δυσαρεσκεια φιλης

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

chagall
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 7:04 pm

δυσαρεσκεια φιλης

Δημοσίευση από chagall »

μια φιλη εκανε ρεικι και ενιωθε για ενα σαββατοκυριακο χαλια .
Το ταυτισε με μαγεια .Πιστευει οτι ανοιγει διαυλος αρνητικος .Της βγηκε παραληρημα ...

Πως να την καθυσυχασω
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εννοείς ότι έλαβε θεραπεία;;; :shock:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Re: δυσαρεσκεια φιλης

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

chagall έγραψε:μια φιλη εκανε ρεικι και ενιωθε για ενα σαββατοκυριακο χαλια .
Το ταυτισε με μαγεια .Πιστευει οτι ανοιγει διαυλος αρνητικος .Της βγηκε παραληρημα ...

Πως να την καθυσυχασω
Στην ζωή της ολα τα υπολοιπα τα βλεπει "θετικά"και αντιμετώπισε με καχυποψία το Ρέικι μόνο;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: δυσαρεσκεια φιλης

Δημοσίευση από Danielli »

chagall έγραψε: Πως να την καθυσυχασω
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα...
Με την δική σου ανάπτυξη και θεραπεία με τον καιρό θα αποτελέσεις απόδειξη για όποιον καχύποπτο..... :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πολύ λογικό το βρίσκω, αγαπητή chagall, αυτό που συνέβη στην φίλη σου...

Γιατί πολλοί άνθρωποι παίρνουν ρέικι, χωρίς να ξέρουν καν τι είναι...

:( :(


και περισσότερο δεν ξέρουν καν γιατί το παίρνουν...

Ακούνε τους άλλους και εντυπωσιάζονται... Θέλουν μεμιάς να φτιάξουν την ζωή τους μαγικά...Ε, αυτό που θέλουν, αυτό παίρνουν... Μαγικά δεν ήθελαν? Μαγικά τους έρχεται λοιπόν και το ρέικι να τους φέρει μπροστά στις φοβίες τους!!

Τι κρίμα... :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολύ κρίμα!αν είχε ίσως ενημερωθεί σωστά για τους καθαρισμούς που θα περάσει μετα τους συντονισμούς και για το τι ακριβώς είναι το Ρέικι ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα για αυτην, ίσως να μην επέλεγε καν να μπει σε μια τετοια διαδικασία! :cry:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Εικόνα

Ολα στην Ζωη μας μια μαγεια ειναι.
Γιατι πρεπει απαραιτητα να ειναι κακη η μαγεια ???????
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ας γράψω κι εγώ μια άποψη που σχετίζεται με όλο αυτό και που εγινε πρόσφατα η αφορμή για μια έντονη συζήτηση.
Προσωπικά δεν εχω ρέικι , για την ώρα, αλλά εχοντας κάποιες ''επαφές '' με την ενέργεια και την ''εκφραση της '' γενικά, θα ήθελα να πω οτι δεν είναι παιχνίδι.
Διάβαζα και ξαναδιάβαζα διάφορα συγγράμματα για το πόσο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε όσοι ασχολούμαστε με αυτό το ''κεφάλαιο'' αλλά ποτέ δεν πίστευα το μέγεθος και την έννοια των όσων ήταν γραμμένα.
Για να πω την αλήθεια, μόνο οταν την ''πάτησα '' εγω η ίδια ανακάλυψα ενα μικρό μερος του τι μπορεί να συμβεί και γιατί περιγράφεται σαν πυροβόλο όπλο.

Δεν νομίζω οτι τα βιώματα μπορούν να εξυπηρετήσουν κάποιον αλλο, αλλά το βέβαιο είναι οτι αν επιχειρήσουμε να εμπλακούμε....χωρίς ενα βαθμό αυτογνωσίας .... το πιο πιθανό είναι να σπάσουμε το προσωπάκι μας..

Επίσης νομίζω οτι ακόμη και με καλές προυποθέσεις, πάντα μας ξαφνιάζει και τότε είναι που φαίνεται το μέγεθος της προετοιμασίας που χρειάζεται.

Δυστυχώς , απ οτι εχω δεί, στα περισσότερα συστήματα , σχολές και ομάδες, δίνεται η μεγαλύτερη σημασία στις τεχνικές και στα τυπικά όσον αφορά το ενεργειακό τμήμα και κατόπιν προσπαθούν να ελέγξουν τα αποτελέσματα μεσα απο μια στρατιωτικού τύπου πειθαρχία που ενδυναμώνει ακόμη πιο πολύ τον φόβο και το τείχος.
Ελάχιστοι είναι αυτοί που δίνουν βάση, στο μόνο απαραίτητο που είναι η τελικά η γνώση του εαυτού μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 25 Ιουν 2008 10:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαργαρίτα ο διπολισμός σημαίνει καλή και κακή μαγεία...
Εξαρτάται πως βλέπεις την ζωή και από ποιά όψη...

Οι περισσότεροι άνθρωποι ΘΕΛΟΥΝ να επικοινωνήσουν με κάποια οντότητα (άγγελο, πνευματικό δάσκαλο, κλπ), αν όμως "σκάσει" δίπλα τους, τους πιάνει τρόμος!!!

Εχεις ποτέ αναρωτηθεί γιατί? :roll:

Μαγεία είναι όταν μπορείς να "επιβληθείς" στην ζωή σου και να δημιουργείς πραγματικότητες, που για τους άλλους είναι απλά "φαντασία" ή στην χειρότερη των περιπτώσεων, είναι μαγεία κακή... ή άντε "θαύμα"...

Αχ Μαργαρίτα μου, οι άνθρωποι φοβούνται τόσο πολύ!!!!

Τον μόνο που δεν φοβούνται (ενώ θα έπρεπε) είναι ο εαυτός τους!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δυστυχώς , απ οτι εχω δεί, στα περισσότερα συστήματα , σχολές και ομάδες, δίνεται η μεγαλύτερη σημασία στις τεχνικές και στα τυπικά όσον αφορά το ενεργειακό τμήμα και κατόπιν προσπαθούν να ελέγξουν τα αποτελέσματα μεσα απο μια στρατιωτικού τύπου πειθαρχία που ενδυναμώνει ακόμη πιο πολύ τον φόβο και το τείχος.
α, αετέ...και πόσο δίκαιο έχεις!!!

Πιάνουμε το δέντρο και αφήνουμε το δάσος!!!

Οι τεχνικές είναι ένα βοηθηματάκι για να νιώσεις ότι το δέντρο είναι μέρος τους δάσους! Τίποτα άλλο...

΄Ομως ένα είναι το σωστό...

Τα σεμινάρια ρέικι γίνονται ένα Σαββατοκύριακο και μετά????
Χρειάζεται υποστήριξη, όμως αυτό έρχεται σε αντίθεση με το δυτικο ρέικι που πρεσβεύει ότι γίνεσαι κανάλι και μπορείς να ανταπεξέλθεις μόνος σου στην επαφή με την ενέργεια.
Η αυτογνωσία χρειάζεται μερικές φορές υποστήριξη μέσα από την επαφή σου με την πνευματική ενέργεια, από κάποιον άλλον.
Δεν μπορούν όλοι μόνοι τους!!!

Γι' αυτό θεωρώ ότι χρειάζεται να δοθεί "χώρος" υποστήριξης και αυτό ήταν η αρχική μου πρόθεση, όταν σκεφτόμουν για την δραστηριοποίηση ενός φόρουμ...

Συνήθως οι εξηγήσεις που δίνονται για το ρέικι είναι ανεπαρκείς!
΄Οπως ανεπαρκείς είναι και οι γνώσεις που έχουμε για τον εαυτό μας, μια και οι άνθρωποι δεν έχουν συνείδηση μέσα τους, αλλά έξω από αυτούς!
Το ρέικι είναι κακό λοιπόν και μαγεία...
Ενώ εμείς?????? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

΄Ομως ένα είναι το σωστό...

Τα σεμινάρια ρέικι γίνονται ένα Σαββατοκύριακο και μετά????
Χρειάζεται υποστήριξη, όμως αυτό έρχεται σε αντίθεση με το δυτικο ρέικι που πρεσβεύει ότι γίνεσαι κανάλι και μπορείς να ανταπεξέλθεις μόνος σου στην επαφή με την ενέργεια.
Η αυτογνωσία χρειάζεται μερικές φορές υποστήριξη μέσα από την επαφή σου με την πνευματική ενέργεια, από κάποιον άλλον.
Δεν μπορούν όλοι μόνοι τους!!!

Γι' αυτό θεωρώ ότι χρειάζεται να δοθεί "χώρος" υποστήριξης και αυτό ήταν η αρχική μου πρόθεση, όταν σκεφτόμουν για την δραστηριοποίηση ενός φόρουμ...
Αχ Βάσω πόσο δικαιο έχεις και εσύ με τη σειρά σου!δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά!ακόμα και αν κα΄ποιος μπορεί να βαδίσει μόνος του κατα πολύ κάποια στιγμή όλοι χρειαζόμαστε το μοίρασμα και την ανταλλαγή απόψεων! :D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η αυτογνωσία χρειάζεται μερικές φορές υποστήριξη μέσα από την επαφή σου με την πνευματική ενέργεια, από κάποιον άλλον.
Δεν μπορούν όλοι μόνοι τους!!!
Κατα την γνώμη μου κανείς δεν μπορεί μόνος του. Δεν ξέρω για άλλους αλλά όσον αφορά εμένα , δεν νομίζω οτι θα κατάφερνα το παραμικρό [ απο τα ελάχιστα μου] χωρίς την υποστηρίξη και βοήθεια άλλων ανθρώπων , ακόμη και αυτών που ετυχε αργότερα να εχουμε διαφορετικές απόψεις.
Στην αρχή είναι οι εντάσεις τόσο δυνατές που χωρίς εστω και ενα απλό φιλικό λόγο, ενα μοίρασμα , δεν αντέχεται. Οπωσδήποτε η ενέργεια ισορροπεί κάπως την κατάσταση αλλά χωρίς την αυτογνωσία μπορεί να βρεθεί κανείς να κοιμάται αντί να αφυπνίζεται.... :oops:


Γι' αυτό θεωρώ ότι χρειάζεται να δοθεί "χώρος" υποστήριξης και αυτό ήταν η αρχική μου πρόθεση, όταν σκεφτόμουν για την δραστηριοποίηση ενός φόρουμ...
Θεωρώ οτι η πρόθεση σου εχει πάρει σάρκα και οστά, αφου είναι οτι καλύτερο υπάρχει στο χωρο του εσωτερισμου το φόρουμ σου και αυτό επειδή επεξεργάζεται αυτά που δεν είναι πουθενά γραμμένα , παρά μόνο μεσα στα βάθη της ψυχής. Για μενα δεν είναι ενα φόρουμ συζητήσεων απλώς...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για μενα δεν είναι ενα φόρουμ συζητήσεων απλώς...
:cry: :cry: :cry: :cry: Μόνο ευχαριστώ μπορώ να πω σε όλους μας!

όχι δεν είναι απλά συζητήσεις...Ποτέ δεν ήταν για μένα! Εχεις δίκιο αετέ μου...

Η "ακαδημαϊκή" συζήτηση είναι ωφέλιμη για να σου δώσει κίνητρα...απαντήσεις όμως δεν σου δίνει...Αυτές τις δίνει μόνο η ψυχή...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Vaso έγραψε:Mαργαρίτα ο διπολισμός σημαίνει καλή και κακή μαγεία...



Μαγεία είναι όταν μπορείς να "επιβληθείς" στην ζωή σου και να δημιουργείς πραγματικότητες, που για τους άλλους είναι απλά "φαντασία" ή στην χειρότερη των περιπτώσεων, είναι μαγεία κακή... ή άντε "θαύμα"...

Αχ Μαργαρίτα μου, οι άνθρωποι φοβούνται τόσο πολύ!!!!

Τον μόνο που δεν φοβούνται (ενώ θα έπρεπε) είναι ο εαυτός τους!
Και γω φοβαμαι Βασω ........
Αλλα δεν υπαρχει αλλη διοδος .....
Ο φοβος εχει φτιαξει διοδια :lol: :lol: :lol:
και ο δρομος παει μονο εκει....
Οποτε παιρνεις βαβια ανασα......και βουρ στο ψητο γιαμ γιαμ γιαμ :lol: :lol: :lol:




ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ-ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΗΣΗ-ΖΩΗ Εικόνα
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και γω φοβαμαι Βασω ........
μμμ...μάλλον το λες από συνήθεια...

όχι Μαργαριτούλα, δεν είναι έτσι, όπως εσύ, ο φοβισμένος άνθρωπος... Ακούς, παρατηρείς, προσαρμόζεις, ενσωματώνεις, μάχεσαι, θυμώνεις, επεξεργάζεσαι, και πάνω από όλα αγαπάς...αυτό δεν είναι φόβος! Αυτό είναι το ξεκίνημα της ζωής...Η γέννηση, που χρειάζεται ωρισμένα βήματα για να ωριμάσει και να γίνει αιωνιότητα!!! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”