Ρείκι , ‘δάσκαλοι’, εγωισμοί ( στα ελληνικα τωρα!)

η σχέση με την ενέργεια, εμπειρίες, αποδοχή ή αμφισβήτηση

Συντονιστής: Vasoula

Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Δεν είναι αλληλένδετα όμως όλα.. :?:

Το βράδυ πριν κάνω το Α βαθμό, είδα ένα αστέρι να πέφτει πηγαίνοντας σπίτι. ΄΄Γρήγορα !!μιά ευχή σκέφτηκα''...
Και τι ευχήθηκα??? Στα γρήγορα ,το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα:

'''ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΘΕΟ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΥΡΙΟ''
Πως μούρθε??Τι μέπιασε??Που τον θυμήθηκα το Θεό??Γαμώτο γιατί δεν ευχήθηκα να κερδίσω το Τζόκερ , και τον βρίσκω του χρόνου !!

Γιατί με είχε βρεί ο ίδιος, και ήταν αναπόφευκτο.και αλληλένδετο.
Πήγα να συντονιστώ στο Ρέικι -για την υγεία μου- αλλά βρέθηκα εκεί που είχε ενορχηστρώσει ο Θεός και οι βοηθοί του να είμαι πολύ καιρό πριν.

Στην αρχή γεμάτη φόβο άκουγα πράγματα με αμφιβολία.
Ηταν ξεκάθαρο ότι η λογική έλεγε... από παράλογα ...έως βλάσφημα (για τους καλούς Χριστιανούς).
Κάτι πιό βαθύ και ουσιαστικό έλεγε ότι έτσι είναι ..δεν το βλέπεις??

Κάθε μέρα,από τότε .. δεν ξεχνάει να μου το επιβεβαιώσει.

Ο Ουσούι ..όπως το βλέπω εγώ... έφερε την...θαυματουργή ακτίνα... και επικεντρώθηκε στο φυσικό σώμα...εξάλλου θα ήταν ψιλά γράμματα να διαδοθεί το Ρέικι ώς μέσο πνευματικότητας τότε.

Ακόμα και σήμερα.. :wink:
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ξέχασα...να σας πω το αποτέλεσμα::

Το Τζόκερ το έπιασα... και το πιάνω..και τις Πέμπτες και τις Κυριακές!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Katarxas na po oti noiotho para poli oraia pou ksana milao me allo kosmo gia kati pou agapao toso poli.

Sas efxaristo gia afto!

Otan ekana reiki ston patera mou giati ponage to stomaxi tou, tou arese kai eniose kalitera. An tou elega parapano tha me koitaze me miso mati. Einai classicos ellinas pateras, lol!

Sovara, o anoteros eaftos tou patera mou tha iksere kata ti diki mou gnomi ti ginete, kai na arxizi na kanei allages.
Apo diki mou embiria kathara, thimame oti polles fores pragmata exoun ksafanisti kiriolektika san me magiko tropo. Diladi eginan allages mesa mou kanontas mono reiki. Oxi sinidita. IMHO, to pistevo afto para poli. Oti an kanis reiki merikes fores i allages tha erthoun xoris na to 'katalavis'.

Simfono mazi sou gia ta perissotera. Nomizo pos eksartate apo ton anthropo pou asxoloumaste mazi.
An mou erthi kapios mia fora mono, den tha tou po oti kata tin diarkia tis sinedrias boithisane kai i pneumatikoi tou odigi. Tha to vali sta podia. Bori na tou to po. eksartate apo tin periptosi.

Alla to reiki gia mena einai 'eksipno'. Gia mena an den to diksi o anthropos, den xreiazete na kseri ton mixanismo pos doulevi i energia gia na 'giatrefti'.

den einai kai toso to thema mou afto etsi kai allios.
Kata tin gnomi mou, kai na ksero gia aggelous kai na min ksero to reiki tha doulepsi. Afto einai kai mia apo tis megales omorfies tou.
Den leeo oti afta ta pragmata den iparxoun. kathe allo. Apla gia mena afto pou exei simasia einai o anthropos na ekselixthi me diko tou tropo . Oloi i anthropoi pou einai pnevmatikoi kai ekseligmenoi den pistevoun sto idio pragma. i toulaxiston me ton idio tropo.

Den ksafniazomai oti to reiki bori na ksipnai kapia pragmata mesa mas. To gnorizo afto. Apla pistevo oti exo dei kai ta arnitika afton to sizitiseon.

nomizo pos pano kato leme ta idia..
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

'''ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΘΕΟ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΥΡΙΟ''
Danny μου.. γιατι ψάχνεις τον θεο γυρω σου;; κοίτα μέσα σου..
Ο Ουσούι ..όπως το βλέπω εγώ... έφερε την...θαυματουργή ακτίνα... και επικεντρώθηκε στο φυσικό σώμα...εξάλλου θα ήταν ψιλά γράμματα να διαδοθεί το Ρέικι ώς μέσο πνευματικότητας τότε.
Ο Μικάο Ουσούι απλά επανεφερε το Ρέικι στους ανθρωπους.. αφυπνίστηκε.. και δεν το έφερε μόνο ως μέσω θεραπείας του φυσικού σωματος.. αλλα όλων των επιπέδων.. και αυτό φαίνεται και στη στάση του προς τους μαθητες του..
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

den xreiazete na kseri ton mixanismo pos doulevi i energia gia na 'giatrefti'.
Θα συμφωνήσω μαζί σου όμως χρειάζεται να αναγνωρίσει και να συνειδητοποιήσει ότι πρέπει να κάνει την "βουτιά" του ΄ή ενδοσκόπηση ή όπως αλλιώς θέλεις πές το για να βρει τη ρίζα του "προβλήματος" για να θεραπευτεί... και πολλές φορές εκεί είναι η παγίδα...οι περισσότεροι και έχω περάσει και εγώ απο αυτό το στάδιο περιμένουμε ότι τα "θαύματα" θα γίνουν δια μαγείας ενώ εμείς κοιμόμαστε και χωρίς να κάνουμε τίποτα. Θα τα κάνουν οι άλλοι για εμάς (βλ. θεραπευτής ρέικι, ενέργεια κλπ.)...
Kata tin gnomi mou, kai na ksero gia aggelous kai na min ksero to reiki tha doulepsi. Afto einai kai mia apo tis megales omorfies tou.
Den leeo oti afta ta pragmata den iparxoun. kathe allo. Apla gia mena afto pou exei simasia einai o anthropos na ekselixthi me diko tou tropo .
Θα συμφωνήσω μαζί σου
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Εψαχνα το Θεό όπου μπορείς να φανταστείς...

Ενα μήνα πριν το συντονισμό, ένας Παπας -ο πιό επιεικής- μου είπε ότι επειδή δεν είμαι ακόμη παντρεμένη δεν μπορώ να μεταλάμβάνω όσο συχνά θέλω, αλλά 2-3 φορές το χρόνο.(Β'κατηγορίες) Υπήρξαν κι άλλοι στο παρελθόν που δεν μου επέτρεψαν καθόλου.

Οταν μου είπε η ''δασκάλα'' μου :αμα ξαναπάς στον Παπα...γράψε μου, μου κακοφάνηκε.
(με έπιασε απελπισία)
Συμφωνώ με τον Νικ, εξηγεί αυτό που βλέπει,νιώθει, ξέρει τόσο απλά....

Είναι θέμα μαθητή και δασκάλου.

Οσον αφορά τον Ουσούι, δεν αμφιβάλω για την κατανόηση της πνευματικότητας σε όλο το μεγαλείο,και νιώθω ευγνώμων γιατί χάρις σαυτόν είμαστε εδώ.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Ενα μήνα πριν το συντονισμό, ένας Παπας -ο πιό επιεικής- μου είπε ότι επειδή δεν είμαι ακόμη παντρεμένη δεν μπορώ να μεταλάμβάνω όσο συχνά θέλω, αλλά 2-3 φορές το χρόνο.(Β'κατηγορίες) Υπήρξαν κι άλλοι στο παρελθόν που δεν μου επέτρεψαν καθόλου.
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Οταν μου είπε η ''δασκάλα'' μου :αμα ξαναπάς στον Παπα...γράψε μου, μου κακοφάνηκε.
(με έπιασε απελπισία)
den to poli katalava afto??
Diladi elege pos o papas den kseri ti tou ginete?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Οχι Νικ!!!

έβλεπε ότι δεν ότι δεν θα είχα εγώ την ανάγκη να ξαναπάω να πέσω στα πόδια του να με μεταλάβει!!!

Εγώ δεν κατάλαβα τότε...
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

den ksero arketa apo tin orthodoksia mas gia na to sxoliaso afto se epipedo gia to ti ginete otan kanis metalambani.

Pantos gia mena einai ligo thrasi na pei i daskala sou oti den xreiazete na pas se papa.
Meriki papades ontos einai agoi anthropoi.

Afta ta idous sxoliasmoi den mou aresoun apo anthropoi pou apokaliptontai 'daskaloi' .

ellpizo na min se ethiksa me ton sxoliasmo tis daskalas sou..
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Afta ta idous sxoliasmoi den mou aresoun apo anthropoi pou apokaliptontai 'daskaloi' .
Γιατί σου αρέσει ο τρόπος που φέρθηκε στη Danny o παπάς που αποκαλύται άνθρωπος του θεού ( :lol: :lol: :lol: ) και αν μη τι άλλο θα έπρεπε (κατά τους κανόνες της εκκλησίας) να τους δέχεται όλους ανεξάρτητα απο το΄τι είναι ο καθένας;;;;
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nick:
den xreiazete na kseri ton mixanismo pos doulevi i energia gia na 'giatrefti'.
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ
ΤΟ ΡΕΙΚΙ. ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙ?
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Pantos gia mena einai ligo thrasi na pei i daskala sou oti den xreiazete na pas se papa.
Meriki papades ontos einai agoi anthropoi.
Μάλον εννουσε΄τον συγκεκριμενο παπα...
και όσο για το...
Afta ta idous sxoliasmoi den mou aresoun apo anthropoi pou apokaliptontai 'daskaloi'
πολλες φορές οι μαθητες προσδιδουν τον τιτλο δασκαλος στους ανθρωπους που τους δινουν τη μυηση...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νιck θα σε παρακαλούσα να μην σχολιάζουμε τα της θρησκείας σ' αυτήν την ενότητα, γιατή η θρησκεία δεν έχει καμία σχέση με το ρέικι.

Η δασκάλα της Ντάνυ, αναφερόταν στην αξιοπρέπεια που πρέπει να έχει ένας άνθρωπος, που σέβεται τον εαυτό του και δεν περιμένει από κανέναν άλλον να του δώσει την άδεια να επικοινωνεί με τον θεό του ε?

Ο σεβασμός είναι το πρώτο πράγμα που μαθαίνουμε στο ρέικι και η δασκάλα της Ντάνυ αυτό της επισήμανε.

Να μην περιμενει να την σέβονται οι άλλοι, αν δεν σέβεται πρώτη τον εαυτό της...

Κατανοητό ίσως τώρα καλύτερα?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Απλά καμιά φορά Δημήτρη δεν είναι όλοι έτοιμοι να το δεχτούν. Όταν πήρα το δεύτερο βαθμό, με ρώτησαν κάποιοι γνωστοί μου για το ρέικι... μέχρι το σημείο που τους περιέγραφα για τη συμπαντική ενέργεια και πως αυτή βοηθάει στην εξισορρόπηση της ενέργειας του ανθρώπου όλα ήταν καλά. Μόλις σιγά σιγά πήγα να τους πω και λίγα πράγματα παραπάνω άρχισαν και φρίκαραν. Σε αυτούς τους ανθρώπους δίνω ρέικι όποτε μου το ζητήσουν και μάλιστα τους αρέσει πολύ... Οπότε γιατί να τους φρικάρω και απλά να μην τους το δώσω και να χαρούν τα οφέλη του;;;;
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου

Επιστροφή στο “ΤΟ ΡΕΪΚΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ”