Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και έχεις απόλυτο δίκιο!!!!!

Η διδασκαλία του ρέικι είναι ΧΩΡΙΣ ΑΓΓΕΛΟΥΣ...

΄Ομως κατά τον διαλογισμό, μπορεί ο καθένας να ΄"βλέπει" και να "νιώθει" ότι τον βοηθά...Αυτήν την ελευθερία την έχουν όλοι οι άνθρωποι.΄
Το ίδιο και όταν κάνουν ρέικι...Και αυτό μόνο ήθελα να επισημάνω.

Η διδασκαλία του ρέικι είναι ευθύνη του κάθε εκπαιδευτή, ισόποση με του κάθε ανθρώπου που θέλει το ρέικι.

Αν δεν σου κάνει η διδασκαλία αυτή, πας παρακάτω σε άλλον. Η ευθύνη είναι του καθενός μας για το τι θέλει να μάθει ε?

Υπάρχει πλέον αρκετή ενημέρωση, για να κρίνει κανείς τι θέλει και να πάρει και την ευθύνη αυτού του "τι"...Και έχει και επιλογές...
Γιατί ειναι δικαίωμά του να αναζητά αυτό που τον εκφράζει.

Δεν μπορώ να θεωρήσω μονομερή ευθύνη του εκπαιδευτή γι' αυτά που διδάσκει...Θεωρώ εξίσου σημαντική την ευθύνη του καθενός μας γι' αυτά που θέλει να διδαχτεί...ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Δεν μπορώ να θεωρήσω μονομερή ευθύνη του εκπαιδευτή γι' αυτά που διδάσκει...Θεωρώ εξίσου σημαντική την ευθύνη του καθενός μας γι' αυτά που θέλει να διδαχτεί...ε?
etsi einai ! exeis dikio!
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

kseris, eimouna se fasi me palio group, pou ola ksekinisane poli omorfa. Pira to reiki 1 meta to 2 kai meta apo kairo to 3.

Meta apo kairo pira 'xriso reiki' , ekana kai SRT kai ipa ston eafto mou, " Afou den exo mathi kala kala na kano ena poli kalo scanning se astheni, ti kano?"
Emena prosopika den me endieferan ta 'alla'. Eithela kai akomi prospatho na doulepso tis Usui reiki texnikes.
Entaksi dikeoma tou kathenos na kani oti nomizi. Apla den to ithela gia ton eafto mou.

E lipon, an sou po oti meta apomakrinomouna apo tin omada tha me pistepsis?? Kai oxi apo diki mou thelisi. Se kapia fasi lipon, akomi kai i 'daskala' mou, mou eipe oti "i daskaloi mou den einai efxaristimeni me mena, giati den kano arketa me tin pnevmatikotita mou."
Otan to akousa afto amesos katalava oti den eixe sxesi me tous daskalous mou me tipota. Kai stenaxorethika PARA POLI. Eixa embistefti poli afton ton anthropo.
Yparxoun kai alla pou den thelo na po tora, alla afto einai diko mou vioma, kai to enoiosa kai se allous.

Ipopsin, pos eimouna kai theoro ton eafto mou poli kalo mathiti. Prospatho na matheno apo ta lathi mou, kai doulevo POLI. Se kathe vathmo reiki ekana kathe mera reiki, kai perissotera apo mia fora tin imera. Kai piotika. Den einai i posotita vevea alla nomizo pos katalavenis ti thelo na po.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Apla den to ithela gia ton eafto mou.
Νιck από όλα αυτά που μοιράστηκες μαζί μας, εγώ κράτησα αυτό!

Δεν σου λέω αν είναι λάθος ή σωστό...

Σε αφήνω να το σκεφτείς μόνος σου...



΄Οσο για το αν οι "δάσκαλοί" σου δεν είναι ευχαριστημένοι, αυτό νομίζω ότι το ξέρει ο καθένας μας μόνος του.
Συνήθως οι άνθρωποι χρειάζονται επιβεβαιώσεις από άλλους ανθρώπους, και δεν μπαίνουν στην διαδικασία να "ακούσουν" αυτήν την χαμηλή σιγανή φωνούλα του εσωτερικού τους δάσκαλου...

Αν ξεκινήσεις από την αρχή, ότι δεν υπάρχουν δάσκαλοι, αλλά άνθρωποι όπως κι εσύ, δεν θα μπαίνεις στην διαδικασία να ανησυχείς...Μόνο να αφεθείς χρειάζεται...

΄Οσο για τις τεχνικές του ρέικι...αλήθεια πες μου σε τι σου χρειάζονται?
Το σκανάρισμα πρέπει να μάθεις ή χρειάζεται να νιώσεις τι είναι ακριβώς αυτή η ενέργεια?

Εγώ όταν πήρα το ρέικι δεν ήξεραν οι δάσκαλοι τότε για τεχνικές. Μου έδειξαν τις απλές θέσεις χεριών. Τις τεχνικές τις ανακάλυψα μόνη μου μόλις κατάλαβα τι είναι η ενέργεια και τι ακριβώς είμαι εγώ...

΄Οταν πήρα για δεύτερη φορά το μάστερ, τότε διδάχτηκα και τις τεχνικές, οι οποίες μου πήγαν άχρηστες, γιατί ήξερα παραπάνω από αυτές...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αν αφήσεις τον εαυτό σου ελέυθερο να νοιώσει την ενέργεια δεν χρειάζονται τεχνικες κατα την αποψη μου.. απλά νοιωθεις..
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

symfono me ta peri 'texnikon' eithela na katalavete pos me to reiki 3 eixa osa xreiazomai gia mia zoi. toulaxiston pros to paron.

fisika re paidia eiksera poli kala i 'daskaloi mou' ti noiothoun, kai afto einai pou mou ekane megali entiposi kai stenaxoria. den nomizo oti oloi genithikame mathimenoi. gia afto to logo 'akoume' kapious 'daskalous' na mas dosoun kai mia katefthinsi.

Apla stenaxorithika poli me tin stasi afti.

To reiki einai toso omorfo, toso aplo, gia mena, poli anthropoi opos kai ego exoume vathia singinithi apo afto. Kai einai gegonos. Giafto kamia fora einai kai evalotos aftos o kosmos apo anoisies kai egoismoi kapion 'daskalon'.

Giafto einai ena thema pou tha eithela poli o kosmos na prosexi kai na dothi kai simasia.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

To reiki einai toso omorfo, toso aplo, gia mena, poli anthropoi opos kai ego exoume vathia singinithi apo afto. Kai einai gegonos. Giafto kamia fora einai kai evalotos aftos o kosmos apo anoisies kai egoismoi kapion 'daskalon'.
εγω θα έλεγα μαθητων.. γιατι όλοι μας μαθητες είμαστε ... κατα την αποψή μου,...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Νίκο μου σε κανέναν μην επιτρέπεις να σε κρίνει!Ο δρόμος του Ρέικι είναι ελέυθερος!Ο συντονιστής σεμιναρίων Ρέικι δεν είναι Δάσκαλος με τη στενή έννοια του όρου!Δεν έχει καμία δουλειά μετα το σεμινάριο να σε παρακολουθήσει και να κρίνει πως εσύ πορεύεσαι στο δρόμο του Ρέικι παραμόνο εαν η πρόθεση του είναι αγνή και εσύ του το επιτρέψεις!Πιστεύεις ότι όταν ένας άνθρωπος κρίνει την πνευματική εξέλιξη ενός άλλου ανθρώπου έχει καθαρότητα?Δεν τρέφει το εγώ του???Τη ματαιοδοξία του?Είναι πράγματα που και εγώ τα έχω αναρωτηθεί!Και δεν κρίνω τη δασκάλα σου!Απλά λέω σε σενα ότι όλοι τελικά είμαστε απλοί ισότιμοι άνθρωποι με τα άσπρα τους και τα μαύρα τους και αυτό ισχύει και για τους συντονιστές!Νομίζεις ότι ο δρόμος τους εξελιχτικά λίγει με το 3β?Φυσικά είναι στο χέρι του καθενός απο εκει και περα να βιώνει το φως του όσο το δυνα τον περισσότερο μέσα απο τη συνειδητότητα!’ρα δέξου ότι και η δασκάλα σου είναι άνθρωπος και έχει πράγματα να λύσει και προσπάθησε εσύ απο τον κάθε συντονιστή με τον οποίο θα ερθεις σε επαφή να περισυλλέξεις το φως και να αφήσεις τακομμάτια της προσωπικότητας του πίσω χωρίς να στεναχωριέσαι!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

εγω θα έλεγα μαθητων.. γιατι όλοι μας μαθητες είμαστε ... κατα την αποψή μου,...
afti einai i SOSTI apopsi Ilia mou kata tin gnomi mou. Kai afto einai pou prepi meriki na analogistoun.

Einai poli lepti i grami egoismou/daskalou/mathiti kai poles fores berdevontai poli efkola
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το έχουμε συζητησει εκτενως το θεμα αυτο.. σε αλλα topic...

Εδώ

Εδώ

Και Εδώ
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Πιστεύεις ότι όταν ένας άνθρωπος κρίνει την πνευματική εξέλιξη ενός άλλου ανθρώπου έχει καθαρότητα?Δεν τρέφει το εγώ του??
Vre angel eisai poli konta se afto pou noiotho kai go.
Ma gia afto emeina kai go. giati poios eipe oti i pnevmatikotita einai agonas dromou???

Nai anthropos einai kai aftos apenanti mas. Alla einai megali efthini apenanti se kapion pou einai sta 'prota vimata tou'.

Otan pas se kapoion kai sou dini ton proto vathmo, tha sou protini kai kapia pragmata, na kanis, kai na min kanis. Sou dini kapia kathodigisi. Otan to ekmetalevete afto kapios, einai oti xeirotero.

I plaka einai oti o sikekrimenos anthropos argotera sinxistike giati theorise oti den ton embisteftika arketa kai ton amfisvitisa! Diladi, eixes enan anthropo pou sou leei, oti eisai o daskalos tou eaftou sou, kai apo tin alli thigete giati den dinis tifli embistosini se afton.
Kai i fasi einai oti pragmati edosa tifli embistosini se afton, allios den tha stenaxoriomoun otan mou eipe tin baroufa oti i pnevmatiki mou daskaloi einai disaristimenoi me mena.

katalaves kapos ti ginete?
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κατάλαβα και σε νοιώθω και να ξέρεις ότι αυριο μεθαύριο άν επιλέξεις και εσύ να συντονίζεις, αυτές οι εμπειρίες θα σε βοηθήσουν να μην κάνεις τα ιδια!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Κατάλαβα και σε νοιώθω και να ξέρεις ότι αυριο μεθαύριο άν επιλέξεις και εσύ να συντονίζεις, αυτές οι εμπειρίες θα σε βοηθήσουν να μην κάνεις τα ιδια!

akrivos

einai kati pou tha eithela na do kai apo allous. Ksero oti se olous tous xorous iparxoun ta 'kala' kai 'oxi toso kala' an boro na to po etsi.
Prospatho kai frontizo na eimai fotinos kai 'anoixtos mathitis' oso boro.
Pistevo oti o anthropos pou erxetai gia 'therapia' i gia anazitisi einai sinithos se adinami fasi kai afto prepi na to sevomaste kai na eimaste prosektiki.

Para poli anthropoi pou erxontai se reiki i pane se enan giatro einai se adinamia, kai afto tous othise na pane. Einai mia anazitisi. Oxi vevea oloi, alla PARA poloi. Ofiloume na eimaste prosektikoi me aftous tous anthropous.

apo tis embiris mou se giatrous, reiki, kai alles therapies afta exo apokomisi, kai thelo oti kalutero gia ton kosmo.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Λίγες σκέψεις..
Yπάρχουν πολλοί δρόμοι προς την Αλήθεια.
Ας μείνει ο καθένας στο δικό του, σε ότι τον εκφράζει, τον οφελεί, τον κάνει δημιουργικό και χαρούμενο, και στο τέλος της ημέρας ο καθένας μας απλαμβάνει ή δεν απολαμβάνει τους καρπούς απο το μονοπάτι που βαδίζει ή βάδισε.
Προσωπικά δεν θα ήθελα να κάνω καμία παρατήρηση για καμία ποικιλία Ρεικι, αυτό που πρωτοέμαθα, ακόμη το μαθαίνω και θα το μαθαίνω και θα το μαθαίνω! Η φύση έχει πολυμορφία και ποικιλομορφία, έτσι και τα μονοπάτια.
Αν αναλογιστούμε γιατί η φύση έχει πολυμορφία και ποικιλομορφία θα ξεκαθαρίσει ακόμη λίγο το τοπίο του καθενός που είναι απλά, μοναδικό σε ωφέλεια
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Συμφωνω και κλαπ κλαπ κλαπ κλαπ :-)
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”