή μια αίσθηση πάντα ότι κάποιος με προστάτευε....!σε πολύ κομβικά σημεία της ζωής μου ένιωθα μια καθοδήγηση που δεν αντιστιχούσε ούτε με το νεαρό της ηλικίας μου αλλά ούτε και με τη λογική!η αφορμή όμως που με έκανε να ψάξω όλα αυτά τα πράγματα ήταν όι απίστευτοι πόνοι που έιχα στην περίοδό μου!λιποθυμούσα σκόμα και ξαπλωμένη στο κρεβάτι και όταν περίμενα περίοδο φοβόμουνα να πάω οπουδήποτε γιατί αν με έπιαναν πόνοι στο δρόμο είμουνα γαι νοσοκομείο!πήγα σε ότι γυναικολόγο υπήρχε αλλά οργανικά δεν είχα κανένα πρόβλημα!ήταν όλα εντάξει....!έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω κατι εναλλακτικό όπως ήταν η κρυσταλλοθεραπεία..και απο εκεί ξεκίνησαν όλα!μετα ήρθε το Ρέικι, ήρθε η επαφή με τον Ανώτερο Εαυτό και πάει λέγοντας!παρεπιπτόντως οι πόνοι της περιόδου μου δεν με έχουν αφήσει ακόμα απόλυτα και αυτό το αναφέρω ως συμπλήρωμα σε όλα τα άλλα ποστ!κανείς δεν μπορεί να μας θεραπεύσει αν εμείς οι ίδιοι δεν ψάξουμε μεσα μας να δούμε την εμπλοκή μας!! :wink: :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

(Γιατί είναι αυτό το θέμα στο μουσείο θεμάτων της κατηγορίας 2;;;;;;
Μήπως .. λέω μήπως να μεταφερθεί στην ενότητα: ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ εεεεεεεε;;;;;)
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ναιιιιιιι!μας έλιψες Ηλία!!!!! :lol: :lol: :lol: 8)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΑNGELS ON EARTH θα βρίσκουμε συνεχώς κοινά όπως κατάλαβα από την αρχική μου ένταξη στο forum...

Ιλία συμφωνώ !!!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Elena έγραψε:Είχα "περίεργες" εμπειρίες και επικοινωνίες από πολύ μικρή...
Ομως όλα αυτά μεγαλώνοντας τα "ψιλοξέχασα" ή μου τα "ψιλοξεχάσανε" οι δικοί μου... Δύσκολο να πεις σε ένα παιδί που σου λέει "τι όμορφος είναι ο άγγελός μου", ωραία παιδί μου συνέχισε έτσι!

Ετσι λοιπόν κάποια στιγμή γύρω στα 18 μου χρόνια, δούλευα σε μια διαφημιστική εταιρία ταυτόχρονα με τις σπουδές μου. Ηταν Ιούλιος, τελευταία ημέρα πριν κλείσουμε για διακοπές. Χτυπάει το κουδούνι, ανοίγω και ήταν ένας συμπαθητικός κύριος με δύο βιβλία στο χέρι. Μου είπε οτι τα βιβλία μόλις κυκλοφόρησαν και θα ήθελε να κάνει μία διαφήμιση στην εφημερίδα. Τον ενημέρωσα οτι κλείνουμε για διακοπές και δεν προλαβαίνουμε... Με θερμοπαρακάλεσε και δεν μπόρεσα να του αρνηθώ καθότι ήταν ένας πολύ συμπαθητικός και μεγάλος σε ηλικία άνθρωπος. Μου άφησε το τηλέφωνό του να τον πάρω όταν θα είχα την μακέτα στα χέρια μου για να τη δούμε. Τα βιβλία ήταν η Ουράνια Προφητεία και η Δεκατη επίγνωση. Δεν έδωσα σημασία τότε. Πήγα στο ατελιέ, παρακάλεσα την γραφίστρια και η μακέτα ήταν στα χέρια μου μετά από 3 ώρες. Τον πήρα τηλέφωνο για να έρθει να την δούμε και να συμφωνήσουμε... Το τηλέφωνο δεν υπήρχε... Στην αρχή νόμιζα οτι έκανε λάθος στα νούμερα. Τελικά ο κυριούλης δεν ξανάρθε ποτέ και τα βιβλία έμειναν στα χέρια μου... Τελικά ο κυριούλης υπήρχε ή όχι?
Διάβασα τα βιβλία το ίδιο καλοκαίρι!

Τα υπόλοιπα ήρθαν το ένα μετά το άλλο ... "τυχαία"...
Θεέ μου!!! Δεν το πιστεύω!!
Μου κάνανε δώρο την Ουράνια προφητεία από την αδελφότητα Πίστη και Φως δέκα μέρες προτού μπω στο μοναστήρι για να γίνω καλόγρια!! Ποτέ μου δεν κατάλαβα αφού ξεκοκάλισα αυτό το βιβλίο πως έμεινα και στο μοναστήρι!! Ακολούθησε ο Αλχημιστής από μια πολύ......προχωρημένη καλόγρια!! αυτά τα δύο βιβλία μαζί με μια αδελφή πολύ προοδευτική που ήρθε στον δρόμο μου κατά την περίοδο του δοκιμίου και μου μίλησε μέσες άκρες και για το ρέικι προτείνοντάς μου να βρω τρόπο να το πάρω όταν θα ερχόμουν στην πατρίδα μου για διακοπές, (εκείνη είχε τους δύο πρώτους βαθμούς), και οι ατέλειωτες συζητήσεις μου μια άλλη συνδόκιμη βραζιλιάνα, δοσανε μια εντελώς άλλη τροπή στη πνευματικότητά μου που ως τότε συμμορφωνόντανε αρκετά με τα πρότυπα του μοναστηριού παρ' ολες τις διαφορές που είχα στις αντιλήψεις μου!!
Πάντως βλέπω ότι αυτό το βιβλίο υπήρξε φάρος και πάρα μπολλούς ανθρώπους !!! Τώρα τελευταία μόνο έπεσε στα χέρια μου η δέκατη επίγνωση και το μυστικό της Σαμπάλα που το διαβάζω αυτές τις μέρες!!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

θυμαμαι απο πολυ μικρη τον εαυτο μου να κοιταζω τον ουρανο και τα αστερια λεσ και περιμενα καποιεσ απαντησεισ η να ερθει καποιοσ να με παρει.ακομα κοιταω τον ουρανο και τα αστερια αλλα οχι πια για απαντησεισ απλα απο θαυμασμο.σε καποια φαση τισ ζωησ μου ειχα πεσει σε καταθλυψη μεγαλη και τοτε ζητουσα συνεχεια βοηθεια απο τον θεο και εκεινοσ μου την εδωσε απλοχερα μεσω καποιον ανθρωπων και καποιον καταστεσεων,βεβαια προσπαθησα πολυ και ακομα προσπαθω και παντα θα προσπαθω,αλλα νιωθω πολυ ευγνωμον που καταφερα καποια στηγμη να δω τα σημαδια που μου εστελνε και ειδα οτι η βοηθεια δεν σου ερχεται οπωσ ακριβωσ την ζητασ,απλα πρεπει να εχεισ εμπιστοσυνη οταν ζητασ κατι,και ο θεοσ θα κανει το καλυτερο για σενα,και οταν θα ειναι η καταληλη ωρα.ειμαι πολυ ανυπομονοσ ανθρωποσ γενικα και τωρα πρεπει να μαθω να περιμενω και να κανω υπομονη.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Βοήθεια έρχεται πάντα..
Τον τρόπο που είναι ο κατάλληλος για το δρόμο μας, δεν χρειάζεται να τον επιλέγει η προσωπικότητα μας...

Είναι σοφό το Συμπαν , και ο Ανώτερος Εαυτος μας , που μας καθοδηγει σε ό΄τι είναι για το ανώτερο καλό της ύπαρξης μας! :x :x
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

danny μου αργησα πολυ να το καταλαυω αλλα ευτυχωσ τωρα το εχω εμπεδωσει για τα καλα η ξανθια..... :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:x :x :x >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”