Ρέικι και τσάκρας

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Γιατί άλλωστε να στερηθούμε κάτι που αγαπάμε?
Υπαρχει μια άποψη ...οτι καλό είναι να αφαιρούμε όσο το δυνατόν περισσότερες επιθυμίες ετσι ωστε να ελευθερωνόμαστε απο την επίδαση του αστρικού σώματος για να μπορέσει να εκδηλωθεί ο ανώτερος νους.

Κατα την γνώμη μου όλο αυτό δεν ''δουλεύει'' μια και με αυτή την μέθοδο μπορεί κανείς να ''πείσει'' και να εξαναγκάσει τον εαυτό του πρός μια συμπεριφορά, μέχρι όμως εκείνη την μοιραία στιγμή που κάτι, θα ανασύρει τα απωθημένα συναισθήματα.

Πιστεύω όμως οτι η κατανόηση των επιθυμιών και των παρορμήσεων απο μόνη της ελαττώνει την ορμή τους, σταδιακά και θέτει τον ελεγχο κάτω απο το φως της συνειδήσεως μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

να έχεις πάντα κατά νου αετέ, ότι η αρχή της επεξεργασίας των επιθυμιών γίνεται με "το θέλημά σου, όχι το θέλημά μου"...

Αυτό τι σημαίνει? Οι επιθυμίες του εαυτού μας που έχει συνείδηση έξω από αυτόν, "μεταλλάσσονται" σε βαθιές εσωτερικές επιθυμίες και σ' αυτές υπάρχει η αγνότητα, όταν αγγίξεις το βαθύτερο επίπεδο του είναι σου.

Οι επιθυμιές που βασίζονται απλά στο ένστικτο, στα πρότυπα και στις υπόγειες παρακινήσεις, είναι επιθυμίες μιας λογικής συνείδησης που δεν έχει αντίληψη του εσωτερικου εαυτού της!

΄Οταν η συνειδήση στραφεί προς τα μέσα για να ενώσει την ύπαρξή μας, τότε οι επιθυμίες αποκτούν εκείνη την αθωότητα του "παιδιού" που δέχεται την ζωή χωρίς αμφισβητήσεις, αγωνίες, διεκδικήσεις...την δέχεται έτσι απλή, όπως όφειλε να είναι...

΄Οποιος ισχυρίζεται ότι πρέπει να ισοπεδώσουμε τις επιθυμιες μας, χωρίς να εξηγήσει τι είναι αυτές και σε τι βάθος μπορούν να πάνε, είναι το ίδιο ανόητος με αυτόν που λέει "ισοπεδώστε το εγώ σας", χωρίς να εξηγεί στους ανθρωπους την σχέση του εγώ με το Εγώ!!!

Μπερδευονται οι άνθρωποι τότε, και νομίζουν ότι πρέπει να είναι άβουλοι για να προσποιηθούν τους καλούς και τους ελεήμονες και να κάνουν ένα σωρό τελετουργικά για να δηλώσουν την πνευματικότητά τους... :cry:

Και έτσι ακολουθούν τα ίδια πρότυπα, που προσπάθησαν μέσα από την πνευματικοτητα, να αποφύγουν...
Ο θεός ειναι μέσα μας λένε, και ο θεός δεν έχει "εγώ"...

Αμ πόσο "νυχτωμένοι" είναι, τους το αποδεικνύει η ίδια τους η ζωή...

Οι απλές αγνές επιθυμιές της φυσικής ζωής ειναι η ευλογία της εσωτερικής θεότητας, που θέλει την εμπειρία της...

Γιατί αυτές οι επιθυμίες δεν α-σθενούν την ψυχή, αφού της επιτρέπουν να "παίξει", χωρίς φόβο ότι θα χάσει ο,τιδήποτε...
Και αυτή είναι η εκδήλωση του πνεύματος, μέσα στην άπειρη αθωότητα της θεϊκής ανθρώπινης φύσης!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γιατί αυτές οι επιθυμίες δεν α-σθενούν την ψυχή, αφού της επιτρέπουν να "παίξει", χωρίς φόβο ότι θα χάσει ο,τιδήποτε...
Και αυτή είναι η εκδήλωση του πνεύματος, μέσα στην άπειρη αθωότητα της θεϊκής ανθρώπινης φύσης!!!
Είναι ο δρόμος της ελευθερίας :lol: :lol:

Αναγνωρίζοντας και αποδεχόμενος τις επιθυμίες σου, ενισχύεις και τον σεβασμό σου προς τις επιθυμίες των άλλων.
Απομακρύνεσαι όλο και περισσότερο από την κριτική και απελευθερώνεις το αίσθημα της αγάπης.

Έως ότου φτάσεις στην πλήρη αποδοχή του εαυτού και την αποδέσμευσή του ....... μέσα στην άπειρη αθωότητα της θεικής ανθρώπινης φύσης........
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

Κάποια στιγμή διάβασα σε ένα post της Βάσως ότι το Εγώ όχι μόνο δεν πρέπει να το ισοπεδώσουμε αλλά μάλιστα είναι απαράιτητο για τη εκδήλωση και την εξέλιξη της ποιότητας μας

σκεφτόμουν λοιπόν ότι πράγματι, γιατί και εγώ πέρασα απο το κομματι κατατρωπώστε το εγω σας, ότι όχι μόνο αυτό είναι ανεφικτό που σε οδηγεί σε μια συνεχή ακύρωση του εαυτού σου και όσων πιστεύεις αλλά είναι και μηδενιστικό

η λέξη ελευθερία που αναφέρεις Ελλισάβετ ήταν και είνια και για μένα μια λέξη κλειδί που σαν αύρα, αν μπορώ να το πω, ηρεμεί και επαναπροσδιορίζει τις ποιότητες του εγώ μου σε κάθε εκδήλωση
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

΄Οταν η συνειδήση στραφεί προς τα μέσα για να ενώσει την ύπαρξή μας, τότε οι επιθυμίες αποκτούν εκείνη την αθωότητα του "παιδιού" που δέχεται την ζωή χωρίς αμφισβητήσεις, αγωνίες, διεκδικήσεις...την δέχεται έτσι απλή, όπως όφειλε να είναι...
Νομίζω οτι εδώθη ο ορισμός της ευτυχίας.. :D
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Δωρα μου, μπηκα στην ιστοσελιδα σου και τυπωσα τις σελιδες με τα ενεργειακα κεντρα και τα ενεργειακα σωματα. Ειναι πολυ κατατοπιστικα και ομορφα γραμμενα. Μια πολυ καλη βοηθεια για μενα. Eυχαριστωωωωω!!! >:d< :*
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ευθυμία μου χαίρομαι πολύ!!ότι χρειάζεσαι να μου πεις!!!!παρε μια αγκαλίτσα προσ στιγμήν >:d< και ένα φιλάκι :* !!Αυτά σε ποιον δεν χρειάζονται!!! ;) :-D :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Efthimia
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: 23 Οκτ 2008 6:25 pm

Δημοσίευση από Efthimia »

Ευπροσδεκτες οι αγκαλιτσες και τα φιλακια. Υπαρχει καποιος που δεν τα χρειαζεται? Νασαι καλα κοριτσι μου! :x @};-
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

:D
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

ενώ η παρατήρηση ξεκινάει με "τι σημαίνει αυτό για μένα"

Αποκαλυπτικη φράση...
Διάβασα τις δυο πρώτες σελίδες. και ενθουσιαστικα με οσα διαβασα. Παρατηρησα κατι και για αυτο θελησα να γράψω.Δεν ξέρω βεβαια αν αναφέρομαι στο ιδιο πράγμα.
Απο χτες αλλα και γενικά υστερα απο ρεικι κ διαλογισμό ενιωθα εναν πονο μεσα στο κεφάλι μου.Σημερα το πρωι ειχε βουλώσει το αυτί μου και βουιζε ανα διαστήματα!..Και νιώθω σαν να εχει τσιμέντο σαν πλάκα στο κεφάλι μου γυρω γυρώ σαν βάρος και βαρος καπως στο τρίτο ματι που λέμε. Τι σημαίνει αυτό;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάρη είναι καλό να παρατηρείς την δράση της ενέργειας στο σώμα.
Μαθαίνεις και εξοικειώνεσαι μαζί της, όπως και με το σώμα σου.

΄Οταν κάνεις ρέικι, ισορροπούν εκείνη την στιγμή τα κέντρα σου, όμως γύρω από αυτά υπάρχουν μπλοκαρίσματα, που αρχίζουν να διαλύονται, για να μπορέσει η πνευματική ενέργεια να τροφοδοτήσει όλα σου τα πεδία. Σε κάποια κέντρα την αντιλαμβάνεσαι περισσότερο και είναι ένδειξη των μπλοκαρισμάτων.

Αφού τελειώσεις με τις θέσεις αυτοθεραπείας, κάνε στην θέση της καρδιάς για 5 λεπτά ακόμα.
Είναι θέμα χρόνου να εναρμονιστείς με την πνευματική ενέργεια.

Σκέψου μόνο, πόσα μπλοκαρίσματα έχουν δημιουργήσει οι άνθρωποι στο συναισθηματικό τους σώμα, για να κατανοήσεις ότι ή εξομάλυνση χρειάζεται υπομονή και επιμονή, καθώς και καθημερινή "θεραπεία".

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Βάσω ..αλλά θυμάμαι πως για το κεφάλι οτι ειχες πει πως δεν γινεται ποτε να μπλοκάρει..Πως γινεται να νιωθω εκει διάφορα τότε;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν θυμάσαι καλά...

Είχα πει ότι το 6ο μας κέντρο δεν μπλοκάρει ποτέ από μόνο του.

Το 7ο είναι το πλέον μπλοκαρισμένο μαζί με το 1ο...και από εκεί ξεκινούν όλα!!!!


@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Αρα μπλοκάρει το 6; Το 7 γινεται να εχει επιδραση σε ολο το κεφάλι γυρω γύρω;
Το πρωτο με τι συνδεεται αν συνδέεται με κάτι εξω απο εμάς;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αρα μπλοκάρει το 6;
βρε Πάρη μου... :D
Είχα πει ότι το 6ο μας κέντρο δεν μπλοκάρει ποτέ από μόνο του.
Το 7 γινεται να εχει επιδραση σε ολο το κεφάλι γυρω γύρω;
Γιατί γύρω από το κεφάλι δεν έχεις ενεργειακό σώμα? Δεν τροφοδοτείται όλο το ενεργειακό σου σώμα με την αυτοθεραπεία?

Οι σκέψεις είναι ενέργεια που εναρμονίζονται με την πνευματική ενέργεια που φέρνεις στα σημεία του κεφαλιού.

Φυσικό είναι έχεις σ' αυτήν την περιοχή κάποια ευαισθησία, μια και η νοητική εργασία είναι αρκετά επιβαρυμένη, λόγω μπλοκαρισμάτων...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”