σε ποιο σημειο......ντρεπομαι

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

chagall
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 7:04 pm

σε ποιο σημειο......ντρεπομαι

Δημοσίευση από chagall »

ειμαι 33 ετων και ντρεπομαι αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει τιποτα επαγγελματικα .Κανω ενα focus se αυτο το κομματι της ζωης μου .Βλεπω τους αλλους γυρω μου και νοιωθω μειον .Απο την αλλη αυτο το αισθημα μειονεξιας συνδεεται με μια αναγκη για δημιουργια και αναληψη ευθυνων και ρισλων .Πως μπορω να εξισορροποησω αυτες τις αντιμαχομενες δυναμεις .Σε ποια τσακρας να δωσω εμφαση?
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Αγαπητή Chagall καλώς όρισες κι απο εμένα.

Θα ήθελα να μου επιτρέπεις να σε παροτρύνω να ερευνήσεις λίγο πάνω στο ερώτημα σου όχι τι ΔΕΝ έχεις κάνει για το επάγγελμα ΣΟΥ όλα αυτά τα χρόνια αλλά ΤΙ έχεις ΚΑΝΕΙ για ΣΕΝΑ αυτά τα χρονια και το απόλαυσες με την ησυχία σου.

Έδωσες περισσότερο χρόνο σε πράγματα, καταστάσεις και συναισθήματα που έχουν ανθίσει κι αυτήν την στιγμή είσαι τόσο παραγωγική πνευματικά.
’νθρωποι που ίσως πέρασαν και πέρασες από την ζωή σου και έχουν όλοι αφήσει ένα στιγμα ανάμνησης που κάνει τις εμπειρίες μας τόσο γλυκές και πικρές ταυτόχρονα αλλά Μ Ο Ν Α Δ Ι Κ Ε Σ!

Ξέρεις, αν δωσεις λίγο χρόνο να αναλογιστείς πόσα πολλά έχεις πραγματικά καταφέρει για την ψυχούλα σου που αναζήτησε την ενέργεια και ξεκίνησες μια πιο δυνατή πορεία θα δεις ότι τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο.

Όπως είχα πει και σε εναν πολύ αγαπημένο φίλο, αγόρασε ένα υπέροχο κρασί, ένα δροσερό βράδυ, μόνη σου, άναψε το αγαπημένο σου κεράκι, και πιες ποτήρι ποτήρι, σταγόνα σταγόνα ΣΕ ΣΕΝΑ!

Μέσα από την γλυκιά αυτή αργή μέθη θα έρθουν τόσα μυνήματα, τόσα ξεκαθαρίσματα! Και ταυτόχρονα με την δουλειά που έχεις ήδη κάνει και συνεχίζεις να κάνεις μετά τον βαθμό κάθε ημέρα σου θα είναι αποκάλυψη!


Και ναι!!!!! Ναι ναι ναι!!! ΕΧΕΙΣ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.

Πάντα με αγάπη! :wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ειμαι 33 ετων και ντρεπομαι αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω καταφερει τιποτα επαγγελματικα .
Chagall, αν δεν είχες ρέικι, θα σου απαντούσα διαφορετικά...
΄Ομως, όποιος πλησιάζει προς την πνευματικότητα του ρέικι, πιστεύω ότι έχει αρχίσει να νιώθει ότι το ρήμα "καταφέρνω" δεν έχει να κάνει με μια ανελέητη σύγκριση με τους άλλους...

Είναι σκληρή η ζωή "φαινομενικά", γεμάτη απογοητεύσεις και προβληματα...αλλά, αυτό είναι μόνο?

Εσύ μόνο αυτό είσαι? Μόνο ένα άτομο που "δεν έχει καταφέρει τίποτα"?

Τι άλλο γνωρίζεις για σένα? Γνωρίζεις ποιά είσαι? Η γνωρίζεις αυτό που σου έμαθαν "οι άλλοι" ότι είσαι?

Οι ενοχές για τα επιτεύγματά μας στην ζωή, έχουν να κάνουν με την επιφανειακή άποψή μας γι' αυτήν.
Απομάκρυνση από την αγνή αγάπη του εαυτού μας, αφού δεν "καταφέραμε" να γίνουμε αποδεκτοί, με βάση τις αξίες που μας όρισαν "οι άλλοι"...

΄Εχεις άραγε, ανακαλύψει τις δικές σου αξίες? Τα ταλέντα σου, τα χαρίσματά σου?

Το ρέικι, πως λειτούργησε για σένα? Απλά για να βάζεις τα χεράκια σου στις θέσεις που έμαθες, και να νιώθεις καλά?

΄Ενιωσες άραγε, πόσο "ζωντανό" είναι το σώμα σου? Πόσο πολύτιμο για την εκδήλωση της ψυχής σου?
Αυτό σου το είπαν? Σου είπαν ότι το κυριότερο "δώρο" της ενέργειας, είναι η ανακάλυψη της ζωής?
Βλεπω τους αλλους γυρω μου και νοιωθω μειον


Τι θαυμάζεις λοιπόν από τους άλλους?
Τους θεωρείς επιτυχημένους?
Θέλεις να είσαι σαν τους άλλους?
Μα έτσι είναι όλοι, έτσι νιώθουν...όπως εσύ...

Μην βλέπεις την βιτρίνα των ανθρώπων...Ούτε την δική σου...
Στο βάθος είναι η "έκπληξη"...Αυτή που σε φέρνει στην ζωή σου, στις επιλογές σου, στην μοναδικότητά σου..
Η ουσία των ανθρώπων δεν είναι το πόσα χρήματα βγάζουν ή το πως ζουν...
Η ουσία των ανθρώπων είναι να είναι εσωτερικά χαρούμενοι, κι αυτό δεν αγοράζεται με το ρήμα "καταφέρνω" ούτε με το ουσιαστικό "επάγγελμα"...

Η διαφορετικότητα μας, τελικά, είναι ένα ίδιο κοινωνικό κατασκεύασμα ανταγωνισμού και σύγκρισης που μας αφήνει σε μια επιφανειακή ζωή επιτυχίας ή αποτυχίας...
Πριν αποφασίσεις σε ποιόν πόλο βρίσκεσαι, βρες τον εαυτό σου και αναγνώρισε τις πεποιθήσεις που σου ενσωμάτωσαν "οι άλλοι" βίαια, χωρίς να σε ρωτήσουν, γιατί αυτό θεωρείται "φυσιολογικό"....
Σε ποια τσακρας να δωσω εμφαση?
Πως θα δώσεις έμφαση άραγε?
Και αν σου πω στο 1ο? Ξέρεις, γνωρίζεις πως θα εργαστείς με το θέμα "εμπιστοσύνη"???

Διαπιστώνω ότι το ρέικι, δεν σου έδωσε βαθύτερες αξίες για την ολότητά σου...Σε άφησε "περιοριστικά" στην επιφάνεια, σ' αυτό που βλέπεις και ακούς...Οι αξίες όμως του ρέικι, δεν είναι μόνο για την επιφάνεια...είναι για το βάθος της ύπαρξής μας!
Και για να προσεγγίσεις εκεί, χρειάζεται απόφαση και εμπιστοσύνη στο φως που νιώθεις εσωτερικά...
Και ναι!!!!! Ναι ναι ναι!!! ΕΧΕΙΣ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
Αρκεί να εμπιστευθείς και να αναγνωρίσεις ότι το Σύμπαν δεν είναι έξω από εσένα... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Αγαπητή Chagall,

Το σίγουρο είναι ότι ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ.
( όπως όλοι μας είμαστε!!!)
Είσαι κάτι σπάνιο κι οτιδήποτε σπάνιο κι οτιδήποτε σπανίζει έχει αξία. Επομένως είσαι κάτι πολύτιμο. Είσαι το τελικό προϊόν χιλιάδων ετών εξέλιξης. Γι’ αυτό είσαι καλύτερα προικισμένη, τόσο διανοητικά όσο και σωματικά. Κανένας δεν μπορεί να μιμηθεί τον τρόπο που χτενίζεσαι, κανείς δεν μπορεί να αναπαράγει το γραφικό σου χαρακτήρα, κανείς δεν μπορεί να γεννήσει το παιδί σου και στην πραγματικότητα κανείς δεν μπορεί να κάνει ότι κάνεις εσύ. Γι’ αυτό επένδυσε σε αυτή τη διαφορά, γιατί είναι ένα περιουσιακό στοιχείο που πρέπει να αξιοποιηθεί στο έπακρο.

Δεν βρέθηκες τυχαία σε αυτή τη γη. Βρίσκεσαι εδώ για κάποιο σκοπό κι αυτός ο σκοπός είναι να μεγαλώσεις και να γίνεις σαν το βουνό, όχι να συρρικνωθείς και να γίνεις ένας κόκκος άμμου. Γι’ αυτό να χρησιμοποιήσεις όλες σου τις δυνάμεις για να γίνεις το ψηλότερο απ’ όλα τα βουνά και να εντείνεις τις προσπάθειές σου μέχρι να εξαντλείσεις όλες σου τις δυνατότητες, κι ακόμη περισσότερο.

’φησε λοιπόν την καρδιά σου να σε οδηγήσει και να είσαι σίγουρη ότι θα σε πάει εκεί που πρέπει. Νιώσε αλλά όχι με το μυαλό.
Δεν υπάρχει σωστός ή λάθος δρόμος. Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι να κάνεις και πως.
Το μέσα σου θα σε οδηγήσει εκεί στο δρόμο.

Η ηλικία είναι σχετική για το αν δουλεύεις ή όχι.

Αφουγκράσου και θα τον βρεις το τρόπο και τον δρόμο.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: σε ποιο σημειο......ντρεπομαι

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Chagall, αν δεν είχες ρέικι, θα σου απαντούσα διαφορετικά...
Κάτι που λέει πως αυτή η διαφορετική σου απάντηση Βασούλα μου με αφορά... :-(
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: σε ποιο σημειο......ντρεπομαι

Δημοσίευση από Vasoula »

Μην στενοχωριέσαι Μάνο μου...
Μερικές φορές αυτοί που έχουν ρέικι, έχουν την ίδια άγνοια με αυτούς που δεν έχουν...

Αν όλοι έπαιρναν τις πληροφορίες που χρειάζονται όμως, θα ήταν διαφορετική και η ωριμότητα της ανθρωπότητας, αν αναλογιστώ πόσοι χιλιάδες, εκατομμύρια άνθρωποι ανά τον κόσμο, έχουν ρέικι...
Ε και?

:-( >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: σε ποιο σημειο......ντρεπομαι

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου :x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: σε ποιο σημειο......ντρεπομαι

Δημοσίευση από eirini »

:x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”