Η αλήθεια μου για το ρέικι

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

οσο για τον θεο εν δυναμει ισως να γινουμε εναν με αυτον απλα να εχουμε συνεχεια την επιγνωση πως ειμαστε και διαφορετικοι του(σε κατωτερο επιπεδο)

δεν είμαστε διαφορετικοί...

"ξεχασμένοι" ειμαστε...

τίποτα διαφορετικό δεν υπάρχει εντός του....
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

και θα ήθελα να μου εξηγήσειε τι σημαίνει για σένα "κατώτερος" :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
empneustns
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Οκτ 2008 11:33 pm

Δημοσίευση από empneustns »

δεν θα μαλωσουμε επειδη εχουμε διαφορετικη αποψη σε καποια θεματα.αλλα αναρωτιεμαι τι εννοεις.απο ιδια ουσια αλλα μολυσμενοι;γιατι αν δεν υπαρχει καμια διαφορα τοτε ειμαστε θεοι και εμεις
empneustns
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Οκτ 2008 11:33 pm

Δημοσίευση από empneustns »

υπαρχει ο εξυπνος και ο χαζος.ο εξυπνος μπορει να λυσει ολοκληρωματα ο χαζος οχι.δεν εξεταζω για πιο λογο εγινε εξυπνοσ.παντως στα μαθηματι και και μονο εκει ο χαζος ειναι κατωτερος απο τον εξυπνο
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να μαλλώσουμε? Πως σου ήρθε αυτό...

Απλά εγώ δεν έχω μόνο άποψη για τον θεό...

φυσικά ούτε μένω στο "μολυσμένοι"

Γενικά οι απόψεις σου είναι βασικά παραδείγματα του δυιδισμού, και μόνο από αυτήν την προοπτική, λογικό είναι να αισθάνεσαι τον θεό διαφορετικό.

Οι δυο πόλοι λειτουργούν εντός του ανθρώπου που διαχωρίζει και διαχωρίζεται...

Ο θεός και ο αφυπνισμένος άνθρωπος δεν ειναι πολωμένος!

Και μόνο τότε δεν υπάρχει χωριστικοτητα από τον θεό, ούτε διαφορετικοτητα στην ουσία της ύπαρξής μας...

όμως φυσικά δεν θέλω να αλλάξεις τις απόψεις σου.

Κουβέντα κάνουμε

Εγώ με τα βιώματά μου και εσύ με τις σκέψεις σου, εμπνευστή μου!

η πόρτα που λέγαμε? ;)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
empneustns
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Οκτ 2008 11:33 pm

Δημοσίευση από empneustns »

δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες δυιδιμος,δεν εχω ξανακουσει την εννοια.ουτε καταλαβαινω προς τα που πολωνομαι,ευχαριστως να σε ακουσω :) αλλα δεν μου απαντησες,εσυ τι πιστευεις για την ανωτερη υπαρξη;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δυαδισμός είναι η δυνατότητα επιλογής του καλού και του κακού, στην συνειδησή του ανθρώπου.
Η επιλογή των πόλων που στο "εγώ" μας είναι διαχωρισμένοι.

Η υλική πραγματικότητα είναι πολωμένη, έτσι κι αλλιώς.

Υπάρχει ο καλός άνθρωπος και ο κακός άνθρωπος. ΄Οπως είπες και εσύ ο έξυπνος και ο χαζός...Αυτός ο δυαδισμός υφίσταται μόνο στον χαρακτήρα μας και όχι στην ψυχή μας.

Συνειδητός άνθρωπος σημαίνει ότι έχει ενωθεί με το Πνεύμα του και δρα στην ζωή. Συνήθως οι άνθρωποι δεν ζουν συνειδητά, γιατί δεν αναγνωρίζουν την υποσυνείδητη παρακίνηση που τους κάνει να αντιδρουν εξωτερικά.

Το υποσυνειδητο παίζει τον ρόλο του στην ζωή μας...Και ο λήθαργος ξεκινάει με το τι αφήνουμε να δρα από το βαθύτερο επίπεδο της συνειδησης, που το αγνοούμε..

Υπάρχει πολυ υλικό εδώ μέσα...όρεξη να έχεις... :-D


Δεν με ρώτησες πουθενά για την άποψή μου περί ανώτερης ύπαρξης, ή εγώ δεν το κατάλαβα.

Κάνε μια περιήγηση στο ΄φόρουμ όπου έχει γραφτεί πολλές φορές η άποψή όλων μας για το ανώτερος και κατώτερος. ΄Ισως βρεις απαντήσεις, ίσως χρειαστείς διευκρινήσεις ακόμα.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

συγνώμη για το δυιδισμός, ήταν λάθος πληκτρολόγηση...

δυαδισμός ήθελα να πω... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
empneustns
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Οκτ 2008 11:33 pm

Δημοσίευση από empneustns »

εγω δεν θα το ελεγα διαδισμο παντως.θα το λεγα υπαρχει το καλο και οσο μεγαλωνει η ελειψη του υπαρχει το κενο.σαν την ζαχαρη στο καφε.αν δεν την βαλεις δεν θα πιεις γλυκο καφε απλως.και σκοπος μας ειναι να φτασουμε στο καλο,αλλος τα καταφερνει καλυτερα αλλος οχι.αλλος ειναι πιο κοντα στο στοχο του αλλος οχι.και αυτο ειναι που διαφοροποιει τον καθενα μας το ποσο εχουμε καταφερει να ειμαστε κοντα στο φως.κατα τα αλλα ολοι εχουμε ισες ευκαιριες να ειμαστε κοντα του(εκφραζω προσωπικη γνωμη)
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μόνο όμως από την δική σου ζώή...από το ατομικό σου φως...

αλλιώς λόγια, λόγια, λόγια...

Το αν θα ανοίξει κανείς αυτήν την "πόρτα" που τον βοηθήσες να βρει, είναι καθαρά δική του υπόθεση...
΄Ομως πολλοί άνθρωποι δεν ξέρουν καν την ύπαρξή της...

ο θεός, μην ξεχνάς, βρίσκεται εν δυνάμει μέσα μας...Πίσω ακριβώς από αυτήν την "πόρτα"...
Οι δυο πόλοι λειτουργούν εντός του ανθρώπου που διαχωρίζει και διαχωρίζεται...

Ο θεός και ο αφυπνισμένος άνθρωπος δεν ειναι πολωμένος!

Και μόνο τότε δεν υπάρχει χωριστικοτητα από τον θεό, ούτε διαφορετικοτητα στην ουσία της ύπαρξής μας...
Υπάρχει ο καλός άνθρωπος και ο κακός άνθρωπος. ΄Οπως είπες και εσύ ο έξυπνος και ο χαζός...Αυτός ο δυαδισμός υφίσταται μόνο στον χαρακτήρα μας και όχι στην ψυχή μας.

Συνειδητός άνθρωπος σημαίνει ότι έχει ενωθεί με το Πνεύμα του και δρα στην ζωή. Συνήθως οι άνθρωποι δεν ζουν συνειδητά, γιατί δεν αναγνωρίζουν την υποσυνείδητη παρακίνηση που τους κάνει να αντιδρουν εξωτερικά.

Το υποσυνειδητο παίζει τον ρόλο του στην ζωή μας...Και ο λήθαργος ξεκινάει με το τι αφήνουμε να δρα από το βαθύτερο επίπεδο της συνειδησης, που το αγνοούμε..
:x @};- >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
mairi
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010 8:33 pm

Δημοσίευση από mairi »

διαβάζοντας όλα αύτα θέλω κ εγώ να μοιραστώ ότι το ρεικι ήρθε στή ζωή μου σαν μια ψυχηκή ανάγκη και θέληση....!άφου το σύμπαν φρόντισε πρώτα να με ετοιμάσει με μια σειρά γεγονότων..ετσι όταν βρίκα τον αγαπημένο μου δάσκαλο κ πήρα την απόφαση να παρω τον πρώτο βάθμο η εύτιχια που ένιωθα ηταν προτοφανής.!!
σήμερα έχω τον δεύτερο βαθμό κ κάθε μέρα νιώθω ευγνωμοσύνη κ αγάπη για το δώρο του σύμπαντος κ της ψύχης μου!!!!!

>:d< >:d< >:d< !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Τι θα πει "παραδοσιακό" και "μη-παραδοσιακό"? Βάσω, δες τα χαμόγελα σε κάθε μύιση και αυτά θα σου δώσουν την απάντηση!

’μα έδεινες απλά τους βαθμούς, χωρίς τα της αυτογνωσίας κλπ, δεν θα ζούσα ποτέ αυτό που έζησα, αυτό που ζω κάθε μέρα!
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:x :x :x :*
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Spiros# »

Vaso έγραψε:
Οι παραδόσεις του Ουσούι παρέμειναν "κρυφές" για την δύση...

Που, σαν δύση, δεν μπορούσε να εντρυφήσει στην πνευματικότητα του ρέικι και παρέμεινε στην επιφανειακή του ωφελιμότητα!!!
Γιατί οι δυτικοί, δεν αναγνωρίζουν την φώτιση...λόγω της θρησκείας τους!!!
Αυτό πάντως μου φαίνεται πολύ "αντι-ρέικι".

Τί σημαίνει "οι δυτικοι δε γνωρίζουν τη φώτιση", τί σημαίνει το "φταιει η θρησκεία τους"? Δηλαδή για να μάθεις ρέικι πρέπει να είσαι "ανατολίτης"?

Για να μάθεις ρέικι πρέπει να είσαι "βουδιστής"? Τί ρατσιστικά πράματα είναι αυτά? Η θρησκεία ως μονοπάτι κάνει διακρίσεις δηλαδή? Ένας δυτικός δηλαδή για αυτούς δεν θα επρεπε να μυηθει στο βουδισμό ή ένας ανατολίτης για εμας τους δυτικούς δεν θα έπρεπε να μυηθεί στον Χριστιανισμό? Τί πράματα είναι αυτα?

Ο Ουσούι απόσο ξέρω είχε μελετήσει πολύ τη "δυτική" θρησκεία του Χριστιανισμού και πως ήταν "φαν" της διδασκαλίας του Ιησού.

Όταν ξεκινάς ρέικι και μπαίνεις στο τρενο της αυτοκριτικής, αυτοψυχοθεραπείας, αυτογνωσίας, φώτισης - ονομάστε το όπως θέλετε- δεν μαθαίνεις να σέβεσαι και τη διαφορετικότητα και να πιστεύεις στην ενότητα του είδους μάς ως άνθρωποι?

Εντάξει καταλαβαίνω μέχρι ενός σημείου το "άλλες εποχες, αντιλήψεις και πεποιθήσεις" αλλα μεχρι ενος σημείου μόνο.
Vaso έγραψε: Ο Χαγιάσι δεν πήρε "έγκριση" από τον Ουσούι...Απλά άνοιξε την δική του σχολή, βασιζόμενος στις δικές του δυνάμεις!!!!
Το ρέικι που έφτασε στην δύση ήταν από τον Χαγιάσι...
Οι παραδόσεις του Ουσούι παρέμειναν "κρυφές" για την δύση...
Vaso έγραψε: Μου είπε ότι το ρέικι που έχουμε στην δύση, βασίζεται στον Χαγιάσι, ο οποίος δεν ήταν καθόλου πνευματικός! ΄Ηταν απόστρατος αξιωματικός και δεν μπορούσε να νιώσει την πνευματικότητα, γι' αυτό και ο Ουσούι ποτέ δεν θα του επέτρεπε να έχει δικούς του "μαθητές", με την θέλησή του...
Και γιατί λοιπόν ο Ουσούι έκανε "Μαστερ" έναν όχι-πνευματικό άνθρωπο? Επειδή ήταν "Ιάπωνας", επειδή ήταν "ανατολήτης", επειδή ήταν "βουδιστής"?

Αρα το "παραδοσιακό" ρεικι που διδασκόμαστε λοιπόν δεν είναι "Ουσούι" καθώς ο Χαγιάσι το "παράλλαξε". Και το παραδοσιακό-παραδοσιακό Ουσούι Ρεικι, διδασκετε σε εκείνη την κλειστή για τους δυτικούς σχολή. Μια σχολή "ελιτιστική" και "ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ" λοιπόν. Αυτό ΔΕΝ είναι ΡΕΙΚΙ!

Και εντάξει να πω οτι θα απαγορευανε σε εμενα να εισελθω σε αυτη τη σχολή που πίνω, καπνιζω, γκομενίζω, που έχω πάρει και ναρκωτικά κ δε παταω ποτε στην εκκλησία να πω εντάξει…αλλά υπάρχουν και δυτικοι πνευματικοί, μη τρελλαθουμε. Η πνευματικότητα δεν έχει "θρησκεια".

Έχω ακούσει τόσες ιστορίες για το ρέικι και την "αυθεντικότητά" του που έχω επιλέξει να μην πιστεύω καμία. Έχει γίνει σήριαλ η αυθεντικότητα του ρέικι. Και η πλάκα είναι πως σίγουρα θα υπάρχουν πολλές αλήθειες, αλλά θέλει και ο κάθε παπαρας να το παίξει "ψαγμένος" και λέει το μακρύ και το κοντό του που άκουσε από εκεί και από την άλλη. Παρόμοιος σοδομισμος γίνεται και με τις θρησκείες. Ειδικά ο Χριστιανισμός έχει υποστει τέτοια αλλοίωση στη μετάδοσή του που τί να πρωτοπιστέψεις.

Τελοσπαντων για να μη μακρυγορώ, δε με απασχολεί ιδιαίτερα το κατα πόσο "αυθεντικο", "παραδοσιακό" κ καλά, είναι το ρεικι που έχει ερθει στη δύση. Ξέρω ανθρωπους που είναι ρεικι και δινουν ρεικι χωρις να έχουν κάνει κανενα συντονισμό. Όπως ξέρω και έναν Ρεικι Μαστερ που μου έχει ξεστομίσει την ατάκα "Μου τη σπάει η λέξη αγάπη" και ειναι ενεργειακή ρουφήχτρα...

Απλά όλη αυτή η ιστορία με την αυθεντικότητα κλπ κλπ κλπ εχει ξεκινησει να γίνεται ανουσια. Ας κάνουμε ρέικι λοιπόν και ας στέλνουμε ρέικι και αφήστε τους άλλους να ψάχνουν τις "αυθεντικότητες" και τους "πνευματισμους". Να είναι καλα οι άνθρωποι αυτοι πάντως!
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Αρα το "παραδοσιακό" ρεικι που διδασκόμαστε λοιπόν δεν είναι "Ουσούι" καθώς ο Χαγιάσι το "παράλλαξε". Και το παραδοσιακό-παραδοσιακό Ουσούι Ρεικι, διδασκετε σε εκείνη την κλειστή για τους δυτικούς σχολή. Μια σχολή "ελιτιστική" και "ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ" λοιπόν. Αυτό ΔΕΝ είναι ΡΕΙΚΙ!
Έλα βρε Σπύρο μου μην ταράζεσαι...Μιλάμε για τις παραδόσεις μόνο, όχι για την ουσία...Ίσως σε κάποιους χρειάζονται, όπως και η γενεαλογία.

Το πρώτο ρέικι που πήρα λεγόταν "Ουσούι Σικι Ρέικι" και το δεύτερο λεγόταν "Ουσούι ρέικι ρυόχο"...
Το πρώτο έμαθα ότι ήταν κατά παράδοση Χαγιάσι και το δεύτερο κατά παράδοση Ουσούι...

Ο τρόπος που δίνονταν οι μυήσεις, ακόμα και οι μυήσεις οι ίδιες, ήταν εντελώς διαφορετικές μεταξύ τους. Καμία σχέση δεν είχαν.
Στον πρώτο τρόπο γινόταν στον 1ο βαθμό μία μύηση, στον δεύτερο, 4 μυήσεις όπως κάνει και η Reiki Alliance.

Εγώ προσωπικά δεν ένιωσα καμία αλλαγή μεταξύ των δύο παραδόσεων, στην ουσία της ενέργειας. Ακόμα και τα σύμβολα ήταν διαφορετικά μεταξύ τους, αλλά όλα λειτουργούσαν.

Όμως, χρειάζεται να παραδεχτείς, ότι οι άνθρωποι της Δύσης είναι επικεντρωμένοι στο σώμα περισσότερο και λιγότερο στην αυτογνωσία.
Και αυτή ήταν η αιτία της αρχικής συζητήσης. Και οι άνθρωποι της Ανατολής έχουν τις δικές τους δυσκολίες, απλά έχουν μάθει λίγο περισσότερο τα πεδία και τις ψυχολογικές τους δυσκολίες, κάτι που οι δυτικοί τώρα αρχίζουν να κατανοούν. Πριν χρόνια δεν υπήρχε καμία περίπτωση να το κάνουν με το ρέικι...

Δεν θεωρώ κάποιον λαό πιο πνευματικό από τον άλλον. Απλά οι δυτικοί συνήθισαν να μετράνε αλλιώς τις αξίες του Ανθρώπου και αυτό σχολιάσαμε.
Κανείς δεν είπε κάτι για το ρέικι...Αλλά το ότι κάποιος μπορεί να το θεωρεί τεχνική θεραπείας, και κάποιος άλλος να το κάνει Τέχνη, δεν αμφισβητείται από κανέναν, νομίζω...
Καμία σχέση με θρησκεία όλο τούτο...Πως σου ήρθε ότι προάγουμε τον Βουδισμό?

Ο Άνθρωπος δεν γεννήθηκε θρησκευόμενος, έγινε...Οι ασθένειες του ανθρώπου έχουν πολλά "πλοκάμια", αν καθίσεις να σκεφτείς ποιός είναι ο Άνθρωπος και πως έγινε...

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”