ΡΕΙΚΙ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μαλλον η αλλαγη ειχε αρχισει , χωρις να το συνηδητοπoιω .
ενος εσωτερικου αγνωστου πλουτου , πρεπει να στρωθεις σε μια επιμονη και υπομονετικη δουλεια πανω στον εαυτο σου ....
Morgan υπέροχη η εμπειρία σου...
Σ' ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας..


΄Ομως...

Τίποτα δεν "αλλάζει"...

Μόνο η συνείδηση αλλάζει, κι αυτό το γνωρίζουμε...Ερήμην μας δεν γίνονται οι αλλαγές!

Η συνειδητότητα περιέχει ότι ο ορθολογικός νους δεν αποδέχεται...
Και χωρίς την άμεση εμπειρία, οι καταστάσεις γίνονται πεποίθηση...

΄Ομως η πεποίθηση, δεν είναι και αλήθεια ε?

Η θετική σκέψη είναι μια "βίαια" εντολη του νου...να κρύψει στο υποσυνείδητο ότι δεν του αρέσει...
Αυτό δεν σημαινει όμως διεύρυνση...

΄Οτι "κρύβεται" στο υποσυνειδητο, με την πεποίθηση ότι είναι "αρνητικό", φέρνει μεν ευεξια και χαρά...αλλά ως πότε?

Η εργασια μας εδώ στον φυσικό κοσμο, είναι να βιώσουμε και να ενσωματώσουμε τα πάντα...
Η εργασία με τον εαυτό μας, δεν είναι απλά για να διορθώσουμε τα ενοχλητικά συναισθήματα, αλλά για να τα ενσωματώσουμε, ώστε να αναγνωρίσουμε την θεότητα, περιέχοντας όλα!

Και μια ερώτηση για σένα...

Τι είναι το ρέικι για σένα?
Τι θα έλεγες για την επίτευξη της υγείας σου?

Πως θα έλεγες ότι μέσα από την ενέργεια έφερες την θεραπεία σου?
Τι άλλαξε στην συνείδησή σου?

Τι άλλαξε στην ζωή σου, πνευματικά και εσωτερικά?

Με μεγάλο ενδιαφέρον θα σε ακούσω

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Morgan
Για ενα "τετραγωνο" μυαλο σαν το δικο μου, η εμπειρια σου και ο τροπος που την παρουσιαζεις ειναι το λιγοτερο: απολαυστικη^2 8) :D :D :D :D
Άβαταρ μέλους
satya
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: 19 Μάιος 2007 7:22 pm

Δημοσίευση από satya »

Τι υπεροχη και συγκηνητικη εμπειρια...
Αυτα τα στρουμφακια ειναι πολυ γνωστα μου.. Η φασαρια του μυαλου μου...

εχω ερωτηση (τι πρωτοτυπο)... τι ειναι η Absentia που ανεφερες στο μερος Β'?
...soulsearching...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Συγνώμη Αdmi_niko νόμιζα όμως ότι ειμουν στη μουσική.
:roll: :oops:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Morgan
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 3:35 pm

Δημοσίευση από Morgan »

satya έγραψε:
εχω ερωτηση (τι πρωτοτυπο)... τι ειναι η Absentia που ανεφερες στο μερος Β'?


Ετσι μας εμαθε η δασκαλα μας πως λεγεται το ρεικι απο αποσταση (Hszsn) ( absent = απων )
Άβαταρ μέλους
Morgan
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 3:35 pm

Δημοσίευση από Morgan »

Βασο , καλησπερα .
Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου . Με ρωτησες τι ειναι το Ρεϊκι για μενα . Μου ειναι πιο ευκολο να σου απαντισω με μια εικονα παρα με χιλιες λεξεις . Ημουν σαν ναυαγος , ετοιμη να πνηγω , και εμφανηστηκε μια σανιδα μπροστα μου. Δεν ειχα μεγαλη εμπιστοσινη στην σανιδα αυτη , ομως ενα δυνατο κυμα την εφερε κοντα μου , και καταφερα να την πιασω . Και η σανιδα , η ισως , αυτο που ειδα σαν σανιδα , μεταμορφωθηκε σε κοτερο που με ταξιδευει στην απεραντοσυνη . Αφησα πισω μου τους φοβους , τα φραγματα , της απελπισιες , και γευομαι με ολο τον εαυτο μου το ταξιδι ... για μενα , και το τονιζω , για μενα , το Ρεικι ειναι αυτη η σανιδα-κοτερο .
Ομολογω πως δεν αναφερθηκα πολυ στην επιτευξη της υγειας μου , που ομως ηταν εντυπωσιακη ... απλα , η ψυχικη εξελιξη που εισεπραξα με το ρεικι με εντυπωσιαζει πολυ παραπανω , ισως επειδη δεν δεν την περιμενα .
Τι αλλαξε στην συνειδηση μου ; απλα ...αποκτησα συνειδηση , εννοω ... δεν ξερω , ας πω πως ανακαλυψα εσωτερικα ματια , εσωτερικα αυτια ... πως η αντιλυψη μου του " κοσμου " ειναι διαφορετικη .
δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο . Καμια λεξη δεν μπορει να μεταφραζει τον εσωτερικο κοσμο ... οι λεξεις ειναι ... λιγο προδοτες !

φιλακια ..καληνυχτα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D Σ' ευχαριστώ πολύ κι εγώ Morgan! Αλήθεια, δεν χρειάζεται να εξηγήσεις τίποτα παραπάνω...

εκτός, ίσως, από το ότι αντιλήφθηκες, ότι η σανίδα δεν ήταν το ρέικι, αλλά ΕΣΥ!!!

Σε φιλώ γλυκά :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Morgan έγραψε:Τι αλλαξε στην συνειδηση μου ; απλα ...αποκτησα συνειδηση , εννοω ... δεν ξερω , ας πω πως ανακαλυψα εσωτερικα ματια , εσωτερικα αυτια ... πως η αντιλυψη μου του " κοσμου " ειναι διαφορετικη .
δεν μπορω να σου πω τιποτα αλλο . Καμια λεξη δεν μπορει να μεταφραζει τον εσωτερικο κοσμο ... οι λεξεις ειναι ... λιγο προδοτες !
Θα προτιμουσα τον ορο αγγελιοφοροι του πνευματος ! :wink:
Γιατι χωρις αυτες δεν ειναι δυνατο να γινει γνωστο αυτο που βιωνουμε εσωτερικα.
Εσυ βεβαια εννοεις οτι δεν μπορουν να μας μεταφερουν ακριβως το εσωτερικο βιωμα, αλλά περναει μια αντιληψη οτι καλυτερα να μη μιλας γιατι αποκαλυπτεις τα εσωτερικα σου κεκτημενα, δινοντας "βορά" στον οποιοδηποτε τον εσωτερικο σου θησαυρο.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

[
Θα προτιμουσα τον ορο αγγελιοφοροι του πνευματος ! :wink:
Γιατι χωρις αυτες δεν ειναι δυνατο να γινει γνωστο αυτο που βιωνουμε εσωτερικα.
Καμμιά φορά οι λέξεις φανερώνουν τη μιά μεριά της αλήθειας!!
Γιατί..απλά χρειάζεσαι ΑΛΛΕΣ λέξεις για να περιγράψεις την άλλη μεριά....
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Γλυκια μου Morgan σε ευχαριστω που μοιραστηκες την ιστορια σου,και εισαι ενα φωτεινο παραδειγμα για μας και μας δινεις δυναμη..
Εγω σε νιωθω και σε καταλαβαινω απολυτα και δεν χρειαζομαι περισσοτερες εξηγεισεις ....λιγο πολυ ολη σαν σανιδα το ανακαλυψαμε και ο καθενας μετα το μετατρεψαμε αλλος σε κοτερο αλλος σε αεροπλανο κτλ..Η ουσια ειναι οτι μας προχωραει στο μεγαλο μας ταξιδι οπως και να το βαπτισουμε το μεσο...
Σε ευχαριστω για την τοση αλληθεια και δυναμη που μπορεσες να μοιραστεις μαζι μας.... Καλη συνεχεια στο δρομο σου............και η υγεια σου να εισαι σιγουρη οτι θα ειναι πολυ καλη.......
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ΡΕΙΚΙ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

Δημοσίευση από Μάνος »

Όμορφο μοίρασμα... @};-


Βάσω έγραψε:Η εργασια μας εδώ στον φυσικό κοσμο, είναι να βιώσουμε και να ενσωματώσουμε τα πάντα...
Η εργασία με τον εαυτό μας, δεν είναι απλά για να διορθώσουμε τα ενοχλητικά συναισθήματα, αλλά για να τα ενσωματώσουμε, ώστε να αναγνωρίσουμε την θεότητα, περιέχοντας όλα!
:x :x :x

>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”