Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<

Κανείς "από πάνω" δεν θα σου πει τι θα κάνεις. Αυτό είναι νόμος. Άλλωστε δεν τους ενδιαφέρει και τόσο εάν είσαι στην Αυστραλία ή στην Ελλάδα, πιστεύω... φτάνει να είσαι εκεί που είναι η καρδιά σου. :x Με αυτό, θέλω να πω πως εάν είσαι παρών στην ζωή σου και στην Αγάπη, όπου και να είσαι θα είσαι καλά. Εάν είσαι απών, όπου και να είσαι, θα τρώγεσαι... @};-

Η πνευματική εξέληξη είναι θέμα θέλησης! Ούτε σεμιναρίων, ούτε γνώσεων, ούτε τίποτα. Εάν το θές, θα βρεθεί και ο τρόπος, και η γνώση, και όλα. :x :x

Τώρα για το πρακτικό του θέματος... Έτσι όπως τα διάβασα, μπάχαλο μου φάνηκε και εκεί, να σου πω την αλήθεια... Δηλαδή, τραβάς που τραβάς το ζόρι, τι διαφορά έχει να το τραβάς εκεί ή εδώ; Βέβαια, σου μιλάει ένα άτομο που, ενώ είχα και τις προτάσεις/ευκαιρίες να πάει στο εξωτερικό, και ίσως και την θέληση αρχικά, παρέμεινα στην Ελλάδα, γιατί αγαπώ πολύ αυτόν τον τόπο και τους ανθρώπους του - οπότε δεν είμαι και ο πλέον "αντικειμενικός" κριτής σε αυτό. :D :D

Όσο για την απόσταση... δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό, αλλά σε αισθάνομαι πολύ πιο "κοντά" μου, από άλλα άτομα που είναι στην ίδια πόλη μαζί μου... ακόμα και από τον γείτονά μου, που λένε... @};- @};-

>:d< >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω Μάνο μου σε νιώθω, σε όλο σου τον προβληματισμό...
Αυτή η δυνατότητα που επέλεξες να πατήσεις στα δικά σου πόδια, είναι όμως και η πιο σημαντική για την πορεία της ωρίμανσής σου...

Να κάτσεις εκεί...Εκεί που είναι ξεβόλεμα, είναι και η πιο σωστή θέση...

Όσο για Ελλάδα ή Αυστραλία, μικρόκοσμος ο ένας, μικρόκοσμος και ο΄άλλος...Ο μακρόκοσμος είναι όμως παντού, όπου και να είσαι...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Alexandros »

Μάνο μην αγχώνεσαι…
Όλα θα έρθουν στην ώρα τους…
Έχεις πολύ θέληση και αυτό είναι ένα από τα πιο μεγάλα εφόδια… θα το χρειαστείς ακόμα περισσότερο αργότερα…
Να ξέρεις ότι όσο έχεις δίψα και στόχο θα βρίσκεσαι σε συνεχόμενη εξέλιξη… και άσχετα αν δεν το καταλαβαίνεις δεν είσαι ο ίδιος σήμερα με το Μάνο πριν μήνες…

Όλα αυτά που σε ενδιαφέρουν δεν έχουν να κάνουν με το φυσικό χώρο…
Οπότε…. τι εδώ… τι εκεί… όλα ένα είναι…
Συνέχισε και η Ζωή θα σου φέρνει ότι χρειάζεσαι… Το ότι βρίσκεσαι στην Αυστραλία ίσως είναι απαραίτητο μέρος τις εξέλιξης σου.
Να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά… παρατηρητικότητα φίλε μου Μάνο μα πάνω από όλα αυτοπαρατήρηση…

>:d< >:d< >:d<
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από eirini »

Συμφωνώ κι εγώ με του προλαλήσαντες και σου στέλνω μια ζεστή ζεστή αγκαλιά >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< ( με μεγάλη διάρκεια :)) )
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Μάνος »

Θοδωρής έγραψε:Με αυτό, θέλω να πω πως εάν είσαι παρών στην ζωή σου και στην Αγάπη, όπου και να είσαι θα είσαι καλά. Εάν είσαι απών, όπου και να είσαι, θα τρώγεσαι...
Θοδωρής έγραψε:Όσο για την απόσταση... δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό, αλλά σε αισθάνομαι πολύ πιο "κοντά" μου, από άλλα άτομα που είναι στην ίδια πόλη μαζί μου... ακόμα και από τον γείτονά μου, που λένε...
Θοδωράκο μου γλυκέ >:d< >:d< >:d<
Βάσω έγραψε:Αυτή η δυνατότητα που επέλεξες να πατήσεις στα δικά σου πόδια, είναι όμως και η πιο σημαντική για την πορεία της ωρίμανσής σου...
Να κάτσεις εκεί...Εκεί που είναι ξεβόλεμα, είναι και η πιο σωστή θέση...
Ξεβόλεμα δε θα πει τίποτα! Να γιατί αντιδράει ο καλοβολεμένος εαυτός μου!!! ...Έχεις δίκιο Βασούλα μου! Θα κάτσω, θα κάτσω όσο με πέρνει, θα τα εξαντλήσω τα περιθώρια όλα! :x :x :x
Αλέξανδρος έγραψε:Να ξέρεις ότι όσο έχεις δίψα και στόχο θα βρίσκεσαι σε συνεχόμενη εξέλιξη… και άσχετα αν δεν το καταλαβαίνεις δεν είσαι ο ίδιος σήμερα με το Μάνο πριν μήνες…
Αλέξανδρος έγραψε:Συνέχισε και η Ζωή θα σου φέρνει ότι χρειάζεσαι… Το ότι βρίσκεσαι στην Αυστραλία ίσως είναι απαραίτητο μέρος τις εξέλιξης σου.
Να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά… παρατηρητικότητα φίλε μου Μάνο μα πάνω από όλα αυτοπαρατήρηση…
Παρατηρώ Αλέξανδρε, όσο μπορώ παρατηρώ! Για την ακρίβεια αυτοπαρατηρώ! ...Πραγματικά όμως νιώθω ώρες ώρες πως κάνω μια τρύπα στο νερό. Θα ακολουθήσω όμως τη συμβουλή σου ώς πιο έμπειρος, σ' ευχαριστώ! >:d< >:d< >:d<
Ειρήνη έγραψε:σου στέλνω μια ζεστή ζεστή αγκαλιά >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< ( με μεγάλη διάρκεια :)) )
Έστω και διαδικτυακή Ειρήνάκι μου, την έχω πολύ μεγάλη ανάγκη!!! Σ' ευχαριστώ πολύ πολύ >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από AMALIA »

Μάνο μου σε νιώθω, σε όλο σου τον προβληματισμό...
Αυτή η δυνατότητα που επέλεξες να πατήσεις στα δικά σου πόδια, είναι όμως και η πιο σημαντική για την πορεία της ωρίμανσής σου...

Να κάτσεις εκεί...Εκεί που είναι ξεβόλεμα, είναι και η πιο σωστή θέση...
Αυτο η ωριμανση ερχεται μονο οταν πατησεις στα δικα σου ποδια... και αυτο που στην αρχη ξεβολευει αλλα μετα ειναι λυτρωτικο... @};-


Οσο για το εκει και το εδω απαντησαν τα παιδακια και αυτο που γραφει ο Αλεξανδρος θα συμφωνησω @};-


Μανο μου και απο εμενα μια μεγαλη... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Danielli »

Μάνο μου... όλα είναι όπως χρειαζεται να είναι για Σήμερα...
Αυτό που λέει η Βασούλα είναι πολύ σημαντικό...
Αυτή η δυνατότητα που επέλεξες να πατήσεις στα δικά σου πόδια, είναι όμως και η πιο σημαντική για την πορεία της ωρίμανσής σου...
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Μάνο μου πολλές αγκαλίτσες και απο μένα!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<

σε καταλαβαίνω κι εγώ έφυγα απο Αθήνα και ήρθα Θεσσαλονίκη και ήταν πολλές οι φορές που οι πρκλήσεις που αντιμετώπισα με έκαναν να σκεφτώ να πάρω τη βαλίτσα μου και να γυρίσω πίσω τρέχοντας, όμως αυτό που έχεις στα χέρια σου κάθε φορά είναι αυτό για το οποίο θα προκληθείς να είσαι ευγνώμων! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από elenaki »

Αυτο ακριβως που λεει η Βασουλα και τα παιδακια Μανο μου..στο ξεβολεμα συμβαινουν τα καλυτερα!
Φαντασου οτι εγω ειχα μετακομισει απο Ψυχικο στη Ν.σμυρνη και εξαφανιστηκαν ολοι μου οι φιλοι που ειχα τοτε..και ναι μεν στην αρχη ηταν ζορικο αλλα ηρθαν στη ζωη μου νεοι φιλοι και ολοι βρισκονται εδω μεσα!
Μετα υπηρξε μια αλυσιδα μετακομισεων αλλα και πολλων εμπειριων στη διαδρομη μου που με εκαναν να ευγνωμονω τη καθε στιγμη που περασα δυσκολα γιατι ο στοχος μου ηταν να σταθω στα ποδια μου και να αναλαβω την ευθυνη του εαυτου μου ολοκληρωτικα!
Θα συμφωνησω σ'αυτο που ειπε ο Θοδωρης.. @};- :x
Όσο για την απόσταση... δεν ξέρω πως θα ακουστεί αυτό, αλλά σε αισθάνομαι πολύ πιο "κοντά" μου, από άλλα άτομα που είναι στην ίδια πόλη μαζί μου... ακόμα και από τον γείτονά μου, που λένε...
Μεγαλη Αγκαλιτσα και απο μενα Μανο μας!!!! :x :x :x :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Fotinoula »

Μάνο.. σε νοιώθω πολύ @};- :x

όπου είσαι εσύ να εργάζεσαι με το μέσα σου να είναι μαζί σου η καρδιά σου και ο Εαυτός σου,
όσο για το ποιους νοιώθεις κοντά σου θα συμφωνήσω τόσο με τον Θοδωρή,
προσωπικά νοιώθω σαν είμαστε για καφέ κάθε ημέρα, είναι στιγμές που σε διαβάζω και σε ακούω
μέσα στα αυτιά μου παρόλο που ούτε την φυσική φωνή σου δεν έχω ακούσει

πολύ σε αγκαλιάζω >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

Μανο μου την νιωθω την αγωνια σου περασα και εγω απο κει.. και οπως και εσυ ετσι και εγω περιμενα και απαντηση απο "πανω" για να δω τι θα κανω..δεν επαιρνα αποφασεις και περιμενα κατευθυντηριες γραμμες αλλα καταλαβα μετα αυτο που λεει και ο Θοδωρακος κανεις δεν θα σου πει τι να κανεις.. ειναι δικη σου η επιλογη και δεν γινεται να την σπρωχνεις σε κανεναν αλλο ουτε στον "πανω" γιατι χρειαζεται να δεις και τις συνεπειες της δικιας σου επιλογης και να μαθεις μεσα απο αυτο.. οτι και αν κανεις θεωρω οτι ειναι δρομος εξελιξης τελικα απλα επιλεγεις απο πιο μονοπατι θα πας.. και σιγουρα το μονοπατι που σε ξεβολευει ειναι και το πιο δυσκολο αλλα τελικα και το πιο ομορφο και πιο γρηγορο για να δεις πραγματα για σενα οπως το βιωνω εγω τουλαχιστον.. ειναι μεγαλο δωρο το οτι βρισκεσαι εκει μονος με τον εαυτο σου και με ολες τις δυσκολιες που εχεις!! μεγαλη αγκαλια Μανο μας και εμας δεν μας χανεις εδω ειμαστε Μαζι :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μανούλη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< θα συμφωνήσω με τα ομορφα πράγματα που εγραψαν ολα τα παιδάκια για τις προκλήσεις που βιώνουμε @};- :x :x και με αυτό που ειπε η Φωτεινούλα
Fotini έγραψε:προσωπικά νοιώθω σαν είμαστε για καφέ κάθε ημέρα, είναι στιγμές που σε διαβάζω και σε ακούω
μέσα στα αυτιά μου παρόλο που ούτε την φυσική φωνή σου δεν έχω ακούσει
O:-) >:d< >:d<
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Μάνος »

Πόσο με συγκινήσατε ρε παιδάκια να ξέρατε!!!
Σας ευχαριστώ πολύ από καρδιάς για αυτή τη συμπαράσταση και τη στήριξη που εισπράτω από εσάς κάθε που τα πράγματα δυσκολεύουν! Είναι πολύ σημαντικό για μένα όλα αυτά τα οποία κάνετε χωρίς καν να με γνωρίζετε προσωπικά και να ξέρετε πως όχι μόνο νιώθω ευλογημένος αλλά τα εκτιμώ πολύ!!! Κυρίως όμως σας ευχαριστώ γιατί "κάνοντας παρέα" με εσάς, γίνομαι ολοένα και καλύτερος άνθρωπος! Στέκομαι στα πόδια μου με σεβασμό στις επιλογές μου και αρχίζω να εκτιμώ την ζωή μου, προσπαθώντας να τη βελτιώσω και να μου χαρίσω ένα καλύτερο μέλλον πιο φωτεινό, μεγαλύτερης ζωτικής σημασίας, γεμάτο όνειρα και αισιοδοξία και όλο αυτό χάρη ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ!
Οι αγκαλίτσες που μου στέλνετε κάθε φορά μου δίνουν κουράγιο και δύναμη να συνεχίσω... Μόνο να ξέρατε τι καλό μου έχετε κάνει και ακόμα είμαι στην αρχή...!!! Έχω μπροστά μου δρόμο ακόμα, δύσκολο φαντάζομαι, αλλά αν έχω στο πλευρό μου εσάς και αρχ΄σιω να με επιστεύομαι δεν θα έχω τίποτα να φοβηθώ!!!!

Συγκίνηση και δάκρυα χαράς - ανακούφησης! Αυτό... >:d< >:d< >:d<
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
O:-) O:-) O:-)
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Vasoula »

γλυκούλη μου :* >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ωρα για ρεικι, ηρεμια, και αυτογνωσια

Δημοσίευση από Fotinoula »

:cry: @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”