Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

kai go simfono.


Nomisa pos eimouna safis stin diatiposi mou pos kai go sevomai ta diaforetika 'monopatia'.
Afto pou den sevomai einai otan afta epivalontai pano mas me diaforous tropous.

apla pragmata.

den exo tipote me tous aggelous re paidia! :roll:

kai go pistevo stin iparksi tous.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

να είσαι πάνω απο τις περιστάσεις! να πετάς σε νου, σκέψη και πράξη!

σε φιλώ :lol:
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Emena prosopika den me endieferan ta 'alla'. Eithela kai akomi prospatho na doulepso tis Usui reiki texnikes.
Entaksi dikeoma tou kathenos na kani oti nomizi. Apla den to ithela gia ton eafto mou.
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ¨¨ΕΠΡΕΠΕ ¨¨ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ
ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ .
ΕΝΑ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΓΕΜΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΤΟ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΟΝ ΘΕΡΑΠΕΥΟΥΜΕ .ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΣΟΡΡΟΠΙΕΣ ΜΑΣ .
ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΝΑΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΘΕΛΩ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΤΑΣ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ..ΟΤΑΝ ΙΣΟΡΡΟΠΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ………………..
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

gianni, den ekana kati diaforetiko. Vrethika sto perithorio gia afta ta pragmata kai afto eitan olo.

Eimouna sigouros gia afto pou eithela i 'den' ithela tin sigekrimeni stigmi. Kai sinxronos to ekana me pliri sevasmo sto oti thelane oi alloi. emene me ksafniase afto pou alloi den sevastikane ta pistevo mou kai prospathisan me plagious tropous na mou to epivaloun.

den nomizo pos leeo kati to diaforetiko :wink:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nick έγραψε: Vrethika sto perithorio gia afta ta pragmata kai afto eitan olo.

Emene me ksafniase afto pou alloi den sevastikane ta pistevo mou kai prospathisan me plagious tropous na mou to epivaloun.

:wink:
Θα θελα να σου πω μόνο... ότι αισθάνομαι ότι έχεις δίκιο.
Σε φυσικό επίπεδο,νιώθεις στο περιθώριο. Και όσο νιώθεις έτσι, είσαι μπλεγμένος σε μιά ενέργεια μεταξύ των δασκάλων που δεν βοηθούν την δική σου αλήθεια πλέον.
Η χαμήλή αυτή ενέργεια, όσο την τροφοδοτείς, θα έρχεται και θα ξαναέρχεται και θα σε βρίσκει ,σε ανύποπτο χρόνο και θα αναρωτιέσαι γιατί.
Δεν χρειάζεσαι κανέναν να σου πεί τη δική σου αλήθεια.

Διότι η πραγματικότητα είναι ότι το Σύμπαν ή Θεός δεν θέλει μεσάζοντες για να μάθει πόσο ''καλοί μαθητές'' είμαστε.

Μόλις διώξεις τις απαιτήσεις των δασκάλων σου,κρατώντας μόνο την γνώση που σου έδωσαν και την αγάπη στην ευρύτερή της μορφή, συγχωρώντας τους που είναι μόνο άνθρωποι που προσπαθούν να ''πείσουν'', καινούριες ενέργειες , ανθρωποι και καταστάσεις θα έρθουν στη ζωή σου, μαζί με πραγματικές επιβεβαιώσεις για το στόχο σου. :roll:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Afto pou den sevomai einai otan afta epivalontai pano mas me diaforous tropous
.

Ποιός Nick θα τολμήσει να σου επιβάλλει?
Αυτός που εσύ θα του επιτρέψεις...

Εγώ όταν ήθελα να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο, πήγαινα με κλειστές τις εξωτερικές αισθήσεις και ανοιχτές τις εσωτερικές.

Ακουγα, έπαιρνα αυτά που ήταν ωφέλιμα για τον δρόμο μου...και μετά χαίρετε!!!

Ποτέ κανείς δεν κατάφερε να μου επιβάλλει το παραμικρό.
Αυτό ήταν η απόλυτη ελευθερία μου και η ευθύνη η δικιά μου να μην γίνω έρμαιο της αναζήτησής μου.

Ξέρεις πόσο λυπάμαι όταν ακούω..."ο "δάσκαλος" μου είπε πριν την μύηση να νηστέψω..." Το ακούω ακόμα και σήμερα.

Αυτό που απαντώ εγώ, είναι "να νηστέψεις αν το αισθάνεσαι βαθιά στην καρδιά σου εσύ, και όχι γιατί στο είπε κάποιος..."

Μα βρε Nick μου φιλοσοφία θέλει αυτό που λέω?

Απλά, όπως είπε και η Λίλλιαν...
Και στην πορεία όλο και ανακαλύπτεις...Μείνε ανοιχτός σε σένα και άσε τους άλλους να "μιλάνε" με τους οδηγούς σου και να τους λένε πως δεν είσαι καλό παιδί... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

χμμμ.. Εχω την εντυπωση ότι όλοι λέμε πανω κάτω το ίδιο πραγμα.. με άλλα λόγια!! ή απλα μου φαινεται;;;χμμ μπορει να είμαι υπο την επηρεια της νυστας...!!
:D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ηλία μου μάλλον έχεις δίκιο...

΄Ομως η κάθε απάντηση οδηγεί και σε μια νέα προοπτική...

Κατάλαβα πολύ καλά τι εννοεί ο Nick...
Και ίσως είναι καλό να ακούει πολλές γνώμες, που όλες οδηγούν στο ίδιο αποτέλεσμα.

Στο αποτέλεσμα ότι τίποτα εκτός από τον ίδιο σου τον εαυτό, δεν θα φέρει "πνευματικότητα" ή "ομορφιά" στην ζωή.

Το ρέικι, δεν σου δίνει ουσιαστικά τίποτα περισσότερο, από αυτό που "είσαι"...Το λέει άραγε αυτό κανείς?

Δεν υπάρχουν "συστήματα" που μαγικά σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο.
Υπάρχουν όμως "συστήματα" που σου θυμίζουν αυτό που έχεις ξεχάσει. ΄Οτι αποτελείς μέρος του Σύμπαντος και αλληλεπιδράς μαζί του, διευρύνεσαι μαζί του, εξελίσσεσαι μαζί του..

Η δόξα και η δύναμη της ψυχής που εξυψώνεται στο επίπεδο της θεοψίας θα προσθέσει κάτι πιο πλουσιοπάροχο στο σώμα που συνδέεται με αυτήν. Γιατί αυτό το σώμα θα υπόκειται ολοκληρωτικά στην ψυχή -κάτι που θα το επιτύχει η θεϊκη δύναμη- όχι μόνο σε σχέση με την ύπαρξή του, αλλά επίσης σε ό,τι αφορά τη δράση, το πάθος, τις κινήσεις και τις σωματικές ιδιότητες.
Ο Θεός και το εξελισσόμενο Σύμπαν του Τζέιμς Ρεντφιλντ
(Εκδόσεις Διόπτρα)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Το ρέικι, δεν σου δίνει ουσιαστικά τίποτα περισσότερο, από αυτό που "είσαι"...Το λέει άραγε αυτό κανείς?

Δεν υπάρχουν "συστήματα" που μαγικά σε κάνουν καλύτερο άνθρωπο.
Υπάρχουν όμως "συστήματα" που σου θυμίζουν αυτό που έχεις ξεχάσει. ΄Οτι αποτελείς μέρος του Σύμπαντος και αλληλεπιδράς μαζί του, διευρύνεσαι μαζί του, εξελίσσεσαι μαζί του..
Κάποιοι το λένε.. καποιοι άλλοι όχι.. αλλα έτσι είναι αυτά.. αυτοι που δεν το λένε ίσως καποια στιγμή καταλάβουν.. ίσως και όχι..ακόμα κια αν καταλαβουν σιγουρα κάποιοι άλλοι θα παρουν τη θεση τους.. αλλα ποτε δεν ξερει κανεις τι επιφυλάσσει το μέλλον. Εμείς είμαστε εδω στο τωρα και κάνουμε ότι κάνουμε με σεβασμό ίσως έτσι βοηθηθεί και η γενικότερη κατασταση..
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

χμμμ.. Εχω την εντυπωση ότι όλοι λέμε πανω κάτω το ίδιο πραγμα.. με άλλα λόγια!! ή απλα μου φαινεται;;;χμμ μπορει να είμαι υπο την επηρεια της νυστας...!!

nai giafto den egrapsa kati parapano giati nomizo pos to zalisame to thema kai akrivos opos eipes Ilia, leme pano kato akrivos ta idia! lol

:lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

Δημοσίευση από Μάνος »

Βάσω έγραψε:Πως θεραπεύεις λοιπόν με το ρέικι έναν άνθρωπο, χωρίς να του εξηγήσεις ότι η "θεραπεία" είναι δική του ευθύνη?

Και πως θα του εξηγήσεις ότι είναι δική του ευθύνη, αν δεν ξέρει τίποτα ούτε για τα πιο λεπτοφυή πεδία μας, ούτε για την προηγούμενη ζωή μας?

Πως θα του εξηγήσεις ότι το σώμα του δεν είναι όλη του η ύπαρξη, αλλά μόνο ένα μικρό τμήμα αυτής?

Και πως θα του εξηγήσεις ότι η σύνδεσή του με το σύμπαν (αυτό που στην ουσία επαναφέρει και δραστηριοποιεί το ρέικι) έρχεται μέσα από το πνευματικό του σώμα, το οποίο στην διάρκεια της ζωής του ανθρώπου μπλοκάρεται από τα κοινωνικά και θρησκευτικά πρότυπα, αν δεν του μιλήσεις για την πνευματικότητα του ανθρώπου, για τον Ανώτερο Εαυτό του?

Πως θα του τα εξηγήσεις όλα αυτά, αν δεν του μιλήσεις για το θεϊκό του μέρος, σαν την κύρια σύνδεση με όλη του την ύπαρξη?

Πως θα φέρει γαλήνη και ισορροπία στην ζωή του, αν δεν γνωρίζει τι είναι ο Ανώτερος Εάυτός του?

Πως θα πιστέψει στο ρέικι, αν το τοποθετήσεις έξω από τον ίδιο του τον εαυτό?

Από που θα του πεις ότι έρχεται αυτή η συμπαντική ενέργεια?

΄Οταν του πεις ότι με την μύηση αφυπνίζονται, αυτά που μέσα του υπήρχαν, αλλά ήταν σε "αποσύνδεση", λόγω της απομάκρυνσης του από την θεϊκή του φύση, πως θα τον πείσεις, αν δεν του μιλήσεις γι' αυτήν?
Πως θα του πεις να μην έχει αρνητικές σκέψεις?

Κάνοντας ρέικι, αυτές άραγε εξαφανίζονται?

Δεν χρειάζεται να σκύψει κανείς μέσα στις σκιές του και να τις αντικρύσει με θάρρος, για να ανακαλύψει αυτές τις σκέψεις που μπλόκαραν την λειτουργία του και επέφεραν την ασθένεια του σώματός του?

Δεν θα του πεις ότι το μίσος και οι ενοχές, είναι αυτά που αρρωσταίνουν την ψυχή του?

Και αυτή φωνάζοντας για βοήθεια, φέρνει και τα συμπτώματα στο μόνο ορατό πεδίο που διαθέτει? Στο φυσικό της σώμα?

Πως θα κάνεις σε έναν άνθρωπο ρέικι, χωρίς να του εξηγήσεις τι είναι αυτό?
Πως θα του πεις θα σε "θεραπεύσω", όταν εσύ γνωρίζεις ότι μόνος του πρέπει να θεραπεύσει τον εαυτό του.
Πω... Πω... Δουλειά που έχει να γίνει...(!)
8-> 8-> 8->
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

Δημοσίευση από Μάνος »

Επίσης έχω να σας πω πως σήμερα έκανα μια τέταρτη προσπάθεια για διαλογισμό...
Αυτή τη φορά διαπίστωσα μια ελαφρώς μικρότερη δυσκολία στο να ελέγξω τις σκέψεις μου, αλλά πάλι εγώ ο ίδιο το χάλαγα... :-(
Αυτό... @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”