ρεικι και εξαρτιση

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Ετσι το "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω" έφερε μεγάλη ανατροπή στο συναίσθημα μου, γιατί το τι θα κάνω το αποφασίζω μόνο εγώ...
"Φοβάμαι αλλά θα τολμήσω"... ε;
...Κι ας τον φόβο να πάει περίπατο!
Δυσκολάκι μου φαίνεται, αλλά εννοείται πως θα το βρω και θα το επιτύχω!!! Που θα μου πάει...
Ευχαριστώ Βασούλα μου! :x :x :x
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Βικούλα »

@};- @};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Ellaki »

:x :x :x :x :x :x :x :x
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Ταρούλα »

:x :x :x
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Giotoula
Δημοσιεύσεις: 12289
Εγγραφή: 10 Φεβ 2010 2:40 am

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Giotoula »

Vasoula έγραψε: Η διαφορά είναι στην επιλογή...Στην πρώτη περίπτωση αναμετριέσαι και το πιθανότερο είναι να χάσεις, στην δεύτερη μπορείς να αλλάξεις την δράση, γιατί έχει μεγαλύτερη δύναμη το "εγώ κάνω αυτό, μα μπορώ να επιλέξω να κάνω κάτι άλλο"...
Ετσι το "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω" έφερε μεγάλη ανατροπή στο συναίσθημα μου, γιατί το τι θα κάνω το αποφασίζω μόνο εγώ...
@};- @};- @};-
"Πολέμα και Οραματίσου"...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ετσι το "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω" έφερε μεγάλη ανατροπή στο συναίσθημα μου, γιατί το τι θα κάνω το αποφασίζω μόνο εγώ...
:x @};-
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ετσι το "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω" έφερε μεγάλη ανατροπή στο συναίσθημα μου, γιατί το τι θα κάνω το αποφασίζω μόνο εγώ...
:x :x :x
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Vasoula έγραψε: ΄Ομως τον φόβο δεν μπορείς να τον πολεμήσεις...Δεν υπάρχει περίπτωση να βγεις νικητής από τέτοιον πόλεμο...δεν υπάρχει άλλο όπλο, εκτός από την αγάπη.

Ο φόβος είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού και δεν σε αφήνει να νιώσεις αγάπη για τίποτα, αν του το επιτρέψεις.
Vasoula έγραψε:Μωρέ Νιck μου, το ρέικι δεν σε προστατεύει από μόνο του...
Σε βοηθά να "χτίσεις" το ενεργειακό σου πεδίο δυνατά, για να προστατεύεις εσύ τον εαυτό σου...

Τίποτα δεν μας προστατεύει, αν εμείς θέλουμε να είμαστε αδύναμοι.

Τίποτα, κοινώς, δεν μας σώζει, αν εμείς δεν θέλουμε να σωθούμε...
Vasoula έγραψε: εννοώ, Μανούλη μου, πως είχα την αντίληψη (την συνειδητοποίηση) ότι δεν ήταν ο φόβος μου και εγώ, ήταν εγώ που φοβόμουν...
Η διαφορά είναι στην επιλογή...Στην πρώτη περίπτωση αναμετριέσαι και το πιθανότερο είναι να χάσεις, στην δεύτερη μπορείς να αλλάξεις την δράση, γιατί έχει μεγαλύτερη δύναμη το "εγώ κάνω αυτό, μα μπορώ να επιλέξω να κάνω κάτι άλλο"...
Ετσι το "φοβάμαι, αλλά θα τολμήσω" έφερε μεγάλη ανατροπή στο συναίσθημα μου, γιατί το τι θα κάνω το αποφασίζω μόνο εγώ...

>:d< >:d< >:d< >:d<
:x :x :x @};- @};- @};-
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Elen75
Δημοσιεύσεις: 2052
Εγγραφή: 25 Φεβ 2010 6:36 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Elen75 »

@};- @};- @};- @};-
"Αν θες να γνωρίσεις το Συμπαν, γνωρισε τον Εαυτο Σου"
Ινατος

Re: ρεικι και εξαρτιση

Δημοσίευση από Ινατος »

Nick έγραψε:Αυτες τις ημερες που ειχαμε γιορτες σκεφτικα πως χαλαρωσα και εβγαινα αρκετα με κοσμο και πως δεν εκανα σχεδον καθολου ρεικι.

απο τοτε που πηρα τον δευτερο βαθμο σχεδον κανω καθε μερα προστασια στον εαυτο μου.
Αυτο μας το εμαθε η 'τοτε' δασκαλα μας. Δηλαδη το πρωι να κανουμε μερικα συμβολα γυρω μας.

Σκεφτικα πως μπορει να γινει το ρεικι 'εξαρτιση' και 'συνηθεια' αντι κατι το συνηδητο.
Πολλες φορες εκανα την 'προστασια' γιατι φοβομουνα να μην παθω κατι. Που εχει πλακα, γιατι καπως παει εναντιον τον αρχων του ρεικι.

καμια φορα πρεπει να επαναεξετασουμε το πως και γιατι κανουμε ρεικι, νομιζω.
Τα πάντα μπορούν να γίνουν εμμονή.. Είναι θέμα του κάθε ανθρώπου να μην κάνει εμμονή τη συνήθεια του πιστεύω..

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”