Συναντησεις για Ρεικι απο κοντα Νο.2

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Συναντησεις για Ρεικι απο κοντα Νο.2

Δημοσίευση από Nick »

Παιδια, ξερω οτι ισως σας εχω πρηξει με αυτο το θεμα αλλα θα ηθελα να το προσπαθησουμε ακομη πιο πολυ.

Τωρα που το θυμηθηκα κιολας, Βασω και οι υπολοιποι, οταν εχετε την επομενη φορα συναντιση απο κοντα φωναχτε με και μενα για να σας γνωρισω και να το συζητισουμε και απο κοντα αυτο το θεμα.

Εχω ξανα πει οτι το ιντερνετ καλο ειναι σαν συμπληρωματικο μεσο επικοινωνιας κατα την γνωμη μου. Κανει δυνατο την επικοινωνια απο αποσταση πολυ ευκολη.

Αλλα μην μας 'τεμπελιαζει' αυτο.
Η επαφη ειναι πολυ συμαντικο για τον ανθρωπο και για το ρεικι.
Μην μετατρεψουμε το ρεικι που ειναι τοσο ζωντανο σε κατι που μας βολευη να κανουμε απο αποσταση μονο.

Το να κανουμε ομαδα απο κοντα, να βρισκονται ατομα και να μοιραζονται εμπειριες και διαφορα ειναι διαφορετικο απο οτι κανουμε εδω. Και ειναι πολυ πολυτιμο κατα την ταπεινη μου γνωμη.

Βεβαια, ειναι και ατομα που ειναι μακρια και για αυτους αυτος ο τροπος εποικινωνιας ειναι καλος, και θελωντας και μη θα πρεπει να το χρησιμοποισουν.
Αλλα και για εμας που ημαστε καπος κοντα, ας κανουμε και το ρεικακι ψηλα στις προτερεοτιτες μας και να κανουμε κατι 'παραπανω'.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Nick θα σε παρακαλέσω να μην ανοιγεις ίδια θέματα ...

Στις συναντήσεις όλοι ειναι ευπρόσδεκτοι.. απλά όταν δεις ανακοίνωση για συνάντηση πες και εσυ αν μπορείς και ζήτα οδηγίες για το μέρος της συνάντησης...


Οσο για τις συναντήσεις ανταλλαγής Reiki είναι δυσκολο να βρεθεί κοινή ωρα ελεύθερη αλλα αυτό πρέπει να το κανονίσεις εσύ με μέλη που ίσως να μπορουνε.. αλλα απο ότι είδα και στο άλλο θεμα που είχαμε ανοίξει παλιότερα... ο μόνος που είχε ανταποκρίθει απο την περιοχή της αθήνας ήταν ο deodonus (Θοδωρής)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αχ βρε Νick μου δεν μας έχεις πρήξει...
Αναγνωρίζω την ανάγκη σου να επικοινωνήσεις μέσα από το ρέικι και την αγάπη σου για την ανταλλαγή εμπειριών.
Είναι σκληρό (το ξέρω καλά) να μην μπορείς να βρεις στο περιβάλλον σου ανθρωπους της ίδιας σκέψης και κατεύθυνσης για να επικοινωνήσεις σε βαθύτερο επιπεδο...

Τα συναισθήματα "μοναξιάς" τα αναγνωρίζω και κυρίως τα σέβομαι...

Σίγουρα το ιντερνετ δεν είναι η καλύτερη διαδρομή για την επικοινωνία, γιατί όπως βλέπεις γίνονται παρανοήσεις που πολλές φορές φτάνουν στην παρεξήγηση...

΄Ομως είναι ένας μικρός χώρος που μπορεις να βρεθείς με μερικους συνανθρώπους σου και να μοιραστείς (μέχρι του σημείου που αντέχεις) διάφορες εμπειρίες...

Οι διαπροσωπικές σχέσεις είναι ουσιαστικές και τίποτα δεν τις αντικαθιστά...Είναι αυτό που σου είπα "αλλιώς επικοινωνεις, κοιτάζοντας τον άλλον στα μάτια..."

΄Ομως οι προτεραιότητες των ανθρώπων είναι διαφορετικές.
Για μένα, πχ., είναι προτεραιότητα η προσωπική υποστήριξη και δεν έχω χρόνο για ομαδικές ανταλλαγές.
Οι συναντήσεις μας, δεν έχουν να κάνουν με το ρέικι απαραίτητα.
Είναι συναντήσεις "παιχνιδιού" περισσότερο θα έλεγα και σ' αυτές είναι ευπρόσδεκτος κάθε ένας που έρχεται χωρις προσδοκίες...

Φυσικά και ανακοινώνονται δημόσια, οπότε δεν έχεις παρά να παρακολουθείς αυτήν την ενότητα και να συμμετάσχεις...
Για κάθε νέα επαφή εμείς χαιρόμαστε διπλά...
Αν όμως σ' ενδιαφέρει μια τέτοια συνάντηση...
Γιατί δεν γίνονται για το ρέικι, αλλά για την επικοινωνία!
Δεν βάζουμε στόχους στις συναντήσεις μας, όπως βγει...
Γιατί ρέικι είμαστε πάντα, ακόμα και όταν καπνίζουμε τον ναργιλέ μας...

Τώρα για τις ομαδικές ανταλλαγές, στο ειχα πει από την αρχή...Δύσκολα βρίσκεται χρόνος που να μπορούν όλοι...
Το βλέπω από μένα...΄Ομως καλά κάνεις και επικοινωνεις την ανάγκη σου...Για να δούμε! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Τώρα για τις ομαδικές ανταλλαγές, στο ειχα πει από την αρχή...Δύσκολα βρίσκεται χρόνος που να μπορούν όλοι...
Το βλέπω από μένα...΄Ομως καλά κάνεις και επικοινωνεις την ανάγκη σου...Για να δούμε! Wink


ευχαριστω ρε Βασω. να σε καλα, που καταλαβαινεις την αξια του ρεικι και τις επαφης απο κοντα.

Το εχω επισιμανει πολλες φορες αυτο, οτι το ιντερνετ πολλες φορες μας δινει την αφορμη να τεμπελιαζουμε.
Το φορουμ ειναι θαυμασιο και καλο μεσο για να μπορουμε να υπερβουμε μακρινες αποστασεις. Αλλα απο οτι φαινεται ο κοσμος δεν θελει να βαλει την προτεριοτιτα που χρειαζεται για τον εαυτο του. Δεν θελω να κατακρινω κανεναν αλλα θα ηθελα παρα πολυ να μου μεταφερουν και οι αλλοι τα συναισθηματα τους για αυτο το θεμα. Που νομιζω οτι ειναι παρα πολυ σημαντικο.

Παντα ο χρονος θα ειναι 'λιγος' για παρα πολλα πραγματα στην ζωη μας. Ολα ειναι θεμα 'προτεριοτιτων' και τιποτε αλλο. Για μερικους ειναι οντος θεμα. Αλλα ολα γινονται αμα το θες.
Οντος υπαρχει 'αλλη' επαφη και 'βαθος' απο κοντα, και αυτο ειναι πανεμορφο. Φτανει να δινουμε λιγο χρονο για τον εαυτο μας.

Εγω θα συνεχιζω να το επισημαίνω μιας και πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο.
Χωρις να θελω να 'κινδινολογο' , το ιντερνετ ειναι καλος συμαχος μεχρι ενος σημειου, αλλα κοντευουμε πολλοι να το κανουμε ακομη και αντικαταστατο του ερωτα! λολ οπου θα πιστευε κανεις οτι η ανθρωπινη επαφη ειναι οτι πιο σημαντικο!

φιλια :wink:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ακομη και αντικαταστατο του ερωτα
αχ Nick μου, ούτε καν γι' αυτό δεν κάνει...

Ξέρεις τι είναι να κρατιέσαι από το χέρι με τις φυσικές σου διαστάσεις?
Καλή η ένωση στο αιθερικό επιπεδο, αλλά θα σου πω προσωπικά, ότι η αίσθηση του "είμαι τώρα μαζί σου", αποκτά άλλη διάσταση με την σωματική επαφή...
Και αυτή τίποτα δεν μπορεί να την αντικαταστήσει, παρά μόνο η αδιαφορία.

΄Ομως πραγματικά είναι θέμα προτεραιοτήτων Nick μου, τουλάχιστον για μένα...Γιατί μέσα στον χρόνο μου πρέπει να χωρέσω την εργασία μου, τα σεμινάρια, την μεμονωμένη υποστήριξη ανθρώπων που το χρειάζονται, και φυσικά τον εαυτό μου...Η εργασία μου προς τα μέσα δεν τελειώνει ποτέ...
Και όπως εγώ, έτσι κι άλλοι...Γι' αυτό δεν μιλάω, παρα σέβομαι απόλυτα τις προτεραιότητες του καθενός μας.

Ευχομαι να βρεις ανταπόκριση σ' αυτόν τον τομέα, με όλη μου την αγάπη. :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Ευχομαι να βρεις ανταπόκριση σ' αυτόν τον τομέα, με όλη μου την αγάπη. Smile
Αχ η αγαπη ειναι τα παντα!

Παντως ρε Βασω αν συνεχιζω να εχω τετια ανταποκριση που εχω μεχρι στιγμης τοτε στο μελλον οταν κανω τετοιες ανακοινωσεις θα τις κανω μεσω πμ μαζι σου μονο! λολ!!!!! :lol:


τελος παντον...........
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Ν'ικο μου αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σου για προσωπική επαφή....και εγώ κ'αποιες στιγμές δυσανασχετώ γιατί δεν μένω Αθήνα και δεν μπορώ να αρκεστώ στο forum!Οταν θα κατέβω γαι συνάντηση forum κανίνισε να έρθεις να τα πούμε και απο κοντά!!!!Απο ολότελα.......!!! :D :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

ANGELS ON EARTH έγραψε:Ν'ικο μου αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σου για προσωπική επαφή....και εγώ κ'αποιες στιγμές δυσανασχετώ γιατί δεν μένω Αθήνα και δεν μπορώ να αρκεστώ στο forum!Οταν θα κατέβω γαι συνάντηση forum κανίνισε να έρθεις να τα πούμε και απο κοντά!!!!Απο ολότελα.......!!! :D :wink:
Μερικες φορες το forum ενδεικνυται λογω... της αποστασης που προσφερει ! :wink:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Σωστό και αυτό!Αλλά δεν θα έπρεπε να προβληματιστούμε(και για μενα το λέω) εαν συστηματικά πιάνουμε τον εαυτό μας να επιδιώκει τέτιου είδους επαφή???Μιλάω για τη δυσκολία που έχουμε πολλοί να εκφραζόμαστε συναισθηματικά έχοντας τον άλλο απέναντί μας!Και να σας πω και κάτι άλλο που θέλω να καταθέσω εδώ και καιρό και περίμενα την κατάλληλη ευκαιρία???Πολλούς απο εσας που συνάντησα απο κοντά σε φορουμοσυνάντηση μου δώσατε την εντύπωση ότι είστε πολύ εσωστρεφείς χαρακτήρες συγκριτικά με το τι φαίνεται μέσω φόρουμ και φυσικά δε βγάζω την ουρά μου απέξω!!! :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Ν'ικο μου αντιλαμβάνομαι την ανάγκη σου για προσωπική επαφή....και εγώ κ'αποιες στιγμές δυσανασχετώ γιατί δεν μένω Αθήνα και δεν μπορώ να αρκεστώ στο forum!Οταν θα κατέβω γαι συνάντηση forum κανίνισε να έρθεις να τα πούμε και απο κοντά!!!!Απο ολότελα.......!!! Very Happy Wink
θα χαρω παρα παρα πολυ να σας δω και γω απο κοντα!

Angels, απο τον εαυτο μου πρωτα σαν εμπειρια και μετα απο τους αλλους εχω δει μια ταση να 'κρυβεται' πολυς κοσμος απο το ιντερνετ. Προς θεου δεν θελω να το χαρακτηρισω 'κακο' η κατι με παρομια εννοια.
Απλα προσεξε ποσο μας αποροφα καθε μερα, και ποσες φορες 'ξεχνιομαστε' και ξοδευουμε ωρες ατελιωτες μπροστα στην οθονη.

Το κομπιουτερ, μας παιρνει ποιο πολυ ενεργεια απο οτι μας δινει. Πολλες φορες οταν συναντιεσε με κοσμο που περνας καλα, σου δινει πολυ περισσοτερη ενεργεια απο οτι σου παιρνει.
Ειναι μια απλη παρατηριση μου στον εαυτο μου, που ολο και περισσοτερο προσπαθω να καλυτερευσο.
Ποσες φορες εχω δει τον εαυτο μου να 'χανεται' σε ενα virtual κοσμο για ωρες και μετα οταν σηκωνωμαι ειμαι χαμενος στο διαστημα.

Περαν απο ολα αυτα, το ρεικι για μενα ειναι κατι πολυ ζωντανο, και το ιντερνετ του στερη παρα πολλα. Εδω μεσα απο την επικοινονια και χανονται τοσα πολλα.
Η εμπηρεια μου σε ομαδα ρεικι απο κοντα ειναι υπεροχη, και θα ηθελα παρα πολυ να το μοιραστουμε αυτο. Να μαθουμε ο ενας απο τον αλλον. Καθε φορα που εφεφγα απο 'συναντιση ρεικι' ημασταν στον 7ο ουρανο. Η τουλαχιστον περναγαμε καθαρισμο. Αλλα ειχαμε και 'υποστηριξη' σε αυτο, οταν ο ενας ηταν κοντα στον αλλον.
Οταν ερχοταν καποιος με μεγαλο προβλημα που προεκυψε κατα την βδομαδα ολοι βοηθουσαμε τον ανθρωπο αυτο. Και αλλες φορες απλα καναμε φοβερα πραγματα μαζι με την ενεργεια.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εσωστρεφείς;;;;;;;

χμμμμ....

μπα ίσως επειδή ήταν πολύς νέος κόσμος... μην τρομάξουν κι όλας.. γιατί συνηθως.. η τρέλα δεν πάει στα βουνα.. πάει στις συναντήσεις.... :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Συγκριτικά πάντα!Εσύ τι ανησυχείς????Μια χαρά είσουνα!!! :lol: :lol:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Dωρούλα μου άλλο εσωστρέφεια και άλλο φυσική συστολή...

Δεν είδα ούτε έναν στις συναντήσεις μας που ήταν εσωστρεφής...Να ξέρεις ότι αυτό αντιμετωπίζεται ως "ασθένεια" και ο ενδιαφερόμενος το ξέρει, ώστε δεν θα ανοιχτεί να διακινδυνεύσει σε μια συνάντηση με πολλά άτομα που δεν γνωρίζει...

΄Ομως φυσική συστολή, ναι υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει...
μην ξεχνάς ότι οι συναντήσεις γινονται στο σπίτι μου, και αυτό από μόνο του αποτελεί "περιορισμό", μέχρι να με μάθουν κι εμένα και να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει "σπίτι μου"....!!! :D

στην δεύτερη ή τρίτη συνάντηση όμως αυτό ξεπερνιέται και γίνεται το "μπάχαλο" με την καλή έννοια...

Η Αννούλα, ο Νίκος, ο Δημήτρης, η Εμμανουέλα, ο Σπύρος, από τους πρώτους των συναντήσεων, και τους σταθερούς νιωθουνε τώρα σε κάθε συνάντηση σαν να βρίσκονται στο σπίτι τους...
Ο Σπύρος μάλιστα εκτελεί και χρέη "οικοδεσπότη" σε κάθε συνάντηση, γιατι ξέρει που είναι τα ποτήρια, τα πιάτα, τα κουτάλια, μέχρι και τα τασάκια...χαχαχα...

Εξοικείωση λοιπόν χρειαζόμαστε...!!!!

Γιατί αυτή φέρνει και την πιο ουσιαστική επικοινωνία...
Μπορώ να βεβαιώσω, πως ήμουν στην "συνομιλία" μου με τον Σκαπανέα αρχικά μέσα στο φόρουμ και πως είμαι τώρα, που πραγματικά νιώθω οικεια μαζί του, ακόμα και όταν "φαγωνόμαστε"... :) :) 8)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Bρε παιδια δεν ξερω τι λετε.........δηαλδή τι έγινε στην συνάντηση που δνε αντικατόπτριζε την αληθεια;Η που βοηθάει η αποσταση παραπάνω;
Μια φορά σας είδα........ευτυχως και ειμουν πτωμα απο την ταλαιπωρία την σωματική και την ψυχική.
Αλλά ένοιωσα απλά ότι δεν ειχα χρόνο.ΑΥτος μου ελλειψε.Ολους μα ολους τους ένοιωσα με τον ιδιο τρόπο οπως και απο μακριά.Με τον καθένα ξεχωριστα εζησα την ιδια κατασταση που ειχα πριν τον-την γνωρίσω.Μονο με τον Νικο επαθα σοκ κι αυτο του το εδειξα παλι με τον χαρακτηριστικό Καλλιοπιστικο τρόπο κι ενώ θεωρουσα ενα σεβάσμιο γέροντα μουρθε να τον ζουπηξω γιατι ειμαστε και με κεινον στην ιδια ομαδα και εχω μοιρασει πολλα πολλα μαζι του(στομαχια,πολους φοβους...)
Θαθελα να ειχα χρονο για τον Αντρέα που θεωρησα ότι θα εβλεπα αλλά δεν τα καταφερα ετσι οπως ηλθαν τα πραγματα.
Τα κοριτσια Ελλη Πέννη και Αλεξια ομολογώ ότι δεν τα ειδα,ειδα την Δωρουλα πολυ όντως γιατι ειμαστε στην ομαδα και μοιράζαμε πολλα,αλλα και νοιωθω πολυ κοντα της,την Βασω δεν την ειδα κι αλλες τοσες φορες να ερθω παλι το ιδιο θα βιώνω......και πιστεύω ότι, για μενα παντα μιλώ, καθε φορα έρχεσαι και πιο κοντα με τον καθένα όσο θες αλλα και όσο σου επιτρεπει.Δεν ειμαστε ίδιοι και δεν αντιδραμε ολοι με τον ίδιο τρόπο,αυτό όμως δεν σημαίνει τιποτα.
Επισης θεωρώ σημαντικο να πω ότι οι αύρες των ανθρωπων ακόμα κι αν δενμιλανε παλι ενώνονται άσχετα αν δεν γίνεται ορατό.
Τις μικρουλες του φορουμ δεν τις εισα καθολου γιατι μαλλον ενοιωθα ότι μας χωριζε η ηλικία(δικο μου κόλλημα).
Τωρα αν με ρωτείστε γιατι σας τα λεω ολα αυτα δεν ξερω αλλα...σαμπως πρωτη φορά εινα :roll:
Α ζαλιστηκα κι απο τον καπνό ομολογώ είχα γίνει σαν να ειχα πιει!Α και αγωνιουσα παιδια πως θα βρω ταξι να παω στην Πεντελη(ειχα μεσα μου ενα φοβο ως επαρχιώτισσα γμτ)
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

την Βασω δεν την ειδα κι αλλες τοσες φορες να ερθω παλι το ιδιο θα βιώνω......
:shock: :shock:

γιατί σφαιρούλα μου? :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”