Η αλήθεια μου για το ρέικι

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Spiros# »

Vaso έγραψε: Έλα βρε Σπύρο μου μην ταράζεσαι...Μιλάμε για τις παραδόσεις μόνο, όχι για την ουσία...Ίσως σε κάποιους χρειάζονται, όπως και η γενεαλογία.
Ταράζομαι γιατί όπως ανέφερες παρακάτω, οι δυτικοί πλέον έχουν αρχίσει να "ψαχνονται" προς την πνευματική θεραπεια, αυτογνωσία κλπ. Γιατί λοιπόν αυτός ο σύλλογος να είναι ακόμα κλειστός σε δυτικούς?
Vaso έγραψε: Το πρώτο ρέικι που πήρα λεγόταν "Ουσούι Σικι Ρέικι" και το δεύτερο λεγόταν "Ουσούι ρέικι ρυόχο"...
Το πρώτο έμαθα ότι ήταν κατά παράδοση Χαγιάσι και το δεύτερο κατά παράδοση Ουσούι...
Χεχε! Μόλις κοίταξα τα πιστοποιητικά μου του 1ου και 2ου βαθμού. Γράφουν "Usui SHIKI Ryoho". Δεν τους έδωσα ποτέ σημασία. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάνω Reiki...
Vaso έγραψε: Στον πρώτο τρόπο γινόταν στον 1ο βαθμό μία μύηση, στον δεύτερο, 4 μυήσεις όπως κάνει και η Reiki Alliance.
Πάντως γκουγκλαρισα το "Reiki Alliance" και όσα είδα λέγανε "SHIKI"

Η απορία μου όμως είναι η εξής: Γιατί ο Χαγιάσι παράλλαξε τη διαδικασία των συντονισμών? Γιατί δεν ήρθε τότε στη δύση το Usui Reiki Ryoho? Δεν ήρθε γιατί δεν είχε δώσει έγκριση ο Ουσούι? Αυτό είναι?
Vaso έγραψε: Αλλά το ότι κάποιος μπορεί να το θεωρεί τεχνική θεραπείας, και κάποιος άλλος να το κάνει Τέχνη, δεν αμφισβητείται από κανέναν, νομίζω...
Όλες οι Τέχνες έχουν τεχνικές. Η μουσική είναι τέχνη και σε κάθε όργανο υπάρχουν τεχνικές εξάσκησης για να μάθεις πιο "ευκολα" το όργανο, για να μπορέσεις να το μελετήσεις και μετά να ακολουθήσεις το στυλ που σου αρεσει. Παρομοίως κ στη ζωγραφική, στις πολεμικές τέχνες κοκ.
Vaso έγραψε: Καμία σχέση με θρησκεία όλο τούτο...Πως σου ήρθε ότι προάγουμε τον Βουδισμό?
Δεν αναφερόμουν στο φόρουμ. Αναφερόμουν στο σύλλογο που είχε κλειστες τις πόρτες τους στους δυτικούς λόγω της θρησκείας τους.
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν αναφερόμουν στο φόρουμ. Αναφερόμουν στο σύλλογο που είχε κλειστες τις πόρτες τους στους δυτικούς λόγω της θρησκείας τους.
Σπύρο μου, δυστυχώς ο Σύνδεσμος Usui Reiki Ryoho Gaggai, δεν είναι κλειστός μόνο στους δυτικούς. από΄ότι πληροφορηθήκαμε από τον Αrjava, ήταν (δεν ξέρω αν είναι ακόμα) κλειστόσ και στους Ιάπωνες. Δεν ξέρω τους λόγους και ούτε με ενδιαφέρει.
Για μένα η Ενέργεια είναι Ενέργεια και τα άλλα με αφήνουν αδιάφορη...
Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν με το ρέικι, αλλάζουν γιατί το Θέλουν...

Όσο για την Τέχη και την τεχνική, κάτι άλλο ήθελα να πω, αλλά ίσως να μην με κατάλαβες και λογικό το βρίσκω.

γιατί και ο ζωγράφος μαθαίνει μέσω τεχνικής να ζωγραφίζει, αλλά είναι στο χέρι του να ξεσηκώνει απομιμήσεις ή να εμπνέεται από μέσα του, με την Τέχνη του.

έτσι είναι και η Ζωή...κάποιος την βιώνει μέσω τεχνικών και κάποιος την βιώνει μέσω Τέχνης...Όλοι ζούνε όμως...Η διαφορά είναι πάντα μέσα μας και τότε διαφοροποιείται και το έξω μας.


>:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Spiros# »

Vaso έγραψε: Σπύρο μου, δυστυχώς ο Σύνδεσμος Usui Reiki Ryoho Gaggai, δεν είναι κλειστός μόνο στους δυτικούς. από΄ότι πληροφορηθήκαμε από τον Αrjava, ήταν (δεν ξέρω αν είναι ακόμα) κλειστόσ και στους Ιάπωνες.
Ακόμα χειρότερα. Μου δινει την εντυπωση ενός κλειστού ελιτιστικού "κυκλώματος" στο οποίο πρόσβαση προφανώς έχουν ανθρωποι με συγκεκριμενες (οικογενειακες) γεννεαλογίες. Σαν την κυβερνηση ενα πράμα που βλέπεις ανα τα χρόνια τα παιδια των παλαιων αρχηγων.
Vaso έγραψε: Για μένα η Ενέργεια είναι Ενέργεια και τα άλλα με αφήνουν αδιάφορη...
Οι άνθρωποι δεν αλλάζουν με το ρέικι, αλλάζουν γιατί το Θέλουν...
:cheers: :cheers: :cheers:
Vaso έγραψε: ο ζωγράφος μαθαίνει μέσω τεχνικής να ζωγραφίζει, αλλά είναι στο χέρι του να ξεσηκώνει απομιμήσεις ή να εμπνέεται από μέσα του, με την Τέχνη του.
Σιγουρα, αλλά και ως ερασιτεχνης μουσικός, να σου πω πως σε καμία μπάντα/ορχηστρα κλπ δεν της ανήκει η μουσική της. Στις τέχνες ΟΛΟΙ κλέβουμε, και αυτό το κλέψιμο είναι οι επιροές μας. Είναι αυτο που θα ακουσεις μια μπαντα και θα μου πεις "αυτοι μου θυμίζουν τους Deep Purple". Αυτο είναι "κλέψιμο" κ δεν είναι "κακό". Το κακό στην τέχνη είναι να αντιγράφεις. Δηλαδή να παιρνει κάτι που είναι αλλουνου και να το παρουσιάζεις για δικό σου, όπως κάνανε οι Led Zeppelin για παραδειγμα με πάρα πολλές επιτυχίες τους.
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

Σπύρο εσύ αναφέρεσαι στο πρακτικό κομμάτι της Τέχνης και εγώ αναφέρομαι στον Άνθρωπο που την εφαρμόζει μέσα στην Ζωή του.

Νιώθω την κάθε μορφή Τέχνης να εμπνέεται από μέσα και είναι αυτή η αυθεντικότητα που σε κάνει να γνωρίζεις τις επιδράσεις και την Πηγή που σε εμπνέει, χωρίς να την αντιγράφεις απαραίτητα.
Είτε είναι μουσική, είτε είναι ζωγραφική, είτε είναι το οτιδήποτε..Με το "Τέχνη" δεν αναφέρομαι σε κάτι συγκεκριμένο, αλλά σε κάτι αυθεντικό, που συμβαίνει στην Ψυχή σου.

Ένας ζωγράφος μπορεί να ζωγραφίσει ακριβώς όπως και ο Βαν Γκογκ άλλωστε , ή μπορεί απλά να εμπνευστεί από αυτόν.
το ίδιο μπορεί να κάνει και κάποιος που μεταδίδει το ρέικι...
Για εμένα η Τέχνη δεν είναι συγκεκριμένη...Έτσι το εννοούσα!

Είσαι μουσικός? :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Spiros#
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 20 Αύγ 2013 10:30 am

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Spiros# »

Vaso έγραψε: Ένας ζωγράφος μπορεί να ζωγραφίσει ακριβώς όπως και ο Βαν Γκογκ άλλωστε , ή μπορεί απλά να εμπνευστεί από αυτόν.
το ίδιο μπορεί να κάνει και κάποιος που μεταδίδει το ρέικι...
Για εμένα η Τέχνη δεν είναι συγκεκριμένη...Έτσι το εννοούσα!
:sunny:
Vaso έγραψε: Είσαι μουσικός? :)
Ναί! Η μουσική είναι το ρέικι μου :violin:
Δεν είμαστε ανθρώπινα όντα που βιώνουν μια πνευματική εμπειρία. Είμαστε πνευματικά όντα που βιώνουν μια ανθρώπινη εμπειρία.

Pierre Teilhard de Chardin
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

όμορφα :) >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

8-> 8->

>:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Μάνος »

Vaso έγραψε:Ο θεός πάντα "κλείνει" το μάτι του...Το θέμα είναι να μην νομίσουμε ότι έχει τικ!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Συμφωνώ Βάσω μου! Και το μάτι του μας κλείνει και χιούμορ έχει!!!

Ερώτηση: Που μπορώ να μάθω τι είναι το ρέικι, πότε πέρνεις μυήσεις και πως, τι είναι οι βαθμοί του ρέικι, που μας βοηθάει, που χρησιμεύουν οι αρχές του ρεικι, αν καθε αρχή αντιστοιχεί σε ένα τσάκρα μας, κλπ. κλπ...;

Φεύγω από αυτή την ενότητα γιατί βρήκα πολλές δυσκολίες στην κατανόηση!!! Θα επανέρθω πάλι μόλις είμαι έτοιμος!
>:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Μπες εδώ Μάνο μου να διαβάσεις! :x :x

http://www.reikicenter.gr/" onclick="window.open(this.href);return false;
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Μάνος »

Ευχαριστώ Δημητρούλα!
Θα το μελετήσω αύριο κι όλας!
>:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Γρηγοράκος
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2014 1:15 pm
Τοποθεσία: Καθ΄οδόν...!!!

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Γρηγοράκος »

Τελικά εδώ στη δύση έχουμε αφήσει τίποτα όρθιο ή όλα παραλλάσσονται όπως βολεύει τον καθένα?
Το πρώτο πράγμα που αμφισβήτησα ήταν η "θρησκεία μας"... (ανάθεμα κι αν αυτό το πράγμα μπορεί να ονομαστεί θρησκεία) και τελικά απ ότι φαίνεται είναι απάτη όλη η υπόθεση! Μας παρουσίαζαν τον Ιησού σαν κάτι άπιαστο! Σαν ένα θεό ο οποίος είχε μαγικές ικανότητες και που ποτέ δεν θα μπορέσουμε να γίνουμε σαν αυτόν διότι είναι ο υιός του θεού! Άρα εφόσον εγώ είμαι ο υιός του Βασίλη, μάλλον δεν έχω καμία πιθανότητα... και αυτό πρέπει να το πιστέψω και να ταυτιστώ με αυτό? Πως είναι δυνατόν?
Μας μιλάγανε για ένα θεό (η κλασσική φιγούρα του παππούλη που κατοικεί σε κάποιο σύννεφο και βλέπει τα πάντα) που αγαπάει τον άνθρωπο αλλά τον τιμωρεί σε κάθε ευκαιρία! Του βάζει ένα σωρό κανόνες και όρια αλλά τελικά δεν υπάρχει περιθώριο ζωής! Και πρέπει να πιστέψω ΚΑΙ σε αυτό?
Και τώρα μαθαίνω ότι ακόμα και το ρέικι υπέστη παραλλαγή...!!! Μα πως είναι δυνατόν να παραλλάσσει κάποιος κάτι το οποίο τον οδηγεί στην πνευματική πληρότητα? Μπορεί να ξέρω ελάχιστα για το ρέικι αλλά ποτέ δεν πίστεψα ότι πρόκειται για θεραπεία του σώματος!
Δεν ξέρω πως, αλλά αυτό το κείμενο με άγγιξε βαθύτατα, χωρίς να καταλαβαίνω απόλυτα όλα τα σημεία του! Κατάλαβα όμως ότι η αλήθεια μπορεί να μας φανερωθεί από κει που δεν το περιμένουμε, αρκεί οι δέκτες μας να είναι ανοιχτοί! Τίποτα δεν γίνεται άσκοπα και όλα μπορούν να μας διδάξουν κάτι! Κάθε κατάσταση που ζούμε μπορεί να είναι η ευκαιρία μας για μάθηση, η ευκαιρία μας για αλλαγές και εν τέλει η ευκαιρία μας να γίνουμε ακόμα πιο Ανθρώπινοι!
Όσα περισσότερα διαβάζω, τόσο περισσότερο μεγαλώνει η όρεξή μου για μάθηση και θεραπεία! Είναι πραγματικά απίστευτο το πόσες δυνατότητες έχουμε... και ακόμα δεν έχω μάθει τίποτα!!!

:x :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Vasoula »

η θρησκεία, Γρηγοράκο μου, ειναι ο δρόμος του όχλου...Προφανώς υπάρχει αυτή η ανάγκη ακόμα της μαζικής κατεύθυνσης, γιατί για να κατευθυνθείς εκεί που σου λέει η καρδιά σου, χρειάζεται να έχεις μεταβάλλει μέσα σου την μαζικότητα σε ενότητα και τον φόβο σε Αγάπη...

Σκέφτομαι ότι στην Δύση, η σωματική συνείδηση απασχόλησε πολύ περισσότερο τους ανθρώπους, απ' ότι η πνευματική συνείδηση, οπότε βρίσκω λογικές τις αιτίες που και το ρέικι πήρε αυτήν την κατεύθυνση

Η κύρια αιτία κάθε ασθένειας είναι οι εντυπώσεις στο νευρικό μας σύστημα...Το ρέικι βοηθά πολύ στο νευρικό σύστημα, αλλά δεν αρκεί για να μεταβάλλει ουσιαστικά τούτες τις εντυπώσεις, γιατί το νευρικό μας σύστημα συνδέεται περισσότερο με τα συναισθήματα και αυτά τις περισσότερες φορές μας υπερβαίνουν, από το επίπεδο που βρίσκονται...

Όμως η αυτογνωσία έχει επίπεδα, που για να τα ερευνήσεις χρειάζεσαι ένα χαλαρό νευρικό σύστημα κατ' αρχήν και ένα σώμα που δεν είναι εξαντλημένο από ενέργεια...

Ίσως ο εστιασμός του ρέικι στο σώμα, αποσκοπεί σ' αυτήν την σχέση των δυτικών με τον νου τους...Οι ανατολικοί γνωρίζουν τον τρόπο να διαλογιστούν, οι δυτικοί τώρα μαθαίνουν, παρ' όλο που ακόμα νομίζω ότι υπάρχει πάρα πολύ μεγάλη δυσκολία σ' αυτό, γιατί δεν βιώνεται σαν μια αληθινή μας ανάγκη, αλλά σαν μέσον θεραπείας και χάνει την ουσία του...
Ο ταραγμένος νους σαφώς εξαντλεί την ενέργεια από το σώμα και όχι μόνο...

Μπορώ σήμερα, να "δικαιολογήσω" αυτήν την στροφή του ρέικι στην Δύση, ως μέσον επανάκτησης της χαμένης/εξαντλημένης ενέργειας των ανθρώπων, σαν πρώτο βήμα επαφής με τον Εαυτό τους...

Κάθε βήμα έχει Σοφία, που αν την αφήσει κανείς να ξεδιπλωθεί, θα βρει την εσωτερικότητα που είναι εντελώς χαμένη στην Δύση...όπως και εντελώς παραπλανημένη στην Ανατολη...

Νομίζω όμως ότι οι άνθρωποι βαριούνται πολύ εύκολα να ασχοληθούν με τον Εαυτό τους, όσο η ενασχόληση τους με τους άλλους τους γεμίζει με εντυπώσεις...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από ARTYADIS »

ποτέ δεν θα μπορέσουμε να γίνουμε σαν αυτόν διότι είναι ο υιός του θεού! Άρα εφόσον εγώ είμαι ο υιός του Βασίλη, μάλλον δεν έχω καμία πιθανότητα...
=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βασούλα μου! @};- >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Η αλήθεια μου για το ρέικι

Δημοσίευση από Ταρούλα »

@};- @};- @};-
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”